Google Adsense Ne Kadar Para Kazandırır?

Şirketlerin çalışma şekilleri, dijital ortamdan yapılabilen tümGünümüzde dünya üzerinde milyonlarca insan, neredeyse her işini internet ortamından kolayca halledebilmektedir.  formal işlemler ve kişisel işler dahil, insanlar artık dijital dünyayı tüm yönleriyle efektif olarak kullanabilmektedir. Dolayısıyla dijital ortamlardan ürün ve hizmet sunan tüm firmalar, dijital mecralar üzerinden gelir elde etmenin yollarını aramaktadır. Google Adsense ile web siteleri üzerinden gelir elde etmek de bu yollar arasında ilk sıralarda yerini almaktadır.

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, web siteleri ya da Youtube kanalları üzerinden içerik üretenlere bu içeriklerini para kazanma aracı olarak kullanabilme imkanı sunar. Sizler web siteniz üzerinden düzenli içeriklerinizi paylaşmaya devam ederken Google Adsense; blog sayfanızın boş olan kısımlarına reklam veren şahıs ya da firmaların reklamlarını ekleyerek size belirli bir miktarda reklam yayınlama ücreti öder. Web sitenize aldığınız reklamlardan ne kadar gelir elde edeceğiniz ise, Google Adsense aracını ne kadar efektif şekilde kullandığınıza ve web site trafiğinize bağlı olarak değişecektir. İnternetten para kazanma yolları arasında en risksiz ve kolay yöntemlerden biri olan Adsense'in tüm detaylarına gelin birlikte bakmaya devam edelim. Google, web sitelerine uygun reklam seçimi yaparken belirli bir algoritma kullanır. Yayınlanacak olan reklamların uygunluk düzeyini algoritma kontrol eder. Yayınlanacak olan reklamların tasarımları birbirlerinden farklı türde olduğu için web sitelerine uygun reklamı bulmak mümkündür. Ayrıca Google Adsense yayıncılara ücretsiz bir hizmet sunar.

Reklamlarınızı İçeriklerinize Göre Filtrelemeniz Gerekiyor

Adsense başvurunuz onaylandıktan sonra web sitenizde veya Youtube kanalınızda yayınlayacağınız reklamlara filtreleme yapmalısınız. Örneğin web sitenizde ya da youtube kanalınızda reklamının yayınlanmasını istemediğiniz sitelerin URL'sini engelleyebilirsiniz. Bu listeye en başta rakiplerinizi almanızı öneririz. Böylece, rakiplerinizin reklamı web sitenizde ya da kanalınızda çıkmayacak ve potansiyel müşterileriniz bu reklamları görmeyecektir.

İlginizi Çekebilir: Google Trends Nedir, E-Ticarette Nasıl Kullanılır?

Google Adsense Nasıl Efektif Kullanılır?

 • Web sitesi üzerinden para kazanma planınız varsa öncelikle alan adınızı doğru seçmeniz gerekiyor,
 • Hedeflediğiniz kitlenizi doğru seçin,
 • İçeriklerinizi düzenli bir şekilde üretmeniz gerekiyor.
 • Web sitenizin teması ile Adsense uyumlu olmalı
 • SEO uyumluluğuna önem verin
 • Ban sebeplerinden kaçının(uygun olmayan kriterler ban yemenize sebep olabilir)
 • Doğru reklam tipini seçin
 • Web sitenizdeki reklam yerlerini doğru seçmelisiniz
 • Ürettiğiniz içeriklere ve stratejinize göre reklamlarınızı filtreleyin
 • Kazanç analizi yaparak çeşitli iyileştirmeler yapın.

Google AdSense Hesabı Nasıl Açılır?

Google AdSense hesabı kurmak son derece kolaydır. Google Adsense başvurusu nasıl yapılır sorusunu soranlar için, tüm adımlardan detaylı şekilde bahsedeceğiz. Fakat öncelikle sahip olmanız gereken 2 unsur bulunmakta:

 1. Kendinize ait bir Google hesabınız olmalı.
 2. Web sitenize ya da Youtube kanalınıza özgü içerikler üretiyor olmalısınız.

Adsense hesabı oluşturmak için gereken tüm adımları tamamladıysanız size özel hesabınızı oluşturmak için diğer adımlara geçebilirsiniz. Aşamalar şu şekilde:

 • Öncelikle bu linke tıklayarak adrese gidin.
 • Girdiğiniz Google AdSense adresi üzerinden “Başlayın” butonuna tıklayın.
 • Google’ın sizden talep ettiği bilgileri girdikten sonra, URL bölümüne kendi sitenizin ya da kullandığınız sitenin URL’ini girin.
 • Sayfanın altında yer alan “e-Posta adresine AdSense ile ilgili yararlı bilgiler alın” bölümüne cevap olarak “Evet” demeniz tavsiye edilir. Böylece daha geniş bir bilgi ağına sahip olursunuz.
 • İşlemleriniz bittikten sonra Google hesabınızı açın.
 • Ülkeniz ya da bölgenizi girin.
 • AdSense Şartlar ve Koşullarını okuyup kabul ettikten sonra “Hesap Oluştur” seçeneğini tıklayın.
 • Bu adımlar sonucunda AdSense hesabınızı oluşturma işlemi tamamlanır.

Google AdSense Uygunluk Kriterleri Nelerdir?

 • İçeriğiniz aracılığıyla reklam almak istediğinizde bu içeriğin Google AdSense uygunluk kriterlerini karşılıyor olması gerekiyor.
 • Eğer içeriğiniz uygunluk kriterini karşılamıyorsa teklifiniz reddedilmektedir. 

Google Adsense Uygunluk Kriterleri Başlıca:

 • %100 size ait özgün bir içeriğe sahip olmanız gerekiyor.
 • İçeriğinizin hedeflediğiniz kitleyi çekebilmesi için yalnızca size ait benzersiz bir içerik olması gerekiyor.
 • Oluşturduğunuz içeriğin AdSense program politikalarına uyum sağladığından emin olmalısınız.
 • Google AdSense’e kayıt olmadan önce web sitenizin ya da içeriğinizin AdSense program politikasına uygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
 • AdSense program politikalarını https://support.google.com/adsense/answer/48182 adresi üzerinden kontrol edebilirsiniz. AdSense Şartlar ve Koşullar kapsamında, AdSense politikalarında meydana gelebilecek değişiklikleri takip etme ve bilgilenme sorumluluğu kullanıcıya ait olduğundan sık sık takip etmekte fayda bulunur.
 • Yalnızca 18 yaş ve üzerindeki kullanıcıların başvurularına onay verilir. 18 yaşından küçük kullanıcılar için ebeveyn şartı bulunur. Eğer ebeveyniniz kendi Google hesabı ile AdSense’e kayıt olursa uygulamadan yararlanma imkanınız bulunuyor. Fakat bu durumda, AdSense hesabı onaylandığında tüm ödeme ve siteye dair sorumluluk ebeveyne ait olur.

Google AdSense Ne Kadar Kazandırır?

Google Adsense tıklama başına ne kadar veriyor, Google Adsense ne kadar para kazandırıyor gibi sorularınızı hemen yanıtlayalım:

AdSense kullanarak para kazanmayı düşünüyorsanız Google’ın internet reklamcılığı olarak bilinen Google Adwords’üne de göz atmanızı tavsiye ederiz. Adwords üzerinden reklam verenler tıklama başına ne kadar yüksek bir teklif sunarsa AdSense sayesinde reklamları görünen ve reklamlara tıklama alan web site ya da içerik sahipleri de bu oranda para kazanabilir.

"Google Adsense ile ne kadar para kazanabilirim" diyorsanız bunun için belli kriterleri düşünmeniz gerektiğini söylemeliyiz. Web sitenizi günde kaç kişi ziyaret ediyor. Örneğin; Ortalama 500 kişinin web sitenizi ziyaret ettiğini düşünürsek Google AdSense ile günlük 4-5 lira civarında gelir elde edebilir. Ziyaretçi sayınız arttıkça kazancınız da artar.

Siz de kaliteli bir e-ticaret altyapısıyla en hızlı e-ticaret sitesine sahip olmak ve Google Adsense ile para kazanmaya başlamak için Eticaretyap akıllı e-ticaret paketlerine hemen göz atabilirsiniz. Hemen eticaret sitenizi açarak indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

AdSense 1000 Gösterime Ne Kadar Veriyor?

Basitçe örnek verecek olursak; 25 sayfa görüntülemeden 0,15 dolar tutarında bir tahmini kazanç elde ettiyseniz, sayfa BGBG’niz (0,15 dolar / 25) * 1000, yani 6,00 dolar olmaktadır.

Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor

Ortalama 500 kişinin web sitenizi ziyaret ettiğini düşünürseniz Google AdSense ile günlük 4-5 TL civarında gelir elde etmeniz mümkün. Elbette ki web site ziyaretçi sayınız arttıkça kazancınız da artacaktır.