Kargo Entegrasyonları ve Avantajları Nelerdir?

​Kargo entegrasyonu, eticaret dünyasında varlığını sürdüren firmaların ürünlerini müşterilere en hızlı şekilde ulaştırması açısından büyük önem taşır. E-ticaret dünyasının vaat ettiği saniyeler içinde gerçekleşen hızlı alışverişin lojistik sürecinde de devam edebilmesi, dolayısıyla müşteri memnuniyetinin sağlanması için kargo entegrasyonuna başvurulması gerekmektedir. Kargo entegrasyonu modülü geliştiren yazılım firmaları, e-ticaret operasyonlarını kolaylaştırmak ve otomatikleştirmek için entegrasyon modülü geliştirmektedirler.  Müşteriler ürün ve hizmetlerini kolay bir şekilde yönetebilmeyi ve sistemsel iş yükünü büyük ölçüde azaltmış olurlar.

Kargo entegrasyonu, siparişler üzerinden kargo bilgilerinin çekilmesiyle barkod ve kargo fişini otomatik olarak saniyeler içinde hazırlayabilen bir modüldür. Kağıt israfından firmaları kurtararak kağıt fatura arşivleme sorununu ortadan kaldırır. Ayrıca bu işlemlerin takibi için ekstra işçi çalıştırmaktan ve halihazırda çalışan kişileri ekstra iş yükünden kurtarmış olursunuz. Arşivleme kısmına daha ayrıntılı açıklarsak; kargo fişleri modül içerisinde arşivlenir ve e-fatura dokümanı olarak hazırlanır. PDF şeklinde isteğinize bağlı dokümanları indirebilirsiniz. Yani müşteri faturalarını hiçbir şekilde kaybetmezsiniz. Yalnızca tek tıkla, alıcı hakkındaki tüm bilgiler sipariş düştüğünde sistemde otomatik hazırlanır. Firmalar için büyük avantajlar sunan kargo entegrasyonları hakkında daha detaylı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Kargo entegrasyonun ne işe yaradığı ve firmanıza sunduğu tüm avantajlara bu yazımızdan sonra tamamen hakim olacaksınız.​

Peki Hangi Kargo Firmasıyla Entegrasyon Yapılabilmektedir?

Günlük hayatımızda en çok kullandığımız  sektörün liderler firmaları; Sürat Kargo, Aras Kargo, PTT Kargo, UPS Kargo ve Yurtiçi Kargo gibi dilediğiniz lojistik firmasıyla entegrasyon sağlayabilirsiniz. Yazılım firmaları sunduğu eticaret paketleri kapsamında anlaşmalı oldukları kargo firmalarıyla sizi anlaşma yapma ve evraklarla uğraşma yükünden kurtarır. Hatta eğer paket dahilindeyse ekstra ücret ödemenize bile gerek kalmayabilir. Entegrasyon sağlandıktan sonra size yalnızca, sistem tarafından oluşturulan barkodları yazıcıdan çıktı alarak paketlerin üzerine yapıştırmak kalır. Böylece iş yükünüz minimuma inmiş olur.

E-ticaret sektöründe yeni bir firma olarak varlığınızı sürdürüyorsanız ya da uzun yıllardır bu sektördeyseniz iki seçenekte de yükünüzü hafifletecek olan kargo entegrasyon modülü ile mutlaka tanışmalısınız. Sitenizdeki siparişleriniz arttıkça manuel olarak yaptığınız iş yükünüz de aynı oranda artacaktır. Her gönderi için ayrı ayrı kargo bilgilerini girmek, kargolarınızı ve stok durumunuzu takip etmek ve sonuçları görüntülemek belli bir sayıdan sonra başa çıkması zor bir hal alacaktır.​ Dünyanın en yaygın ticaret yolu olan e ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmalar teknoloji çağının getirisi olan entegrasyon modüllerine mutlaka sahip olmalıdırlar. Pazaryeri entegrasyonu, kargo entegrasyonu gibi özel modülleri mutlaka kullanmalıdırlar. Gereksiz iş yükünden kurtulan firmalar zaman tasarrufu sağlayarak kendi iş stratejilerine daha rahat yönelebilirler. Eğer pazaryeri entegrasyonu anlaşmanız varsa, kargo entegrasyon modülü sayesinde oradan gelen siparişler de otomatik olarak sisteminize düşecektir. Birbiriyle yakından bağlantılı olan bu iki entegrasyon türü birlikte kullanıldığında neredeyse kusursuz bir eticaret deneyimini firmanıza yaşatırken, müşteri memnuniyetini de maksimum seviyelere çıkartabilirsiniz.

Pazaryeri entegrasyonu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyetini En Üst Seviyelere Çıkartabilirsiniz

Lojistik sektörünün her yeni gün gelişmesiyle birlikte müşteri beklentileri de aynı oranda artış göstermeye başlamıştır. Müşteriler artık kargo sürecinin her anına dahil olmak yani haberdar olmak istemektedirler. Satın aldıkları ürünün nerede olduğunu, ne zaman yola çıktığını, kaç gün içinde ellerine geçeceğini görebilecekleri bir modül kullanmak oldukça memnun edici olacaktır. Kullanılan kargo entegrasyonu modülü sayesinde kullanıcılar kendilerini daha iyi hissetmenin yanında firmaya olan güvenleri de artacaktır.

Kargo Entegrasyonu Süreci Nasıl İlerler?

E-ticaret kargo entegrasyonu, e-ticaret siteniz ve tüm pazaryerlerinize entegre edilerek tüm kargo işlemlerinizin otomatize hale getirilmesidir.

 • E-ticaret siteniz üzerinden müşteri siparişini verir.
 • Ürünler hazırlanır.
 • E-ticaret sitesinde hazırlanan ürünler Kargo Hazır sürecine getirilir.
 • Kargoya hazır siparişler, tek tıklama ile anlaşmalı olduğunuz kargo firmasına otomatik olarak aktarılır.
 • Aktarılan siparişler ile ilgili problem var ise, lojistik şirketi size ulaşır. Eğer sorun yoksa lojistik şirketinden ürüne ait etiket otomatik olarak alınır ve ekrana getirilir.
 • Kargo etiketleri yazıcıdan çıkartılır ve kutulara bastırılır.
 • Müşteriye ürünün kargoya verildiğine dair bir e-posta ve SMS gönderilir.
 • Kargo firması, sistemine otomatik olarak aktarılan ürünlerin adetine kadar görür ve kaynaklarını (araç, kutuları alacak personel sayısını) ona göre ayarlayarak teslim almaya gelir. (Kargo alınması için özel olarak lojistik şirketinin aranmasına gerek yoktur)
 • Kargo firması görevlileri, kutuları teslim aldıktan sonra barkodları okutarak otomatik gönderilen adetler ile teslim alınanlar arasında fark olup olmadığını kontrol ederek ürünleri şubesine götürür.
 • Müşteri kargosunun sevkiyat durumunu öğrenmek için, e-ticaret sitesindeki üye paneline giriş yapar.
 • "Siparişlerim" bölümünden tüm bilgileri görüntüleyebilir. Ekstradan lojistik şirketinin sitesine girerek kargo takip numarasını yazmasına gerek bulunmamaktadır.
 • Müşteri e-ticaret yazılım firmasının özel olarak hazırladığı üye panelinden ürün teslim olana kadarki süreci kolayca takip edebilir.
 • Sipariş müşterisine teslim edildiğinde, otomatik olarak bu bilgi kargo firmasından alınır ve müşteriye teslim edildiğine dair bir e-posta ve SMS gönderilir.
 • Müşteri memnuniyetinin sağlanması ve firma sadakatinin gerçekleşebilmesi için ürün teslim edildiğinde, e-ticaret sitesinden de "İyi Günlerde Kullanın" konulu bir e-posta ve SMS gönderilir.
 • Sipariş süreci "Teslim Edildi" olarak otomatik güncellenir.

Kargo Entegrasyonu Firmalara Ne Tür Avantajlar Sağlar

 1. Müşterilerinize ürün ve hizmetlerinizin en hızlı şekilde ulaştırmasını sağlar ve sistemsel iş yükünü büyük ölçüde azaltır.
 2. Kargo entegrasyonu, siparişler üzerinden kargo bilgilerinin çekilmesiyle barkod ve kargo fişini otomatik olarak saniyeler içinde hazırlayan bir modüldür.
 3. Kağıt fatura ve işlemlerle uğraşmak ve gerektiğinde arşivlemeye gerek kalmaz, ekstra iş yükünden ve kağıt israfından kurtulursunuz.
 4. Kargo fişleri modül içerisinde arşivlenir ve e-fatura dokümanı olarak hazırlanır. PDF şeklinde isteğinize bağlı indirebilirsiniz.
 5. Alıcı hakkındaki tüm bilgiler sipariş düştüğünde sistemde otomatik hazırlanır.
 6. Sektörün liderleri sayılan Sürat, Aras, PTT, UPS ve Yurtiçi kargo gibi dilediğiniz lojistik firmasıyla entegrasyon sağlanabilir.
 7. Sistem tarafından oluşturulan barkodlar yazıcıdan çıktı alınarak paketlerin üzerine yapıştırılır böylece iş yükünüz hafifler.
 8. E-ticaret sektörünün vaat ettiği hızlı ticaret ortamını lojistik sürecine de hız kazandırarak doğru şekilde gerçekleştirirsiniz.
 9. İş yükü hafifleyeceği için ekstra iş yüküne ihtiyaç duymanıza gerek kalmaz dolayısıyla maliyetlerinizi
 10. Bir pazaryeriyle anlaşmanız varsa da oradan gelen siparişler de otomatik olarak sisteme düşer.
 11. Siparişin düştüğü andan itibaren kargonun son durumuna kadar sistem üzerinden takip edebilir, müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz

e-ticaret-kargo-entegrasyonu-nedir-firmalara-sagladigi-avantajlar-nelerdir

E-Ticarette Başarılı Olabilmek İçin Doğru Yazılım Ekibiyle Çalışmalısınız​

E ticaret siteniz büyümeye başladıkça iş yükünüzün de dolaylı olarak büyümeye başlayacağından yukarıda da bahsetmiştik. Sektörün önde gelen eticaret firmaları arasında yerinizi almak, en iyi eticaret sitesine sahip olmak, internetten satış yapmanın avantajlarına sahip olmak, N11 gibi satış yapmak, HepsiBurada gibi bir site kurmak en büyük hayaliniz olabilir. Artık bu hayalinizi sahiplenecek ve firmanızla iş ortağı olarak başarılı olmanız için tüm ihtiyaçlarınızı gidermeye yardımcı olacak EticaretYap ailesi olarak yanınızdayız. İnternetten satış yapmakla alakalı tüm zorlu sürecin doğurduğu iş yükünü hafifletmek ve süreci hızlandırmak için en iyi entegrasyon yazılımlarını geliştirmekteyiz. Genç ve dinamik yazılım ekibimizin tecrübeleriyle e ticaret satışlarınızı arttırmak için gereken tüm modülleri ve güçlü altyapıyı sizler için sağlamaktayız. E-ticaret siteleri ile kargo firmaları arasındaki entegrasyonu sağlayarak işlerinizi kolaylaştırmanın yanında sitenize gelen siparişleri tüm detaylarıyla tek panel  üzerinden görüntüleme imkanı sunuyoruz.

Eticaret yaparken önem vermeniz gereken noktalar arasında, sanal alışverişin yapılacağı e-ticaret platformunuzun kaliteli ve güvenilir altyapıda geliştirilmiş olması ve pazarlama çalışmalarınız için profesyonel destek almanız ilk sırada yer alır. Eticaret Yap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin özel teknolojilerle geliştirdiği akıllı e-ticaret paketlerimizle internetten alışveriş deneyimini en iyi şekilde müşterilerinize sunabilirsiniz. Müşteri memnuniyetini sağlamak için kargo entegrasyonunun öneminden yazımızda detaylı şekilde bahsettik. Firmamız en güvenilir ve kaliteli hizmeti siz değerli iş ortaklarımıza sunmanın yanında her bütçeye uygun e ticaret paketleri ile yardımınıza koşmaktadır. Bu hizmetlerle beraber marka bilinirliğinizi artırmak ve Google'daki görünürlüğünüzü en üst sıralara taşıyarak satışlarınızı arttırmanızı sağlayacak dijital pazarlama uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. SEO ve reklam çalışmaları için ekibimizden yardım almak ve​ firmanızın gelişimi için gerekli olan tüm kargo, pazaryeri ve muhasebe entegrasyonları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.