Bilinmesi Gereken Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?

Dijital pazarlama terimleri , dijital ortamlarda yürütülen reklam ve pazarlama çalışmalarına ilgi duyanların bilmesi gereken akronimlerdir. Günümüzde sıklıkla başvurulan ancak özellikle pandemi döneminde tavan seviyelere ulaşmış olan online alışveriş, tahmin edebileceğimiz her alanda bizler için hizmet vermektedir.

Bir ürünün zihnimizde yer etmesinden satın alım sürecimize kadar etki eden birçok etmen vardır. Bu etmenlerden en önemlisi şüphesiz dijital pazarlama çalışmalarıdır. Özellikle Google’ın reklam çalışmalarından faydalanılmasıyla internet ve sosyal mecralar üzerinden çeşitli reklamlara maruz kalırız ve reklamların üzerimizde yarattığı etki sonucunda satın alım yoluna gideriz. Tüm dijital pazarlama çalışmaları firmalar için belkemiğidir. Reklam ve tanıtım çalışmaları olmadan bir ürünün geniş kitlelere duyurulması neredeyse imkansızdır. Dijital pazarlama mesleğini yapan ve dijital dünyanın algoritmasına ilgili olanların bilmesi gereken bir önemli nokta ise dijital pazarlama terimleri konusunda bilgi sahibi olmaktır.Bilinmesi Gereken Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?

Yazımızda tüm terimlere yer veremesek de sizler için en önemli gördüklerimize değinmek istiyoruz;

B2C (Business to Consumer)

İşletmeden tüketiciye doğru gerçekleşen ticaret şeklidir. Amazon ve Apple dünyanın en önemli B2C firmaları arasında yer almaktadır. İnternetten yaptığımız alışverişler genellikle Business to Consumer şeklinde gerçekleşmektedir. Satılmak istenen ürünler firmalar tarafından eticaret sitelerinde paylaşılır. Ürünler anlaşılır bir şekilde sergilenir ve fiyatları firmalar tarafından belirlenir. Ayrıca ürün teslim koşulları, garanti koşulları gibi satın alma süreci ve sonrasına dair müşteriler bilgilendirilir. Firmalar direkt olarak müşterilerine ürünlerini sattıkları için B2C satış modelinde müşteri memnuniyeti diğer satış tekniklerine göre fazla olmaktadır. B2C satış yapmak için firmalar bir e-ticaret sitesine sahip olmalıdır. Kaliteli bir sanal mağaza ve güvenilir ödeme yöntemleri kullanarak müşteriler e-ticaret firmalarına çekilebilmektedir.

CPC (Cost per Click)

Tıklama başına ücretlendirme anlamına gelen dijital pazarlama terimleri arasında yer almaktadır. Reklam verenin, bir web sitesine yerleştirilen reklamına ziyaretçilerin her tıklaması başına yayıncıya ödediği miktardır. Reklamların başarılı olmasında belirleyici etkilerden biri de tıklama başına maliyet ücretidir. Sizinle aynı kalitede reklama sahip olan rakip firmanın önüne tıklama başına maliyetinizi artırarak geçebilirsiniz. Böylece reklamlarınız en üst sıralarda yer alarak daha fazla müşteriyi firmanıza çekebilir.

API (Application Programming Interface)

Uygulama Geliştirme Arayüzü anlamına gelir. Herhangi bir platformda geliştirilen bir uygulamanın kodları korunarak çeşitli platformlarda da kullanılabilmesini sağlayan teknolojidir. API çok değerli bir pazardır. Sosyal medya platformlarında, uygulamalarda ve telefonlarda yani kısacası teknolojinin olduğu her yerde API’ler hayatımızdadır. Pek çok teknoloji devi de API ile para kazanmaktadır (Google, Amazon).

CTA (Call to Action)

Yönlendirme butonlarına verilen isimdir. Web sitelerinde kullanıcıları farklı sayfalara yönlendiren tüm bağlantı ve butonlardır. İnsanları eyleme çağırı anlamına gelen “Call to Action”lar internet sitelerinde ve reklam çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle reklamlarda tercih edilen eyleme çağrı ifadeleri “son 1 ürün, hemen satın al, son 3 bilet” ile örneklendirilebilir. Call to Action ifadeleri bazen de web sitelerinde buton olarak karşımıza çıkmaktadır. Buton olarak kullanıldıklarında, insanları web sitelerine üye olmaya veya abone olmaya teşvik etmektedir.

QR Code (Quick Response Barcode)

Çabuk Tepki Verebilen Barkod demektir. Geliştirilen bu kod biçimi, üzerinde şekiller bulunan bir kare koddur. Mobil araçlar için tasarlanmıştır ve bünyesindeki bilgilerle, uyum sağladığı uygulamalara hızlı bağlantı kurulmasını sağlar. İki boyutlu olan barkod sistemi metinler ve video linkleri gibi pek çok veriyi içerebilmektedir. Günümüzde pek çok cep telefonu QR kodları okuyabildiği gibi kullanımı da kolay olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan QR kod sistemleri ile işlemler hızlıca ilerlediği için ilerleyen zamanlarda hayatımızın daha da içine girecek gibi görünüyor.

RSS (Rich Site Summary)

Blog ve benzeri sitelerin farklı sitelerin güncellemelerini takip edebilmesine yarar. Aynı zamanda kendi barındırdığı içerikleri başka sitelere aktarabilen sistemdir. Özellikle Seo çalışmaları ile web sitelerini arama motorlarında yükseltmek isteyen e-ticaret firmaları gündemdeki konuları takip ederek bloglarını etkin hale getirmek istediklerinde bu sistemi tercih etmektedir. Sadece blog içeriklerinin değil e-ticaret sitelerinde bulunan ürün güncellemelerini de aktaran RSS, rekabet ortamının fazla olduğu sektörlerde daha fazla kullanılmaktadır.

UX (User Experience)

Kullanıcı Deneyimi anlamına gelir. Kullanıcıların web sitelerini kolay kullanabilmesi için gereken elementlerin tümüdür. Örneğin, yazı boyutu, site tasarımı, CTA butonlarının yerleştirilmesi gibi. Eticaret siteleri için oldukça önemli olan kullanıcı deneyimi konusu sanal mağazaların satışlarında belirleyici unsurlar arasında en üstlerde yer almaktadır. Bir web sitesine giren kullanıcıların tıkladıkları tüm butonlar, site sahipleri tarafından görülebilmektedir. Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz ve kullanıcılar satın alma bölümüne gelene kadar belli noktalarda sitenizden ayrılıyorsa, o kısımlarda çeşitli yenilikler yapmalısınız. Böylece web sitenizi kullanıcıların deneyimlerine göre iyileştirerek satışlarınızı daha hızlı bir şekilde artırabilirsiniz.

WOM (Word of Mouth)

Pazarlama stratejilerinin başarısını gösteren dijital pazarlama terimleri arasında yer alan WOM, kitlelerin bir ürün ya da olayı birbirlerine ağızdan ağıza aktararak yaymasıdır. Kullanıcılar tarafından beğenilen ürün ve hizmetler, kişiler arasında geçen konuşmalarda tavsiye edilerek bilinirliği artmaktadır. Çok eski dönemlerden beri kullanılan ağızdan ağıza pazarlama yöntemi günümüzde de influencer marketing ile devam etmektedir. Milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya araçlarında ortaya çıkan yeni bir pazarlama tekniği olan influencer marketing, kanaat önderleri dediğimiz ve milyonlarca takipçiye sahip olan kişiler tarafından çeşitli ürünlerin tanıtılmasıdır. Influencerların reklam adı altında değil kendileri kullanmışlar ve çok memnun kalmışlar, şeklinde sundukları ürünlerin hızla tükendiği ve bu reklam stratejisini oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Affiliate Marketing (Ortaklık Pazarlaması)

Ortaklık pazarlaması olarak adlandırılan “Affiliate Marketing“, ürün veya hizmetlerin reklamlarının yapılması sonucunda müşterilerin web sitelerine yönlendirilmeleri ve yönlendiren kişilerin satışlar sonucunda belli bir komisyon elde etmesi ile para kazanmaları anlamına gelmektedir. Özellikle sosyal medya pazarlamasında sıklıkla kullanılan affiliate marketing, ürünlerin reklamını yapan kişilerin bu iş için firmalara herhangi bir ücret ödememesi, depo ve çalışan ücretlerinin olmaması gibi konular sebebiyle daha da popüler bir hale gelmiştir. Influencerların sosyal medya pazarlamalarında kullandıkları bu satış yöntemi, sadece ürünlerin reklamını yapılması ile para kazanılmasına sebep olduğu için ürün seçimi ve marka seçimi yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir. Doğru ürünlerin reklamını yaparak daha sadık takipçiler elde edilebilmektedir.

 AIDA (Attenditon, Awareness, Interest, Action)

Reklamcılıkta mihenk taşıdır. Dört unsurdan oluşan AIDA prensibi sırasıyla, Attendition (dikkat çekmek), Interest (ilgi uyandırmak) Desire (istek uyandırmak) ve Action (harekete geçirmek) dır.

  • Attention (Dikkat Çekmek) : Firmalar ürettikleri ürünlerle alakalı olarak müşteriler bilgilendirmeleri ve müşterilerin dikkatlerini ürüne çekmeleridir. Ürün ve hizmetlerin ne olduğu, nasıl üretildikleri ve ürün özellikleri gibi bilgilerin potansiyel kullanıcılara ulaşması satış aşamalarının ilk adımıdır.
  • Interest (İlgi Uyandırma) : Kullanıcıların üretilen ürüne olan ilgilerinin artması sağlanmalıdır. Ürünle ilgili insanlarda merak uyandırmak veya çıkacağı tarihe olan ilgiyi artırmak gerekmektedir.
  • Desire (İstek Uyandırma) : Tanıtımı yapılmış olan ürünle ilgili potansiyel müşterilerde satın alma isteği oluşturulmalıdır. Çeşitli reklam çalışmaları ile insanlarda satın alma isteği oluşturularak ürünler pazarlanmaya başlanmaktadır.
  • Action (Harekete Geçme) : Son adım olan harekete geçme adımı ile ürünlerin satın alınması için gerekli olan eylemlerin sağlanmasıdır.

Eticaretyap firması olarak online satışa geçmek isteyenler için sunduğumuz e-ticaret paketlerimiz kapsamında markanızın tüm dijital pazarlama çalışmalarınıza odaklanan uzmanlarımızla birlikte web sitenizi arama motorlarında en üst seviyelere taşımayı ve firmanızı geniş kitlelere duyurmaya hazırız. Ayrıntılı hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.