Eticarette Sadık Müşteriler Kazanmak İçin Neler Yapılır?

Sadık müşteriler kazanmak için eticaret platformunuzda sunduğunuz hizmetlerin işlevselliği ve sorun çözmede etkin olmanız önemlidir. E-ticarette müşterilerinizi ne derece memnun ederseniz o kadar etkileşim ve dönüşüm kazanırsınız. Bir sanal satış mağazasından alışveriş yapacağınızı düşünelim. Bu mağazanın yavaş olması, web site ara yüzünün karmaşık olması ve sepete ulaşımın güç olması satın alma isteğinizi düşürmeyecek mi? Şüphesiz ki bu tür sorunların satın alma davranışında dolayısıyla müşteri memnuniyetiyle doğrudan ilişkisi vardır. Yazımızın devamında müşteri ilişkilerinizi kuvvetlendirecek ve firmanıza sadık müşteriler kazandıracak yollardan detaylı şekilde bahsedeceğiz.

E ticarette Sadık Müşteriler Kazanmak İçin Neler Yapmalısınız?

 

1- Sorun Çözerken Sabırlı ve Anlayışlı Olun

Müşterileriniz sanal satış sitenizde ürünlerinizi incelerken eksik bilgiler görebilir, gözden kaçırdıkları detaylar olabilir ve alışveriş öncesi ya da sonrası herhangi bir problem yaşayabilirler. Bu nedenle problem çözümü için size ulaştıklarında onlara anlayışlı ve sakin bir tavırla yaklaşmalısınız. Problemi çözebilmenizden öte kullandığınız iletişim dili ve müşteriyi dinlediğinizi belirten tepkiler vermeniz onları memnun edecektir. Bu noktada firmanıza ait kurumsal bir dil benimsemiş olmalısınız.  Samimi, ciddi ya da normal. Hangi kurumsal iletişim dilini web sitenizde bloğunuzda ve sosyal mecralarınızda kullanıyorsanız müşteri ilişkilerinde de aynı kurumsal dili kullanmalısınız. Böylece tutarlı bir marka imajı yaratmış olacaksınız.

2- Müşterilere Her Aşamada Doğru Bilgi Verin

Sadık müşteriler kazanmak için onlara alışveriş sürecinin her adımında doğru bilgiler vermelisiniz. Bazen siparişin gecikmesi, ürünün deforme olması, iade talep edilmesi gibi durumlar yaşanabilir. Bu noktalarda şeffaf davranmanız ve anlayışlı olmanız krizi çözecektir. Örneğin bir kargonun teslimat süresi yoğunluktan dolayı uzun sürebilir. Bu durumda “iki-üç iş günü içerisinde kargonuz teslim edilecektir” gibi bir ileti göndermek yerine “kargonuzun teslim süresi yoğunluğa göre 7-10 iş günü arasında değişebilir” gibi gerçeği yansıtan ve müşteriyi olası probleme karşı hazırlayan bilgilendirmeyi yapmanız doğru olacaktır.

İlgili Yazı: Müşterilerle İletişiminizi Geliştirecek Üç Altın Öneri

3- Özür Dilemeyi ve Hatalı Olduğunuz Noktalarda Kabullenmeyi Bilin

Firmanızdan kaynaklanan bir problem yaşandığında müşterinizden özür dilemeyi bilmelisiniz. Yaşanan duruma göre özel olarak yazılan bir özür mesajı müşteriyi özel hissettirerek yaşanan soruna dair gerçekten çözüm bulmaya çalıştığınızı bilmelerini sağlayacaktır. Problemle ilgili promosyon ürün göndermeniz ya da satın alınan ürünün aynısını yaşanan sorunu telafi etme niyetiyle hediye olarak göndermeniz müşterinin hoşuna gidecektir.  Sergilemiş olduğunuz tavırla firmanız için sadık müşteriler kazanmak adına önemli bir adım atmış olacaksınız.

4- Birlikte Çalıştığınız Ekibinizi Müşteri İlişkileri Konusunda Bilgilendirin

Firma imajınızı kuvvetlendirmek ve verdiğiniz güvenin sarsılmaması için tüm çalışanlarınızın marka kimliğinizi benimsemiş olmaları gerekmektedir. Firmanız için çalışanlarınıza vereceğiniz eğitimlerde, olası problemlerde üretilecek çözümler, kriz yönetimi, müşteriyle iletişimde kullanılacak dil hakkında onları bilgilendirmelisiniz. Sadık müşteriler kazanmak için yaşanan problemlerde firmanız adına tek bir ağızdan çıkmış gibi benimsenen kurumsal iletişim dili ve davranışları uygulanmalıdır.

5- Eticaret Platformunuzu Müşteri Deneyimine Uygun Seçin

Firmaların e ticaret yaparken önem vermesi gereken nokta ise sanal alışverişin yapılacağı e-ticaret platformunun kaliteli ve güvenilir altyapıda geliştirilmiş olmasıdır. Eticaret Yap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin özel teknolojilerle geliştirdikleri akıllı e-ticaret paketlerimizle internetten alışveriş deneyimini en iyi şekilde müşterilerinize sunabilirsiniz. Sadık müşteriler kazanmak için öncelikle sunduğunuz eticaret platformunun alışverişe en uygun şekilde hazırlanması gerekmektedir. Sitenizin hızlı olması, karmaşadan uzak olması ve satın alma davranışının gerçekleşeceği adımlara kolay ulaşılabilmesi için site altyapınız uygun olmalıdır.  Her bütçeye uygun eticaret paketlerimize ve e ticaret yapmak için gerekli olan tüm hizmetlerimize sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.