SEO ve SEM Çalışmaları Nedir, Ne İşe Yarar (Tüm Detaylarıyla)

Firmalar dijital dünyada görünür olmak ve rakiplerin arasından sıyrılmak için mutlaka SEO ve SEM çalışmaları yapmalıdırlar. Bu kılavuz niteliğindeki yazımızda firmaların arama motorlarında üst sıralarda görünmek ve geniş hedef kitlelere ulaşarak hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için ne tür SEO ve SEM çalışmaları yapmaları gerektiğini detaylı şekilde anlatacağız.

seo-ve-sem-calismalari-nedir-ne-ise-yarar-tum-detaylariyla

SEO Nedir, Ne İşe Yarar?

Açılımı dilimizde, Arama Motoru Optimizasyonu olan orijinal adıyla ise Search Engine Optimization(SEO) arama motorlarında görünürlüğü artırmak için web sitelerinin içeriklerine ve blog sayfalarına yapılan özel çalışmalar bütünüdür. SEO’nun detaylarına inecek olursak; web sitemizin ve bloğumuzun Google’ın dizinine girmesi ve belli bir değer görerek ilk sayfaya kadar taşınması sonucu geniş hedef kitlelere ulaşılabilmesidir diyebiliriz. Ancak söylendiği kadar kolay olmayan bu çalışmaların sonuç vermesi için uzun bir süre gerekebilir. Web sitemizi ve bloğumuzu Google ile tanıştırmak için yapılan SEO çalışmalarını gelin birlikte daha yakından tanıyalım.

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Öncelikle arama motorları arasında en çok tercih edilen Google’ın kullanıcı içerikleriyle beslendiğini bilmelisiniz. Google’ı tüm sistemin içerisindeki içerikleri tarayan, denetleyen ve değerlendirerek sıraya alan bir yönetici gibi düşünmelisiniz. Eğer içeriğiniz ve web siteniz Google’ın yönergelerine uyarsa sizi fark ederek sorgu sıralamasına ekleyecektir. Google tüm sistem içerisindeki içerikleri tarayarak kullanıcı deneyimine en uygun olan sonuçları seçip arama sorgularında kullanıcılara gösterir. Yani içerikleriniz ne kadar değerli, kaliteli ve özgün olursa sıralamalarda rakipleriniz arasından sıyrılmanız bir o kadar kolay olacaktır. Yönetici(Google) önce içeriği tanır daha sonra değerli bulursa, arama sorgusu yapan kullanıcıların karşısına çıkartır.

SEO, arama sonuçlarında organik olarak sıralamanızı yükseltmeniz ve sitenizi Google’a tanıtmak için verilen çabadır. Bu çalışmalar geniş bir alanı kapsar. Site içi ve site dışı çalışmaların dikkatle ve titizlikle yapılması gerekmektedir. Sitenizde halihazırda yer alan içeriklerden altyapısal optimizasyonlara kadar birçok özel çalışma yapmanız gerekebilir. Çalışmalarınız sonucunda ise internet üzerindeki görünürlüğünüz organik olarak artacak ve daha fazla tıklama elde edeceksiniz. Organik sonuçlar hedeflendiğinden dolayı yapılan çalışmalardan kısa sürede aksiyon alınmaz. Bu nedenle uzun vadeli planlamalar yaparak çalışmalarınızı istikrarlı şekilde sürdürmelisiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Kapsamındaki İşlemler Aşağıda Sıralanmaktadır;

 • Search Console
 • Google Analytics
 • Robots.txt
 • Anahtar Kelimeler
 • Title Meta Etiketleri
 • İç Linkleme
 • Backlink
 • Sosyal Medya ve E-Posta Çalışmaları

Yukarıda listelemiş olduğumuz başlıklar Arama Motoru Optimizasyonu yaparken yararlanılması gereken araçlar ve çalışmalardır. Web sitenizin ya da bloğunuzun farklı bölümlerinde tespit edilen hatalar ve yapılması gereken iyileştirmeler SEO yönergeleri doğrultusunda yapılır. Tüm süreç Google’ın kuralları ve istekleri üzerine kuruludur. Yönergeler ne kadar doğru içselleştirilirse ve araçların yorumlanması ne kadar doğru yapılırsa o kadar iyi sonuçlar alınır. Yapılan çalışmalar sırasında bazı işlemler size gereksiz ya da anlamsız gelebilir. Ancak istikrarlı bir SEO çalışması yaparken ufak detayların bile oldukça önemli sonuçlar doğurabildiğini göreceksiniz. SEO çalışmalarınızdan verim almaya başladıkça satışlarınız ve tıklamalarınız aynı oranda artacaktır. Bu nedenle sabırlı ve istikrarlı olmanız en önemli noktadır.

İlgili Yazı: ​Mobil SEO Nedir, Sitenizi Mobile Uyumlu Hale Getirin !

SEM Nedir?

Search Engine Marketing (SEM) dilimize Arama Motoru Pazarlaması olarak çevrilmiştir. SEM, Google arama motoru üzerinden “satın alınmış reklamlar” yoluyla web sitelerinin görünürlüğünü artırma çabasıdır. SEM’e örnek olarak; Google aramalarında karşımıza ilk çıkan sponsorlu sayfalar söylenebilir. Daha açık bir ifadeyle SEM, ücreti ödenmiş reklamlar yoluyla web sitelerinin ilk sayfalarda gösterilmesidir. Arama motoru optimizasyonu ve Arama motoru pazarlaması iç içe kavramlardır. SEO, organik olarak elde edildiği için daha uzun vadeli sonuç verir ve kalıcıdır. SEM ise SEO çalışmaları sırasında ihtiyaç duyuldukça yapılan kısa vadede sonuç alınabilen çalışmalardır. SEM ve SEO çalışmaları Google, Yandex, Bing, Yahoo vb. arama motorlarının kompleks algoritmalarının öğrenilmesiyle uygulanabilmektedir. SEM yani arama motoru reklamcılığı, arama motorlarında ücretli reklam satın alınarak web sayfalarına trafik sağlayan bir pazarlama faaliyetidir.

seo-ve-sem-calismalari-nedir-ne-ise-yarar-tum-detaylariyla

SEM Ne İşe Yarar, Web Sitelerine Katkıları Nelerdir?

 • Google, Yandex ve Bing gibi platformlarda yayınlanması için reklamlar hazırlanır.
 • Hizmetinizi ve ürünlerinize kullanıcıların kolayca erişebilmesi için anahtar kelimeler belirlenir.
 • Arama motorları yönergelerine göre hazırladığınız reklamlar (metin reklamları, görüntülü reklamlar, video reklamları vb.) sayesinde web sitenizin bilinirliğini ve görünürlüğünü saniyeler içinde artabilir.
 • Böylece arama sonuç sayfalarında ücretli olarak görünen alanlar içerisinde web siteniz de yer alır.
 • SEM çalışmaları hızlı sonuç verir. Bu nedenle ihtiyaç duyulan anda trafiğinizi hemen arttırma şansına sahip olursunuz.
 • SEO çalışmalarında sonuçlar organik yollarla elde edildiği için SEM’e göre daha uzun vadede sonuç alınır.
 • Reklam vermeyi bıraktığınızda webdeki organik görünürlüğünüz düşükse ziyaretçi sayınız büyük ölçüde düşebilir.
 • Günümüzde sizin de mutlaka görmüş olduğunuz çoğu e-ticaret sitesi SEM çalışmalarından yararlanmaktadır.
 • Google Adwords reklamları, SEM’in bir parçasıdır. Adwords kullanarak istediğiniz hedeflere ve kitlelere daha kolay ulaşabilirsiniz.
 • Reklam çalışmaları firmaların satışlarını artırabilmesi için büyük bir rol oynar.
 • Özellikle yeni bir web sitesine ya da eticaret sitesine sahipseniz, SEO çalışmalarının yanında mutlaka SEM çalışmalarından da faydalanmalısınız. Böylece marka bilinirliğinizi ve site trafiğinizi hızlıca artırabilirsiniz.
 • Arama Motoru Pazarlaması sayesinde mevcut müşterilerinizin ilgisini artırabildiğiniz gibi çok önemli analizlerle potansiyel müşterilerinizi tekrar elde edebilmeniz mümkün.
 • Örneğin; Sepeti terk edenler, web sitenize geri gelenler, satın alma aşamasında vazgeçenler ve rakip sitelere yönelenler gibi.
 • SEM için illa yüksek maliyetlere gerek yoktur.  Eğer, bilindik ve büyük bir firmaysanız elbette ki reklam bütçeniz de ihtiyaçlarınıza göre daha yüksek tutulmalıdır.
 • Ancak doğru bir SEM çalışmasıyla rakip işletmelere veya markalara göre daha yüksek maliyetleriniz olsa bile harcadığınız maliyetin kat kat üzerinde kâr elde edebilirsiniz.
 • SEM ve SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarının beraber yürütülmesi arama motorları üzerinde web sitenizi son derece mükemmel bir pozisyona taşıyacaktır.

seo-ve-sem-calismalari-nedir-ne-ise-yarar

SEM Çalışması Nasıl Yapılır?

Web siteniz için Search Engine Marketing​ (SEM) çalışması yapmaya karar vermiş olabilirsiniz. Ancak sıfırdan bu işe başladığınızı varsayarsak kafanızda birçok soru işareti bulunabilir. Örneğin, bütçe yapılandırması nasıl yapılır? SEM reklamları nasıl yönetilir? SEM nasıl yapılır? sorularınızı duyar gibiyiz. Öncelikle söylemeliyiz ki Google Adwords üzerinden kendi reklamlarınızı yönetebilirsiniz. Ancak yaptığınız hedeflemeler konusunda başarısız olma olasılığınız kuvvetle muhtemel. Dijital pazarlamayla ilgili hiçbir fikriniz yoksa ve webde görünür olma hedefinizi gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmanızı ya da tavsiyelerine uymanızı öneririz.

 • ​SEM reklamlarının içeriği ve reklamlara ait metinlerin doğru ve etkili şekilde yazılması önemlidir. Çünkü arama motoru sorgusu yapan kullanıcılar bu metinlerle doğrudan karşılaşacaklardır.
 • Web sitesine yapılan ziyaretler sonucunda kullanıcı davranışları saptanabilir. Sonrasında bu davranışlara göre analizler yaparak strateji geliştirilebilir.
 • Minimum reklam bütçesi ile maksimum verimin alınması amaçlanır.
 • Rakip web sitelerinin kullandıkları reklam metinleri incelenebilir ve bu siteler üzerinde detaylı bir analiz yapılabilir.
 • Rakip örnekleri de incelendikten sonra reklam içeriklerinin dikkat çekici bir şekilde hazırlanması sağlanır.
 • Reklam görseli seçerken, web sitesine ait ürün ya da hizmetler göz önüne alınmalıdır.
 • Son aşamada, reklam kampanyasına harcanacak bütçeye karar verilir ve reklam oluşturulur

Çalışmalarınızın başarıyla sonuçlanması ve emeklerinizin boşa gitmemesi için Google’ın algoritmasına hakim, SEM ve SEO çalışmalarını en doğru şekilde uygulayabilen bir uzmanla çalışmanız siteniz için oldukça faydalı olacaktır. SEM uzmanı veya dijital pazarlama uzmanıyla çalışarak;

 • Markanıza yönelik ürün ve hizmet tanıtımlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir,
 • Firmanızın büyüklüğüne, ürün ve hizmetlerinize göre stratejiler belirleyebilir,
 • Search Engine Marketing ile öncelikli hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.
 • Yapılan analizler sonrası belirlenen hedef kitlelere göre; web sitelerinden çekilen cookies (çerezler) verilerinin yardımıyla hedeflediğiniz yaş gruplarına, cinsiyete, mesleki duruma veya coğrafi konuma göre reklamlarınızı gösterebilirsiniz.
 • Reklamlarınız belirlediğiniz hedef kitleye ulaşır ve web sitenizin ziyaretçi trafiği artar.

İlgili Yazı: SEO Verileri Firmaların Pazarlama Çalışmalarına Nasıl Katkı Sağlar?​

​Arama Motoru Pazarlaması(SEM) İçin Önemli Kavramlar

Tıklama – Click Through
Görüntülenme – Impression
Dönüşüm – Conversion
Dönüşüm Oranı – Conversion Rate
Reklam Sunucusu – Adserver
Tık Oranı – Click Through Rate (CTR)
Her Tık Başına Ödeme – Pay Per Click (PPC)
Her Tık Başına Maliyet – Cost Per Click (CPC)
Gösterim Başına Maliyet – Cost Per Impression (CPI)
Bin Gösterim Başına Maliyet – Cost Per Mile (CPM)
Aksiyon Başı Maliyet – Cost Per Action (CPA)
Yönlendirme Başına Ödeme – Cost Per Lead (CPL)
Satış Başı Ödeme – Cost Per Sale (CPS)

SEM’in Aşamaları Nelerdir?

SEM, web dünyasındaki reklamların yönetilmesidir ve 3 ayrı aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar aşağıda sıralandığı gibidir;

Search Engine Advertising – SEA (PPC)

SEA tıklama başı oranlarıyla ölçülen reklamlardır. Google’da ilk 3 sırada görülen reklamlar bu çalışmanın sonucudur. Burada kullanılan kelimeler, açık artırma usulü ile kullanıcılara satılır.

Search Engine Optimization – SEO

Arama Motoru optimizasyonu olarak bilinir. Yazımızın ilk kısmında bahsettiğimiz gibi web sitelerinin ve blogların arama motorlarında ilk sıralarda görünmesi ve trafiklerinin artması içim yapılan çalışmalardır.

Search & Web Analytics

Bu kısımda ise, Google’ın sunduğu araçlar ile firmalar reklam çalışmalarını başarılı noktalara taşıyabilmektedir. Optimizasyon ve geliştirme çalışmalarının tamamının sonuçlarına bu araçlardan ulaşmaktayız.

Dijital dünya üzerinde arama motorları kullanılarak dünyanın her yerinde saniyeler içerisinde milyonlarca kişi binlerce kelime sorgulamaktadır. Bu dünyada var olabilmek için öncelikle kelimelerin gücünü anlamak büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu sanal dünya üzerinde kelimeler başrol oyuncusudur. SEM çalışmalarınızda doğru ve etkili kelimeleri seçmek bu nedenle son derece önemlidir. Doğru kelimeleri seçerek yapacağınız bu yatırımın firmanıza zaman içerisinde büyük getirileri olacaktır.

seo-ve-sem-calismalari-nedir-ne-ise-yarar

SEO ve SEM Birlikte Kullanılırsa Mükemmel Pazarlama Stratejisine Ulaşabilirsiniz

Yazımızın ilk kısmında da bahsetmiş olduğumuz gibi, sektörde yeni varlığını sürdüren bir firmaysanız dijital pazarlama alanına yöneldiğinizde Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının sonucunu kısa vadede göremezsiniz. Dolayısıyla süreci yönetirken SEO çalışmalarınızı ücretli reklamlar(SEM) ile desteklemelisiniz. SEO ve SEM birlikte kullanıldığında hem uzun vadede Google tarafından değerli bir site olarak dizine eklenebilirsiniz hem de kısa sürede sitenize yoğun trafik kazanabilirsiniz. Firmanız zaman içerisinde SEO çalışmaları sayesinde yükselirken SEM ile desteklendiği sürece doğru stratejiyi uyguluyorsunuz demektir. Zaman içerisinde gelişen ve optimize edilen web sitenizin tıklama oranları da iyileşerek kaliteli dönüşümler elde edebilirsiniz.

Makalemiz boyunca SEM ve SEO çalışmalarının faydalarından söz ettik. Ancak hatırlatmamız gereken bir başka nokta daha var. SEM ve SEO çalışmalarınız ne kadar mükemmel olursa olsun e-ticaret siteniz bir türlü başarıya ulaşamıyor olabilir. Bunun sebebi ise altyapısal kaynaklı site sorunlarıdır. Site hızınızın yavaş olması, site tasarımının karmaşık olması, sepete ulaşmanın güçlüğü gibi kullanıcı deneyimine uygun olmayan bir siteye sahip olmanız satış yapmanızı engelliyor olabilir. Bunların yanı sıra özellikle sektörde yeni olan firmaların  pazaryeri, kargo ve muhasebe gibi entegrasyonlarla sitelerini geliştirmeleri önemlidir. EticaretYap firması olarak alanlarında uzman genç ve dinamik yazılım ekibimizin geliştirdiği kullanıcı deneyimine en uygun e-ticaret yazılımlarını sizlere sunmaktayız. SEO uyumlu eticaret paketleri siz değerli kullanıcılarımızın internetten satış yapmak için ihtiyacı olan tüm hizmetleri ve modülleri içerisinde barındırmaktadır. Siz de firmanız için yaptığınız optimizasyon çalışmalarının en iyi sonucu verebilmesi için bizimle iletişime geçerek altyapınızı iyileştirebilirsiniz.