Aras Kargo E-Ticaret Entegrasyonu Nedir, Ne İşe Yarar?

Aras kargo e-ticaret entegrasyonu, online satış yapan firmaların lojistik sürecinin en hızlı ve etkin şekilde yönetilmesi için geliştirilen bir yazılımdır. Müşterilerin e-ticarete olan yoğun talebi, ürünlerin sevkiyat sürecinin de hızlı ve ulaşılabilir olmasını gerektiriyordu. Beklentilerin karşılanması için lojistik sektöründe büyük gelişmeler yaşanmaya başlandı. Müşteriler kargolarının nerede olduğu, ne zaman yola çıkacağı gibi konularda bilgilendirilmek istiyorlardı. Beklentilerin karşılanması ise kargo firmaları ve online satış siteleri arasındaki entegrasyonu sağlayarak mümkün olabilirdi. Böyle bir hizmetin sunulması için çok detaylı kargo entegrasyonları geliştirildi. Aras kargo e-ticaret entegrasyonu sayesinde,  müşteriler tüm ihtiyaçlarını tek tıkla görebiliyor, e-ticaret sitenize gelen siparişlerin kargo takip numaraları otomatik olarak müşterilerin siparişlerine aktarılıyor ve gönderileriyle alakalı tüm detaylara hızlıca ulaşabiliyorlar.

​E-ticaret Kargo Entegrasyonu Nedir?

Eticaret sitelerinin müşteri memnuniyetini artırmak için kargo firmaları ile anlaşma yaparak işlemleri hızlı bir şekilde ilerletmesidir. Firmaların kargo süreçlerinde tüm işlemleri manuel olarak yapması yerine işlemler otomatik bir şekilde gerçekleşmektedir. Eticaret siteleri üzerinden alışveriş yapıldığında kargo entegrasyonları sayesinde, siparişlerin bilgileri algılanarak direkt barkod ve kargo fişi oluşturulmaktadır. Yazılım firmalarının sunduğu bu entegrasyon ile kullanıcıların herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmamaktadır. Özel olarak modüller şeklinde hazırlanan entegrasyonlar sayesinde fazladan kağıt harcanmamaktadır. Faturaların kağıtlar halinde çıktılarının alınması yerine e fatura hizmetleri de kullanılarak pek çok kağıt dağınıklığını da önlenmektedir. Eticaret sitelerinden alışveriş yapan kişilerin kargo durumları ile ilgili olarak bilgilendirilmesi gerekmektedir. Kargonun takip edilmesi, kargo durumu ile ilgili müşterilerin bilgilendirilmesi ve yaşanabilecek sorunlarla alakalı olarak müşterilerin iletişime geçmesi amacıyla kargo firmaları ile entegrasyon sağlanması işleri oldukça kolaylaştırmaktadır. Tüm bu işlemlerin yapılması için ekstra çalışan almaya gerek olmadan sadece entegrasyon ile gereksiz iş yükünün altına girmemiş olursunuz.

Müşterilerin Faturaları Nerede Arşivlenir?

Kargo entegrasyonları ile tüm işlemler internet üzerinden ilerlediği için kullanıcılar fatura durumlarının ne olacağını merak etmektedir. Sanal mağazanız için  kargo entegrasyonu modülüne sahipseniz, faturalar tek bir panelde arşivlenir. Kargo fişleri de yine aynı panelde arşivlenir ve e-faturalar hazırlanır. Firmalar bu arşivlere kolaylıkla ulaşabilir ve istedikleri zaman PDF olarak indirebilir. Bu yöntemler ile kağıt tasarrufu yapıldığı gibi kağıt karmaşıklığı engellenmiş olur. Ayrıca faturaların kaybolması da internet sayesinde sıfıra indirilmiş olur. Tek bir panel üzerinden, bir tıklama ile ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Kargo modülü sayesinde müşteri beklentileri ve ihtiyaçları sorunsuz bir şekilde karşılanabilmektedir. Aras kargo, PTT kargo ve Yurtiçi kargo gibi pek çok kargo firması entegrasyonlarını firmalara sunmaktadır. Siz de eticaret firmanız ile müşterilere daha iyi hizmet vermek istiyorsanız kargo entegrasyonlarını kullanabilirsiniz.

İlgili Yazı: ​Kargo Entegrasyonu Nedir, Firmalara Sağladığı Avantajlar Nelerdir?  

Aras Kargo Entegrasyonunun Avantajları Nelerdir?

​Aras kargo entegrasyonu ile hızlı ve etkin hizmet sunan firmalar; müşteri memnuniyeti sağlayabilir, sanal pazarda tercih edilme oranlarını artırabilirler. Dijital pazarın büyümesiyle birlikte lojistik firmalarına duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Güncel ihtiyaçları takip eden ve müşterilerin ihtiyaçlarına göre yol haritası çizen lojistik firmaları çalışmalarına hızla devam ederken, kendini güncellemeyen firmaların tercih edilme oranları düşmektedir. Bu sebeple müşterilerin beklentilerini karşılamak isteyen kargo firmaları arasında büyük rekabetler yaşanmaya başlanmıştır. Kargolarının nerede olduğunu, ne zaman yola çıktığını ve teslim edileceğini öğrenmek isteyen müşterilerin beklentilerini kargo firmaları bu bilgileri güncel tutarak karşılamışlardır. Güncel tutulan bilgiler, müşteriye SMS ve mail yoluyla bilgilendirme mesajları gönderilmesi gibi ufak ama etkili yollarla lojistik firmalarının kalitelerini artırmayı başarmıştır. Sanal mağazalar ve lojistik firmaları arasında oluşturulan bu kargo entegrasyonları sayesinde üreticiler de tüketiciler de beklentilerini karşılamışlardır. Türkiye'nin en geniş ağına sahip, öncü taşımacılık kuruluşu olan ve kuruluşundan itibaren sektöre getirdiği yeniliklerle hizmet kalitesini geliştiren Aras Kargo, bugün 13 bölge müdürlüğü, 29 transfer merkezi, 900'e yakın şube, 4000'den fazla araç filosu ve 14 bine yakın kişilik uzman kadrosuyla, her ay 12 milyon kişi, kurum ve kuruluşa hizmet vermektedir. Aras Kargo e-ticaret entegrasyonu sayesinde, müşteriler hızlı, güvenilir ve kaliteli hizmete ulaşabilir.

  • E-ticaret sitenize gelen siparişlerin tedarik sürecinden teslim edilme sürecine kadar olan lojistik bilgiler sitenizdeki panele otomatize edilir.
  • Tek panel kullanılarak, tek tıkla tüm işlemler hakkında bilgi sahibi olunabilir.
  • Siparişlerle ilgili problem var ise, lojistik şirketi problemi bildirir.
  • Sipariş alındıktan sonra lojistik şirketi tarafından ürüne ait barkod oluşturularak otomatik olarak panele aktarılır.
  • Kargo etiketleri manuel işleme gerek kalmadan hazır bir şekilde yazıcıdan çıkartılarak kutulara bastırılır.
  • Ürünün kargoya verildiğine dair müşterinin isteğine göre e-posta veya sms gönderilir.
  • Siparişlerinin sevkiyat durumunu öğrenmek isteyen müşteriler e-ticaret sitenizdeki üye paneline girerek siparişlerim bölümünden tüm bilgilere zahmetsizce ulaşır.
  • Hatasız ve hızlı hizmet sunar.
  • Müşteri memnuniyeti ve sadakati artar

Kargo Entegrasyonu Adımları Nelerdir?

​İlk olarak eticaret sitesinden alışveriş yapan kişilerin siparişleri sisteme düşmektedir. Ardından firmalar siparişleri hazırlamaya başlamaktadır. Ürünler hazırlandığında firma kargo durumunu "kargo hazır" olarak değiştirmektedir.

Ürünün durumu kargo hazır olarak değiştirildiğinde kargo firmasının sistemine otomatik olarak düşmüş olur. Kargo şirketi her bir ürün için ayrı olarak otomatik bir şekilde etiket hazırlar. Etiketler yazıcıdan hızlıca çıkarılarak kutulara bastırılabilir. Kargo şirketi sistemine düşen ürünlerle ilgili bilgilere sahiptir. Alacakları ürünlerin boyutları ve sayıları ile ilgili bilgilere sahip olan lojistik şirketi ürünleri teslim almaya gider. Kutuları teslim alan kargo firması kutulardaki etiketleri okutarak doğru ürünü alıp almadıklarını teyit eder. Ürünlerde herhangi bir problem yoksa kargo şubesine götürülür. Ürünlerin kargo süreçleri ile ilgili bilgiler müşterilere otomatik olarak iletilmektedir. Yine de müşteriler kargo durumlarını öğrenmek istediklerinde alışveriş yaptıkları eticaret sitelerine girerek öğrenebilmektedir. Kargo entegrasyonları sayesinde e-ticaret sitelerinin "siparişlerim" kısmından kargo durumları kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bu sayede müşterilerin ayrıca kargo firmasını bularak takip numarası ile bulmaya çalışmasına gerek kalmamaktadır. Müşterilerin kargo takibi bu sayede oldukça kolay bir hale gelmekte ve kullanıcı sadakati artmaktadır. Ürün müşteriye ulaştığında SMS ve e-mail yolu ile müşterilere tekrar bir bilgilendirme yapılır. Müşteri memnuniyetini artırmak isteyen eticaret firmaları müşterilere "Ürününüzü Mutlu Günlerde Kullanın" gibi kısa mesajlar atabilirler. Son olarak ürünün durumu "teslim edildi" olarak değiştirilir.

Güvenilir Yazılım Firmaları İle Çalışarak Müşteri Memnuniyetini Artırabilirsiniz

E-ticaret firmaları için en önemli konu müşteriler üzerinde güven oluşturmaktır. Ürünlere dokunmadan ve görmeden satın alan müşteriler üzerinde güven oluşturmak oldukça zordur. Sitede bulunan  görseller ve yazılar oldukça önemlidir. Sadece dış görüntü değil sitenin alt yapısı da müşterileri tercihlerini etkilemektedir. Müşteriler siteye girdiklerinde eror veren veya aradıklarını bir türlü bulamadıkları sanal mağazalardan alışveriş yapmayı tercih etmemektedir. Günde binlerce kişiye ulaşma imkanı sunan internetten satış kanalları güvenilir yazılım firmaları ile anlaşmalar yapılarak yürütülmelidir. EticaretYap firması olarak genç ve dinamik yazılım ekibimizin ürettiği eticaret paketleri ile siz de hayal ettiğiniz sanal mağazaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Firmanız için kargo entegrasyonlarından pazaryeri entegrasyonlarına, e-fatura hizmetlerinden e-arşiv hizmetlerine sahip olabilirsiniz. Kaliteli alt yapılar ile müşterileriniz için tüm alışveriş sürecini kolaylaştırarak onların güvenini kazanabilir, satışlarınızı hızla artırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.