E-ticarette Müşteri Memnuniyeti Artırma Yolları Nelerdir?

E-ticarette müşteri memnuniyeti artırmak ve uzun vadede satış hedeflerinizi gerçekleştirmek için bilmeniz gereken püf noktalar bulunmaktadır. E-ticaret siteleri için müşteri deneyimini en iyi seviyelere taşımak en önemli amaç olmalıdır. Çünkü müşterilerinizle kurduğunuz sağlıklı bir iletişim sizi geniş hedef kitlelere satış yapma hedefine doğrudan götürecek anahtardır. Fiziki mağazalarda dolaşan müşterilerle görevliler nasıl sürekli ilgileniyor ve isteklerine göre hizmetler sunuyorsa sanal mağazada da aynı derecede ilgiyi müşterilere göstermelisiniz. Müşterilerin olası problemlerini çözebilecek canlı destek hizmeti, sitenin hızlı olması, alışveriş sepetine ulaşım kolaylığı, web sitesinin karmaşıklıktan uzak sade ve şık olması gibi etkenler satın alma davranışını tetikleyen unsurlardır. Eticaret sitenizi müşteri deneyimine uygun optimize ederseniz zaman içerisinde sadık müşteriler kazanabilirsiniz.

E-ticarette müşterilerle kurulan sağlıklı bir  ilişki, satışları doğrudan etkileyen ve başarılı olunduğu taktirde firmaya karşı ilgiyi oldukça artıran marka stratejilerindendir. İnternet üzerinde satışlarda işletmelerin son derece önem vermesi gereken konu müşterileri ile arasını iyi tutmaktır. Müşteri ilişkileri profesyonel ve doğru yönetildiğinde firmanın insanlar üzerinde güzel bir imaj oluşturması sağlanmaktadır. İlişkilerin iyi olması ile firmalar rakiplerinin önüne geçerek sadık ve mutlu müşteriler kazanmış olurlar. Küçük işletmeler de büyük işletmeler de müşterilerini ne kadar memnun ederlerse o kadar pozitif geri dönüşler sağlayabilirler.

Müşterilerle iletişiminizi geliştirecek yolları bilmeniz uzun vadede sadık müşteriler kazanmanızı ve firmanızın satış hedeflerini genişletmesini sağlayacaktır. Hangi sektörler olursa olsun firmanın gelişimini en yakından etkileyen ve değişmeyen en önemli kriterlerden birisi müşteri ilişkileridir. Müşterilerinize verdiğiniz güven ve müşteri memnuniyeti sayesinde onların birbirleriyle olan etkileşimlerini artırarak geniş bir müşteri ağına sahip olabilirsiniz. Müşterilerinize verdiğiniz değeri sürekli olarak hissettirmeli ve dinamik tutmalısınız. Yaptıkları alışverişler neticesinde mutlu ayrılmalarını sağlamalı ve zihinlerde yer eden bir marka imajı bırakmalısınız.

Eticarette Müşteri İlişkileri Neden Önemlidir?

Günümüz internet kullanıcılarının çok büyük bir kısmı, sanal mağazaları tercih ederek alışveriş alışkanlıklarını internet ortamına taşımaktadır. Popüler e-ticaret sitelerine olan talep arttıkça üreticiler ve firmalar da taleplere göre yeni stratejiler belirlemektedir. Kullanıcılar online alışverişlerinde sadece satın aldıkları ürünlere değil nasıl satıldığına, ulaşım süresine ve aldıkları hizmetlere dikkat etmektedir. Tüm bu adımlar müşteri ilişkilerini de kapsamaktadır. Müşteri deneyimlerinin iyileştirilmesi için onlarla iletişime geçerek taleplerinin öğrenilmesi gerekmektedir. Satış öncesinde ve sonrasında beklentilere karşı çözüm odaklı yaklaşılmalıdır.

Firma ve müşteri arasında bir bağ kurulmasını sağlayan iletişim kanallarını kullanmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlar;

  1. E-ticaret sitesinde iletişim bilgilerinin bulunması. Tüketiciler alışverişlerinde herhangi bir problemle karşılaştıklarında sorularını yöneltebilmek için karşılarında bir muhatap bulmak isterler. İletişim bilgilerinin kolay bulunabilecek bir yerde yazması müşterilere güven vermektedir.
  2. Müşterilere 7/24 destek sistemi sunmak. Özellikle son yıllarda artmış olan canlı destek sistemleri ile devamlı ulaşılabilir olduğunuzu göstermek müşteri ilişkileriniz anlamında pozitif olacaktır.
  3. Sosyal medyayı etkin kullanmak. Günlük olarak paylaşım yapılarak dijital pazarlama yöntemleri ile müşterilerle devamlı olarak etkileşim içinde olabilirsiniz.

Müşteri İlişkileri Nasıl Yönetilmelidir?

  • Müşterileri taleplerine göre ayırarak farklı iletişim yolları belirlenmelidir.
  • Kişiye özel pazarlama stratejileri geliştirilmelidir.
  • Hedef kitle belirlenmeli ve müşteriler analiz edilmelidir.
  • Satış sonrası hizmetler geliştirilmelidir.
  • Müşteri sadakatini artırmak için iletişim kanallarının her biri dikkatle yönetilmelidir.

Müşteri ilişkileri yönetimi tüm dünyada firmaların kullandığı yöntemlerden biridir ve "customer relationship management" olarak bilinmektedir. Müşterilerle ilgili detaylı bilgiye sahip olmak, onların eylemlerini, yaşlarını, mesleklerini ve alışveriş alışkanlıklarını takip etmek gibi konuların hepsi müşteri ilişkileri yönetimiyle bağlantılıdır. Bu sistemler ile sanal mağazanızın hizmetlerini geliştirebilirsiniz.

Müşterilerle Daha İyi İletişim Kurmanızı Sağlayacak Beş Altın Öneri

Müşterilerle Verimli ve Etkin İletişimi Nasıl Kurabilirsiniz? 

 

1- Müşterilerle İlk İletişiminizde Dikkatli Olmalısınız

Müşterilerinizle, yüz yüze veya telefonla olsun ilk görüşmeleriniz ve bıraktığınız izlenim önemlidir. Onlarla iletişimini ilk kez kurarken dikkatli davranmalısınız. Firmanızın güvenilir ve kaliteli olduğu imajını verecek hamleler yapmanız verimli olacaktır. Müşteri destek ekibinizi seçerken titiz davranmalı, gerekli eğitimleri onlara sağlamalısınız. Özellikle kullandığınız iletişim dili bu anahtar noktadır. Düzgün ve anlaşılır bir dille, doğru ve güvenilir bir tonlamayla ürün ve hizmetleriniz istekli ve samimi şekilde karşı tarafa aktarılmalıdır.

2- Müşterilerinizi Uzun Süre Bekletmekten Kaçının

Müşterilerin en sık şikayet ettikleri konulardan biri de telefonda ya da online destek hattında bekletilme süreleridir. Uzun vadede müşterilerinizi bekletmek onları kaybetmenize sebep olabilir. Müşterilerinizi uzun süreler bekletmemek için aramalara belirli bekleme süreleri koyabilirsiniz. Aynı zamanda ilgili konular için otomatik yönlendirmeler yapabilirsiniz.

3- Müşteri Memnuniyeti İçin Altyapınızı Kuvvetlendirin

Kullandığınız sistemlerde kesintilerin ve kopuklukların yaşanmaması müşteriyle iletişiminizde önemli bir rol oynar. Bu nedenle altyapı çalışmalarınızı sağlamlaştırmanız ve olası sorunların önüne geçmeniz gerekir. Müşterilerin isteklerini sıkıntısız şekilde çözerseniz, müşteriler firmanıza karşı güven duyacak ve hizmetlerinizden memnun ayrılacaklardır.

E-Ticarette Müşteri Memnuniyeti Arttırmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Eticarette Müşteri Memnuniyeti Artırmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

 

1- Müşterilerinize Kendilerini Özel Hissedecekleri Geri Dönüşler Yapın

Her müşteri özel ve biricik hissetmeyi sever. Alışveriş yapılan markadan hoş geri dönüş mesajları almak müşterilerin hoşuna gider. Özellikle kişiselleştirilmiş mesajlar markanızın akılda kalıcılığını arttıracaktır. Bu nedenle e ticaret sitenizden alışveriş yapmış olan müşterilerinize veri tabanınızda bulunan iletişim bilgilerinden(e-posta, sms) özelleştirilmiş fırsat ve kampanyalar sunmanız zaman içerisinde sadık müşteriler kazanmanızı sağlayacaktır.

2- Remarketing Reklamlarla Müşterilerinizi Geri Kazanın

Sanal mağazanız üzerinden yapılan alışveriş sepete kadar gittikten sonra kullanıcılar bir anda vazgeçebilir. Bu nedenle müşterilerinizi kaybetmemek için gittikleri diğer alışveriş sitelerinde de remarketing (yeniden pazarlama) reklamlarıyla karşılarına çıkabilirsiniz. Böylece ürününüzü neredeyse satın alacak müşterilere ürünü tekrar hatırlatarak satın alma davranışını tetikleyebilirsiniz.

3- El Yazısıyla Yazılmış Özel Hissettirecek Mesajlar

Müşterilerin sipariş ettiği ürün paketlerine teşekkürünüzü ileten küçük el yazısı notlar yazarak müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz. Bu tür küçük detaylar müşterilerin oldukça hoşuna gitmektedir. Sosyal mecralarda markanızı etiketleyerek paylaşan müşteriler yoluyla markanıza olan etkileşim artacak ve müşteri memnuniyeti sağlanmış olacaktır. Bu sayede sadık müşteriler kazanmanın yanında sosyal mecralar üzerinden geniş hedef kitlelere de ulaşmış olacaksınız.

Eticaret yap firması olarak her sektöre ve bütçeye uygun akıllı eticaret paketlerimiz ile internetten satış yaparken işinizi kolaylaştırmak için çözümler üretmekteyiz. Alanlarında uzman genç ve dinamik yazılım ekibimizin en son teknolojileri kullanarak hazırladığı inovatif eticaret paketlerimiz ile sanal satışta popüler olan eticaret firmaları arasında yerinizi alabilirsiniz. Dilerseniz markanızın bilinirlik çalışmaları ve Google’daki görünümünün üst sıralarda yer alması için alanlarında yetkin dijital pazarlama ekibimizden yardım alabilirsiniz. Kendi eticaret sitesini kurmak isteyen her girişimcinin kolayca çözebileceği panelimizle eticaret yapmak artık çok kolay. Eticaret sitesi kurmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm özel modüller en uygun eticaret paketleri halinde siz değerli iş ortaklarımıza sunulmaktadır. Stok takibi, ürün güncelleme, stok güncelleme, müşteri ile anında iletişim gibi ürün yönetiminin tüm süreçlerini kolay eticaret panelimiz sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Pazaryeri entegrasyonu modülü, kargo entegrasyonu modülü, e-fatura, e-muhasebe gibi entegrasyonlarımızla eticaret zirvesini yaşayabilirsiniz. Bizimle hemen iletişime geçmek ve 30 günlük ücretsiz e ticaret demo sürümümüzü kullanmaya başlamak için buraya tıklayın.