Instagram’dan Satış Yapmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sosyal medya kanallarının son yıllarda kullanımının artması ile Instagram’dan satış yapmak isteyenlerin sayısı da hızlıca artmıştır. Milyonlarca kullanıcının gün içinde defalarca girip dolaşım yaptığı İnstagram, internetten satış yapmak isteyen kişiler için mutlaka kullanılması gereken araçlardan biri haline gelmiştir. İnstagram, kullanıcıların fotoğraf ve videolar paylaşabildiği, canlı yayınlar yapabildiği ve görsellerin altına görüş ve düşüncelerini yazabileceği bir sosyal medya aracıdır. Günümüzde insanlar çerez bilgileri hızlıca görüntülemeyi sevdikleri için İnstagram herkes için cazip bir kanal haline gelmiştir. Günde milyonlarca aktif kullanıcısı olan bir sosyal medya aracı elbette ki dijital pazarlama alanında da kullanılmaktadır. Büyük markalar, küçük işletmeler, girişimciler veya evden satış yapan kişiler için yeni bir pazar haline gelen Instagram, en son çıkardığı  “Instagram Shopping” özelliği ile de satışların İnstagram üzerinden kolayca gerçekleşmesini sağlayacak adımları atmıştır.

Instagram’dan satış yapmanın detaylarını anlattığımız yazımızda Instagramda nasıl satış yapılır, Instagramda satış yapmanın püf noktaları nelerdir, işletmeler Instagram özelliklerini nasıl kullanmalı, Instagramda hedef kitle nasıl oluşturulur gibi soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

instagramdan-satis-yapmak-isteyenlerin-bilmesi-gerekenler-nelerdir

Instagram’dan Nasıl Satış Yaparım?

Profesyonel Hesap Kullanın

Instagram’dan satış yapmak için yapmanız gereken ilk şey markanız için bir hesap oluşturmaktır. Bu hesabı profesyonel hesaba çevirerek müşterilerin gözünde daha fazla güven kazanabilirsiniz. Ayrıca profesyonel hesap oluşturduktan sonra Instagram Shopping özelliğini kullanabilir, ürünlerinizin fiyatlarını listeleyebilirsiniz. Profesyonel hesaplar kullanıcılarda güven oluşturduğu gibi üreticilerin de Instagram’da bulunan çeşitli özellikleri kullanmasını sağlamaktadır. Örneğin paylaşılan gönderilerin istatistikleri, kaç kişiye erişim sağlandığı veya hızlıca tanıtım yapma özelliğinin bulunması firmaların işlerinde kullanması gereken bilgilere kolayca ulaşmasını sağlamaktadır.

İçeriklerinizi Düzenli Bir Şekilde Paylaşın

Sosyal medyada takipçi kazanmanın ve satış yapmanın en önemli kriteri düzenli bir şekilde içerik paylaşımıdır. Her gün, iki güne bir veya haftada bir olacak şekilde, belli bir düzende içeriklerinizi paylaşmalısınız. Paylaştığınız resimlerle alakalı mutlaka ürün açıklamalarını yazmalısınız. Paylaşımları herkesin anlayabileceği şekilde sade ve anlaşılır bir dille yapmak da önemlidir. Sattığınız ürünle alakalı olarak samimi bir dil de kullanabilirsiniz.

Görsellerinizi Özenle Hazırlayın

İnstagram fotoğraf ve video paylaşım amacıyla kullanıldığı için görsellerin etkili ve kaliteli olması oldukça önemlidir. Fotoğrafları üstün körü, kalitesiz veya bulanık olan işletmelerin satış yapması çok zordur. Kullanıcılara ürünlerinizi görselleri ile pazarlamalısınız. Pek bir özelliği olmayan herhangi bir ürünü bile kaliteli fotoğraflar çekerek pazarlamanız mümkündür.

İlgili Yazı: Sosyal Medyada Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Eticaret Sitenize Yönlendirmeler Yapın

İnternetten yapılan satışlarda eticaret siteleri temeli oluştururken sosyal medya araçları, ürünlerin tanıtımını, reklamını veya markanın iletişim çalışmalarını yürütülmesini sağlamaktadır. Instagram üzerinden e-ticaret sitenize yönlendirme yaparak sanal mağazanızdaki daha fazla ürünü müşterilerinize sunabilirsiniz. İnstagram profilinizde ve ürünlerinizde kullanıcıların web sitenize girebileceği ilgili linkler eklemelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu e-ticaret sitenizin kaliteli olmasıdır. EticaretYap firması olarak sanal mağaza kurmak isteyen müşterilerinize en kaliteli yazılım sistemlerini sunmaktadır. Yazılım ekibimizin oluşturduğu hazır e ticaret paketleri küçük, orta ve büyük işletmeler için ayrı olarak planlanmıştır. Eticaretyap ile ihtiyacınız olan eticaret sitesine hemen sahip olabilirsiniz.

Doğru Hastagler İle Daha Fazla Kullanıcıya Ulaşın

Instagram’da az takipçisi olan sayfalar doğru hastagler kullanarak yüzlerce insana ulaşabilmektedir. Kullanıcılar satın almak istedikleri ürünleri Instagram’da arama kısmında aratmaktadır. Aranan ürünler tek bir sayfada listelenmektedir. Bu sayfada listelenebilmek için hastag kullanılması gerekir. Böylece sizi takip etmeyen kişiler bile hastagleriniz sayesinde ürünlerinize ve sayfanıza ulaşabilmektedir.

Kullanıcılar İle Etkileşim İçinde Olun

Sosyal medya kullanıcıları sosyal medya araçlarını etkileşimli bir şekilde kullanmak istemektedir. Özellikle bir ürün satın almak istediklerinde ürünle ilgili soru ve görüşlerini yorumlar veya mesajlar ile firmalara iletmektedir. Gelen tüm bu sorular yanıtlanmalı ve bir ürün satın alırlarsa karşılarında iletişime geçebilecekleri birilerinin olduğunun gösterilmesi gerekmektedir. Potansiyel müşterileriniz ile iletişim kurarak onları alışveriş için teşvik edebilirsiniz.

İşletmelerin Kullanması Gereken Instagram Özellikleri

İşletmelerin hedef kitlelerine en hızlı yoldan ulaşabileceği Instagram, özellikleri bakımından markalar için fırsatlar dünyasının  kapısını aralıyor. Son dönemlerde sosyal mecralar şahısların yanı sıra işletmelerin de yaygın olarak kullandığı platformlar haline gelmeye başlamıştır. Bir işletmenin sosyal medyayı doğru ve etkin kullanması markasını büyütmek , geniş hedef kitlelere ulaşmak ve etkileşimi arttırmak adına büyük getirisi olan bir hamledir.

Veriler doğrultusunda 2020 yılı içerisinde liderlik listesinde ikinci en sık kullanılan sosyal medya kanalı Instagram olmuştur. İnovasyon çalışmalarıyla son dönemlerde işletmeler için ilgi odağı olan Instagram’da mağaza açmaya yönelik manevra yapan işletmeler kısa zaman içerisinde büyük getirilere sahip olacaklardır. Bu nedenle işletmelerin faydalanması gereken Instagram özellikleri vardır.

İşletmelerin Kullanması Gereken Instagram Özellikleri

Instagram’da İşletmeniz İçin Kullanabileceğiniz Özellikler

Instagram Soru Cevap

Soru cevap, işletmenizle ilgili merak edilen soruları cevaplayarak müşterilerinizle aranızda bir bağ oluşmasını sağlar. Aynı zamanda hedef kitlenizin sizinle doğrudan iletişim kurabilmesine yardımcı olur. Bu doğrultuda işletmenizi geliştirmeye yönelik sorular sorarak ortalama cevaplar sonucunda yenilik çalışmaları yapabilirsiniz.

Instagram Anket

Instagram’ın hikayeler kısmında bulunan anket yapma aracı işletmeler için iyi bir analiz yöntemidir. Ücretsiz bir şekilde hedef kitlenizin markanız ve ürünleriniz hakkındaki düşüncelerini, markanızın iyi-kötü yanlarını analiz etmenizi sağlayan bu araçla önceden belirlediğiniz tüm soruların cevaplarını analiz edebilirsiniz.

Instagram Geri Sayım

Markanızın reklam kampanyaları ve tanıtımlar gibi çalışmalarında kullanabileceğiniz geri sayım özelliği müşterilerinizin hoşuna gidecektir.

Küçük İşletme Desteği

Instagram Küçük İşletme Desteği pandemi döneminde geliştirilmiş bir özelliktir. Hikayeler bölümünde bulunan özellikle Covid-19 döneminde kapalı olan işletmelerin görünürlüğünü sağlamak amacıyla kullanıcılar tarafından paylaşılabilmektedir.

Instagram Canlı Yayın

İşletmeler canlı yayın özelliğini pek çok amaç için kullanabilmekte. Pandemi sürecinde işletmelerin kapalı olması sebebiyle çok sık kullanılan Instagram canlı yayın özelliği ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak isteyen markalar için ideal bir ortam sunuyor. İsteğinize göre ürünlerinizi tanıtabilir, kamera karşısına geçip soru cevap yapabilir, kampanyalarınızdan bahsedebilirsiniz. Her sektör için farklı kapılar açan bu aracı en iyi şekilde kullanmak sizin elinizde.

Video İçerik Üretme

Günümüzde videolu içerik üretmek kullanıcılar tarafından rağbet görmektedir. Instagram da işletmelerini tanıtmak ve hedef kitlelerini büyütmek isteyenler için “Farklı Video İçerik Üretme” özelliğini geliştirdi. Reels videolar olarak karşımıza çıkan bu format, kullanımı çok basit araçlarla kısa süreli videolar üretmeye yarıyor. İşletmeler için ürün ve hizmetlerini, tanıtım ve kampanyalarını yaratıcı şekilde sunabilecekleri ve “keşfet” bölümünden paylaşarak geniş topluluklarla etkileşim sağlayabilmeleri için kullanılabilir.

Instagram’da Hedef Kitle Oluşturmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Günümüzün en çok rağbet gören sosyal medya kanalı Instagram’da hedef kitle oluşturmak, işletmelerin etkileşimlerini genişletmek için fırsatlar sunar. Instagram hepimizin yakından tanıdığı, verilere göre ülkemizde en yaygın kullanılan ikinci sosyal medya platformudur. Vaktimizin büyük kısmını geçirdiğimiz bu mecrada saniyede binlerce hatta yüzlerce kişi içerik paylaşımı yapmaktadır. Resme geniş baktığımızda ise, Instagram’da hedef kitle oluşturmak işletmelerin büyük hedef kitlelere erişmek ve hızlıca yayılan etkileşimlerden faydalanmak üzere atabilecekleri önemli bir adımdır. İnstagram’dan satış yapmak isteyen kişiler hedef kitlelerini doğru bir şekilde belirleyerek satışlara başlamalıdır.

Instagram’da Hedef Kitle Oluşturmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Peki Instagram’da geniş hedef kitlelere ulaşmak için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Instagram Üzerinden Reklam Vermek

Verilere göre 38 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Instagram’da reklamlar vererek potansiyel müşterilerin karşısına çıkmak ve “keşfet”lerine düşmek markaların sıklıkla başvurduğu bir yoldur. İnstagram’dan satış yapmak için ilk etapta kendi imkanlarınızla hedeflediğiniz miktarda takipçiye ulaşamamanız normal bir durumdur. Sürecin planladığınız gibi ilerlemesi için istikrarlı ve yaratıcı içerikler girmeniz, düzenli reklam almanız önemli. Daha sonra takipçileriniz kaybetmemek için Instagram’ın sunduğu birçok özellikten (anket,test,reels video gibi) faydalanabilirsiniz. Dijital reklam stratejileri ile markanızı binlerce insana tanıtabilirsiniz. Instagram’da bulunan tanıtım yap özelliği ile hikayelerde veya gönderilerde ürünlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Ücretli olması sebebiyle pek çok firma reklam vermek istememektedir. Burada bilinmesi gereken şey verilen reklam ücretinin kat kat üstünde ürün satışının yapıldığıdır. Ayrıca firmanın marka bilinirliği de daha kısa sürelerde reklamlar ile yapılabilmektedir.

İlgili içerik:  İşletmelerin kullanması gereken Instagram özellikleri

Doğru Hedef Kitleyi Tespit Etme

Instagram şüphesiz ki işletme sahiplerini düzenli reklam almaya teşvik ediyor. Ancak bu noktada reklamlarınızı alırken dikkat etmeniz gereken bir husus varsa o da bir ürün veya hizmetle ilgilenen ilgilenmeyen herkese reklamı sunmamaktır. Öncelikle hedef kitle analizinizi doğru şekilde yapmalısınız. Instagram algoritması tüm kullanıcıların ilgi alanları, yaş ve cinsiyetleri gibi dataları işletme sahiplerine yönlendirir.

İşletmenizi yönetirken bu bilgiler ışığında hareket ederek Facebook ve Instagram üzerindeki hedef belirleme türlerinden birini seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Bu hedef kitle türleri: Kaydedilmiş kitleler, özel hedef kitle ve benzer hedef kitledir. Bu özelliklerden birini seçerken potansiyel müşterilerinizin demografik yapısına yani yaş, cinsiyet ve konuştuğu dile göre aralıklar belirleyebilirsiniz.

Kullanıcıların ilgi duydukları alanların seçilmesi de hedeflemelerinizi daraltmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Sonraki ayrıştırma kriteriniz ise kullanıcıları davranışlarına göre hedeflemedir. Yani yıl dönümü, cihaz kullanımları, sezonsal etkinliklere yönelimler gibi davranışların incelenmesiyle analizinizi doğru noktalardan devam ettirebilirsiniz. Örneğin: Eşine yıl dönümünde hediye almayı planlayan kadın kullanıcılar”

Markanızın ihtiyacı olan Instagram dahil tüm sosyal medya çalışmalarına ve dijital pazarlama işlerine odaklanan uzman ekibimizle birlikte satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olmaya hazırız. Ayrıntılı hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.