Çin'den Toptan Ürün Getirerek Satış Yapmak | EticaretYap

Çinden ürün getirmek internetten satış yapmak isteyen kişiler için pek çok avantaj sağlamaktadır. Binlerce farklı ürün skalası ve uygun fiyatları ile Çin, eticaret yapmak isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Çinden toptan ürün getirerek ülkemizde toptan veya perakende satışlar gerçekleştirebilirsiniz. Siz de Çin'den ürün getirmek istiyor ve neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız yazımızın devamını okuyarak merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. 

Çin'den Nasıl Ürün Getirilir?

Çin'den ürün getirmek için öncelikle bir tüzel kişiliğe sahip olmanız gerekmektedir. İthalat yapmak isteyen kişilerin tüzel kişiliği yani şahıs, anonim veya limited şirketi olması gerekmektedir. Satın alınması planlanan ürünlerin ülkemizde satışının yasak olmaması gerekmektedir. Türkiye Gümrük Mevzuatı'nı inceleyerek ürünün yasak olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Siparişlerinizin gümrükte sorun yaşamaması için tüm evraklarınızın tam olduğundan emin olmalısınız. 

Çin'de bulunan eticaret siteleri üzerinden alışveriş yaparak ülkemize getirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu seçtiğiniz firmaların güvenilir olmasıdır. Alışverişinizi yapmadan önce siteleri iyice araştırmalısınız. Yeterince araştırmadan alacağınız ürünleri toplu alacağınız için dolandırılma durumunda fazla para kaybedebilirsiniz. 

  • Satın almak istediğiniz ürünleri belirleyin. Ürünler için piyasa araştırması yapın. Daha önce ithalat yapmadıysanız Türkiye veya Çin'deki ithalat danışmanlığı yapan kurumlarla çalışabilirsiniz. 
  • Satın almak istediğiniz ürünü üreten firmayı bularak direkt iletişime de geçebilirsiniz. Mail atabilir veya telefon ile arayarak firmalar ile görüşmeler yapabilirsiniz. 
  • Almayı düşündüğünüz ürünün numunesini isteyebilir, ürünün kalitesinden emin olduktan sonra toptan ürün getirtebilirsiniz. 
  • İmkanlar dahilindeyse Çin'e bir çalışan göndererek ürünlerin ve firmanın kalitesini inceletebilirsiniz. 

Çin'den ürün getirmek için Alibaba gibi e-ticaret sitelerini de kullanabilirsiniz. Ürün tedariğinde en çok tercih edilen sitelerden biri olan Alibaba ile alışverişlerinizi güvence altına alabilirsiniz. Aldığınız üründe yaşadığınız problemlerde Alibaba sayesinde para iadesi alabilirsiniz. İthalat yaparken alışveriş yaptığınız platform çok önemlidir. Pek fazla bilinmeyen veya tam olarak emin olmadığınız sitelerden alışveriş yapmamalısınız.  Ayrıca ürün takibinizi pazaryerlerinden daha kolay yapabilir, ürünlerinizin nerede olduğu ve ne zaman elinize geçeceği ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. 

İlgili Yazı : Dünya’daki En Önemli 5 İthalatçı Ülke Hangileridir?

Çin'den Hangi Ürünleri Getirebiliriz?

Çin ürettiği binlerce ürün ile dünya pazarını domine etmektedir. Birbirinden farklı ürün çeşidi ile aradığınız pek çok farklı ürünü Çin'den getirtebilirsiniz. Ürünleri satın almadan önce Türkiye'de yasaklı olmamasına dikkat edin. Ülkemize girişi yasak olan ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz : kozmetik ürünleri, kimyasal ilaçlar, uyuşturucu maddeler, canlı hayvanlar, kumar makinesi, patlama özelliği olan kimyasal maddeler, toprak ve gübre, benzin, hayvan derileri ve kürkler, silahlar, alkollü içecekler. Bu ürünlerin dışındaki tüm ürünleri istediğiniz gibi satın alabilirsiniz. 

Gümrükten Ürünleri Nasıl Geçiririz?

  1. Gümrükten satın aldığınız ürünleri geçirmeniz için yapmanız gerekenler vardır. Gerekli evrakları topladıktan sonra gümrüğe gitmeli ve ürünlerinizi almalısınız. Peki gerekli evraklar nelerdir? İmzalı ve kaşeli ticari fatura (satılan ürünle ilgili detaylı bilgiye sahip olmalı). Ürünün fiyatını ödediğinize dair dekont.   
  2. Ürünler hakkında bilgilerin bulunduğu koli listeleri de yanınızda olmalıdır. Gümrükte yapılabilecek incelemelerde ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca deniz nakliyesi gerçekleştirmeniz sebebiyle deniz ulaşım belgesi yani konşimentodur. 
  3. Ürünün üretildiği yerle ilişkili belge. Bu belge gümrükte veya ticaret odasında sizden istenmektedir. Menşei Şahadetnamesini ürünü satın aldığınız yerden göndermelerini istemelisiniz. 

Kargo Süreçleri Nasıl Gerçekleşir?

Ticaret yapılırken en önemli konulardan biri maliyetlerin mümkün olduğunca düşürülmesidir. Kargo süreçleri de ithalat yapılırken iyice araştırılması ve uyguna çözüler bulunması gereken konulardandır. Çin'den aldığınız ürünleri en ucuza nasıl getirebileceğinizi hemen anlatalım. Toptan aldığınız ürünleri uçakla getirmeye çalıştığınızda çok fazla maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple deniz veya kara yollarını tercih etmenizi öneririz. Her ne kadar hava yolu ile ürünler çok daha kısa sürelerde elinize ulaşsa da maliyetten tasarruf için uzun süre beklemeyi göze alabilirsiniz. Kara veya deniz yolunu tercih ettiğinizde 10-15 gün ürünlerinizin ulaşmasını bekleyebilirsiniz. 

Çin'den Ürün Getirdim Nasıl Satacağım?

Çin'den ürünlerinizi getirdiyseniz satmak için en iyi yol internettir. Uygun fiyatlara mal ettiğiniz ürünleri sanal mağazanız üzerinden satabilirsiniz. İnternetten satış yapmak için ihtiyaç duyduğunuz e ticaret sitesine, eticaret yazılımları ile sahip olabilirsiniz. EticaretYap'ın tüm bütçelere uygun olarak hazırlanan eticaret paketleri arasından kendinize uygun olan paketi seçerek hemen internet mağazanızı oluşturabilirsiniz. Birbirinden farklı onlarca tasarım arasından istediğiniz site tasarımını seçebilirsiniz. Esnek yönetici panelleri sayesinde tasarımınızda istediğiniz değişiklikleri kendiniz de yapabilirsiniz. E ticaret paketleri ile ilgili merak ettiklerinizi bizi arayarak öğrenebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.