Sosyal Medya Yönetim Araçları İle Markanızı Büyütün

Firmaların görünürlük çalışmalarında içeriklerini senkronize ve detaylı şekilde yönetebilecekleri sosyal medya yönetim araçları vardır. Firmanızın daha az maliyet ve iş gücüyle geniş hedef kitlelere ulaşmasını ve satış hacmini arttırmak istiyorsanız dijital dünyayı her açıdan aktif kullanmanız gerekmektedir. Eticarette lider konumda olan firmalara baktığımızda her birinin sosyal mecralarda da etkin olarak rol aldığını görüyoruz. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili güncel haberler ve bilgiler verirken dikkat etmeniz gereken unsur, kullanıcılara özgün ve ilgi çekici içerikler sunulmasıdır.

Markalar bu yolla imajlarını zaman içerisinde güçlendirmektedir. Vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz Instagram, Facebook, Twitter gibi güçlü sosyal mecralarda; markanıza özgü kullandığınız dilden tutun, seçtiğiniz görsele, içeriğinizin okunmaya değer olup olmadığına kadar her detay kullanıcıların zihninde marka değerinizi belirlemektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı markanızın sağlam zeminlerde kurulmasını istiyorsanız sosyal medya yönetimine ağırlık vermelisiniz. Bu hizmeti EticaretYap firmamızın alanlarında yetkin dijital pazarlama uzmanlarından alabilirsiniz. Ayrıca firmanız için ücretli ve ücretsiz sosyal medya yönetim araçlarından yararlanabilirsiniz. Her birinin farklı özellikleri bulunan araçları kullanarak firmanızın sosyal medyada parlamasını sağlayabilirsiniz. Yazımızın devamını okuyarak ücretli ve ücretsiz sosyal medya yönetim araçlarının özelliklerini öğrenebilirsiniz.

İlgili Yazı: Sosyal Medyada İçerik Planlaması Nasıl Yapılır?

Markanızın Görünürlüğünü Artıracak Sosyal Medya Yönetim Araçları

 

Ücretli Sosyal Medya Yönetim Araçları

Günde milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği sosyal medya kanallarında başarı sağlamak için e-ticaret firmaları, Influencerlar, küçük ve büyük çaplı işletmeler adeta bir yarış halindedir. Sosyal medyada başarı sağlamak için yapılması gerekenlerin başında kaliteli içerik üretimi ve düzenli paylaşım yapımı gelmektedir. Tüm bu içeriklerin belli bir düzende yönetilebilmesi ve programlamada herhangi bir sorun olmaması için pek çok ücretli sosyal medya yönetim aracı bulunmaktadır. Genellikle büyük firmaların tercih ettiği ücretli araçlar kullanıcılarına sunduğu avantajlar sayesinde sosyal medya yönetiminde daha başarılı olmalarını sağlamaktadır.

1) HootSuite 

Sosyal medya yönetimi konusunda en popüler araç HootSuite’dir. Bu yazılımın en önemli işlevi tüm sosyal mecralardaki profilinizi tek yerden senkronize kontrol edebilmenizdir. Örneğin güncel içeriğinizi yazdınız ve bu içeriği tüm sosyal mecralarda paylaşmak istiyorsunuz. Hepsinde ayrı ayrı oturum açmak yerine HootSuite yardımıyla hepsinde senkronize paylaşım yaparak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Hatta size sunduğu bir diğer avantaj ise gönderilerinizi zamanlayabilmeniz. Tarih ve saat ayarlama komutu vererek de bu araçtan faydalanabilirsiniz. HootSuite’in bahsettiğimiz özellikleri gibi birçok avantajından da e ticaret sitenizi geliştirirken yararlanabilirsiniz. 15 milyondan fazla kullanıcısı olan HootSuite içerik planlamasında kullanıcılarına yardımcı olmaktadır. Ücretli olarak üyelik yapılması gerekilen araç, milyonlarca kullanıcısı ile ne kadar büyük işler başardığını kanıtlar nitelikte.

2) SpredFast 

Linkedın, Facebook, Twitter gibi önemli sosyal medya araçlarını kolaylıkla senkronize şekilde yönetebilmenizi sağlayan bir araçtır. Özellikle kurumsal firmalar için sektördeki diğer kampanya ve ürünlerle kıyaslayabilmenize olanak veren yönetim araçları da bulunmaktadır. Analiz özellikleri diğer araçlara göre çok daha gelişmiş olan SpredFast yardımıyla içerik sayılarınız, kampanyalarınız, izleyiciler ve ulaşan son kullanıcı sayısına kadar detaylı analizlere sahip olabilirsiniz. Arayüzü oldukça kaliteli olan sosyal medya aracı, kullanıcı deneyimine özen gösteren panellere sahiptir. Üyelik ücretinin biraz daha fazla olması sebebiyle kurumsal firmalar tarafından tercih edilen SpredFast, oluşturduğunuz kampanyaları karşılaştırabilme imkanı da sunmaktadır.

3) Seesmic

Genellikle Facebook benzeri sosyal medya araçlarının yönetimi için tercih edilen Seesmic, mobil uygulama olarak da kullanılmaktadır. Uygulama tüm işletim sistemleri için uygundur. Diğer sosyal medya yönetim araçlarına göre kullanımı biraz daha zordur. Ayrıca diğer platformlardan farklı olarak, üzerinde istenildiği kadar yazılım geliştirmeleri yapılabildiği için gelişmeye oldukça açıktır.

4) Social Pilot

Social Pilot genellikle ajanslarda kullanılan sosyal medya yönetim aracıdır. Müşteri profilleri ile tek tek ilgilenmek yerine özel günlerde veya fırsatlarda toplu gönderim sayesinde, aynı anda tüm hesaplarda kolayca paylaşım yapabilirsiniz. Social Pilot'un hem ücretli hem de ücretsiz kısımları bulunmaktadır. Ücretli ve ücretsiz kısım arasında farkları oldukça fazla olan platform, genellikle deneme amaçlı kullanıldıktan sonra ihtiyaçlara göre satın alınarak kullanılmaktadır. Yine de ücretsiz kısımda da aynı anda 3 profili yönetebilir, gün içinde tek bir platformdan 30 içerik paylaşılabilirken 10 mesaj gönderilme hakkı da vardır. Elbette bu haklar kurumsal firmalar için yeterli olmayacağı için ücretli kısımlarının kullanılması halinde işlerinin kolaylaşacağını söyleyebiliriz.

firmanızı geliştirirken kullanabileceğiniz sosyal medya yönetim araçları

Ücretsiz Sosyal Medya Araçları

Sosyal medya hesaplarınızda düzenli bir yükselme planlıyorsanız ve bunu ücretsiz bir şekilde yapmak istiyorsanız. Ücretsiz sosyal medya araçlarıyla hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Her ne kadar ücretli olan uygulamalar kullanıcılara daha fazla avantaj sağlasa da belli bir yükselme sağlamak için ilk adımda ücretsiz sosyal medya araçları işinizi görebilir. Gelin ücretsiz platformları birlikte inceleyelim.

1) TweetDeck

TweetDeck isminden de anlaşılacağı gibi Twitter hesaplarının tek bir panel üzerinden yönetilmesini sağlamaktadır. Twitter tarafından kullanıcılarına sunulan bu platform tüm cihazlardan kullanılabilmektedir. Ücretsiz olarak kullanılan uygulamalardan olan araç ile sahip olduğunuz tüm Twitter hesaplarını tek bir panel üzerinden yönetebilirsiniz. Ayrıca paylaşımlarınızı ileri tarihlere ayarlayarak otomatik olarak paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Yine aynı panelden sosyal medya hesaplarınızda olan değişiklikleri takip edebilirsiniz. Ücretsiz kullanılan sosyal medya araçları arasında en kaliteli olanlarından olan TweetDeck ücretsiz olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

2) Buffer 

Buffer yazılımı çok yönlü ve kurumsal firmaların faydalanabileceği fonksiyonel bir araçtır. Buffer ile Facebook, LinkedIn, Google+ ve Twitter hesaplarınızı senkronize olarak yönetebilirsiniz. İçerik paylaşımlarınızın zamanlamasını da ayarlayabildiğiniz bu program çok özel iki özelliğe sahiptir. Bu özellikler ise firmanızın içeriklerine uygun içerik önerileri sunmasıdır. Dahası ise paylaşılan içeriklerinizin Buffer tarafından analizlerinin yapılmasıdır. Ücretsiz olarak hizmet veren Buffer kurumsal firmalar tarafından da sıklıkla talep edilen araçlardan biridir. Ayrıca sosyal medyada bulunan sayfanıza hangi saatler arasında ne kadar kullanıcı geldiğini belirleyerek, ziyaretçilerin en çok sitenizi ziyaret ettiği zamanda gönderi paylaşmanız için planlamaları sizlere sunmaktadır.

Örneğin, Twitter’da post olarak paylaştığınız bir içeriğin aldığı retweetleri, tıklamaları ve paylaşımları öğrenebilirsiniz.

3) Post Planner

Post Planner daha çok sosyal medya içerikleriniz için fayda sağlayabileceğiniz bir sosyal medya yönetim aracıdır. Post Planner, sosyal medyada en çok merak edilen ve etkileşim alan içerikleri belirleyerek kullanıcılarına sunmaktadır. Ücretsiz olarak kullanılan araç, sosyal medyada yapabileceğiniz en kaliteli içerikleri size sunarken bu içerikleri hangi düzende paylaşacağınızı da sizler için planlıyor.

4) Likeable Hub

Ücretsiz platformlar arasında olup kullanıcılarına en fazla avantajı sağlayan araçlardan biri de Likeable Hub'dır. Ücretsiz olan platformların genellikle yaptığı, ücretsiz kullanılan kısımların sınırlandırıldığı yapıların aksine Likeable Hub, tüm avantajlarını kullanıcılarına tam olarak ücretsiz sunmaktadır. Özellikle içerik planlamada kullanıcılarına yardımcı olan platform yeni içerikler üretilmesini de sağlamaktadır.  Ayrıca hedeflediğiniz müşterilere nasıl ulaşabileceğinizle ilgili de yardımcı olan platform yine çok tercih edilen ücretsiz araçlar arasında yerini almaktadır.

Eticaret firması olarak ekibimizde bulunan dijital medya uzmanları ile sosyal medya hesaplarınızı daha profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz. Firmanızın sosyal medyada kurumsallaşması için yazımızda bahsettiğimiz araçlara da göz atabilirsiniz. EticaretYap uzman dijital pazarlama ekibimiz gerekli tüm reklam, SEO ve sosyal medya çalışmalarınızı firmanız için geliştirmektedir. E ticaret sektörüne yeni giriş yapacak firmalar için geliştirdiğimiz özel akıllı e-ticaret paketlerimizle satışlarınızı katlayabilir ve sanal satışın fırsatlarından yararlanabilirsiniz.