Chatbot Kurgusunun Yapılması |Eticaretyap Akademi

Chatbot Kurgusunun Yapılması

Chatbot, müşteriyle istenildiği takdirde temas etmesi veya iletişime geçmesi gereken asli unsurlardan biri olup günümüzde son derece yaygın bir şekilde birçok e-ticaret firması tarafından kullanılmaktadır. Bu yüzden chatbot kurgusunun yapılması, bir e-ticaret firması tarafından son derece titiz bir şekilde çalışılması gereken konuların başında gelmektedir. Farklı teknolojilerle yönlendirilen chatbotlarda farklı tarzda mesajlaşma ara yüzleri bulunmaktadır. Ses veya metin yoluyla diyalog kuran bilgisayar programıdır. Dijital pazarlama stratejileri ve gelişmiş müşteri deneyimi doğrultusunda yenilik getiren avantajlar sağlamaktadır. Müşteri deneyimine farklı bir yaklaşım getirir.

Chatbot Nedir?

Chatbot, köken olarak İngilizceden gelmekte olup chat ve robot kelimelerinin birleşmesi ile meydana gelmiş bir terimdir. Chatbot nedir denildiğinde, farklı şekillerde mevcut ve potansiyel müşterilerle iletişim kurulmak için kullanılan bir uygulamadır cevabı verilir.

Chatbotlar, yapay zeka gibi üstün teknolojilerle desteklenebilmektedir. Teknolojik gelişmeler ve artan yazılım desteğiyle beraber giderek gerçek insan iletişimini barındıran bir diyalog kalitesinde hizmet vermeye başlamıştır. Chatbotlar daha kullanışlı hale gelmiştir; sorunlara cevap vermede daha başarılı, daha konuşkan ve daha yararlıdırlar. Her diyalogdan yeni bir şey öğrenip farklı tip sorulara uyum sağlayabilirler. Günümüz chatbot çözümleri; yazım hatalarını ve hazırlıksız gelen soruları anlamaya da odaklanmıştır.

Chatbotların Faydaları

Chatbotlar bu şekilde birçok e-ticaret firması tarafından kullanılırken somut olarak chatbotların faydaları sayılmak istenirse şu maddeler halinde özetlenebilir:

  • Chatbot, destek personeline ihtiyaç duyulmadan birçok kanaldan 24 saat boyunca tüketici destek hizmeti sunabilir. Bu firma açısından bakıldığında istihdam yönünden maddi bir tasarruf sağlar.
  • Kişiselleştirilmiş müşteri deneyimine çok büyük katkı sağlamaktadır.
  • Sunulan kesintisiz iletişim hizmeti sayesinde satışların arttığı görülebilmektedir.
  • Chatbotlarda yalnızca kod temelli sorunlar ortaya çıkabilir; bunun dışında insani bir hata yapmazlar.
  • Chatbot kullanan firmalar yeniliğe açık ve kesintisiz hizmet konusunda herhangi bir masraftan kaçınmayan firmalar olmaktadır. Bu da onları, müşterileri arasında daha fazla tercih edilen bir firma haline getirmekte; rakipleri açısından da daha fazla ön plana çıkarmaktadır.

Görüldüğü üzere chatbot uygulamasının kullanılması işletmeye pozitif yönde bir ivme kazandıran olumlu ve son derece modern bir gelişmedir.