E-Ticaret Mevzuatı

E-Ticaret Mevzuatı

Elektronik ticarete tarafların taleplerinin karşılanabilmesi, istekleri doğrultusunda ürün alım satımını yapabilmeleri amacıyla, Türkiye Cumhuriyeti, süreci kanunlara desteklemiştir. E- Ticaret mevzuatı ile ilgili yönetmelik ve kanun sayısı 22’ye ulaşmış, ürün ticaretinde, kullanılan platform, uygulama, ödeme yolları, ürünün gönderimi güvence altına alınmıştır. İnternetten satış yapmak isteyen kişi ve kurumlar, Elektronik Bilgi Sistemi mevzuatına uyarak, prosedürler doğrultusunda üyeliğini yapmak durumundadır. Online ticaret için yerel veya uluslar arası platformlarda üyelik açılması, satışlara başlanması için de bu zorunluluğun karşılanması istenmektedir.

Online Ticaret Mevzuatı

İllegal ürün satışlarının önüne geçilmesi, satışı yapılacak olan ürünlerin resmi ve kayıtlı şekilde el değiştirebilmesi, yasallığa uyulması için mevzuatlarda yenileme yapılabiliyor. E- Ticaret mevzuatı ile tüketicinin korunması sağlandığı gibi, üretici, aracı, satış için kullanılan platform da güvence altına alınabiliyor. Türkiye’de çok uzun süredir, online ticaretin resmi bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için tüm esas ve usuller, ticaret.gov.tr üzerinden detaylarıyla yayınlanıyor. E- ticaret şartları doğrultusunda hareket etmeyen kişiler, çok ciddi yaptırımlara tabii tutuluyor.

E- Ticaret Kanun ve Yönetmelikleri

Müşterilerin güveliğinin sağlanabilmesi istendiği gibi, doğrudan hangi kişi veya kurumların satış yaptığının öğrenilmesi de büyük bir öneme sahip oluyor. 1995 yılından bu yana, her dönemde yeni teknolojiler, satış teknikleri ve yöntemler aracılığıyla farklı mevzuatlara uygun hareket edilmesi gerekiyor. E- ticaret mevzuatı ile ilgili bugüne kadar yayınlanan yönetmelikleri, resmi gazetelerin sayılarıyla birlikte öğrenmek, bu kararlar hakkında detayları incelemek mümkündür.
İlk olarak 1995 yılında 4077 sayılı kanunla birlikte, tüketici haklarının korunmasına yönelik mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması için gerekli prosedürler belirlendi. Elektronik ticaret, ithalat, ihracat, ülke içerisinde sıfır veya ikinci el ürünlerin online ortamda alınıp satılmasıyla ilgili yönetmelikler listelenmiştir.
E- ticaretle ilgili kabul edilmiş olan kanun numaraları; 4077, 5070, 5651, 5809, 6563, 6698 şeklinde aktif durumdadır. Kanun statüsünde olmayan fakat yönetmelik olarak oluşturulan, geçerliliği süren 16 adet yönetmelik bulunuyor. Toplamda 22 adet düzenleme, online ticarette taraflar arası güvenin tahsis edilmesi, ücretlerin ödenme yöntemleri, ürün ve ödeme güvenliği için pek çok noktaya değinmektedir.