En Çok Tercih Edilen Ücretsiz Site Hız Testi Araçları

Web sitelerinin yüklenme hızı, sitenin genel başarısı için son derece önemlidir. Web site hızı, en çok da kullanıcı memnuniyeti açısından önemlidir. Kullanıcılar bir e-ticaret sitesine girdiklerinde sitenin maksimum 5 saniye içerisinde açılması gerekir. Eğer sitenin açılma hızı 4 saniyenin üzerine çıkarsa kullanıcıların sitenizi terk etme ihtimali kuvvetle muhtemel. Kullanıcılara hızlı bir e-ticaret sitesi sunarsanız ziyaretçilerinizin sayfada kalma süreleri de aynı oranda artacaktır. Bugün, kullanıcı deneyimini en iyi seviyeye çıkararak e-ticaret sitenizi başarıya ulaştırmanızı sağlayacak site hızı ölçme araçlarından bahsedeceğiz. "Site hızı ölçme araçları ne işe yarar" diye soracak olursanız; site hızı ölçme araçları sayesinde e-ticaret sitenizin hızını kolayca ölçerek gereken iyileştirme çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Web Site Açılış Hızı Kaç Olmalıdır?

Web sitenizin sayfa açılış hızı, masaüstü ve mobil cihazlar için ayrı ayrı ölçülür. Ayrı ölçülmesinin sebebi mobil ve masaüstü arasında teknoloji farklılıklarının olması ve kullanıcılara farklı deneyimler sunmalarıdır. Site hızı; web sitenizdeki birkaç örnek sayfanın ortalamasıdır. Sayfa hızı kavramı; bir kişinin tek bir sayfayı tüketmek için ne kadar süre bekleyeceğini açıklar. Peki sayfa hızı nelerden etkilenir? HTML kodu, sayfa öğeleri, JavaScript dosyaları, resim ve video boyutları gibi pek çok faktör site hızını etkiler. Web site yüklenme hızı konusunda Google'ın tavsiye ettiği süre 2 saniyedir. Verilen oran, ziyaretçilerin eğilimlerine göre belirlenmiştir. Web sitelerinin bu oranı yakalaması sitelerine gelen ziyaretçilerini kaybetmemeleri için çok etkilidir.

Web Site Açılış Hızı Nasıl Artırılır?

Sayfa hızı ve site hızı kullanıcı deneyimi açısından ve arama motoru optimizasyonu açısından sitenizin performansı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Google'ın web sitelerinin açılma hızı olarak önerdiği süre 2 saniyedir. Yani kullanıcılar sitenize girdiğinde onları maksimum 4 saniye bekletmenizi öneririz. Google'ın arama motoru optimizasyonu önerilerine uygun bir web sitesine sahip olursanız internet siteniz hızlı bir şekilde üst sıralara çıkmaya başlayacaktır. Eğer yavaş bir web sitesi ile kullanıcıların karşısına çıkmaya devam ederseniz, siteniz arama motorunda en alt sıralarda görünürken aynı zamanda sitenize gelen ziyaretçileri de kaybetmiş olursunuz. Web sitenizin hızını artırmak istiyorsanız, aşağıda sayacağımız durumlara mutlaka dikkat etmelisiniz.

Web Site Hızını Düşüren Durumlar Nelerdir?

Web site hızını ne düşürür? derseniz size pek çok neden sıralayabiliriz. Site ve sayfa hızını düşüren etkenler başlıca; görsellerin uygun boyutta optimize edilmemesi, sıkıştırılmaması, yani görsellerin kapladıkları alanın olması gerekenden büyük olması site hızının yavaşlamasında önemli bir faktördür. Bunun dışında büyük dosyalar da sayfa hızını etkilemektedir. Çok fazla ve gereksiz JavaScript komut dosyası oluşturmak da sayfa hızını, dolayısıyla site hızını yavaşlatır. Bu sorunu yaşamamak için JavaScript sıkıştırma işlemi yapmalısınız. Kullanılmayan kod, CSS, JS veya sayfanın HTML’de kalan diğer komut dosyaları sayfa yüklenme süresini uzatır.

Ücretsiz Site Hızı Ölçme Araçları

E-ticaret siteleri ve web sitelerinin site hızını ölçmek için üretilmiş pek çok ücretsiz site hızı ölçme araçları vardır. Site hız testi aracı seçeneklerinden işinizi en hızlı görecek güvenilir ve ücretsiz araçları sizler için derledik. İşte sizler için belirlediğimiz en çok kullanılan ve en güncel site hızı ölçümleme araçları:

1- PageSpeed Insights

Web site hız testi dediğimizde en çok kullanılan araçlardan biri olan; PageSpeed Insights akla gelmektedir. Google tarafından sunulan bu işlevsel araç ücretsizdir. Siteyi analiz etmede, analitik verilere ya da sorunlara çözümleriyle birlikte ulaşma konusunda son derece iyi bir araçtır. PageSpeed Insights; kullanıcı dostu bir araçtır. Çok basit bir kullanıma sahiptir. Google'ın sunduğu bu araç sayesinde e-ticaret sitesi ya da web sitesi hızı çok pratik bir şekilde analiz edilebilir. Masaüstü ve mobil site hız testi yapmanızı sağlayan PageSpeed Insights sunduğu ayrıntılı raporlarla sitenizde hangi iyileştirmeleri yapmanız gerektiğini de gösterir. PageSpeed Insights cihazlara göre site hız testi yapmanın yanında 2022 güncellemeleri ile ;HTML, JavaScript ve CSS kodları ile ilgili hatalar hakkında oldukça detaylı bir rapor sunar. Page speed insights nasıl kullanılır? Sitenizin URL’sini uygulamaya yazarak tüm sonuçları hızlıca öğrenebilirsiniz.

2- GTmetrix

Ücretsiz web site hız testi araçları arasında GTmetrix aracı da oldukça popülerdir. GTmetrix, oldukça basit ve kullanışlı bir arayüze sahiptir. Kullanmak için yalnızca sitenizin URL'sini girmeniz yeterlidir. Site analizinizi yaparak hataların sebeplerini açık bir şekilde ifade eder. Teknik yazılım bilgisi olmayan kişilerin bile anlayacağı biçimde CSS, Javascript ya da HTML hatalarını açıklar. Çıkan site sonuçlarını indirmek de mümkündür.

3- WebPagetest

WebPagetest hız testi aracı, kolay kullanıma ve basit bir arayüze sahiptir. Dünyaca kullanılan oldukça yaygın bir araçtır. Önemli özelliklerinden bazıları; video yakalama ve içerik engelleme özelliğinin de mevcut olmasıdır. Kullanıcıların özel ayarlama şansı vardır. Başlattığınız WebPageTest çalışması için özel ayarlar oluşturabilirsiniz. WebPageTest, çok çeşitli farklı konumları ve farklı web tarayıcı seçeneklerini kullanacak şekilde kurulabilir. Bu ne demek: Siteniz Google Chrome'da yavaş olabilir ancak Firefox'ta hızlı açılıyordur. Bu tarz  durumları WebPageTest analiz edip size bildirir. WebPageTest programı hem açık kaynak kodlu hem de ücretsizdir.

4- Pingdom

Pingdom, tıpkı diğer araçlar gibi kullanıcılara basit ve kolay bir arayüz sunar. Pingdom'un avantajları neler? Kullanıcıların web sayfa hızını test etmelerini sağlar. Pingdom web sitenizin coğrafi kullanıcı tabanına en yakın test analizlerini yapar. Belirli sorunların listesini sizler için hazırlar ve sonuçları okumak oldukça kolaydır. Pingdom'da sizin için iyi bir ücretsiz site hızı ölçme alternatifi olabilir.

5- Google Test My Site

Google test my site, mobil site hız testi günümüzde sıklıkla kullanılan bir araçtır. Mobil cihaz kullanımı çok yüksek oranlarda olduğu için, web sitelerinin mobilde son derece hızlı olmaları gerekmektedir. Bu programı mobil site hızı ölçmek için kolaylıkla kullanabilirsiniz.

E-ticaret sitesi kurma aşamasındaysanız ya da halihazırda bir e-ticaret siteniz varsa başarılı bir şekilde e-ticaret yapmak için site hızınızın çok iyi derecede olması gerekiyor. Eticaretyap yazılım hizmetleri ile site hızınızı yükseltebilir ve en hızlı e-ticaret altyapısına sahip olabilirsiniz. E-ticarete yeni giriş yapanlardansanız eticaretyap akıllı e-ticaret paketlerine hemen göz atabilirsiniz.