Evden E-ticaret Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir (2022)

E-ticaret nasıl yapılır sorusu günümüz girişimcilerinin internetten satışa olan yoğun ilgilerinden dolayı detaylarını merak ettikleri bir konudur. Dünyada ve ülkemizde büyük bir ticaret hacmini karşılayan e-ticaret sektörü, bulunduğumuz koronavirüs pandemi sürecinden dolayı sıçrama yaşayarak ülkemizdeki internetten alışveriş algısını %90 oranlarında yıkmayı başardı. Dolayısıyla evden e-ticaret yapmak isteyenlerin sayısı her geçen gün hızla artış göstermekte. İnsanlar artık kendi işlerini yaratmak, kendi markalarını oluşturmak ve e-ticarete girmek üzere adımlar atmaktadırlar. Kim kendi işine sahip olmak istemez ki? İnternetten satış yapmak elbette ki söylendiği kadar kolay değildir. Başlarda bazı işlemlerle uğraşmak sıfırdan e ticaret sitesi kurmak isteyen girişimcilere zor gelebilir. Ancak eticaret sistemleri geliştiren yazılım firmalarından bu konuda yardım alarak e ticaret için gerekenler konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Hatta yazılım firmalarının hazırladığı ekonomik eticaret paketleri sayesinde online satış dünyasında hızlıca yerinizi alabilirsiniz. Yazımızın devamında; e-ticaret nasıl yapılır, e-ticarete nasıl başlanır, e ticaret yapmak için gerekenler gibi sorularınızın tüm yanıtlarını bulabilirsiniz.

Evden E-ticaret Nasıl Yapılır?

 

1- E-Ticaret Yapacağınız Sektöre ve Ürünlere Karar Verin

E-ticaret sektöründe yeni varlığını sürdürecek olan bir girişimciyseniz aklınızda hangi sektörde satış yapmak istediğinize dair bir fikir olabilir. Ya da olmayabilir. Ancak öncelikle bilmeniz gereken satışını yapacağınız ürün ya da hizmete karar vermektir. Bu ürünün sektördeki durumunu ve rakiplerinizi analiz ederek işe koyulmalısınız. İlk aşamada bir ürün ya da kategori üzerine çalışmanız daha verimli sonuçlar verecektir.

2-  Faturalandırma Yapabilmek İçin Şirket Unvanına Sahip Olmalısınız

Satışlarınızı yasal olarak yapabilmeniz için faturalandırma yetkisine sahip vergi mükellefi bir şirket olmalısınız. Bundan dolayı Limited ya da şahıs şirketi gibi size en uygun şirket türünü seçerek gereken belgelerle başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu işlemler gözünüzü korkutmasın. Belgeleriniz hazır olduğunda çok uzun sürmeyen bir süreç olacaktır. E-ticarette güvenlik çok önemli olduğu için mutlaka müşterilerinizi faturalandırma yetkisine sahip olmanız gerekiyor.

İlgili Yazı: Kendi İşini Kurma Sürecinde Bilinmesi Gereken 5 Önemli Madde

3- Tedarikçi Araştırması Yapmalısınız

İnternet üzerinden bir mağazanızın olduğunu hayal ederek çıktığınız bu yolda uygun tedarikçi bulma kısmı kritik önem taşır. Çünkü firmanızı uzun vadede kalkındıracak ürün ve hizmetlerinizden elde ettiğiniz kâr, aynı zamanda tedarikçinizden ürünlerinizi uygun fiyata almanızla doğrudan bağlantılıdır. Bu aşamada birçok farklı tedarikçi araştırması yapmalısınız. Daha sonra aralarından en kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleri sunan tedarikçiyi seçmeniz doğru olacaktır.

4- Güçlü Bir Altyapı Sağlayıcısından Yardım Almalısınız

E-ticaret nasıl yapılır sorusunu sorduğunuz anda aslında en önem vermeniz gereken kısım satış yapacağınız web sitesidir. E-ticaret çözümü hizmeti alırken sürecin sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi için sitenizin kullanıcı deneyimi için optimize edilmesi, satışa doğrudan yönlendirme ve satın alma davranışının gerçekleşmesi için en uygun ortamı sunması, web sitesinin hızlı olması, site içerisinde bulunan sekmelerin ve sepete ulaşmanın kolaylığı çok önemli detaylardır. İlk zamanlar satışlarınız az olabilir ancak zaman içerisinde alınan reklamlar ve etkileşimler sonucunda yüzlerce hatta binlerce satış yapacağınız e-ticaret platformunuz için en kaliteli altyapı sağlayıcılarıyla çalışmanızı öneririz.

Bunların yanında güvenlik kısmında müşterilerinizin kart bilgileri gibi önemli verilerinin korunması ve kötü niyetli şahısların eline geçmesini engelleyecek en uygun altyapının sunulması büyük bir avantajdır. Hiçbir yazılımsal bilgiye sahip olmadan bu girişime atıldığınız için altyapısal bilgiler ve sektörle ilgili detaylara hakım olmamanız normaldir. Bu aşamada sizler için e-ticaret platformları geliştiren yazılım firmaları yardımınıza koşmaktadır. EticaretYap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin özel teknolojilerle geliştirdiği e-ticaret paketlerini inceleyerek yukarıda bahsettiğimiz ve ihtiyaç duyduğunuz birçok hizmete kolayca ulaşabilirsiniz. Hazır e-ticaret paketlerini tercih ederseniz hiçbir altyapısal işle uğraşmanıza gerek kalmadan sadece sitenize ürünleri yüklemekle uğraşırsınız. Satışlarınızın keyfini çıkarırsınız.

İlgili Yazı: İnternetten Alışveriş Sitesi Kurmanın Avantajları Nelerdir?

5- E-ticarette Başarılı Olmak İçin Dijital Pazarlama Çalışmalarından Faydalanın

E-ticaret nasıl yapılır sorusunun yazımızdaki en son kısmına gelmiş bulunuyoruz. Bu aşamada kendi şirketinizi ve e-ticaret sitenizi kurduğunuzu varsayıyoruz. Gereken tüm koşullar sağlandıktan sonra düzenli olarak verdiğiniz reklamlarla kendi marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarında marka olarak business hesaplar açmanız ve bu mecraların takipçilerine ulaşmak için düzenli olarak reklam almanız etkileşim almanızı sağlayacaktır. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda görünmesi ve kullanıcıların arama motoru üzerinden firmanıza ulaşması için alacağınız Google reklamlarıyla oldukça büyük kitlelere ulaşmanız mümkün.

Evden E ticaret Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Evden e-ticaret yapma fikrine sahip olan her girişimcinin az çok e ticaret ne işe yarar, e-ticaretin avantajları nelerdir gibi sorular hakkında fikir sahibi olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu konuda hiç fikir sahibi olmayan girişimci adayları için evden eticaret yapmanın avantajlarına değinelim;

 • Fiziki mağaza sahipleri; kendi fiziki mağazalarının dışında her an dünyanın ve ülkenin her yerinden tüketiciye e-ticaret faaliyeti ile ulaşabilirsiniz.
 • Fiziki mağazası olmayan ve yalnızca sanal mağaza sahibi olacak girişimciler için ise; fiziki mağaza açma bütçesinin çok daha azına ihtiyaç duyacaklarını söyleyebiliriz.
 • Müşterilerle sürekli iletişim halinde olmanıza gerek kalmadan sistem üzerinden alış-veriş gerçekleşir.
 • Zaman içerisinde yapacağınız reklam ve pazarlama çalışmalarıyla büyük kitlelere ulaşabilirsiniz.
 • Eticaret siteniz 7/24 aktif olduğundan dolayı tüketiciler zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın mağazanızdan alışveriş yapabilirler.
 • Depo, kira ve stok masrafları olmaz.
 • Stratejik planlamalar konusunda bilgi sahibi olarak, kendi siteniz üzerinden yeni stratejiler deneyebilirsiniz. Böylece zaman içerisinde en iyi eticaret siteleri arasında yerinizi alma şansınız artar.
 • Sosyal medya dünyasının etkileşim ağından faydalanabilirsiniz. Kendi markanıza ait sosyal medya hesapları oluşturarak sosyal medya üzerinden de içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Böylece yeni hedef kitleleri sitenize ve ürünlerinize yönlendirebilirsiniz.

Evden Eticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evden e-ticaret nasıl yapılır?  sorusunun yanında büyük önem taşıyan bir başka konu ise bu aşamada dikkat edilmesi gerekenlerdir. E-ticaret sitesi kurmak her şeyden önce kaliteli, hızlı ve güvenilir bir altyapı gerektirir. Güçlü bir e-ticaret yazılımına sahipseniz bundan sonraki adımlarda doğru pazarlama stratejileriyle Google üzerindeki görünürlüğünüzü ve marka bilinirliğinizi artırmanız gerekmektedir. Girişiminize başladıktan sonra bu girişimi hayata geçirerek e-ticaret yapmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

 1. Kendinize ait bir şirket sahibi olmak
 2. Kaliteli ve Güvenilir bir E-ticaret Alt Yapısı Seçimi
 3. Kullanıcı deneyimine uygun e-ticaret sitesi
 4. Tedarikçi seçimine özen göstermek.
 5. Kargo anlaşması yapmak ya da yazılım firmalarının geliştirdiği kargo entegrasyon modüllerinden faydalanmak.
 6. Sosyal medyayı es geçmeden popüler mecralarda düzenli içerik üretmek.
 7. En iyi pazaryerleri üzerinden satış yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı hızla artırmak. 
 8. E-ticaret sitesi kurarken mobil uyumluluğa dikkat etmek. (Unutulmamalıdır ki kullanıcıların büyük bir kısmı mobil cihazlar üzerinden online alışveriş yapmaktadır)