E-Ticaret Sitesi Satışlarınızı Artıracak 6 Pazarlama Stratejisi 

     İçindekiler:

  1. Pazarlama Stratejilerinin E-Ticarette Önemi
  2. Etkili Bir Pazarlama Stratejisi Belirlerken İzlenen Adımlar
  3. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Önemi
  4. Dijital Pazarlamada Sosyal Medya Pazarlama Yöntemleri
  5. E-mail Pazarlama ile Müşteri Sadakati Kazanma
  6. İçerik Pazarlamasını Kullanma
  7. Viral Pazarlama ile Kullanıcı Çekin
  8. Kullanıcıları Alışveriş Reklamları ile Etkileyin

Günümüzde neredeyse herkesin internete ulaşmasıyla ve internetten satışların artmasıyla birlikte çok farklı pazarlama stratejisi üretilmeye başlanmıştır. Özellikle e-ticaret yapan firmalar ürün satışlarını artırmak için geleneksel pazarlamanın aksine bu yolları daha fazla tercih etmektedir. Sosyal medya ve mobil platformlar gibi kanalların kullanımıyla desteklenen bu yöntemlerin sonuçları daha kolay analiz edilebilir olduğu için hedefleri tutturmak daha mümkün olmaktadır. Pazarlama strateji nedir sorusuna cevap bulmak ve sitenizin görünürlüğünü artırmak isterseniz yazımızı okumaya devam edin.

E-Ticaret Sitenizde Satışlarınızı Artıracak 6 Pazarlama Stratejisi 

Firmalar dijital ortamda pazarladıkları ürünlerin maksimum kişiye ulaşmasını isterler. E-ticarette daha fazla kişiye ulaşmak isteyen firmaların ilk olarak yapması gereken şeylerden birisi doğru bir pazarlama stratejisi geliştirmek olacaktır. E-ticaret pazarlama stratejileriniz, ürünlerinizi arayan kişileri yakalamak ve kullanıcıların sizi bulmak istemelerini sağlamak için farklı yöntemleri aktif olarak kullanmaya odaklanmalıdır. Doğru pazarlama yöntemi ile birlikte bir ürünü sunmak, alıcıları alışveriş yapmaya teşvik etmek ve daha sonra satışı gerçekleştirmek daha kolaylaşacaktır.  Böylece marka bilinirliği artacak ve insanların aklında daha fazla yer etmiş olacaksınız.

Etkili Bir Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

1- Rakiplerinizi Analiz Edin

Etkili bir pazarlama yönteminin ilk adımı rekabet halinde olduğunuz firmaları iyi tanımakla başlar. Rekabet analizi ile rakip firmanın ürünlerinin, ürün fiyatlarının, entegrasyonlarının ve sosyal medya paylaşımları gibi unsurları bilerek yola çıkarsanız kullanıcılara sunacak farklı içerikler üretmeniz kolaylaşır. Bu sayede daha hızlı yol kat edersiniz.

2- Orijinal İçeriğinizi Yaratın

Rakip analizi sonucu elde ettiğiniz sonuçlar ile birlikte dikkat etmeniz gereken unsurlar da ortaya çıkacaktır. Blog postları, videolar, kişiselleştirilmiş sosyal medya paylaşımları gibi orijinal içerikler üreterek kullanıcılar ile aranızda farklı bir bağ oluşturabilirsiniz. Alıcıların isteklerine göre ürün skalanıza farklı ürünler ekleyebilir veya hizmetlerinizi geliştirebilirsiniz.

3- Vizyon ve Misyonunuzu Belirleyin

Hedeflerinizi belirlemek ve bu doğrultuda ilerlemek için vizyon ve misyon kavramlarını doğru şekilde aktarmak çok önemlidir. Markanızın veya hizmetinizin neden satın alınmaya değer olduğunu anlatmak saygınlığınızı artmasına ve daha hızlı büyümenize olanak sağlar.

4- Marka İmajınıza Önem Verin

Kullanıcıların akıllarında kalan ilk şeyin marka isminiz ve logonuz olduğunu unutmamanız gerekir. Bu yüzden pazarlama yöntemleri oluştururken daha sade ve akılda kalıcı bir slogan ve logonuz olmasına özen gösterin.

5- Mevcut Müşterilerinizi Kendinize Bağlayın

Sadık bir müşteri kitlesi oluşturmak yeni müşteriler çekmek kadar önemlidir. Bu yüzden mevcut müşterilerinizin sadakatini artırmak için hediye çeki, indirim kodu gibi onları mutlu edecek etkinler düzenleyebilir, ağızdan ağıza yayılarak yeni müşteriler kazanabilirsiniz. E ticaret sitenizdeki küçük yazışma pencerelerine ve sosyal medyadaki sayfalarındaki iletilere cevap vererek kullanıcılar ile aranızdaki bağı sürdürmeniz önemlidir. İnsanlar firmadan birileriyle konuşmayı severler, siz de müşteri odaklı pazarlama stratejisi oluşturarak onlara bu fırsatı sunun.

6- Teknolojinin Gücünden Yararlanın

Satış için doğru veriyi sağlamak, müşterilerin ihtiyaçlarını doğru zamanda tespit etmek, ödeme seçeneklerini çoğaltarak ziyaretçilerin ödeme sayfasını alışverişi tamamlamadan çıkmalarının önüne geçmek ve hızlı yüklenen site üretmek gibi pek çok şekilde firmanızı kullanıcıların gözünde yükseltecek çalışmalar yapmalısınız. Özellikle artık kullanıcıların  masaüstü bilgisayarlardan mobil cihazlara doğru kaydığı günümüzde akıllı telefonlarından arama yapan kullanıcılara uygun site tasarımı yapmak size daha fazla fayda sağlayacaktır. Firmanı tanıtmak için mesaj panoları, forumlar ve hatta chat odaları kurarak oralardan daha fazla kullanıcı çekebilirsiniz. Dijital pazarlama stratejisi ile yönlendirilebilir ve esnek olması yönünden önemlidir. Şöyle ki çeşitli “çerez yerleştirme” yolları kullanılarak müşterilerin hareketleri izlenebilir ve  ilgilendikleri ürünlerle ilgili daha fazla yönlendirme yapılabilirsiniz.

E-Ticaret Sitenizde Satışlarınızı Artıracak 6 Pazarlama Stratejisi 

Satışlarınızı Artıracak 6 Pazarlama Stratejisi

Arama Motoru Optimizasyonu ile Google’da Üst Sıralara Yükselmek

Her hangi bir ürünü satın almadan önce, o ürünle ilgili modellere ve fiyatlara Google üzerinden arama yaparak ulaşıyoruz. Eğer sizde  e-ticaret firmanızın Google arama motorunda en üst sıralara taşımak istiyorsanız SEO çalışmalarından ile arama motorlarındaki görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz. Anahtar kelime kullanımının doğru yapılmasıyla web siteniz aranan kelimelerle uyumlu olarak optimizasyonu artmaktadır. Çalışmalarınız sonucunda ise internet üzerindeki görünürlüğünüz organik olarak artacak ve daha fazla tıklama elde etmiş olacaksınız. SEO çalışmalarınızı yaparken yararlanabileceğiniz SEO ve SEM Çalışmaları Nedir, Ne İşe Yarar (Tüm Detaylarıyla)yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medya Pazarlaması ile Güncel Dünyayı Yakalamak

Yaşadığımız dijital çağda potansiyel müşterilere ulaşmanın en etkili yollarından biri de sosyal medya platformlarını kullanmaktır. Her gün milyonlarca kişi sosyal medya kanallarını kullanarak paylaşım yapmakta ve arkadaşlarıyla bağlantı kurmaktadır. Sosyal medyada çokça zaman geçiren bu insanların yapacakları reklamlar ile bilinirliğiniz artabilir ve insanlar markanızı tanıyabilir. Dijital pazarlama stratejisi ile firmanızın pazarlanan ürünlere ve ulaşmak istediğiniz hedef kitleye bağlı olarak Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest ve Instagram üzerinden paylaşımlar yapılarak çeşitli kampanyalar oluşturabilirsiniz. Ne kadar ilgi çekici ve kaliteli içerikler üretirseniz o kadar fazla kullanıcıyı eticaret sitenize çekebilirsiniz.  Pazarlama stratejisi örneklerinden biri de Youtube kanalı üzerinden Nasıl Yapılır videoları çekerek müşterilere ulaşmaktır. Bu videolar müşterileri mağazanıza yönlendirir ve yaptıkları alışverişlerden emin olmalarını sağlarlar. Daha büyük kitlelere ulaşmak için sosyal medya fenomenleriyle ve influencer hesaplarıyla işbirliği yaparak da sosyal medyada görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlamasının bir diğer faydası ise yapmak istediğiniz kampanyaları demografik özelliklere, ilgi alanlarına, kullanıcıların hoşlandığı sayfalara ve çok daha fazla çeşitlere gruplara hedeflemeniz mümkündür. Facebook ve Instagram özellikle son dönemin en popüler reklam verme yerlerindendir. Platform, yaş, cinsiyet, yer, iş unvanı, endüstri, medeni durum ve ilgi alanları gibi kriterleri belirlemenizi sağlayarak filtreli reklam kampanyaları oluşturmanızı sağlarlar. Böylece daha az bütçe harcayarak daha ilgili kitleye ulaşabilirsiniz. Sosyal medyadan daha fazla kullanıcıya erişmek için “Instagram’dan Satış Yapmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?” adlı makalemize göz gezdirebilirsiniz.

E-mail Pazarlama ile Müşteri Sadakati Kazanma

E-mail marketing çalışmaları e-ticaret yapan firmaların önem verdiği pazarlama yöntemlerinden bir diğeridir. Müşterileri bilgilendirme amacıyla kullanılan bu yöntem e-ticaret pazarlamasının temel taşlarındandır. Genellikle kampanya tanıtımları, promosyon, indirimli ürün tanıtımları, etkinlikler, blog çalışmaları ve firma ile ilgili haberlerin yer aldığı e-postalar kullanıcıların firmanızla ilgili güncel olaylardan haberdar olmasını sağlar. Pek çok kişi tarafından bilinmese de bu pazarlama yöntemi doğru kullanıldığında çok başarılı sonuçlar vermektedir. Her e ticaret mağazası onay mailleri, faturalar, teşekkür mesajları ve çok daha fazla tonlarca mail göndermek zorunda kalır. Siz ise mümkün olduğunca kişiselleştirilmiş, etkili görsellerden oluşan iyi bir metin ile e-postalar göndererek müşterilerin satın alma işlemlerini hızlandırabilirsiniz. Hatta e-postaya cevap vermelerini dahi isteyebilirsiniz.

İçerik Pazarlaması ile Hedef Kitlenizi Etkileyin

İçerik pazarlaması hedef kitlenize sahip olduğunuz yeni ürünleri tanıtmanızı sağlar. Müşterilerinize kaliteli içerikler üreterek satışları artırmanıza yardımcı olur. Bu pazarlama çalışmalarında ürün satışı yapılmaz, daha çok firmanın hedef kitlesinin markaya ve ürünlere olan dikkatini artırarak satın alma davranışlarını doğal yollarla gerçekleştirmesi amaçlanır.  İçerik pazarlama stratejisi içerisinde blog, e-dergi, e-posta, video, fotoğraf ve illüstrasyonlar, online haber bültenleri ve forumlar gibi çalışmalar bulunur. Burada önemli olan müşterinizi tanımaktır. Oluşturduğunuz içerik mesajınızı nasıl düşündüklerini ve senkronize ettiklerini anlamanız, farklı içerik biçimleriyle karıştırmanız hedeflerinize ulaşmanızda sizlere yardımcı olacaktır.

Viral Pazarlama Stratejisi ile Dikkat Çekin

Viral pazarlama, hem sosyal medya pazarlama yöntemi hem de ağızdan ağıza pazarlama  yöntemini kullanılarak oluşturulan bir pazarlama yöntemidir. Genel olarak ürünün, aşırı maliyetli reklam ve sponsorlu içerikler olmadan doğal bir şekilde tüketiciler arasında paylaşılmasını ve hızla yayılmayı amaçlar  Bu pazarlama tekniğinde önemli olan kitleleri etkileyerek paylaşım yapmalarını sağlamaktır. Pazarlama Stratejisi örneklerinden en bilindik ve en çok aratılan yöntemlerden Coca Cola pazarlama stratejisi ve Apple pazarlama stratejisinin ortak özelliği de kullanıcılar tarafından reklamlarının yapılmasıdır. Viral reklamlardan daha fazla etkileşim sağlayabilmek için doğru stratejileri ve doğru sosyal medya platformlarını kullanmalısınız. Sizde bu yöntemle marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

İlgili İçerik: Viral Pazarlama Nedir, E-Eticarette Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Sitenizde Satışlarınızı Artıracak 6 Pazarlama Stratejisi 

Alışveriş Reklamları ile Ürün Sayfalarınızı Tanıtın

Bir eticaret sitesi sahibi iseniz çevrimiçi ve yerel müşterilere kendinizi tanıtmak, web sitenize veya fiziksel mağazanıza gelen trafiği artırmak ve potansiyel müşteriler bulmak için alışveriş reklamlarını mutlaka kullanmalısınız. Eticaret sitenizdeki ürünlerin Google arama sonuçları sayfasında isim, fiyat, resim ve website isminizle birlikte listelenmesi olarak da bilinen alışveriş reklamları ile kullanıcılarınızın daha bilinçli satın alma kararları vermesine yardımcı olabilirsiniz. Ürün tanıtımlarınızı doğrudan reklamlarınızda göstererek satışını yaptığınız ürünlerin insanlar tarafından daha çok bilinmesini sağlamış olursunuz.

EticaretYap ile Güvenilir ve Hızlı Alışverişe Devam Edin

EticaretYap, olarak genç ve donanımlı yazılım ve dijital pazarlama ekibimizle beraber hem firmanızın hem de kullanıcılarınızın kaliteli ve güvenilir bir alışveriş yapmasını sağlayacak gerekli çalışmalar geliştirmekteyiz. İnternetten en kolay şekilde satış yapmak ve kullanıcı trafiğini en üst seviyeye çıkartmak için özel teknolojilerle hazırladığımız e-ticaret paketleri ile siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız. Paketlerimiz dahilinde; kolay kullanım sunan kullanıcı ara yüzü, güvenilir altyapı hizmeti, kargo, pazaryeri, muhasebe gibi işlemleri otomatize etmeyi sağlayan entegrasyonlar bulunmaktadır. Hizmetlerimizin tamamına sahip olarak hayal ettiğiniz satış hedeflerinize ulaşmak için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.