Düşük Bütçe İle Kullanabileceğiniz Dijital Pazarlama Yöntemleri Rehberi

          İçindekiler;

 1. Sosyal Medyada Network Oluşturmak
 2. Sosyal Sosyal Mecralarda Aktif Olarak Paylaşım Yapmak
 3. Eticaret Sitesi Üzerinde Blog Açarak Google’da Görünür Olmak
 4. Google My Business Kullanımının Önemi
 5. Sosyal Medya Yarışmaları Yapmak
 6. Her Şeyden Önce Kusursuz Bir Teknik Altyapıya Sahip Olmak
 7. EticaretYap Aradığınız Güvenilir ve Hızlı Altyapı Hizmetini Firmalara Sunuyor!

E-ticarette dijital pazarlama yöntemleri firmaların ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere ulaştırabilmesi için oldukça önemlidir. Sanal ortamdan satış yapma fikriyle girişimlerine başlayan tüm yeni firmaların dijital reklam çalışmalarından mutlaka faydalanmaları gerekmektedir. Sektöre yeni adımını atmış olan firmaların özellikle reklam çalışmalarına yoğunlaşmaları onların marka bilinirlikleri açısından önemli bir adım olacaktır. Pazarda yeni olan firmaların kendi varlıklarını sürdürebilmek için dijital reklam çalışmalarından faydalanması gerektiğini vurguluyoruz, ancak gayet doğal olarak bu girişimler reklama bütçe ayırmakta sıkıntı çekebiliyorlar. Sektörde belli bir konuma ulaşmış ve satışlarını oturtmuş olan firmalar kolaylıkla reklam bütçesi ayırabilirken yeni girişimciler için bu durum pek de aynı değil. Bu girişimcilerin yeterli bütçeye sahip olmaması, dolayısıyla sınırlı sayıda pazarlama çalışmaları yapabilmesi tanıtımları konusunda yetersiz kalabilmektedir. Bugünkü yazımızda ise eticarete yeni başlayan girişimcilerin “eticarette firmamı düşük bütçe ile nasıl tanıtabilirim?” sorusunu cevaplayacağız. Eğer siz de sektörde yeni varlığını sürdüren bir e ticaret girişimine sahipseniz mutlaka yazımızın devamına göz atmanızı öneririz.

dusuk-butce-ile-kullanabileceginiz-dijital-pazarlama-yontemleri-rehberi

E-ticarette Kullanabileceğiniz Düşük Bütçeli Dijital Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Sektörde uzun yıllardır varlığını sürdüren firmaların dijital reklamlar için büyük bütçeler ayırabildiğinden söz etmiştik. Peki yeni girişimci firmaların düşük bütçelerle hangi dijital pazarlama çalışmalarını yapabileceklerine gelin birlikte göz atalım.

1- Sosyal Medyada Network Oluşturmak

Öncelikle girişiminiz adına güncel olarak yoğun kitleler tarafından kullanılan sosyal mecralarda hesap açmalısınız. Sosyal medya üzerindeki network’ünüzü artırmanız size birçok açıdan fayda sağlayacaktır. Marka sayfanızın network’ünü genişletmenin yanında kendi kişisel hesabınız üzerinde de çevrenizi genişletmenizi öneririz. Sektörde deneyimli ve tecrübeli birçok kişiyle tanışıp iletişime geçerek onlardan markanızın tanıtımı konusunda yardım isteyebilirsiniz. Daha sonra sosyal mecralarda sektörünüzle ilgili gruplara katılarak buralarda aktif paylaşımlar yapabilirsiniz. Burada belli bir etkileşime sahip olduktan sonra markanız hakkında da bilgilendirme yaparak doğal yollardan marka bilinirliği kazanmaya başlayabilirsiniz.

2- Sosyal Sosyal Mecralarda Aktif Olarak Paylaşım Yapmak

Network kurmanın yanında markanız için açtığınız sosyal medya sayfalarında düzenli ve istikrarlı şekilde paylaşım yapmanız gerekmektedir. Bu sayfalarda sektörünüzle alakalı konularda ilgi çekici içerikler üreterek paylaşımlar yapmanız daha kısa sürede fark edilmenizi sağlayacaktır. İçeriklerinizi çeşitli ürün, fotoğraf ve videolarla destekleyerek güçlendirebilirsiniz. paylaşmanın yanı sıra kullanıcıların ilgisini çekecek içerikler de oluşturabilirsiniz. LinkedIn, Twitter, Instagram, Facebook, TikTok gibi mecraların kendi özelliklerini göz önünde bulundurarak farklı içerikler üretmeniz marka bilinirliğinize çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Hazırladığınız içeriklerin ürün ve hizmetlerinize kullanıcıları yönlendireceğinden emin olmalısınız. Ne kadar ilgi çekici ve kaliteli içerikler üretirseniz o kadar fazla kullanıcıyı eticaret sitenize çekebilirsiniz. Bunun dışında mecralar üzerinden kampanyalar ve soru-cevap etkinlikleri yaparak kullanıcı görüşlerini alıp değerlendirebilirsiniz. Bu yöntem, hem firmanızın ürün ve hizmetiyle ilgili geliştirmeler yapmanıza yardımcı olacak hem de kullanıcıların görüşlerini aldığınız için onları değerli hissettirecektir.

3- Eticaret Sitesi Üzerinde Blog Açarak Google’da Görünür Olmak

Eticaret siteniz üzerinden ürün ve hizmetlerinizi kullanıcılara sunmanın yanında aynı site içerisinde kendi bloğunuzun da olmasını istemez miydiniz? Marka bilinirliğinizi arttırmak için yaptığınız sosyal medya çalışmalarının yanında bir de eticaret sektörü ve sattığınız ürün kategorisiyle alakalı çeşitli içerikler üreteceğiniz bir blog açmak son derece faydalı olacaktır. Bloğunuza içerik üretirken organik olarak kitlelerin en çok hangi anahtar kelimeleri araştırdığını analiz ederek bu konulara ağırlık verirseniz belli bir süre geçtikten sonra Google tarafından fark edileceksiniz. Google düzenli ve istikrarlı içerik sevdiğinden dolayı eticaret sitenizi zamanla ilk sıralara taşıyarak hedef kitlenizin aramalarında sizi hızlıca bulmasını sağlayacaktır.  İçeriklerinizi Google’ın istediği kurallara uyarak SEO uyumlu hazırlarsanız arama motorunda daha hızlı şekilde üst sıralara çıkabilir organik trafiğinizi artırabilirsiniz. Dijital pazarlama yöntemleri arasında en düşük bütçeyle pazarlama çalışması yapmak için SEO çalışmaları büyük önem taşımaktadır.

4- Google My Business Kullanımının Önemi

Özellikle e ticaret pazarına yeni adım atan girişimcilerin marka bilinirliklerini artırabilmeleri için onlara önerebileceğimiz en önemli platform Google My Business‘tır. Start-Up bir kuruluşsanız SEO çalışmalarınıza ne kadar özen gösterirseniz gösterin Google’ın sizi fark edip organik olarak ilk sayfalara çıkartması maalesef ki belli bir süre alacaktır. Bu süre bazen 4-5 ay sürerken bazen 1 seneyi bulabilir. Bu süreci hızlandırmak için elinizden geleni yapmalısınız. Bu nedenle ilk aşamada markanızı Google My Business’a kaydederek Google’ın önem verdiği bu ilk adımı atabilirsiniz. Benim işletmem kaydı yaptıktan sonra markanızla ilgili yapılan Google aramalarında firmanızın Görselleri, iletişim bilgileri, blog yazıları gibi detaylar geniş bir ekranda sıralanacaktır ve Google’da en üst sırada görünecektir. Google My Business platformunu kullandığınızda Google+ üyeleri sayfanızı oylayabilir ve yorum yapabilirler. Oy sayınız arttıkça internet sitenizin indekslenmesi de paralel olarak artacaktır. Böylece Google arama sonuçlarında işletmenizin üst sırada görünmesi hedefinizin ilk aşamasını tamamlamış olursunuz.

dusuk-butce-ile-kullanabileceginiz-dijital-pazarlama-yontemleri-rehberi1

5- Sosyal Medya Yarışmaları Yapmak

Sosyal mecralarda etkileşimi artırmak için en iyi dijital pazarlama yöntemleri arasında sayılabilecek yarışmalar, firmanıza potansiyel müşteriler kazandırmak için etkili bir yöntemdir. Sosyal mecralarda yeni takipçiler kazanmak ve onlarla etkileşime geçmek için yaratıcı içerikler üreterek yarışma ve çekilişler hazırlayabilirsiniz. Çekilişlerde ödül olarak sunduğunuz kendi markanıza ait olan ürünlerden detaylı ve ayrıntılı şekilde bahsederek kullanıcıların ilgisini ürüne yöneltebilirsiniz. Sosyal mecralarda büyük ilgi gören çekilişlerden yararlanmanız marka bilinirliğinize katkı sağlayacaktır. Yarışmanın katılım koşullarına sayfanızı beğenme ve gönderilerinizi paylaşma gibi kurallar koyarak geniş hedef kitlelere ulaşabilirsiniz. Gönderinize ne kadar fazla kişi ulaşır ve paylaşırsa o kadar kullanıcıya organik olarak ulaşmış olursunuz. Belirli periyodlarla yapacağınız yarışmalar sayesinde markanız zamanla tanınacak ve sosyal mecralar üzerinden eticaret sitenize alacağınız trafik de artacaktır. Düzenleyeceğiniz birbirinden farklı içerikteki yarışma ve çekilişlerle yeni hedef kitlelere ulaşmanız oldukça kolay olacaktır.

​6- Her Şeyden Önce Kusursuz Bir Teknik Altyapıya Sahip Olmak

E ticaret sitenizin satışlarını artırmak ve geniş hedef kitlelere ulaşmayı hedeflediğinizi biliyoruz. Ancak tüm dijital pazarlama yöntemleri uygulansa bile altyapıdan kaynaklanacak ve size önemli ölçüde kullanıcı kaybettirecek durumlar olduğunu biliyor muydunuz? Öncelikle sahip olduğunuz eticaret altyapısıyla ilgili şu soruları yanıtlamanızda fayda görüyoruz;

 • Eticaret siteniz yavaş mı?

 • E-ticaret sitenizin görünümü karmaşık ve kullanışsız mı?

 • E ticaret sitenizde sepete ulaşmak güç mü?

 • Eticaret sitenizdeki hakkınızda kısmı firmanızın vizyonu ve misyonunu yeterince açıklıyor mu?

Öncelikle bu soruları yanıtlamanız gerekmektedir. Örneğin, bir eticaret sitesine sahipsiniz, dijital reklamlarınızın hepsini kusursuz çalıştınız ve sonuçları bekliyorsunuz. Sitenize gelen kullanıcı alışveriş esnasında sepetinizi arıyor ve karmaşıklıktan bulamıyorsa ya da sitenizin yüklenme hızı yavaşsa bu, müşterinizi kaybedeceğiniz anlamına gelir. Dijital dünyada kullanıcıların alışveriş yapacağı birçok sanal mağaza bulunur. Firmanızın bu sanal mağazalar arasında sadece bir seçenek olduğunu asla unutmamalısınız. Bu nedenle altyapınızın kusursuz çalıştığından emin olmalısınız. Kullanıcıların kararı saniyeler içerisinde değişerek farklı rakiplere yönelmeleri mümkündür. Web site yavaşlığından dolayı günümüzde birçok site oldukça fazla müşteri kaybetmektedir. Firmanızın onlardan biri olmasını istemiyorsanız düzenli olarak altyapınızı alanlarında uzman yazılım firmalarına denetletmelisiniz.

E-ticaret siteniz firmanız için hayal ettiğiniz ihtiyaçları yeterince karşılamıyorsa yukarıda da bahsettiğimiz gibi maalesef ne kadar dijital pazarlama çalışması yapsanız da beklediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Altyapı sorununuzu çözmediğiniz takdirde güvenliğiniz ve etkileşiminiz belli noktalarda sabit kalacak ve ilerlemeyecektir. Dijital pazarlama ve yazılımın bir bütün olduğunu ve birbirine her şekilde bağlı olduğunu unutmamalısınız. Sektöre girme planları yaparken sizin için en sağlam ve hızlı altyapıda geliştirilen bir eticaret sitesine mutlaka ihtiyacınız vardır. Hızlı, kaliteli, güvenilir ve internetten satış için içerisinde; kargo entegrasyonu, sanal pos entegrasyonu, mobile uyumluluk ve pazaryeri entegrasyonunu gibi modülleri bulunduran bir eticaret paketine mutlaka sahip olmalısınız. Hem kullanıcıların hem de sizin kolaylıkla kullanabildiği ferah, kolay, güvenilir ve hızlı bir e-ticaret yazılımına sahip olmak istemez miydiniz?

İlgili Yazı: ​Hazır E-Ticaret Paketlerini Tercih Etmenizi Sağlayacak Nedenler

EticaretYap Aradığınız Güvenilir ve Hızlı Altyapı Hizmetini Firmalara Sunuyor!

EticaretYap, olarak genç ve dinamik yazılım ekibimizle beraber hem firmanızın hem de kullanıcılarınızın verilerinin yüksek güvenlik sistemleriyle korunacağı yazılımlar geliştirmekteyiz. Kaliteli ve güvenilir e-ticaret sistemleri üzerinde sanal alışveriş mağazası kurarak hizmet vermek isteyen firmalara özel e-ticaret paketleri  ile siz değerli iş ortaklarımızın yardımına koşmaktayız. EticaretYap firması olarak kullanıcı davranışının ölçümlenerek verilere dayalı iş modellerinin geliştirilmesinin gerekliliğinin farkındayız. İnternetten en kolay şekilde satış yapmak ve kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkartmak için özel teknolojilerle hazırladığımız paketlerimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Paketlerimiz dahilinde; kolay kullanım sunan kullanıcı ara yüzü, güvenilir altyapı hizmeti, kargo, pazaryeri, muhasebe gibi işlemleri otomatize etmeyi sağlayan entegrasyonlar bulunmaktadır. Ayrıca e-fatura modülü ile işletmenize ait  tüm fiziksel fatura işlemlerini dijital ortama aktararak faturalarınızı kolayca yönetebilirsiniz. Bu modülle manuel iş yükünüz minimuma inerek zamandan tasarruf sağlamış olursunuz. Bir başka özel modülümüz olan e-arşiv; işletmenize ait tüm fiziksel fatura işlemlerinizin dijital ortama aktarıldıktan sonra ikinci nüshasının elektronik ortamda korunmasını sağlar. Faturalarınıza güvenle 10 yıl sonra bile ulaşabilme imkanı sağlarsınız.

Hizmetlerimizin tamamına sahip olarak hayal ettiğiniz satış hedeflerinizi hızla gerçekleştirebilirsiniz.​ E-ticaret paketlerine sahip olduğunuzda hiçbir altyapısal işlemle uğraşmanıza gerek kalmaz. Siz sadece ürünlerinizi size özel hazırladığımız panele girmekle uğraşırsınız. Manuel işlemler ve kompleks altyapı sistemiyle ilgilenmek yerine, zamanınızı firmanızı geliştirmek için özel stratejiler planlamaya ayırabilirsiniz. Tüm hizmetlerimizden yararlanmak ve EticaretYap Blog‘tan e-ticaret sektörüyle ilgili merak edilenler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.