Hedef Kitle Nedir, Doğru Hedef Kitle Nasıl Oluşturulur?

E ticaret sitesi olan kişiler için en önemli konulardan biri doğru hedef kitle oluşturmak ve bu kitleye ulaşmak için çalışmalar yapmaktır. Başarılı bir hedef kitle çalışması yapıldıktan sonra firmalar daha az maliyet ile daha çok geri dönüşüm almış olurlar. Reklam ve promosyonların nasıl şekilleneceği, hangi mecralarda nasıl yayınlanacağı gibi konular hedef kitle belirlemesi yapıldıktan sonra başarılı sonuçlar doğurmaktadır .

Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle, ürün ve hizmet pazarlayan kişilerin bu ürün ve hizmeti kimlere ulaştırmak istediğinin belirlenmesidir. Özellikle internetten yapılan satışlarda hedef kitle belirlemek önceki yıllara göre oldukça kolay bir hale gelmiştir. E-ticaret firmalarının, sitelerine giren kişileri görüntüleyebiliyor olması, hangi sayfaların daha fazla ziyaret edildiği, hangi sosyal medya kanallarından ne kadar insanın siteleri ziyaret ettiği ile ilgili bilgilerin tamamı istatistiksel olarak görülebildiği için eticarette hedef kitle analizi yapmak hem daha kolay hem de daha doğru sonuçlar sunmaktadır. Hedef kitleler doğru bir şekilde belirlendiğinde satışların artması kaçınılmazdır. Bu sebeple satışlara başlamadan önce veya şuandan itibaren hedef kitlenizi belirleyerek pazarlama stratejilerini doğru belirlemenizi öneririz.    

Peki Doğru Hedef Kitle Kimlerdir? 

Firmalar satmak istedikleri ürünü pazarlamak için çeşitli reklamlar kullanmaktadır. Ortaya koyulan her reklam herkese hitap etmemektedir. Örneğin siz bir ev almak istiyorsanız, ev satan firmaların reklamları dikkatinizi çeker yada bir çocuğa sahipseniz, çocuk ürünlerinin bulunduğu reklamlar dikkatinizi çeker. 12 yaşında bir öğrenci için bu reklamların pek bir önemi yoktur. İşte bu noktada ev almak isteyen insanın karşısına çıkarılan ev reklamları ile doğru hedef kitleye ulaşılmış olur. Yani yapılan reklama veya pazarlamaya geri dönüş yapacak insanlar doğru hedef kitlemizdir.

Doğru Hedef Kitle Nasıl Oluşturulur?

Hedef kitlenizi belirlerken öncelikle ürün ve hizmetinizi düşündüğünüzde ilk olarak hangi kişiler gözünüzde canlanıyor? Bu ürünler kimlerin kullanımına uygun ve bu kişilere en etkili yoldan nasıl ulaşabilirsiniz? Örneğin bir bebek bezi satıyorsanız, hedef kitle 15-20 yaş arası genç kızlar olarak belirlenmez. Satış hedefinizin gerçekleşebilmesi ve yapacağınız reklam çalışmalarının doğru kitlelerin önüne çıkması için geniş bir kitle yerine özelleştirilmiş kitleleri hedeflemelisiniz. Örneğini verdiğimiz bebek bezi hedef kitlesi tahmini olarak 25-40 yaş aralığındaki anne ve babaları kapsayabilir. Bu şekilde yapacağınız özelleştirmeler pazarlama çalışmalarıyla doğru hedef kitlenin karşısına çıkmanızı sağlayacaktır. Bu süreçte hedef kitlenizi demografik özelliklerine ayırarak çalışmanız daha verimli olacaktır. Yaş, cinsiyet, eğitim, hobi ve ilgi alanları,  yaşadıkları yer gibi filtrelemeler nokta atışı hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar.

Hedef Kitle Tahmini Yapılır

İlk aşamada elimizde herhangi bir veri bulunmadığı için ürünlerimize göre hedef kitle tahmini yapmalıyız. Yani pazarlamak için elimizde bulunan ürün veya hizmeti tüm yönleriyle incelemeliyiz. Ardından bu ürün veya hizmete hangi insanların ihtiyacı olabilir ve hangi kanallardan bu hizmete ulaşmaya çalışıyorlar gibi konular araştırılmalıdır.

Oluşturulan Kitle İncelenir

Hedef kitlenin ilgi alanları, yaş aralıkları, ilgilendikleri kategoriler, kullandıkları web siteleri ve bu gibi pek çok sorunun cevabına ulaşılmalıdır. Böylece oluşturulacak doğru hedef kitle ile hangi yollar üzerinden iletişim kurulabileceği belirlenir.

Sektörde Bulunan Rakipler ve Analizler İncelenir

Firmamıza rakip olan herkes detaylı bir şekilde incelenmelidir. Rakiplerin eksik yönleri belirlenmeli, geliştirilerek müşterilere sunulmalıdır. Ayrıca çoğu sektör için yıllar içinde farklı anketler ve analizler yapılmıştır. İnternet sayesinde Türkiye ve dünyadaki çoğu analize ulaşılabilmektedir. Ulaşılan sonuçlar ayrıntılı bir şekilde incelenip değerlendirilmelidir.

Hedef Kitle Analizinin Firmaların Satışlarına Etkileri Nelerdir?

Müşteri Profili Oluşturulur

Yapılan üç adımlı araştırmadan sonra müşteri profili oluşturulmaya başlanır. Ayrıntılı olarak oluşturulan bu profil sayesinde nokta atışı yapabilirsiniz. Hedef kitlenin cinsiyetleri, yaşları, öğrenim durumları, medeni durumları, hangi şehirde yaşadıkları gibi pek çok önemli ayrıntı bu aşamada oluşturulmalıdır. Ardından oluşturulan kitleye anket çalışması yapılarak çalışma detaylandırılmalıdır. Yeni açılan ve çok fazla takipçisi olmayan firmalar için anket firmaları ile yapılan çalışmalar hızlı sonuç almalarını sağlayacaktır.

Rakiplerin Hangi Kitlelere Yönlendiği Takip Edilir

Başarılı olan rakiplerin kimlere yöneldiği, hangi yollar kullandığı gibi ayrıntıları takip etmek çok önemlidir. Çünkü o firmalar da çeşitli analizler sonucu kendilerine bir yol çizmişlerdir. Bu sebeple verdikleri reklam türleri, içerikleri, sosyal mecra tercihleri, anahtar kelime seçimlerini takip edilerek biz de hedef kitlemizi belirlerken bu sonuçları değerlendirmeliyiz. Doğru hedef kitle için yapılan çalışmalar sonucu elimizde geniş çaplı bir araştırma bulunmaktadır. E ticaret sitemizin satışlarını artırmak ve kaliteli bir reklam ağı yönetmek için ulaşılan bu hedef kitle ile hedeflerimize daha kısa sürede ulaşabiliriz.

Oluşturulan hedef kitle çalışmalarının, reklam ve promosyonların hepsi firmaların e ticaret sayfalarını ön plana çıkarabilmek içindir. Firmaların düzgün ve kaliteli bir altyapıya sahip web sayfaları olduğu takdirde firmaların satışları artacaktır. EticaretYap firması olarak uzman yazılım ekibimizin geliştirdikleri yazılımlar sayesinde siz de sorunsuz ve kaliteli bir e ticaret sayfasına sahip olabilirsiniz. Her bütçeye uygun e-ticaret paketlerimizi inceleyebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hedef Kitle Analizi Satışlara Nasıl Etki Eder?

Hedef kitle analizi doğru bir şekilde planlanarak yapıldığında satışlar hızlı bir şekilde artmaktadır. Bunun sebebi belli bir ürünü talep etmesi beklenilen kişilerin ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetlerin sunuluyor olmasıdır. Küçük veya büyük boyutlu işletmelerin tamamının yapması gereken analizlerden biri hedef kitle analizidir.

Firmalar Pazarlama Stratejileriyle Doğru Hedef Kitleye Nasıl Ulaşabilir?

Hedef kitle araştırması ve analizinden sonra belirlediğiniz hedef kitleye ulaşabilmenin en iyi yolu sosyal medya ve Google arama motoru reklamlarından faydalanmaktır. Ülkemizde ve dünyada adeta günlük hayatın bir parçası haline gelmiş sosyal mecraları kullanarak ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapmak önemlidir. Instagram, Facebook, LinkedIn gibi güçlü sosyal platformlarda reklam vermeniz hedef kitlenizin karşısına çıkmanıza hız kazandırarak dönüşümlerinizi arttıracaktır. Bu mecralarda markanızın kendine ait hesabı olması ve bu hesaptan güncel olarak içerik paylaşılması markanızın göz önünde olmasını sağlayacaktır. Sosyal mecraların özelliklerini de kullanarak içerikler hazırlamanız ilgi çekecek ve daha fazla kitleye erişmenize olanak tanıyacaktır. Google arama motoru üzerinden vereceğiniz reklamlar ise ürün ve hizmetlerinize arama motoru kullanılarak ulaşılmasını sağlayacaktır. Hedef kitlenizin ilgi alanları, sitenize hangi mecradan ya da hangi yolla geldikleri gibi davranışları tespit etmek için Google'ın bir ürünü olan Analytics üzerinden analizler yapabilirsiniz.