Dijital Pazarlama Nedir, Satışları Artırmada Ne Gibi Etkileri Vardır?

Dijital pazarlama, internetten yapılan satışlarda ürün ve hizmetlerin tanıtılmasını sağlarken satışların artmasına yardımcı olan tekniklerdir. Firmalar dijital ortamda pazarladıkları ürünlerin maksimum kişiye ulaşmasını istemektedir. Günümüzde neredeyse herkesin internete erişimi olduğunu ve internetten satışların çok fazla arttığını düşündüğümüzde dijital pazarlamanın önemini anlamak çok zor olmayacaktır. Durum böyle olunca e-ticaret siteleri arasında hızlıca artan bir rekabet ortaya çıkmıştır. Artık her e-ticaret sitesi yüzlerce farklı ürün sunmakta ve potansiyel müşterilere ulaşmak için dijital pazarlamanın önemi hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Teknoloji alanındaki yeniliklerle beraber pazarlama teknikleri de yeni bir boyut kazanmıştır ve firmalar satış hacmini genişletmek için çeşitli dijital pazarlama modelleri kullanmaya başlamışlardır.

Dijital pazarlamanın önemi ile beraber markalar, pazardaki görünürlükleri ve potansiyel müşterilere ulaşmanın kolaylığından dolayı reklam yöntemlerine başvurmaktadırlar. İnternet satışına olan  artan talep ile birlikte sosyal medya ve mobil platformlar gibi kanalların kullanımıyla desteklenen satış teknikleri ile daha fazla tüketiciye ulaşarak hedeflerinizi tutturabilirsiniz. Geleneksel pazarlamaya oranla daha ölçülebilir olması sebebiyle analizlerinizi daha kolay yapabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir, Satışları Artırmada Ne Gibi Ektileri Vardır

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama kısaca internet, sosyal medya ve mobil uygulamalar üzerinden bir ürünün ya da bir hizmetin reklamını yapma çalışmaları olarak ifade edilebilir. Özellikle son dönemlerde dijital pazarlama uzmanlığının bir meslek kolu haline gelmesi ve dijital pazarlama eğitimlerinin verilmesiyle birlikte çok fazla ismini duymaya başladık. Eğer siz de e-ticaret yapan bir firma iseniz ya da bu sektöre atılmak istiyorsanız mutlaka bilmeniz gereken reklam kanallarından biridir. Çünkü e-ticaret ve dijital pazarlama bu bağlamda birbirini tamamlayan unsurlardan oluşur. Dijital alandan hem daha düşük maliyetle hem daha doğru sonuçlar elde edebilmeniz için dijital pazarlama uzmanı ya da dijital pazarlama ajanslarıyla çalışmanız da fayda vardır.

Dijital Pazarlamaya Karşı Artan Talep

Teknolojinin geldiği son nokta dijital pazarlamanın önemi ile beraber geleneksel pazarlama yöntemlerini geride bırakmıştır.

  • We Are Social 2021  raporuna göre 16-64 yaş arasındaki kullanıcıların 30 günlük e-ticaret aktiviteleri gözlemlenmiştir. Ve sonuç olarak %89’unun online ürün araması yapmakta olduğu, %89,5 ’unun da online mağaza ziyaretleri gerçekleştirdiği, online alışveriş işlemini tamamlayarak ürün satın alan kullanıcıların ise %68,5 olduğunun verilerine ulaşılmıştır.

Dijital Pazarlama Nedir, Satışları Artırmada Ne Gibi Etkileri Vardır

  • Dijital platformlara olan ilginin bu kadar yoğun olması beraberinde e-ticaret firmalarını da harekete geçirmiştir. Çeşitli dijital pazarlama tekniklerini kullanarak zamandan tasarruf etme, bir işlemle yüzlerce belki de binlerce kişiye ulaşma, 7-24 zamansız satış hizmeti verebilme ve markalarını hızla büyütebilme fikri firmalara cazip gelmiştir. Hatta fiziki mağaza sahibi çoğu işletme çözümü bir e-ticaret sitesi kurup online mağaza açarak satış hacmini arttırmakta bulmuştur.

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

1.Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak tüm eticaret sitelerinin istediği bir durumdur. En üstte yer alan sayfalar daha fazla tüketiciye daha kolay ulaşabilmektedir. Bunu gerçekleştirmenin en etkili yöntemlerinden biri SEO çalışmalarıdır. SEO çalışmalarıyla arama motoru optimizasyonu yaparak sektörünüzle ilgili kelimeler aratıldığında e-ticaret sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz  Bu yöntemle web sitelerinde organik trafik artırılmaktadır. Anahtar kelime kullanımının doğru yapılmasıyla web siteniz aranan kelimelerle uyumlu olarak optimizasyonu artmaktadır.

İlgili Yazı : SEO ve SEM Çalışmaları Nedir, Ne İşe Yarar (Tüm Detaylarıyla)

2.Orijinal İçerikler Üretme

Markalaşma, siteye trafiği artırma ve potansiyel müşterilere ulaşmak için orijinal içerikler üretilmelidir. Kopya içerik kullanılmaması önemlidir çünkü herkes kendine has stili olan bir firmayı kopya içerik alanlara tercih etmemektedir. İçeriklerin yeni ve dikkat çekici olması sitelerin arama motorlarında daha yukarılarda çıkmasına sebep olacaktır.

3.Inbound Pazarlama

Inbound pazarlama müşterileri etkileyerek siteye aksiyon çağrıları ile organik trafik sağlamayı hedeflemektedir.  Bu yöntemde e-mail ve CRM entegrasyonları ile potansiyel müşterilere ulaşmak hedeflenmektedir. Ayrıca çeşitli kampanyalar yürütülerek müşterilerin markaya bağlı hale gelmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

4.Sosyal Medya Pazarlaması

Potansiyel müşterilere ulaşmanın en etkili yollarından biri de sosyal medya kanallarını kullanmaktır.  Markanıza veya ürününüze en uygun platformları seçerek, bu platformlar içerisinde de hedef kitlenize göre yaş,cinsiyet konum, telefon modeli gibi filtrelemeler yaparak reklam vermeniz; geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır. Pazarlanan ürünlere ve hedef kitleye bağlı olarak Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest ve Instagram  gibi en çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformları üzerinden çeşitli kampanyalar oluşturabilirsiniz.

5.Mail Pazarlaması

Genellikle müşterileri bilgilendirmek için kullanılan bu yöntem mail yoluyla gerçekleşmektedir. Çeşitli kampanya, promosyon, indirim ve etkinliklerle ilgili bilgilendirme mesajlarının müşterilere atılmasıyla sağlanır. Pek çok kişi tarafından bilinmese de mail pazarlamacılığı başarılı sonuçlar doğurduğu için pek çok firma tarafından kullanılmaktadır.

6.Mobil Araç Kullanımı

Dijital pazarlama stratejileri belirlenirken e-ticaret sitelerinin tüm cihazlara uygun olmasına dikkat edilmektedir. Çoğu kullanıcı bilgisayar yerine devamlı ellerinde bulunan akıllı telefonları tercih etmektedir. Eticaret sitelerinin mobile uyumlu olmaması sonucunda arama motorlarında geriye düşülebilmektedir.

7.Müşteri Hedefleme

Dijital pazarlamanın yönlendirilebilir ve esnek olması tercih edilmesi anlamında önemlidir. Şöyle ki çeşitli “çerez yerleştirme” yolları kullanılarak müşterilerin hareketleri izlenebilmekte ve  ilgilendikleri ürünlerle ilgili daha fazla yönlendirme yapılabilmektedir.

E-Ticarette Dijital Pazarlamaya Nasıl Başlanır?

Tüketicilerin ihtiyacı olan ürünler çoğu marka ve satıcı tarafından tespit edilerek dijital pazarlarda sunulmakta. Sizin yapmanız gerekense bu pazarlarda kaybolup silinmemek için harekete geçmek.

E-ticarette en önemli noktanın ürünlerin doğru tekniklerle, doğru kanallar kullanılarak satılması olduğu düşünüldüğünde Türkiye’de arama motoru olarak en çok tercih edilen Google’ı kullanarak arama motoru reklamı vermek iyi bir başlangıç olabilir.

Google Adwords dijital pazarlama teknikleri arasında en önemlisidir. Kısaca, Google’ın sunduğu bir dijital reklamcılık hizmetidir.

Google Adwords Reklam Türleri

Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları, hedeflenen anahtar kelimeler doğrultusunda arama sayfalarında görüntülenir. İlgili kişiler Google araması yaptığında karşılarına listelenecek böylece potansiyel müşterilere ulaşmak kolaylaşacaktır. Google ADS açık arttırma sistemiyle reklamlarınızın konumunu belirler. Açık arttırmada en fazla CPC’yi veren reklam verenin reklamlarını ilk sırada tutmaz bunun yanında anahtar kelimelerinin kalite puanlarına bakarak konumlarını belirler. Genelde en yüksek dönüşümü oranını veren arama ağı reklamlarıdır ve yeni e-ticaret siteleri için ilk kullanılması gereken yöntemdir.

E-ticaret Siteleri İçin Dijital Pazarlamanın Önemi Nedir

Görüntülü Reklamlar

AdWords reklamlarının görüntülenebileceği web sayfalarının tamamıdır. Kullanıcılar mobil web sitelerinde gezerken veya video izlerken reklamlarınızı görebilir ve böylece marka bilinirliğinizi arttırmanıza yardımcı olabilir. Çeşitli sitelerde, mobil uygulamalarda görünürlüğünüzü arttırabileceğiniz bir alandır. Bu reklam türünde ücretlendirme tıklama başı yapıldığından kullanıcılar reklamınızı tıklayıp siteye yönlendirildikleri zaman Google’a ödeme yaparsınız.Böylece ekstra reklam masrafı yapmanıza gerek kalmaz.

Video Reklamlar

Video reklamlar aracılığıyla en çok kullanılan video platformu Youtube’ta markanızın reklam kampanyasını yapmanızı sağlayan reklam türüdür. Günümüzde aktif kullanılan Youtube mecrası sayesinde reklamlarınızla dikkat çekerek markanızın bilinirliğini arttırabilirsiniz. Geçilebilen Video Reklamlar, Geçilemeyen Video Reklamlar, Yer Paylaşımlı Reklamlar ve Bumper Reklamları olmak üzere video reklam çeşitleri bulunmaktadır.

Uygulama Reklamları

Yaptırdığınız iOS veya Android uygulamanızı Google Arama, YouTube, Google Play ve diğer platformlarda tanıtarak, doğru kitleye ulaşmasını ve etkileşim kurulmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem e-ticaret siteleri için oldukça etkili sonuçlar doğurmaktadır.

Eticaretyap‘ın genç ve dinamik dijital pazarlama ekibi eticaret sitelerinin arama motorlarında yükselmesi ve daha fazla müşteriye ulaşılabilmesi için çeşitli stratejiler belirlemektedir. Uzman yazılım ekibimizin geliştirdiği ve ihtiyaçlara uygun olarak hazırladıkları e-ticaret paketleri ile eticaret sitenize hemen ulaşarak satışlarınıza başlayabilirsiniz. Web sitenizin dijital pazarlama alanındaki geliştirmeleri için bir uzmandan yardım alarak reklam vermeye başlamanız sizin için doğru bir adım olacaktır. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.