Black Friday İndirimlerine Siteler Nasıl Hazırlanmalı?

Dünya çapında büyük ses getiren black friday indirim günleri artık Türkiye'deki markaların da planlarında yer verdiği bir kampanya dönemi olmuştur.

Black Friday (Kara Cuma) nedir?

Black friday ilk olarak ABD’de ortaya çıkmış olan ve Şükran Günü’nden sonraki cuma gününe verilen isimdir. Şükran Günü’nden sonra alışveriş yapmak için mağazalara insan akınının olması, trafiğin kilitlenmesi, izdihamların yaşanması gibi olaylardan ötürü kara cuma olarak anılmaktadır. Tüm olaylardan sonra markalar krizi fırsata çevirmek için kasım ayının son haftasında büyük ve etkili indirim kampanyaları hazırlamaktadır. Firmaların uç indirimler yaptığı bu dönemi büyük bir kitle ihtiyaçlarını karşılamak için beklemektedir.

Peki Eticaret Sitenizi Black Friday’e Nasıl Hazırlamalısınız?

1- Site İyileştirme Çalışmalarınıza Erken Başlamalısınız

İndirim döneminde aşırı yoğunluk olacağından dolayı gelecek olan trafiğe karşı müşterilerinizi elinizde tutabilmeniz gereklidir. Aşırı yavaşlıkların yaşandığı online satış sitelerindeki satın alım süreci olumsuz etkilenebilir ve potansiyel müşterilerinizi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle e-ticaret sisteminizin yeterli kapasitede olduğunu, altyapınızın sağlam olduğunu test etmeli ve her türlü çökme durumuna karşı e-ticaret yazılımınızı geliştirmelisiniz.

2- İndirime Girecek Ürünlerinizi Hazırlayın

Black Friday günlerinde hangi ürünlerinize yüzde kaç indirim uygulanacağına karar vermelisiniz. Böylece indirim günlerinde yaşanacak karışıklıkların önüne geçmiş olursunuz.

İlgili Yazı : E-Ticaret Sitelerinin Mutlaka Hazırlık Yapması Gereken Özel Günler

3- Stoklarınızı Gözden Geçirin

Ürün stoklarınızı yapılacak olan indirimlerinize ve en çok satan ürünlerinizi göz önünde bulundurarak hazırlamalısınız. Stoklarınız yeterli olduğunda sanal mağazanıza gelen müşteri kaybınızı sıfıra indirebilirsiniz.

4- Black Friday’e Özel Kampanya Görselleri Hazırlayın

Black friday öncesinde müşterilerinizi doğru kategorilere ve ürünlere kolaylıkla yönlendirmek ve böylece satın alma davranışının en hızlı şekilde gerçekleşebilmesi için ilgi çekici bannerlar tasarlamalısınız. Tasarladığınız bannerların dikkat çekici olması ve harekete geçirici unsurlar taşıması önemlidir. Dikkati hızlıca yönetilen potansiyel müşteriler kampanyalarınıza yönelerek satın alma işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

5- İlgi Çekici Reklam ve Pazarlama Çalışmalarına Odaklanın

Kara Cuma döneminde eticaret platformunuza en etkili şekilde müşteri çekmenizin yolu tabiki de merak uyandırıcı reklam ve pazarlama çalışmaları yapmaktır. Sanal mağazanızda ne çeşit ürünler sunduğunuz, yüzde kaç indirim yapacağınız gibi bilgilendirmeleri dikkat çekici sloganlar ve görseller yoluyla belirlediğiniz kanallarda özellikle milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya platformlarında duyurmanız faydalı olacaktır. Kullanıcılara ayrıca ulaşabilmek için onlara e-posta pazarlaması yoluyla da ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı: E-Mail Pazarlaması Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Teknik Bilgi

6- Mobil Uyumluluğuna Dikkat Edin

Reklam ve pazarlama çalışmalarınız için yaptığınız planlama ve stratejiler arasında mobil odaklı düşünmek mutlaka yer almalıdır. Binlerce kişinin mobil cihaz kullandığını ve mobilden yapılacak işlemlerin de saniyeler içinde gerçekleşmesinin beklendiğini unutmamalısınız. Bu nedenle hazırladığınız tüm kampanyaları mobil cihazlara entegre etmeli ve optimizasyon çalışmalarını eksiksiz hazırlamalısınız. Mobil kanallardan web sitenize yönelen müşteriler e-ticaret sisteminizin kalitesinden, hızından ve tasarımından memnun kaldıkları ölçüde satın alma yoluna gideceklerdir.

7- Acil Satın Alma Duygusunu Uyandırın

Kullanıcılar indirim günlerinde farklı markaların çeşitli ürün yelpazeleri arasında gezinirken kararsız kalmakta ve ürün-performans karşılaştırması yapmaktadırlar. Dolayısıyla potansiyel müşterininiz rakip markalara yönelebilir. Bu durumun önüne geçmek için kampanya ve indirimlerinizde kullanıcılarda acil satın alma ihtiyacı yaratacak ögelere yer vermelisiniz. Örneğin: “Stokta son 10 ürün, indirim için son 2 saat” gibi kaçırma korkusunu tetikleyecek cümleler kurabilirsiniz.

8- Canlı Müşteri Desteği Sağlayın

Web sitenize alacağınız yoğun trafiği hızlı ve etkin şekilde yönetebilmek ve müşterilerin ihtiyaçlarına hızlıca dönüş sağlayabilmek için canlı destek hizmeti sunabilirsiniz. Sorularına ve ihtiyaçlarına hızlı çözümler bulan potansiyel müşteriler firmanızdan memnun kalarak marka değerinizin artmasını sağlayacaktır.

Online mağaza açarak satışlarını büyütmek isteyen firmalar için e-ticaret yazılımları geliştiren uzman ekibimizle beraber, sektördeki en güncel teknolojileri kullanmaktayız. Hazır e-ticaret paketlerimiz siz değerli iş ortaklarımızın ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri içerisinde barındırmakla beraber her bütçeye uygun olarak hazırlanmaktadır.