Sayılarla Türkiye'de E-Ticaret Oranları | EticaretYap

Sayılarla Türkiye'de E-Ticaret

Elektronik ticarette alışverişin hangi uygulamalardan yapıldığı, Pazar payının ne kadar olduğu, popüler e- ticaret perakende firmalarının kullanıcı sayıları hakkında özel incelemeler gerçekleştiriliyor. Sayılarla Türkiye’de e- ticaret analizine göre, internetten yapılan alışverişlerdeki bilgisayar ve mobil cihazlara yönelik uygulama kıyasında, müşterilerin %70’inin mobil uygulamaları kullandığı tespit edildi. Aynı incelemenin toplam pazar cirosu incelendiğinde ise, alışverişlerden %60 oranındaki ciro, mobil siparişlerden elde edildiği tespit edildi.

Türkiye’de E- Ticaret Analizi 

Online perakende pazarının ülkemizdeki büyüme oranı, %41 seviyesine ulaşmış ve toplamda 20,8 milyar TL tutarına ulaşmış durumdadır. Sayılarla Türkiye’de e- ticaret incelemesini yaparken, çok kanallı olan elektronik ticaret perakende şirketlerinin pazarını incelemek oldukça önemlidir. Bu pazardaki payın %30 oranına erişmesi, 10,7 milyar TL’ye ulaşmasını sağladı. Türkiye’de müşterilerin aynı gün içerisinde gerçekleştirilecek olan sipariş teslimatlarına son derece önem verdiği, bu seçeneğin opsiyonel olarak sunulması halinde, hizmet ödemesi yapabilecekleri görüldü. Müşterilerin zaman içerisinde sadece perakende şirketleri değil, sosyal medyadan alışverişe olan yönelimi, pazarın farklı dallarda büyüme olanağı sağladığı anlaşıldı. E- ticaret için web sitelerini kullanan müşterilerin en çok aldığı ürünlerin başında giyim ürünleri geliyor.

İlgili Yazı : Global İçerik Yönetimi Nedir? | Eticaretyap Akademi

Türkiye’de Dikkat Çeken Online Alışveriş Verileri 

Ülkemizde son 5 yıl içerisinde gerçekleştirilen online alışverişlerde 10 internet sitesinin Pazar payı %13 oranında arttı ve %53 seviyesine yükseldi. Sayılarla Türkiye’de e- ticaret ile ilgili olarak 2014 yılıyla 2018 yıllarının incelenmesiyle ilgili süreçte, 4 yıl içerisinde pazar hacminin her yıl bir önceki yıla nazaran %33 büyüdüğü tespit edildi.

Türkiye’de elektronik ticaretin kullanımıyla ilgili olan oran incelendiğinde, gelişmekte olanların %5,9 oranında paya sahip olduğu görüldü. Gelişmiş ülkelerdeki alışverişlerin internetten, perakende kuruluşları, işletmeler veya şahsi satıcılardan yapılan alışverişlerdeki toplam alışverişe yönelik pay %11,1 oranına ulaştı. Gelecekte bu oranlarda ciddi bir artış yaşanması bekleniyor.

2018 yılı içerisinde turizmle ilgili gerçekleştirilen online başvuru ve ödeme işlemleri incelendiğinde, 22,9 milyar TL değerinde paya ulaşıldığı görüldü. Aynı yıl içerisindeki elektronik ticaretin toplam Pazar tutarının 59,9 milyar Türk Lirası seviyesine çıkması, online alışverişlerin gelişim sürecinde olumlu grafik çiziyor.