E-ticarette Yeni Ürün Araştırması Yapmak Neden Önemlidir?

Yeni ürün araştırması, internetten satış yapan e-ticaret firmalarının bazı analizler sonucunda verim alacakları ürünlere yönelmeleri amacıyla yapılır. E-ticaret sektöründe satılacak binlerce ürün mevcuttur. Ancak marka olarak hangi ürün kategorilerinin tüketiciler tarafından yoğun ilgi gördüğünü analiz edip yöneleceğinize iyi karar vermeniz gerekmektedir. Yeni ürün araştırması yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Tüketicilerin ihtiyaçlarına, popüler olanlara, hedeflenen kar oranlarına göre belirlenen ürünler ayrıca bulunduğunuz bölgedeki pazara göre de değişebilmektedir. Yazımızın devamını okuyarak e-ticarette yeni ürün araştırması yapmak neden önemlidir, internetten satış yapmak isteyenlere ürün tavsiyeleri nelerdir, yeni ürün belirlerken pazar araştırmasının önemi nedir gibi pek çok sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

Yeni Ürün Araştırması Nasıl Yapılır?

 

Tüketicilerin Problemlerini Çözmeye Odaklanın

Tüketiciler öncelikli olarak problemlerine çözüm üreten ürünlere yönelmektedirler. İlk olarak tüketicilerin yöneldiği bu ürün grubunu tespit etmelisiniz. Daha sonra çeşitli pazarlama ve reklam çalışmalarıyla çözdüğünüz problemden bahsederek tüketicilerin ilgisini çekebilirsiniz.

Örneğin; “Dağları da dize getirir, yağları da!” sloganında yağ lekeleri için çözüm üretilmektedir.

Kişisel Gelişim ve Hobilere Yönelin

Kendine yatırım yapmayı seven ve özel hayatında çeşitli hobilerle uğraşan kitleye ulaşmak için en çok tercih edilen hobi ürünlerini araştırmalısınız. Kişisel gelişim alanında kendini geliştirmek isteyenlerin talep ettiği ürünlere de öncelik vermeniz markanız için faydalı olacaktır.

Trend Olan Ürünleri Güncel Olarak Takip Edin

Sektörünüzle ilgili trend olan ürünleri keşfetmenin bir yolu da anahtar kelimelerden geçer. Sektörünüz, ürünler ve tüketicilerin davranışlarıyla ilgili anahtar kelime gruplarını kullanarak arama motorlarında yeni ürün araştırması yapabilirsiniz. Arattıktan sonra sayfanın en alt kısmında çıkan “ilgili aramalar” da çalışmalarınıza katkıda bulunacaktır. Hızla parlayıp çabuk sönen ürünler olmasından dolayı ömürleri uzun olmayacaktır ancak kısa sürede firmanıza kazanç sağlayacaktır.

Pazaryerleri Aracılığıyla Kullanıcı Yorumlarını Analiz Edin

Sektörün lider pazaryerlerinden ürünler hakkında yazılan yorumları okuyarak olumlu olumsuz değerlendirmeleri analiz edebilirsiniz. En çok satılanlar, en çok oy alanlar, önerilenler gibi filtrelemelerle yeni ürün araştırması yapabilirsiniz. Bu yolla yeni ürünler keşfederek müşteri memnuniyetine en uygun özellikteki ürünleri e-ticaret sitenize ekleyebilirsiniz.

Eticaret yap firması olarak internetten alışveriş sitesi kurma fikrine sahip girişimcilere en uygun kaliteli altyapı hizmetini vermekteyiz. E-ticaret yapmak için ihtiyacınız olan tüm hizmetler alanlarında uzman yazılımcılarımız tarafından geliştirilmektedir. Her sektör ve bütçe için özel olarak akıllı e-ticaret paketlerimiz mevcuttur. Paketlerimiz dahilinde lider pazaryeri entegrasyonlarıyla ürünlerinizi n11, hepsiburada, trendyol gibi pazaryerlerinde satabilirken kargo entegrasyonlarıyla dilediğiniz kargo firmasından ürünlerinizin teslimatını gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz. 

Ürün Araştırması Yaparken Sektörel Pazarı Gözden Kaçırmayın

E-ticarette yeni ürün araştırması yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de pazar araştırmasıdır. Satacağınız ürünün pazardaki durumu, ürünün gelecekte ne durumda olacağı ve pazardaki rekabeti gözlemlenmeli, sonuçlar pozitif yönde olursa işe o şekilde başlanmalıdır. Peki pazar araştırması nasıl yapılır, pazar araştırması yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir, gelin birlikte inceleyelim.

1- Ne İstediğinize Karar Verin

Pazar araştırmasına başlamadan önce ne istediğinize karar vermelisiniz. Yani tüketicilere hiç olmayan bir ürünü mü sunmak istiyorsunuz, daha önceden var olan ama daha parlamamış bir pazarda ürünlerinizle fark mı yaratmak istiyorsunuz, yoksa güçlü rakiplerin içinde firmanızın da yer alabileceğini düşünüyor musunuz? Bu gibi soruların cevaplarını bulmak pazar araştırmasına başlarken nasıl bir yön belirlemeniz gerektiğinize yardımcı olmaktadır. Soruların cevaplarını bulduğunuzda hangi pazarı araştırmanız gerektiğini bulmuş olacaksınız.

2- Pazarı Araştırmaya Başlayın

Satış yapmayı düşündüğünüz pazarla ilgili çeşitli araştırmalar yapmalısınız. Bu araştırmayı yaparken yaşadığınız şehirden hedef kitlenize, tüketici alışkanlıklarından gelir durumlarına kadar pek çok şeyi göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca pazar araştırması sırasında elde ettiğiniz bilgilerle potansiyel müşterilerinize nasıl ulaşabileceğinizi, hangi reklam ve pazarlama stratejilerini kullandığında başarılı olabileceğinizi belirleyerek tüm bu giderleri de hesaplamalı ve işin ileriki aşamalarında herhangi bir sorun yaşamamak için tedbirli olmalısınız.

3- Potansiyel Müşterilere Ulaşma Yollarını Araştırın

Pazarlama ve reklam stratejileri sektörden sektöre değişiklik göstermektedir. Örneğin bir iç çamaşırı mağazası olduğunuzu düşünelim, Mercedes gibi bir araba markasının uyguladığı reklam stratejilerini uygulamak sizin için yanlış olacaktır. Bunun sebebi hedef kitlelerin farklı olmasıdır. Bu sebeple kendi sektörünüze bağlı olarak hedeflediğiniz kitleye nasıl ulaşabileceğinizi belirlemeli ve bu yönde çalışmaları nasıl yapabileceğinizi planlamalısınız.

4- Rakipleri Es Geçmeyin

Pazar araştırması sırasında mutlaka yapılması gerekenlerden biri rakiplerin durumunun araştırılmasıdır. Pazarda hangi ürünleri hangi rakipler satıyor, müşterilerin talepleri ne yönde, rakiplerin negatif ve pozitif yönleri neler, tüm bunlar önceden araştırılmalı ve yeni ürünleriniz o şekilde belirlenmelidir.

5- Müşteri Anketleri Yapın

Elbette tüketici beklentileri yeni ürün seçimi yaparken dikkate almanız gereken konulardandır. Peki hedef kitlenizin görüş ve düşüncelerini nasıl öğrenebilirsiniz sorusuna geldiğimizde cevap olarak karşımıza "müşteri anketleri" çıkmaktadır. Müşteri anketleri ile onların beklentilerini, taleplerini ve görüşlerini öğrenebilir, ürünlerinizi bu şekilde belirleyebilirsiniz.

Müşteri Anketi Nasıl Yapılır? 

  • İlk olarak anketi nerede yaparsanız başarılı olacağınızı düşünmelisiniz. Örneğin mahallenizde fiziki bir mağaza açtınız. Anket sorularını ülke çapında insanlara sormanıza gerek yoktur. Önemli olan hedeflediğiniz insanların sorularınızı yanıtlamasıdır. Bu sebeple belirlediğiniz hedef kitlenize gerek internet üzerinden gerek fiziki olarak anket yapmalısınız.
  • Anket sorularını hazırlarken müşterilerinizin ne istediğini tam olarak belirleyebileceğiniz sorular sormalısınız. Ayrıca gelir durumları, sosyal medya ve e mail hesapları, ilgi alanları gibi satış yapacağınız ürünlerle bağlantılı olarak doğru sorular sormaya özen göstermelisiniz.
  • Anketi yapacağınız yeri belirledikten sonra müşterilerinize tam olarak ulaşabilmesi için belirli saatler arasında onları anketlerinize yönlendirebilirsiniz. E-mail yolu ile yapabileceğiniz bu yönlendirme ile belirlediğiniz zamanlarda sorularınızın yanıtlanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Anketleri hazırlayıp potansiyel müşterileriniz doldurduktan sonra anketleri hızlı bir şekilde analiz etmelisiniz. Çıkan sonuçlara göre satacağınız ürünlere karar verebilir veya eski ürünlerinizi müşteri beklentilerinize göre yenileyebilirsiniz.

İnternetten Yapılan Alışverişlerde En Çok Tercih Edilen Ürünler

İnternetten satış yapmak isteyenler için ürün tavsiyeleri ilk etapta hangi ürünü satmak istediklerine karar vermeleri ile başlamaktadır. Detaylı araştırma yapmadan işe başlamak iş ilerledikçe beklenmedik sorunlarla karşılaşılmasına sebep olabilmektedir. "İnternetten ne satabilirim?" sorusuna gelin birlikte yanıt bulalım.

İnternetten Satış Yapmak İsteyenlere Ürün Tavsiyeleri

TÜSİAD'ın 2019 yılında yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkan E-ticaret Pazar Büyüklüğü Raporuna göre; giyim ve ayakkabı sektöründe %40, eğlence, kültür, ev ve dekorasyon sektörlerinde %33, elektronik eşyalarda %18 ve diğer ürünlerin satışında %41 oranında artış olmuştur. Bu alanlarda ciro oranları da 2019 yılında oldukça artmıştır. İnternetten ticaret yapan kişilerin sayısı arttıkça rekabet de fazlalaşmıştır. Firmaların rekabetin arasından sıyrılabilmesi için farklılıklar yaratmaları gerekmektedir. Yukarıda vermiş olduğumuz sektörlerde büyüme göz ününe alındığında talebin de bu alanlarda olduğunu görmek çok da zor olmamaktadır. Tüketicilerin taleplerini karşılayabilmek için bu sektörlerde satış yapmak çok mantıklı olsa da tüketicilere sizin markanızı seçmesi için bazı avantajlar sunmalısınız. Kısa süre içinde daha fazla kazanç sağlayacağınız ürün tavsiyeleri ile satışlara hızlıca başlayabilirsiniz.

Giyim Ürünleri

Kadın, erkek ve bebek giyim malzemeleri internetten en çok satılan ürünlerdir. Giyim modası devamlı değiştiği ve insanlar da modayı takip ettiği için hobi olarak bile ürün almaya devam etmektedir. Özellikle yapılan reklamlar ile tüketicilere ihtiyaçları olmayan ürünleri bile hızla tüketmektedir. İnsanların değişen giyim alışkanlıklarına ayak uydurarak sektörde yerinizi alabilirsiniz. Bebek giyim ürünleri de internetten çok fazla satın alınmaktadır. Anne ve babalar bebeklerine çeşit çeşit kıyafetler almaya oldukça meyillilerdir. Bebeklerin sürekli büyüdükleri düşünüldüğünde kıyafet ihtiyaçları devamlı yenilenmektedir. Özellikle bebek giyim ürünleri satışında en önemli nokta ailelerin güvenini kazanacak kaliteli ürünler satmaktır. Bu şekilde sadık müşterilere sahip olabilirsiniz.

Dekorasyon ve Ev Ürünleri

Özellikle pandemi döneminde herkesin daha fazla evde vakit geçirdiği düşünüldüğünde evlerde yapılan değişiklikler de artmıştır. İnsanlar devamlı evde vakit geçirdikçe bulundukları alanları değiştirerek hayatlarında bazı yenikler yapmaya çalışmışlardır. Vazo, nevresim, tablo gibi ufak değişikliklerle hayat alanlarını renklendirmeye çalışan insanların yanı sıra hobi ürünlerinin satışı da artmıştır.

Spor Aletleri

Yine pandemi dönemiyle birlikte internetten en fazla satılan ürünler arasında spor aletleri yer almaktadır. Ürün tavsiyeleri içinde önemli bir yer alan spor aletleri ile insanların spor salonlarına gitmelerine gerek kalmadan tüm ihtiyaçlarının evlerinde olmasını sağlamaktadır. Evde kaldıkları sürece kilo almak istemeyen veya aldıkları kiloları vermek isteyen kişiler spor aletleri ile kolaylıkla sporlarını evlerinde yapabilmektedir. Ayrıca çalışarak vakti olmayan ve bütçesi her ay spor salonuna yetmeyen kişiler de spor aletlerini evlerine alarak ömür boyu spor ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Evcil Hayvan Ürünleri

İnternetten ürün tavsiyelerinin son maddesinde bulunan evcil havyan ürünleri neredeyse herkesin evinde bulunan kedi, köpek ve diğer hayvanlar için sahiplerine kolaylık sağlamaktadır. Evcil hayvanı olan kişilerin devamlı olarak onların ihtiyaçlarını karşılamaları için mama ve kum gibi ürünler almak zorunda oldukları da bir gerçektir. Bu sebeple evcil hayvan sahiplerinin de işlerini kolaylaştırmak için ihtiyaçlarını eticaret sitelerinden gidermeleri kadar doğal bir yol yoktur.

pazar araştırması yapmak