E-Ticarette Neden Mobil Uygulama Tercih Etmelisiniz?

E-ticarette mobil uygulama, mobil cihaz kullanıcılarına çeşitli yollarla ulaşarak marka görünürlüğünü ve satış hedeflerini arttırmak için kullanılır. Verilere göre günümüzde internete erişmek için kullanılan ilk yol mobil cihazlar kullanılarak yapılan erişimdir. En hızlı gelişim gösteren alanlardan biri olan mobil uygulama pazarlaması ulaşılan kitle ve işlevsellik açısından e-ticaret sitelerine büyük katkılar sağlamaktadır. Çağımızın her yeni gün gelişen teknolojilere evrildiği su götürmez bir gerçek. Ancak firmaların bazıları geleneksel yöntemleri ikinci plana atmayı göze alamıyor ve dijital dünya nimetlerinden küçük ölçekte faydalanıyor. Her şeyden önce bilinmesi gereken bir husus varsa, o da e-ticaret gibi gelişim süreci maksimum düzeyde olan ve global ölçekte hizmetler verebilen bir yapının rekabetçi dünyası içerisinde rakiplerden sıyrılmak için güncel teknolojiden faydalanılması gerektiğidir.

Mobil pazarlama süreci ile ilgili tüm soru işaretlerinizi gidermek ve firmanızı nasıl başarıya ulaştırabileceğinize değinelim:

E-ticarette mobil uygulama pazarlamasını kısaca tanımlarsak, kullanıcıların kar amacıyla kurulan bir firmaya zaman ve mekan sınırlaması olmadan sadece mobil uygulamalar aracılığıyla temas kurarak iletişim kurabilme ve satın alma davranışı gösterebildiği süreçtir. Örneğin mobilde olan uygulamalar ve mobil kullanıma uygun hale getirilen web siteleri.


Peki E-Ticarette Neden Mobil Uygulama Kullanmalısınız?

Deloitte Global Mobil Kullanıcı Araştırması’na göre Türkiye’deki mobil cihaz kullanıcıları günde ortalama 70 kez yani 15 dakikada bir cep telefonu ekranına bakıyor. Dünya’daki ve ülkemizdeki veriler ışığında kullanıcılar alışveriş, sosyal mecralarda vakit geçirme, araştırma yapma ve oyun oynama gibi günlük gerçekleştirdikleri aktiviteleri en fazla mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriyor. Bu nedenle firmaların potansiyel müşterilerine ve doğru hedef kitlelere ulaşmak için izleyeceği en etkili yol mobil pazarlama tekniklerini kullanmaktır.

İlgili Yazı: E-Mail Pazarlaması Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Teknik Bilgi

1- Satış Hacminizi Arttırmak

Yazımızda da bahsedildiği gibi potansiyel müşterilerinize mobil ağlardan ulaşarak satış hacminizi genişletebilir ve zamanla e-ticaret sitenize yoğun trafikler çekebilirsiniz.

İlgili Yazı: Satışlarınızı Arttırmanızı Sağlayacak SMS Pazarlama Yöntemleri

2- Geniş Hedef Kitlelere Ulaşmak

Alışveriş, video, dizi-film izleme, oyun oynama gibi alışkanlıkların en yoğun gerçekleştiği bu ortamda dilediğiniz hedef kitlelere doğru zamanlamalar ve stratejiler yakalayarak ulaşmanız mümkün. Mobilde var olmanız nedeniyle markanızın görünürlüğü ve bilinirliği de artacaktır.

3- İşlevsel ve Hızlı Hizmet

Kullanıcıların e-ticarette en önem verdiği özellikler alışveriş yapacakları sitenin kullanımının kolay olması, ürünü seçmekten sepete eklenmesine kadarki aşamanın işlevsel olması ve ara yüzün gereksiz karışıklıktan uzak, satın alma davranışının çok daha hızlı şekilde gerçekleştirilmesine uygun hazırlanmasıdır.

4- Mobil Uyumlu Bildirimler

Mobil uygulamalar aracılığıyla potansiyel müşterilerinize firmanızla ilgili tüm indirim ve kampanyaları daha kolay ulaştırabilirsiniz. Reklam ve kampanyalarınıza mobil ağ üzerinden maruz kalan kullanıcıların zihninde zamanla yer edineceksiniz.

5- Online Mağaza İle Masraflarınızı Minimuma Düşürmek

Firmanız için online mağaza açtığınızda fiziki mağazanın masraflarından kurtulabilir, hızlı şekilde günde yüzlerce kişiye zaman ve mekan sınırlaması olmadan satış olanağı sunabilirsiniz.

Detaylı olarak incelediğimiz tüm sebeplerden dolayı mobil uygulama pazarlamasını tercih etmenizin firmanıza getirileri büyük olacaktır. Online mağaza açarak e-ticarete atılmak isteyen her ölçekteki firma için e-ticaret alt yapısı sunan EticaretYap firması olarak e-ticaret paketlerimiz ihtiyacınız olan tüm özellikleri karşılayacak şekilde en güncel teknolojiler kullanılarak hazırlanmaktadır.