E-ticarete Yeni Başlayanlar İşlerini Nasıl Büyütebilir?

Tüketici alışveriş alışkanlıklarının değiştiği yeni dünya düzeninde e-ticarete yeni başlayanlar başarılı bir stratejiyle yükselişe geçmektedir. İnternete erişimin her geçen gün kolaylaşması, mobil cihazların gelişmesi ve geleneksel mağazacılık yerine online alışveriş tercihin artması ile birlikte hem kurumsal hem bireysel olarak e-ticaret yapan işletmelerin sayısı artmaktadır. Eğer e-ticarete yeni başlıyorsanız sizlere korkutucu ve karmaşık gözüküyor olabilir. Ama yazımızın devamında anlatacağımız tavsiyeler ile e-ticarete yeni başlayanlar olarak bu süreci başarılı bir şekilde atlatmanız mümkün.

E-Ticaretin Sağladığı Avantajlar

Bir firma sahibiyseniz ya da girişimciyseniz değişen pazar ağı ile birlikte internetten satış yaparak hem paradan hem zamandan tasarruf ederek kazancınızı artırabilirsiniz. Online satış sayesinde 7/24 açık bir mağazaya sahip olursunuz ve mağazanıza her noktadan erişilebilme imkanı sunarsınız. Marka bilinirliğinizi daha kolay artırırsınız. E-ticarete başlayabilmek için bir firmanızın olması ve ne satacağınıza karar vermeniz yeterli. ​​

E-Ticarete Yeni Başlayanlar İçin Bilinmesi Gerekenler

1- ​Pazar araştırması yapın

E-Ticarete yeni başlayanlar için ilk tavsiyemiz bir işe atılmadan önce küresel ve ülke çapında, nasıl bir sektöre gireceğinizi araştırmanız fayda sağlar. İş planı yaparak ve hedefinizi belirleyerek karşınıza çıkması olası engellere karşı hazırlıklı olursunuz.

2- ​Hangi ürünü satacağınıza karar verin

Satacağınız ürüne karar vermek e-ticarette en önemli adımlardan biri. Karar vermeden önce satmak istediğiniz ürünlerin pazar satışlarını araştırabilirsiniz. Aynı zamanda çok satan ürünleri ve güncel yorumları incelemenizde karar vermenizde yardımcı olur.

3- ​Şirket isminize ve alan adınıza karar verin

İnternetten satışını yapmak istediğiniz ürüne karar verdikten sonra alan adınızı ve şirket isminize karar vermelisiniz. Şirket isminizi seçerken özgün ve yaratıcı olmanız yarar sağlar. Seçtiğiniz isimleri alan adı araması yaparak daha önceden kullanıp kullanılmadığını kontrol etmelisiniz.

4- ​Hedef kitlenizi belirleyin

E-ticaret yaparken gelenekselin aksine hedef bir kitle belirmek sizler için daha iyi olacaktır. Çünkü ne kadar fazla ve çeşitte ürüne sahip olsanız da herkese ulaşmanız çok düşük. Bu yüzden ilk etapta sınırlı bir müşteri profili oluşturmalısınız.

5- ​E-ticaret siteleriniz için güvenli bir altyapı oluşturun

Yeni başlayanlar için e-ticaret sitelerinin altyapısını oluşturmak her adımınızı etkileyecek kritik etkenlerden biridir. Bu süreçte sunacağınız hizmet ve ürünlere göre farklı alternatifler bulabilirsiniz. Ücretsiz yazılımlar ile bir e-ticaret sitesi kurmanız mümkün olsa da bu size sadece başlangıç için çözümler sunar ve daha kapsamlı bir hale getirmek ve altyapınızı güçlendirmek istediğinizde ekstra maliyetler ödemek zorunda kalırsınız. ​EticaretYap olarak alanında uzman yazılım ekibimizle çalışarak, hazırladıkları e ticaret paketleri ile müşterilerinizin rahatça kullanabileceği bir site tasarımı yaptırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E-Ticarete Yeni Başlayanlar İçin İşinizi Büyütecek Tavsiyeler

​6- Mobil uyumlu olmaya dikkat edin

Her geçen gün artan mobil cihaz kullanımı ile birlikte müşteriler artık online alışverişlerini mobil cihazlar ile gerçekleştiriyorlar. Bu yüzden sitenizin mobil uyumlu olması, donmaması ve kolayca açılıp kapanması satışların artmasında büyük önem taşır.

​7- ​Entegrasyonlara önem verin

E-Ticarete yeni başlayanlar işinizde ilermek ve daha fazla kazanmak istiyorsanız, sitenizin bir çok farklı site ve sistemlerle entegrasyonunu sağlamalısınız. 2020 yılı itibariyle e-ticaret yapan tüm şirketlerin e-fatura kesme zorunluluğu bulunuyor. bu sebeple yapacağınız satışların e-faturasını kesebilmek, gelir gider takibini sağlayabilmek için bir muhasebe sistemiyle çalışmanızda fayda var. Ayrıca ürünlerinizi kullanıcılara ulaştırmak için kargo entegrasyonu da yapmak zorundasınız. Bunun için piyasada bulunan kargo firmalarıyla anlaşma yapabilirsiniz. İşinizin sürdürülebilirliğini sağlamak için stok entegrasyonu yapmak da önemlidir. Özellikle fazla ürün satmak istiyorsanız stok entegrasyonu programları kullanmalısınız.​​​

8- ​Dijital pazarlamaya önem verin

Sosyal medya e ticaret hayatınızın ilerlemesi için göz ardı etmemeniz gereken bir alandır. Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin gibi etkileşim oranları yüksek olan sosyal medya platformlarını kullanarak yapacağınız reklamlar ile hedef kitlenizin büyümesini sağlayabilirsiniz. ​

8- E-Ticarete yeni başlayanlar ​SEO'yu Unutmayın

E-ticarete yeni başlayanlar için SEO kavramı pek bir anlam ifade etmiyor olabilir ama sitenizin organik trafiğinin artması için çok önemlidir. Anahtar kelime çalışmaları yaparak ve ürünlerinizle ilgili açıklayıcı blog yazıları paylaşarak sitenizin görünürlüğünü artırabilirsiniz.

​10- Güvenilir bir profil oluşturun ve sabırlı olun

Online alışverişlerde kullanıcıların en dikkat ettikleri konu güvenliktir. Sitenizin SSL güvenlik sertifikası, KVKK’na ve Mesafeli Satış’a ait sözleşmeler, 3D secure güvenli ödeme yöntemlerinin olmasına ve kullanıcıların rahatça ulaşabileceği bir canlı destek hattının olmasına dikkat edin. Ayrıca e-ticarete yeni başlayanlar için ilerlemek karmaşık ve yorucu gelebilir. Bu yüzden doğru adımları attığınızdan emin olarak sabırlı davranmalısınız.

İlgili Yazı: ​Herkesin Mutlaka Bilmesi Gereken Eticarette Doğru Sanılan Yanlışlar