Duyusal Pazarlama Nedir, E-ticaret Firmalarına Katkıları Nelerdir?

E-ticarette kullanılan pazarlama stratejilerinden biri de duyusal pazarlamadır. Duyusal pazarlama ile e ticarette daha fazla tüketiciye ulaşabilmektedir. Tüketicilerin duygularına hitap eden bu pazarlama tekniği ile firmalar, tüketicilerine iletmek istedikleri mesajları daha kişisel bir şekilde iletmektedir. Duyular insanlar üzerinde pek çok etki bıraktığı için bizlerin tercihlerini de etkilemektedir. Satın alma sürecinde tüketici davranışları incelenmiş ve duyuların önemi daha fazla fark edilmiştir. Firmaların tüketicilerle daha fazla bağ kurmasını sağlayan bu sistem ile markalaşma sürecinizi hızlandırabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Duyusal pazarlama nedir, eticaret firmalarına katkıları nelerdir?

Neden Duyusal Pazarlama Kullanmalıyız?

Duyusal pazarlama ile eticaret firmaları ve tüketiciler arasında daha fazla bağ kurulması sağlanarak marka sadakati artırılabilmektedir. Duyulara hitap eden dijital pazarlama stratejileri ile tüketiciler belirli firmaları takip ederek ürünleri daha yakından takip etmektedir. Özellikle ürünün kullanıcıları mutlu etmesi, özel hissettirmesi ve ayrıcalıklı sınıfa dahil hissettirmesi firmaların daha fazla talep görmesine sebep olmaktadır.

Ürünler satılırken duygulara hitap edilmesiyle kullanıcılar fiyat odağından uzaklaşarak ürünlere sahip olduklarında nasıl hissedeceklerine daha fazla odaklanmaktadır.

Kazanılan marka sadakati sadece reklamlarla değil müşterilerle olan iletişimle de gerçekleşmektedir. Özellikle eticaret sitelerinin satış yapmasında en önemli noktalardan biri müşteriler üzerinde güven oluşturuyor olmasıdır. İnsanlar internetten dokunmayarak ve görmeyerek alacakları ürünleri, sitelerin kalitesine bağlı olarak belirlediği gibi ihtiyaç duyduklarında iletişim kurabilecekleri ve sorun yaşamayacakları siteleri tercih etmektedir.

Eticaretyap firması olarak müşterilerde güven oluşturabileceğiniz ve sitenize girildiğinde gönül rahatlığıyla kullanıcıların alışveriş yapabileceği sanal mağazalar oluşturmaktayız. Uzman yazılım ekibimizin hazırladığı e-ticaret paketleri ile ihtiyacınıza uygun özellikleri seçebilir, hemen internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz. Dijital pazarlama ekibimizin satış stratejilerinden yararlanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Duyuların Etkileri

 

1- Görme Duyusu

Görme duyusu satın alma sürecini etkilemektedir. Ürünlerin görselleri veya sitelerin tasarımları tüketicileri yönlendiren durumlardandır. Logo tasarımları da firmaların akılda kalması için araçlardan biridir ve görsel duyuyu etkiler. Güzel görsellerin hazırlanmış olması ve renklerin uyumu daha fazla müşteri çekmenize sebep olmaktadır.

2- İşitme Duyusu

İşitme duyusu genellikle atmosfer yaratmak için kullanılmaktadır. Son yıllarda yiyecek sektöründe bu duyu daha fazla kullanılarak insanlara soft bir ortam yaratılmaya çalışılmaktadır. Reklamlarda kullanılan cips çıtırtıları veya kola içen kişilerin sesleri de bu duyuyu harekete geçirmek için kullanılır.

3- Tatma Duyusu

Genellikle yiyecek sektöründe kullanılmaktadır. Yiyecek reklamlarında insanların mutlu bir şekilde tüketim yapması da güzel tatların keyif verdiğini göstermek için kullanılmaktadır.

4- Koklama Duyusu

Kokular insanların zihinlerinde farklı çağrışımlar yaratmaktadır. İnternetten yapılan satışlarda şuan için koku duyusu kullanılamıyor olsa da, verilen ilk siparişlerde insanları kokuyla etkilemek için çeşitli çiçek kokuları tercih edilebilmektedir.

5- Dokunma Duyusu

Dokunma duyusu insanların satın alma süreçlerini etkileyen bir diğer duyudur. İnsanların ürünlerle bağ kurmasını sağlamaktadır. Yine internetten satışlarda kullanılması mümkün olmayan bu duyuyu firmalar fotoğraflarla müşterilerine sunmaktadır. Özellikle kıyafet ve mobilya gibi ürünlerin internetten satışında dokularının anlaşılabilmesi için daha yakından resimler çekilmektedir. Tüketiciler görsel olarak dokuyu tahmin etmekte ve satın alma sürecinde karar vermektedir.