SIKÇA SORULAN SORULAR

E-ticaret tüm iş çevreleri için oldukça önem arzetmektedir.Bunun en önemli sebeplerinden biri ise farklı, daha büyük pazarlara açılmaya ve her kitlenin kolayca ulaşabilmesine olanak sağlamasıdır. Ayrıca e-ticarette cografi sınırlar bulunmadığından işletmenin uluslararası işletme olabilmesine doğrudan etki sağlar. İşletmenin pazarlamak istediği ürün veya hizmet daha kısa sürece daha az maliyetle tüketicisine ulaşmış olur ve bunlarla doğru orantılı olarak işletme karını arttırır. Teknoloji ve ticaretin entegrasyonu sonuncu yeni iş imkanlarının oluşmasına olanak sağlanır.Global olarak, iş dünyasıyla olan etkileşim artar.Sadece ürün hızı değil ürünün satın alınmasından sonra ortaya çıkabilecek sorunlar elektronik ortamdan yönetildiğinden daha çabuk çözümlenir.E-Ticaret, 2000’li yıllarda, uzmanların tahmininden 2-3 kat daha hızlı büyüyen bir ekonomi mekanizmasıdır. Global ekonominin geleceği, artı e-ekonomidedir. Bu belli oldu. Ticari işletmeler böyle bir ortamda yer almak zorundadırlar. Yoksa, pazar payları düşecek ve kimseyle iş yapamaz hale geleceklerdir. Yakın gelecekte, e-dükkanı olmayan, e-posta kullanmayan ticari kuruluşlar muhakkak ki, işlerini geliştirmede ve kar etmede, yeni iş bağlantıları kurmada çok zorlanacaklardır.

E-İş ve E-Ticaret aslında, firmanıza diğer insanların (müşteriler!) kolay ulaşmasını sağlamak ve mal satmak (pazarlama/satış) amacıyla elektronik erişim kanallarının (web sayfası hazırlama, buraya ürün kataloglarını ve satış mekanizmalarını koyma, ürün destek ve bilgi sayfaları hazırlama, firma adına alınmış web sayfaları, e-posta vb) açılması anlamına gelmektedir.
İnternet ortamından ticaret yapmak ya da iş ilişkileri kurmak, mevcut işinizin geliştirilmesi ve yeni pazarlar bulmak; sonuçta da, hızlı gelişen dijital ekonomiden pay almak için gereklidir. E-ticaret, firmanızın halihazırda yaptığı işi ilk anda kökünden değiştirecek bir olgu değildir. Ancak, internetin “heryerde, herkese kolay erişim” mantığı ile, diğer insanlara (müşteriler, ortaklar vb) ulaşmak çok kolay olacaktır ve 2000’lerin başlarından itibaren dijital ekonomi, global ekonominin en önemli unsuru haline gelecektir. Ekonomik göstergeler ve tahminler de bunu göstermektedir. (http://www.ecommerce.gov , http://www.oecd.gov)
İşletmelerin “internette” yer almaları konusunda danışmanlık veren ve anahtar teslimi çözümler sunan birçok firma vardır. Ancak, sunulan teknolojik çözümler, iyi bir iş stratejisiyle birleştiğinde başarılı olacaktır. Firmanızın sanal halini internette kurmak için ana hatlarıyla şu adımları takip etmeniz size kolaylık sağlayacaktır.
İnternet üzerinde, sizinle benzer sektörde/sektörlerde hizmet veren firmalar ve çalışma şekilleri, web/internet teknolojilerini nasıl kullandıkları konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Alta Vista, Yahoo gibi arama motorları kendi sektörünüzle ilgili firmaların web sitelerine erişmenize yardım edecektir.

İhtiyaçlarınıza göre her ürünümüz için 3 farklı e-ticaret paketimiz bulunmaktadır. E-Ticaret Paketleri sayfamızdan aralarındaki farkları ve fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz.

Evet, özel tasarım yapıyoruz. 20’den fazla hazır tasarımlarımız mevcut.

Elektronik ortamda para akışı; kredi kartı ödemesi, doğrudan elektronik fon transferi gibi tamamen elektronik ortam çözümleri şeklinde kendini göstermektedir. Ayrıca, 1990’ların sonunda gündeme gelen siber para (cyber-cash) yöntemi de önümüzdeki dönemlerde internet üzrindeki ticaretin önemli bir kısmını oluşturacaktır. Bu kapsamda, elektronik çek, elektronik para (e-cash), elektronik borç alma/verme gibi kavramların günlük hayatımızda daha sık görüneceğini söylemek mümkündür.

Evet. İstediğiniz zaman paketler arasındaki güncel fiyat farkını ödeyerek üst paketlere geçiş yapabilirsiniz. Yeniden paket satın almanıza gerek yoktur.

Hayır. Hizmet sözleşmemizde de belirttiğimiz üzere, bizden almış olduğunuz hizmeti bir başkasına satamaz veya devredemezsiniz. Bu işlemi yapmış olsanız bile, EticaretYap ve yasal mercilerce sitenin hak sahibi ve yasal sorumlusu yine siz olacaksınız. Bu tarz girişimlerde bulunan müşterilerin siteleri, hizmet bitim tarihlerinden itibaren yenilenmeyerek sistemlerden silinmektedir.

Hayır. Yapmış olduğumuz güncellemeler ve çıkarmış olduğumuz yeni versiyonlar için hiç bir şekilde ücret talep etmemekteyiz.

Güncellemeler, tarafımızca mevcut tüm müşterilerimize ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

Eticaretyap sistemi olarak, Türkiye’de en yüksek trafik kotası veren firmalar arasında ilk sıralarda olduğumuzu belirtmek isteriz.

Trafik kotanızı aylık değil, yıllık olarak tanımladığımız için aylık bazda kullanmadığınız trafik limitleriniz heba / israf olmaz.

Eğer yıllık trafik kotanızı aşarsanız, çok uygun fiyatlarla ek trafiğe sahip olabilirsiniz. Müşteriye hiç bir şekilde sürpriz trafik faturası çıkartılmaz.

Yıllık trafik kotasının pek çok müşteri için ulaşılması güç bir rakam olduğunu da belirtmek isteriz.

Evet. Eticaretyap yazılımı ile birlikte tüm paketlerde paylaşımsız 256 Bit SSL hizmeti ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

 • Türkiye’deki tüm bankaların sanal posları e-ticaret sistemine entegre edilebilir. Ancak sanal pos entegrasyonu halihazırda çalışır durumda olan aşağıdaki bankalardan bir veya birkaçını tercih etmeniz tavsiye edilir.

  • Garanti Bankası (standart sanal pos + 3dsecure)
  • Yapı Kredi  Bankası (standart sanal pos + 3dsecure)
  • Vakıfbank (standart sanal pos)
  • Akbank (standart sanal pos + 3dsecure)
  • İşbankası (standart sanal pos + 3dsecure)
  • Finansbank (standart sanal pos + 3dsecure)
  • Halkbank (standart sanal pos + 3dsecure)
  • Anadolubank (standart sanal pos + 3dsecure)
  • TEB (standart sanal pos + 3dsecure)
  • Denizbank (standart sanal pos + 3dsecure)
  • Citibank (standart sanal pos + 3dsecure)
  • Kuveyt Türk (standart sanal pos + 3dsecure)
  • Türkiye Finans (3dsecure)
 •  

Sosyal ağ siteleri, bugün internet kullanıcılarının zamanlarının büyük bölümlerini geçirdikleri ve hedef kitlenize kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlayan platformlar. Özellikle büyük sosyal medya platformlarındaki paylaşımlarınız ve etkinlikleriniz de arama motoru sonuçlarına yansıyabiliyor.
Ayrıca arama motorlarına doğrudan etki eden e-ticaret sitenizin içeriklerini de sosyal medya aracılığıyla hedef kitlenize ulaştırmanız çok daha kolay olabilir. Bu açıdan mümkün olduğunca sosyal medyayı pazarlama stratejinize dahil etmenizde ve düzenli paylaşımlarda bulunmanızda fayda var.

SEO stratejinizin sonuçlarının görülebilir bir hale gelme süresi hakkında kesin bilgi vermek zor olsa da ortalama 3 ile 12 hafta arasında stratejinizin nereye doğru gittiğini görebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu için geliştirdiğiniz stratejiniz birçok farklı değişkenin etkisiyle sonuç vermeye başladığı için düzenli aralıklarla sayfa analizlerinizi incelemenizi öneririz.
Eğer birkaç ay boyunca sonuçlara hiçbir şekilde olumlu etkisi olmadığını fark ederseniz, yeni bir strateji geliştirmeye başlamanızda fayda var.

Yeni e-ticaret paketi satın almış müşterilerimiz için düzenlediğimiz, ücretsiz eğitimlere katılabilirsiniz. Mesai saatleri içerisinde, dilediğiniz zaman destek ekibimizden telefonla destek alabilirsiniz. Destek sistemi üzerinden talep oluşturabilir veya yardım videolarımızı izleyerek bilgi edinebilirsiniz. EticaretYap olarak, tüm süreçlerinizde yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.