El Yapımı Ürünler İnternetten Nasıl Kolayca Satılabilir?

El yapımı ürünler bazı önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra internet üzerinden satılabilecek özel ürünlerdir. Kendi el emeğinizle yaptığınız birçok hobi ürünü olabilir ve bu çalışmalarınızın internet satışı ile değer bulmasını istiyor olabilirsiniz. El yapımı ürünlerle ilgilenen çoğu kişinin internetten ürünlerini nasıl satacağına dair kaygılandığını biliyoruz. E-ticaret pazarının büyüklüğü girişimcilerin gözünü korkutsa da bu sektördeki bazı önemli detayları öğrendikten sonra rakipler arasından sıyrılarak başarıya ulaşabilmeniz mümkün. Yazımızın devamında el yapımı ürünlerinizi internetten nasıl satabileceğinize ve geniş kitlelere duyurabileceğinizden detaylı şekilde bahsedeceğiz.    

El Yapımı Ürünler İnternetten Nasıl Satılır?

İnternet üzerinden ürünlerinizi satabilmeniz için öncelikle kendinize ait bir şahıs şirketi kurmalısınız. Şahıs şirketi dediğimizde endişeye kapılmanıza gerek yok çünkü günümüzde çok basit adımlarla kısa sürede kendi şahıs şirketinizi kurabilirsiniz. Şahıs şirketi ünvanına sahip olduktan sonra kendinize ait bir e-ticaret sitesi üzerinden sanal satış yapmanız oldukça güvenilir olacaktır. Kullanıcıların ürünlerinizi detaylı şekilde incelemesi, iletişim bilgilerinize doğrudan erişebilmesi ve gerçek bir sanal satış platformunda gezinebilmeleri firmanıza olan güveni arttıracaktır. Satın alma davranışının büyük bir kısmını oluşturan güven faktörünü sağladıktan sonra ürünlerinizi satabilmeniz çok daha kolay olacaktır.

İlgili İçerik: İnternetten Takı Satışı Yapmak İsteyen Girişimcilerin Bilmesi Gerekenler

İnternetten Satış Yapmak İçin Eticaret Platformlarını Kullanabilirsiniz 

E-ticaret yazılımları detay ve bilgi gerektiren karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kendi internetten satış sitenizi sıfırdan kurmanız uzun uğraş ve zaman kaybetmenize neden olabilir. Yazılımsal bilgi, hosting, ürün stoğu yöntemleri ve tasarım gibi birçok detaylı bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yerine yazılım firmalarının yeni girişimciler için geliştirdiği, içerisinde ihtiyaç duyulan tüm hizmetleri barındıran e ticaret platformları sektörde satılmaktadır. EticaretYap olarak internetten satış için ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetleri paketler halinde siz değerli iş ortaklarımıza sunan bir yazılım firmasıyız. Alanlarında uzman yazılım ekibimizin dinamik ve inovatif çalışmalarıyla geliştirdiğimiz e ticaret paketlerimizi bütçenize göre tercih ederek el yapımı ürünler ve yöresel/organik ürünlerinizi sadece siteye yükleyerek kolayca satışa çıkartabilirsiniz. Hizmetlerinizin hızlı ve kolay şekilde çözümlenebilmesi için kargo entegrasyonu, pazaryeri entegrasyonu, muhasebe entegrasyonu gibi özel hizmetlerle de satışlarınızı hızlandırabilirsiniz.

El Yapımı Ürünler Satmak İçin Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 

1- Satışını Yapacağınız Ürüne Karar Verin

Öncelikle hangi el yapımı ürünler konusunda yetkinsiniz ve hangi ürünü satmak istiyorsunuz karar vermelisiniz. Bizim önerimiz hangi alanda yetenekli ve yetkinseniz o alandan ilerlemenizdir. Sitenizdeki ürün skalanızı zamanla geliştirerek çeşitli ürünlerle süslemeli ve rakiplerinizden farklı, yaratıcı çalışmalar yapmalısınız. İnsanların ilgisini çekecek kişiye özel tasarımlar, özel gün konseptleriyle ürünlerinizi tekdüzelikten kurtarabilirsiniz. Mesela el yapımı mumlar satıyorsanız, yılbaşına özel ürettiğiniz ürünlerinize özel kutular hazırlamalı, yıldönümleri, doğum günleri, anneler günü, gibi özel günler için ayrı ayrı konseptler düşünmelisiniz. Her konseptinizin net, canlı ve detaylı fotoğraflandırmasını yaparak internet sitenize yüklemeniz, ürünlere ait materyalleri ve malzemeleri açıklama kısmına eklemeniz önemlidir. Açıklamanızı detaylandırarak özenle yazmanız insanların dikkatini çekecek ve hoşlarına gidecektir.

2- Rakip ve Sektör Analizi Yapın

El yapımı ürünler satan internetten satış sitelerini, sizinle benzer ve aynı ürünleri satan sosyal medya hesaplarını inceleyerek sektörünüzde ürünlere karşı olan talebi, rakiplerinizin yaptıkları işleri, ürünlere gelen yorumları detaylı şekilde incelemelisiniz. Bu araştırmalarınız sonucunda çeşitli karşılaştırmalar ve analizler yaptıktan sonra fiyatlarınızı ve stratejilerinizi belirlemelisiniz. Piyasa değerinin üzerinde fiyatlar vermemeniz, ortalama fiyatlarla işe başlamanızı öneririz. Bu kısımda en önemli nokta, kendinize özgü olmanız ve taklitçilikten kaçınmanız. Her fikre ve düşünceye açık olarak aldığınız ilhamlarla benzersiz fikirler üzerinde çalışırsanız kısa zamanda dikkati ürünlerinize toplamanız mümkün.

3- Reklam Çalışmalarından Yararlanın

E ticaret sektöründe bilinirliğinizi hızla arttıracak ve satışlarınızı katlamanızı sağlayacak en önemli unsur reklamlardır. El yapımı ürünler internetten satış için en uygun ürünlerdendir. Ancak bu ürünleri kullanıcıların karşısına nasıl çıkartabilirsiniz? Tabii ki firmanız için düzenli aralıklarla alacağınız reklamlarla. Reklam çalışmalarınızı ne kadar düzenli ve doğru yaparsanız her platformun kullanıcılarına o kadar fazla ulaşırsınız. Örneğin firmanız için sosyal medya hesapları açtıktan sonra Instagram reklamı verdiğinizde bu mecrayı kullanan yüz binlerce kullanıcıya ürünlerinizi gösterme şansına sahip olursunuz. Google ADS ile reklam verdiğinizde ise Google üzerinden el yapımı ürünler arayan kullanıcılara erişmeniz mümkündür. Hedef kitlelerin kullandığı mecralar üzerinden onlara ulaşmak için düzenli aralıklarla aldığınız reklamlar sayesinde marka bilinirliğiniz hızla artarken satışlarınızın yükselmesi de aynı oranda hız kazanacaktır.