E-Ticaret Siteniz İçin Hayati Önem Taşıyan SEO Hataları

SEO hataları, eticaret sitelerinin site içi ve dışındaki çalışmalarının Google’ın kuralları doğrultusunda optimize edilmemesinden kaynaklanan risklerdir. E-ticaret siteleri için SEO(arama motoru optimizasyonu) bel kemiği işlevi görür. SEO’nun önemsenmemesi ya da yanlış uygulanması halinde sitenizi tekrar toparlanması zor bir duruma sokabilirsiniz. Doğru SEO çalışmalarının gerçekleşebilmesi için Google algoritması hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekir. Sonrasında site içi ve dışı her çalışmanın bu algoritma baz alınarak optimize edilmesi verimli olacaktır. Rekabetin gün geçtikçe arttığı bir denizde yol aldığınızı düşünürseniz bu geminin kurallarının Google tarafından koyulduğunu bilmelisiniz. Sitenizi geliştirme çabalarınızın hepsini Google denetler ve analiz eder. Hatalarınız konusunda SEO ile ilgili uyarılar alırsınız ve eğer hataların üzerine gitmeye devam ederseniz rakipler arasında kaybolarak rekabet denizinde boğulabilirsiniz.

E-Ticaret Siteniz İçin Hayati Önem Taşıyan SEO Hataları

Peki E-Ticaret Sitenize Zarar Verecek SEO Hataları Nelerdir?

Kopya Ürün Açıklaması Girmek

E-ticaret sitelerinin çok sık yaptığı bir hata ise ürün açıklamalarına kopya içerik girmektir. İçeriklerin kopya olması sizi hem özgünlükten hem de müşterilere karşı şeffaflık ilkesinden uzaklaştırır. Bunun yanı sıra Google’ın radarına takılıp kara listeye alınmanız ve sitenizin kullanım dışı olması kuvvetle muhtemel. Bu nedenle ürün açıklamalarınızı her ürünün işlevine göre girmelisiniz. Ürün açıklamalarını kendiniz üretmeniz, firmanıza özel bir açıklama ve satış dili geliştirmenizi de sağlayacaktır. Zaman içerisinde kopya içerik üretmediğinize kanaat getiren Google SEO değerinizi yükselterek arama motoru üzerinde görünürlüğünüzü arttıracaktır.

Hızlı Görünürlük Kazanmak İçin Yapılan Aldatmacalar

Siyah şapka SEO uygulamaları dediğimiz uygulama ile firmalar kendi özgün içerikleriymiş gibi çalıntı içerikler kullanırlar ya da yönergeleri ihlal eden farklı yöntemleri gerçekleştirerek hızlı görünüm kazanma yoluna giderler. Bu yöntem yukarıda da bahsettiğimiz gibi tehlikelidir ve geri dönüşü olmayan cezalar alarak sitenizin kapanmasına sebep olacak riskler taşır. Firmanızın emin adımlarla sağlam bir zeminde kurulmasını istiyorsanız Google’ın yönlendirmeleriyle alanlarında uzman kişilerden destek alarak optimizasyon çalışmaları yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Yapmamak

SEO çalışmalarında en yaygın yapılan hatalardan birisi ise anahtar kelime araştırması yapmamaktır. Anahtar kelime arayışınızda en etkili yöntemlerden bir tanesi ürününü tüketiciler ne şekilde başlıklar yazarak aratabilir mantığından yola çıkarak hareket etmektir. Anahtar kelime araştırması yaparken ürününüzle ilgili en çok aranan başlıklara yönelmeniz ve en az rekabetle en fazla aramayı yakalayacak başlıklara nokta atışı yapmanız gerekmektedir.

İlgili Yazı: En Çok Kullanılan Ücretsiz Anahtar Kelime Araçları

Kalitesiz İçerik Üretmek

Bilindiği gibi arama motorları içeriklerden beslenir. E-ticaret sitenizde ne kadar SEO’ya uygun içerikler üretirseniz Google’da arama motorlarında sizi en üst sıralara taşıyarak ödüllendirecektir. Bu içerik üretimi esnasında firmaların en sık hataya  düştüğü kısım kalitesiz metinler kullanmaktır. Kolaya kaçmak için daha fazla içerik üreterek verimsiz metinler girmeniz rakipleriniz arasında kaybolmanıza ve sıralamanızı geriletmenize yol açacaktır. Yapmanız gereken ise kaliteli, SEO’ya uygun, özgün, bilgilendirici, eğitici ve akıcı içeriklerle sitenizi donatmaktır. Uzun araştırmalar ve emekler sonucu yarattığınız yazılarınız size sadık ziyaretçiler kazandıracak ve sıralamanız yükseldikçe e-ticaret platformunuza gelen potansiyel müşterileri arttıracaktır.

İlgili Yazı: E-Ticaret Sitesi İçin Blog Kurma Sürecinde Bilmeniz Gerekenler

Firmanızın arama motorunda yükselmesine ve marka bilinirliğinin oluşmasında son derece etkili olan SEO hizmeti için EticaretYap firmamızın dijital pazarlama uzmanlarından destek alabilirsiniz. Haritaya geniş açıdan bakıldığında SEO çalışmaları firmanızın maliyetlerini minimuma indirerek satışlarınızı maksimuma çıkartacak bir yatırımdır. Siz değerli iş ortaklarımız için EticaretYap ailesi olarak sunduğumuz kaliteli ve güncel teknolojilerle hazırlanan akıllı e-ticaret paketlerimize e-ticaret sitemizden ulaşabilirsiniz.