Dolarla Para Kazanabileceğiniz 5 İnternet Sitesi

Döviz kurunda yaşanan büyük değişimler ve Amerikan para birimi olan doların hızlı bir şekilde değerlenmesiyle insanlar, dolar üzerinden gelir elde etmenin yollarını düşünmeye başladılar. Bugünkü yazımızda "dolarla nasıl para kazanılır, dolarla para kazanmak kolay mıdır, euro ile para kazanmak" gibi sorular sormaya başlayan kişilerin sorularını yanıtlıyor olacağız. Günümüzde yabancı dil düzeyi iyi olan kişiler, çeşitli markalarla freelance olarak çalışıp döviz geliri elde edebiliyor. Freelance çalışma, kişilerin ofisten bağımsız bir şekilde çalışabilmelerini sağlıyor. Böylece dolar kazanmak isteyen kişiler, istedikleri herhangi bir ülkede faaliyet gösteren firmalarla beraber çalışabiliyorlar. İster Almanya'ya çalışmak ister Londra'ya çalışmak, İster İngiltere'ye çalışmak olsun dilediğiniz her yere, sınır ötesi hizmetinizi ulaştırabilirsiniz.

Bu yazımızda ise, freelance çalışarak dolar üzerinden para kazanabileceğiniz internet sitelerini sizler için derledik. Sizleri yabancı markalar ile buluşturan ve freelance çalışarak dolar kazanabileceğiniz pek çok site mevcut. Tüm detaylar yazımızın devamında!

Freelance Çalışmak Ne Demek?

Freelance çalışmak, sürekli ofis ortamında değil, serbest olarak istenilen ortamda çalışmak demektir. Uzaktan çalışma olarak da bilinen freelance çalışma şekli, kişilerin uzun vadeli bir şekilde işverenlerle bağlantı kurmadığı serbest bir çalışma türüdür. "Freelance işler neler?" derseniz; genellikle freelance işler; internet ortamında yapılabilen web sitesi kurulumu, logo tasarımı, dijital pazarlama, e-ticaret danışmanlığı, sosyal medya uzmanlığı gibi iş dallarıdır. Aslına bakıldığında COVID-19 sürecinde yaşanan değişimler Freelance yürütülebilecek işlerin artmasını da sağlamıştır. Günümüzde freelance çalışmak, farklı bir etkileşime de kapı aralamıştır: Dolar üzerinden para kazanmak. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu ekonomik zorluklar neticesinde çalışanlar artık geçimlerini sürdürebilmek için ek işlere başvurmaktadır. Bu ek işlerin de getirisinin TL bazında değerli olabilmesi için dolar veya euro üzerinden para kazanma fikri gayet cazip gelmektedir. 

Peki Dolarla Nasıl Para Kazanılır?

Öncelikle, dolar üzerinden para kazanabilmeniz gayet mümkün diyebiliriz. Dolar kazanma yöntemleri arasında en bilindik ve güvenilir yöntem; yalnızca bu amaçla kurulmuş internet siteleri üzerinden ürünlerinizi satmaktır. Yazımızın devamında da yer vereceğimiz pek çok web sitesi üzerinden çalıştığınız veya hakim olduğunuz sektöre göre satış yapabilir, dolar üzerinden para kazanabilirsiniz. Freelancer, Etsy, Upwork, I Stock, Fiverr gibi, Dünya'nın her yerine el işi işlerinizi ulaştırabileceğiniz, firmalara makale yazabileceğiniz, yazılım ya da dijital pazarlama hizmeti verebileceğiniz sitelere hemen göz atabilirsiniz. Sizleri daha fazla meraklandırmadan gelin, yurtdışına hizmet vererek dolar üzerinden para kazanabileceğiniz bu web sitelerini tüm detaylarıyla incelemeye koyulalım. 

Freelance Çalışmanın Avantajları

Freelance çalışmak, çalışanların birçok avantajdan yaralanmasını sağlar.

 • Çalışma ortamı özgürdür. Kişiler istedikleri yerde çalışabilirler.
 • Çalışma saatleri freelance kişinin özgür iradesine kalmıştır.
 • Aynı dönemde farklı firmalarla da çalışılabilmektedir.
 • Yurt dışında yer alan markalar ile bağlantı kurarak yurt dışı için çalışabilirler. Böylece dolarla para kazanabilirler. İstendiği takdirde Avrupa ülkelerine ya da İngiltere’de yer alan firmalara da hizmet verilebilir. Böylece Euro ve pound para birimleri ile de gelir elde edilebilir.
 • Freelance çalışarak trafik sorunu ve gereksiz zaman kaybının önüne geçebilirsiniz.

En çok freelance çalışan meslek grupları arasında; web geliştirme olmak üzere SEO, Dijital reklamcılık, makale yazarlığı ve tasarım alanları bulunuyor. Sizler de uzman olduğunuz alanda; parça başı, proje bazlı ya da sözleşmeli işler alarak dolarla para kazanmak için ilk adımı atabilirsiniz. Aşağıda yer vereceğimiz web siteleri aracılığıyla aylık 3-5 bin dolar kazanan kişiler mevcut. Gerekli istikrarı ve sürekliliği sağlayarak, kendinizi ve işlerinizi bu platformlar üzerinden kanıtlayarak dolar ya da euro kazandıracak işler yapabilirsiniz. Kendi yeteneğinize ve yatkınlığınıza göre ister evinizden isterseniz de dilediğiniz çalışma alanından bu işleri kolaylıkla yürütebilirsiniz.

Dolarla Para Kazanabileceğiniz 5 İnternet Sitesi

 Dolarla para kazanmak için freelance olarak çalışabileceğiniz birçok internet sitesi bulunuyor. Bunlar:

 • Freelancer
 • Fiverr
 • Up Work
 • I Stock
 • Etsy.com

 1- Freelancer

Freelancer, 2009 yılında Matt Barrie tarafından Avustralya’da kurulan bir platformdur. Freelance çalışanlar ve işçi arayan şirketleri buluşturan bir platformdur. Genellikle yurt dışında bulunan işletmeler tarafından çok sık kullanılır. Freelancer üzerinden istediğiniz projelerde çalışmanız mümkündür. Başlıca çalışabileceğiniz alanlar:

 • Yazılım Projeleri ve Geliştirme
 • Danışmanlık
 • Metin Yazarlığı
 • Grafik Tasarım ( Logo, Kartvizit, Broşür vb.)
 • Sosyal Medya Tasarımı ( Gönderi, Hikâye vb.)
 • Video montajı, Seslendirme
 • Çeviri

Ancak söylememiz gerekiyor ki, bu alanlarda çalışabilmek istiyorsanız, etkili bir profiliniz olması gerekiyor. Bunun yanı sıra Freelancer.com ile çalışarak dolar kazanmak için projelere teklif vermeniz gerekiyor. Teklif ücretleri de dolar para birimi olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla teklif verirken az da olsa bir yatırımınızın olması gerekiyor. Bu sayede aradığınız işleri daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

 2- Fiverr.com

İsrail merkezli bir firma olan Fiverr,  Freelance çalışmak isteyenlerin kullanabileceği bir diğer site. Dolarla parakazanabileceğiniz bu sitede genellikle işler proje bazlıdır:

 • SEO Çalışmaları
 • Arama Motoru Reklamcılığı
 • NFT Görsel Tasarlama
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • İş Danışmanlığı
 • Mağaza Kurulumu
 • Yazılım ve Web Sitesi Tasarımı

Freelancer.com ile farkı; firmalar Freelancer'da iş ilanı açan taraftır ve ilgili projede çalışmak isteyen kişiler belirli bir ücret karşılığı teklif vermektedir. Ancak Fiverr.com’da,  freelancer çalışanlar kendi uzmanlık alanlarına göre bir ilan yayınlamaktadır ve ilgili projelerde hizmet almak isteyen firmalar bu ilanlar üzerinden freelancerlara ulaşıp birlikte çalışmaktadır. Yani bu platformda, dolarla para kazanmak için bir harcama yapmanıza gerek yok. Ancak yaptığınız işler ve aldığınız projelerle ön plana çıkmalısınız.

3- Up Work

Elance Odesk adı ile piyasaya sunulan ve 2015 yılında iki şirketin birleşmesi ile Upwork olarak adı değiştirilen platformda; serbest çalışmalara katılabileceğiniz plaftormlar yer alıyor. Freelance çalışarak dolar kazanmak isteyenler için Upwork;

 • Yazılım ve IT
 • Satış ve pazarlama
 • Metin yazarlığı ve çeviri
 • Tasarım ve yaratıcılık
 • Yönetici ve Müşteri Desteği
 • Finans ve muhasebe

Gibi genel alanlarda çalışabilirsiniz. Bunların yanı sıra; veri girişi, dropshipping, e-ticaret ve e-ihracat danışmanlığı, moda tasarımı, hukuk, yönetici danışmanlığı gibi birçok kategoride de iş imkânı bulabilirsiniz. Bu platformda; freelance çalışan arayan kişiler genellikle bir iş ilanı oluşturmaktadır ve iş ilanında çalışmak için kişilerin başvuru yapması beklenmektedir. Teklifler değerlendirilerek süreç işler. Ödemeler güvenli bir şekilde yapılmakta ve freelancer çalışan güvence altına alınmaktadır. 

4- I Stock

I stock platformu, 2000 yılında piyasaya sunulan bir mikro fotoğraf sitesidir. Sıklıkla fotoğrafçılık ve dijital tasarım ile ilgilenen kişilerin çektiği fotoğrafları ve tasarımlarını sattığı platformlardan biridir. I Stock, stok satabileceğiniz bir plaftormdur. I Stock, dijital pazarlama alanında çalışmalar yapmak isteyen kişilerin çok büyük bir ihtiyacı olan tasarım görseller ve fotoğrafları onlara satarak bu platform üzerinden dolarla para kazanmak mümkün. Firmaların ve markaların son dönemlerde dijital tasarım ve fotoğraf ihtiyaçları artmaktadır. Dolayısıyla I Stock’tan satılan görsel ve fotoğraflara olan ilginin her geçen gün artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Sizler de internet üzerinden freelance olarak çalışarak dolarla para kazanmak istiyorsanız, I  Stock'a çektiğiniz fotoğrafları hemen yükleyebilirsiniz.

5- Etsy.com 

Etsy, el yapımı ve kendi tasarım ürünlerinizi yurtdışına Dolar ya da Euro üzerinden satabileceğiniz mükemmel bir sitedir. Özellikle boyama, takı, örgü, çini, dokuma gibi el işi ve niş ürünlerinizi tüm dünyaya satabilmeniz artık Etsy ile mümkün. Ülkemizde çok rağbet görmese de, özellikle yurtdışında el işi ürünler insanların çok fazla ilgisini çekiyor. Kısacası Etsy, hobi odaklı para kazanmanıza olanak sunan bir site. Biliyorsunuz ki turistler Türkiye'ye geldiklerinde sıklıkla el yapımı ve ilginç ürünlere ilgi gösterirler. Tüm bu ürünleri Etsy aracılığıyla tüm dünyaya satabilirsiniz. İşte internetten satış yaparak dolar kazanabileceğiniz nadide sitelerden biridir Etsy.com.  Hobi ya da profesyonel düzeyde fark etmeksizin her türlü özel ürününüzü dilediğiniz fiyatlarla sergileyebilirsiniz.

İlgili İçerik: İnternetten Nasıl Para Kazanılır | En Etkili Yöntemler