Sosyal Medyada Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Sosyal medyada satış yapmak, yaygın olarak kullanılan mecralarda markaların bilinirlik, ürün ve hizmet satışı için potansiyel müşterilerine ulaşma çabasıdır. Sosyal medya kanalları hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda diyebiliriz. We Are Social Digital 2021 raporuna göre Türkiye’de sosyal medya kullanıcı sayısı %6 oranında yani 3,7 milyon artmış durumda. Gündemi, yaşamımızda olup bitenleri, merak ettiğimiz kişileri, ilgi alanlarını takip etmek için gün içinde farkında olmadan saatlerimizi verdiğimiz bu platformlar artık sadece bizlerin değil işletmelerin de büyük ölçüde faydalandığı alanlar olmaktadır. Peki en çok kullanılan sosyal medya kanalları hangileri ve eticaret siteleri sosyal medya üzerinden satış yaparken nelere dikkat etmelidir? Yazımızın devamında tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

2021 Yılının En Sık Kullanılan Sosyal Medya Plaftormları

2020 yılının verilerine baktığımızda ilk 10’daki sıralama aynı olsa da bu yıl Telegram da listeye girebilmiş durumda. Facebook 2,4 milyar aylık aktif kullanıcısı ile birinci sırada yer almayı başarırken, aylık 2 milyar aktif kullanıcı ile Youtube ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü ve dördüncü sırada mesajlaşma uygulamaları olan Whatsapp ve Messenger karşımıza çıkıyor. Whatsapp 1,6 milyar aylık aktif kullanıcıya sahipken Messenger’ın  aylık aktif kullanıcı sayısı 1,3 milyar.

İlk dördün ardından gelen İnstagram aylık aktif 1 milyar kullanıcıya sahipken, pek çok eticaret sayfasının da yoğun olarak İnstagram’dan satış yaptığını söyleyebiliriz. Yeni yılın gözde sosyal medya platformlarından biri olan Tiktok‘da 689 milyon aylık aktif kullancı ile ilk 10’a girmeyi başarmış. Dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformlarının geri kalanı ise şu şekilde sıralanıyor; QQ (731 milyon aylık aktif kullanıcı), Sina Weibo (497 milyar aylık aktif kullanıcı), Telegram( 500 milyon aylık aktif kullancı), SnapChat (382 milyon aylık aktif kullanıcı), Kuaishou (316 milyon aylık aktif kullanıcı), Reddit (430 milyon aylık aktif kullanıcı), Twitter (340 milyon aylık aktif kullanıcı), Pinterest (322 milyon aylık aktif kullanıcı), Quora (300 milyon aylık aktif kullanıcı).

 

Sosyal medyada satış arttırmanın

E-ticarette Sosyal Medyanın Önemi

Milyonlarca insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya kanalları eticaret sitelerinin tanıtımlarını yapmaları ve satışlarını bu kanallar üzerinden gerçekleştirmelerine olanak sağlamaktadır. Eticaret siteleri mutlaka sosyal medyayı kullanarak marka bilinirliklerini artırmalı ve daha fazla kullanıcıya ulaşmanın yollarını düşünmelidir. Küresel bir pazar haline gelen dünya, tüm ürünlerin satılabildiği ve dünyanın her yerinden ürün satın alınabildiği bir durumdadır. Bu sebeple sadece bulunulan bölgede satış yapmak değil tüm dünyaya ürün satabilmek de önemli bir hale gelmiştir. Özellikle Euro ve Doların yüksek seviyelerde ilerlemesi Türk satıcıların yurtdışı pazarına açılarak daha iyi gelirler elde etmesine olanak sağlamaktadır.

Sosyal medyada satış ve tanıtım yapmak her ne kadar önemli olsa da, potansiyel müşterilerin yönlendirildiği sanal mağazaların da kaliteli olması gerekmektedir. Pek çok kullanıcı internetten alışveriş yaparken güvenilir siteleri tercih etmektedir. Siz de müşterilerinizle aranızda bir bağ kurarak onlara güven vermek istiyorsanız kaliteli altyapılar kullanmalı ve uzman bir yazılım ekibi ile çalışmalısınız. EticaretYap firması olarak ürettiğimiz kaliteli altyapılarımız ile siz değerli kullanıcılarımıza en iyi hizmeti verebilmek için çalışıyoruz. Küçük, büyük ve kurumsal firmalar için özel olarak hazırladığımız e-ticaret paketlerimiz ile herkesin ihtiyacına uygun hizmetler sunmaktayız. Hayal ettiğiniz sanal mağazaya ulaşmak ve hemen satışlara başlamak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Satış Yapabilmek İçin Neler Yapmalısınız?

 • İlk aşamada Twitter, Youtube, Instagram ya da Facebook gibi en yaygın kullanılan sosyal mecralarda firmanızı yansıtan ticari hesaplar açarak işe başlayabilirsiniz.
 • Özellikle milyonlarca insanın kullandığı ve popüler olan İnstagram ve Tiktok gibi uygulamalardan ürün satışı da gerçekleştirebilirsiniz.
 • Markanızın kurumsal renklerine, logosuna ve online siteniz üzerinden içerik ürettiğiniz bir bloğunuz varsa orada kullanılan dile uygun olarak tüm hesaplarınızın yönetilmesi gerekir.  Tutarlılık potansiyel müşterilerin kafalarında soru işareti bırakmadan güvenilir bir marka imajı yaratır.
 • Takipçilerinizin dikkatini çekecek, kaliteli, renklerin uyumlu olduğu görseller kullanmalısınız.  Logonuzu mutlaka hesap açtığınız profile yüklemelisiniz.
 • Kullandığınız mecranın özelliklerine göre görsel boyutlarını ayarlamalısınız. Düzenli ve istikrarlı şekilde paylaşım yapmanız müşterilerinizle aranızda bir bağ oluşturacaktır.
 • Özellikle Instagram dünyasında çok değerli olan “hashtag” kullanımına önem vermelisiniz. Hashtagleri markanıza ve sunduğunuz hizmete en uygun şekilde girmelisiniz. Bu sayede etkileşim sağlayarak potansiyel müşterilerinize hashtagler sayesinde ulaşabileceksiniz.
 • Sosyal medya satış yapmak için hesaplarınıza özel basit ve etkili kampanya afişleri hazırlamalısınız. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili dönem dönem kampanyalar ve çekilişler yapabilirsiniz. Böylece etkileşiminiz artacaktır.
 • İşletmenizi daha hızlı şekilde geniş kitlelere duyurmak için belirli aralıklarla sosyal medya reklamları satın alabilirsiniz.
 • Firmanızın tüm ürün ve hizmet satışlarında dijital pazarlamanın rolü kuşkusuz ki oldukça büyüktür. Bu yüzden firmanızı geliştirme çalışmalarınızı sürdürürken sosyal medya ayağını ve dilerseniz tüm dijital pazarlama işlerinizi sizin için yönetecek dijital pazarlama uzmanlarından da bu konuda yardım alabilirsiniz.

Sosyal Medyada İçerik Planlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada içerik planlaması doğru stratejiler kullanılarak yapıldığında markaların bilinirliği için oldukça verimli olan bir çalışmadır. Firmalar için sosyal medya yönetiminin rolü potansiyel müşterilere ulaşabilmek için oldukça büyüktür. Instagram, Twitter, Facebook gibi firmanızı sosyal mecralarda doğru stratejiler kullanarak yöneten dijital pazarlama ekibinizin planlama yönetimi bu süreçte önemlidir. Sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi için doğru planlama yapmanız işlerinizin düzenli ve istikrarlı ilerlemesini sağlayacaktır. İçerik planlamasıyla beraber markanızın bilinirlik çalışmalarından ekstra verim alabilirsiniz.

Sosyal Medyada İçerik Planlaması Nasıl Yapılır?

Peki sosyal medyada içerik planlaması nasıl oluşturulur?

 • Öncelikle sosyal medya yönetmek, düzenli içerik ve paylaşım üretmek ayırmanız gereken belli bir mesai gerektirir. Aldığınız iş yükünün ağırlığı bu noktada en önemli etkendir. Dijital pazarlama departmanındaki çalışanlarınız yeterli mi? iş gücünü kaldırabilecek performansı size sağlayabiliyorlar mı? Tüm bu etkenleri göz önünde bulundurarak planlamanızı hazırlamalısınız.
 • Düzenli ve birbiriyle bağlantılı olacak şekilde paylaşılacak içeriklerinizi önceden belirlemelisiniz. İlgili konuyla alakalı araştırmanızı yaparak başlıklar hazırlamanız ve günlere bölmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır.
 • Sosyal medya paylaşımlarına ne kadar zaman ayırabilirsiniz? Bu etkeni önceden belirleyerek zaman yönetiminizi yapmalısınız. Ekibinizde birden fazla dijital pazarlama uzmanı bulunuyorsa sosyal medyaya ayrılacak zaman geniş olacağı için alacağınız verim de aynı oranda artacaktır.
 • Düzenli paylaşımlar yapmanız markanızın istikrarlı olmasını sağlar. Birkaç gün art arda paylaşım yapıp bir hafta yapmamak yerine istikrarlı bir düzen oluşturmanız verimli sonuçlar almanızı sağlar. Örneğin iki günde bir paylaşım yapmak ya da her gün paylaşım yapmak gibi düzenli gitmek markanızın görünürlüğünü ve alacağınız etkileşimlerin artmasını sağlar. Sosyal mecralarda içeriklerinizin sıklaşması kullanıcıların markanızı daha fazla görmesini dolayısıyla zihinlerde yer edinebilmesini kuvvetlendirecektir.

Paylaşım sıklığınız nasıl olmalı?

Sosyal mecraların algoritmaları birbirlerinden farklılık göstermektedir. Her biri  için ayrı planlarınız olsa da günde en az bir paylaşım yapmak firmanız için olumlu bir çalışma olacaktır. Düzenli paylaşımda bulunmak markanızın durağanlaşmasının önüne geçerek binlerce içerik arasında silinip gitmenizi de engelleyecektir. Aynı zamanda sosyal medyada satış yapabilmeniz için de önemli bir adımdır.

Tercihen günde iki  üç paylaşıma da çıkabilirsiniz. Ancak paylaşımlarınız arasına 2-3 saatlik zaman aralığı koymanız daha sağlıklı olacaktır.Burada önemli olan nokta içerik planınıza göre az içeriğiniz bulunsa bile sürekliliğin sağlanmasıdır. Dengesiz içerik paylaşımı yerine elinizdeki içeriği haftada bir olarak paylaşmanız bile belli bir sürekliliği sağlayacaktır. Böylece markanız güncelliğini koruyacak, kullanıcılar arasında etkileşim sağlanacak ve uzun vadede satış hedeflerinizi gerçekleştirebileceksiniz.