E-İhracat Devlet Teşvikleri | Devlet Teşviki Alanları

E-ihracat yapmakta olan firmalar, yurt dışındaki faaliyetleri kapsamında hatırı sayılır miktarda devlet teşviki alabilmektedir. E-ihracat devlet teşvikleri için e-ihracat için kullanılan web sitesinin, ihracat faaliyetinde bulunulan ülkenin ya da pazarın diline uygun bir şekilde yerelleştirilmesi veya lokalizasyonunun yapılması elzemdir. E-ihracat devlet teşvikleri alabilmek için aynı zamanda e-ihracat aracılığı ile satılması planlanan ürünlerin Türkiye’de üretilmiş olma şartı aranmaktadır. 

E-ihracat firmaları arkalarına aldıkları devlet teşvikleri sayesinde yurt dışı pazarlara güvenli bir şekilde girebilmektedir. Bilhassa e-ihracat noktasında ilk yatırım maliyetlerini karşılayamayacak durumda bulunan firmalar için e-ihracat devlet destekleri, şirketin büyüme sürecine önemli bir katkı sağlamaktadır. Yurt dışı yatırımları yapanlar için verilen devlet teşvikleri, faaliyet sürecine ilişkin olarak sunulmaktadır. Bununla birlikte yurt dışında şirket kurmak isteyenler için de devlet destekleri sunulmaktadır. 

E-İhracatta Devletin Teşvik Verdiği Alanlar

Devletin elektronik ticaret için vermiş olduğu destekler, firmalara büyük maddi kazanımlar sağlamaktadır. E-ihracat devlet destekleri de yurt dışı pazarlara açılmak isteyen firmaları ihtiyaç duyulan kalemlerde desteklemeye yönelik teşviklerdir. Teşvik ve destekler, e-ihracat yapılırken yurt dışına açılma sürecinin her aşamasında destek sağlamayı öngörmektedir. Ticaret Bakanlığı tarafından verilmekte olan teşvikleri alabilmek için Ticaret Bakanlığı’na ya da İhracatçı Birlikleri’ne başvuru yapılabilmektedir.

Ticaret Bakanlığı’nın ihracata yönelik verdiği teşviklerden yararlanmak isteniyorsa bazı koşulların sağlanması ve bu doğrultuda bir süreç izlenmesi gerekmektedir. Teşvik ve destekler için alt ve üst sınırlar bulunmaktadır.

E-ihracatta devletin teşvik verdiği alanlar şu şekilde sayılabilir:

  • E-ihracat girişimleri maksadıyla ödenen marka tescili ve pazara giriş seyahat giderleri
  • İhracatçılar tarafından desteklenmekte olan yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılım giderleri
  • Bazı ülkelerde yapılan tanıtım veya pazarlama faaliyetleri
  • E-ihracat yapmak maksadıyla yurt dışında açılış ofisi, mağaza, depo veyasatış yeri gibi birim açma destekleri
  • Yurt dışında e-ihracat amacıyla dizayn edilen yerelleştirilmiş web sitelerinin dijital reklam maliyetleri
  • Tanıtım maksadıyla yurt dışına gönderilmekte olan çeşitli promosyon malzemeleri
  • Gazete, radyo, televizyon, dergi ve billboard gibi geleneksel medya unsurlarında yayımlanması planlanan yerel dildeki ilanlar için teşvik verilebilmektedir.

E-İhracat Devlet Teşvikleri Nelerdir?

E-ihracat devlet teşvikleri nelerdir denildiğinde Ticaret Bakanlığı tarafından farklı alanlar ve ihracat kolları için verilen 14 farklı destek vardır cevabı verilir. Bu teşviklerden e-ihracat firmaları da yararlandırılabilmektedir.