E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekli Evraklar (2021)

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte e-ticarete atılmak isteyen firmaların bu işe girişmeden önce hazırlaması gereken bir takım gerekli evraklar vardır. Bu evraklar sizlerin hem ticari açıdan hem de hukuki açıdan güvenliğiniz için önemlidir.  Eğer bir e-ticaret faaliyetler yürütmek istiyorsanız bu konuyla ilgili yetkili merci Ticaret Bakanlığı’dır.  Bakanlığın paylaştığı talimatları ve mevzuatları takip ederek adım adım neler yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Burada amaç devlete ticaret yaptığınızı bildirmektir. Böylece ileride yaşanabilecek hukuki sorunların önüne geçmiş olursunuz. Bu yazımızda sizlerle e-ticaretin ne olduğunu ve bir e-ticaret sitesinin kurulumu için gerekli evrakların neler olduğunu inceleyeceğiz.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekli Evraklar (2021)

Eticaret Nedir?

Kısaca eticaret, ticari faaliyetlerin her türlüsünün fiziki konuma ve zamana bağlı kalmadan internet ortamına aktarılması olarak ifade edilebilir. Eticaret farklı büyüklükteki firmaların satışlarını artırabilmeleri için avantaj sağlar ve aynı zamanda sadece yurt içi değil yurt dışı satışına da imkan verir. ​ Özellikle hızla artan internetten alışverişle birlikte küçük ve orta ölçekli firmalar online satış siteleri ile satışlarını artırmaya başladılar. Ama burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta online alışverişe zemin hazırlayan eticaret sitelerinin hem kurulumu için hem de satış yapılabilmesi için bazı gerekli prosedürler vardır.

Eticaret Sitesi Kurulumu İçin Gerekli Evraklar

​Bir e ticaret sitesi kurmak, satış yapmak ve fatura kesmek için bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir. Eticaret için şahıs şirketi veya limited şirket kurulabilir. Bu şirket türlerinin kuruluşları birbirinden farklıdır bu nedenle farklı belgeler hazırlanması gerekir. Şahıs şirketleri bireysel olarak kurabileceğiniz limited şirketlerden kaha küçük yapıda olan firmalardır.

​Şahıs şirketi kurmak için gerekli belgeler

1- Kimlik fotokopisi

2- İkametgah belgesi

3-Noterden imza beyannamesi

4- Muhasebecinize ya da Mali Müşavirinize vereceğiniz vekaletname ( İşlemleri kendiniz yapacaksanız vekaletnameye ihtiyacınız olmaz.)

5-Açılacak olan iş yeri kira ise kira sözleşmesi; eğer mülk sahibi siz iseniz tapu fotokopisi

Belgelerin hazırlanması, vekaletname ve muhasebeci için ödeyeceğiniz ücretler değişiklik gösterebilir ama yaklaşık olarak bir şahıs şirketi kurmanın maliyeti 600 TL-900 TL arasında değişiklik gösterir.

Limited şirket kurmak için gerekli belgeler

​1- Ortakların Kimlik fotokopisi

2- İkametgâh belgesi

3- Şirketin unvanı

4- Belirlenen sermaye tutarı

5- Ortaklar sermaye oranı

6- Kira sözleşmesi

7- Belirlenen şirket temsilcisi

​Limited şirket kurmak için belirtilen belgelerle birlikte şirket ana sözleşmesinin de hazırlanmasıyla Ticaret odası kaydı yapılması gerekir. Daha sonra şirket adına vergi kaydı da yapılır.  Limited şirketin kurulma maliyeti ise yaklaşık olarak 3.000-3.500 TL civarındadır.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekli Evraklar (2021)

Diğer Gerekli Evraklar

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) kaydı: Online alışverişlerde tüketicinin güvenliğini koruma ve e-ticaret işlemlerini kayıt altına almak amacıyla ETBİS oluşturulmuştur. ​ETBİS’e kaydolabilmek için şirketler için MERSİS numarası ve vergi kimlik numarası; esnaf ve sanatkarlar için T.C. kimlik numarası ve vergi kimlik numarası​na​ ihtiyacınız vardır. MERSİS numarası alabilmek için faaliyet gösterdiğiniz ilin Ticaret Odası’na kaydolmanız gerekmektedir.  Ayrıca elektronik ticaret veya aracılık faaliyetinde bulunulan mobil uygulama ve alan adınızı da belirtmeniz gerekir. ETBİS için diğer gerekli evraklar aşağıda sıralanmıştır.

  • ​Faaliyet gösterdiğiniz sektör​
  • Sunulan mal ve hizmetlerin türü
  • KEP adresi
  • Anlaşmalı ödeme aracılık kuruluşu bildirimi
  • Anlaşmalı kargo firması bildirimi
  • Altyapı sağlayıcı bildirimi
  • Para kuruluşlarından alınan hizmetlere ilişkin bilgiler.
  • Veri babanı lokasyonu ​​

SSL sertifikası: E-ticarette tüketicilerin sitenizde güvenle alışveriş yapabilmesi ve bankalardan Sanal POS alabilmeniz için sitenizin SSL sertifikasının olması gerekir.

Sözleşmeler: Sitenizi açmadan önce kullanıcılara sunacağınız gerekli evraklardan diğerleri de sözleşmeleri hazırlamalısınız. Bunlar mesafeli satış sözleşmesi, gizlilik sözleşmesi, üyelik sözleşmesi ve iade iptal koşulları gibi belgelerdir. Bu belgeler genellikle sitenin en alt tarafında bulunur ve kullanıcılar ödeme sayfasına yönlendirildiğinde onlara bu sözleşmeler sunulmaktadır.

EticaretYap olarak uzman yazılım ekibimiz tarafından firmalarınız için özel olarak hazırlanan özgün ve kaliteli web sitesi altyapıları, çeşitli entegrasyon modülleri ve en iyi e ticaret paketleri ile online satış yapmaya başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.