Anahtar Kelime Eşleme Google Reklamları İçin Neden Önemlidir?

Anahtar kelime eşleme türleri, Google reklamınızda kullandığınız anahtar kelimelerle nasıl başarıya ulaşabileceğinizi gösteren çeşitli eşlemelerdir. Reklamlarınızın arama ağında başarılı şekilde hedef kitlelere ulaşabilmesi için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta anahtar kelime seçimidir. Google’ın girilen içeriklerden beslendiğini hepimiz biliyoruz. Ancak oyun kurucusunun yönlendirmelerine uyulmadığı bazı durumlarda reklamlarınız silinip gidebilir. Reklama başlarken “reklam için ücretimi ödedim. Artık ilk sırada firmamın reklamı görünecek” diye ezbere bir yaklaşımla yaklaşmadan, reklamlar ve anahtar kelimelerin derinine inmeli ya da mutlaka bir dijital pazarlama uzmanından yardım almalısınız.

Anahtar Kelime Eşleme Türleri Ne İşe Yarar?

E ticaret sektörü büyük hedef kitlelere ulaşmak ve satış arttırmak için en karlı  ticaret fikri olarak firmaların ilgisini çekmektedir. Ancak günümüzde maalesef çok sayıda e-ticaret yapmak için pazara atılan ve bilgisizliklerinden dolayı kaybolan firmalar bulunmaktadır. Tam bu noktada dijital pazarlamanın rolü, firmanızın görünürlük ve bilinirlik çalışmalarına odaklanmaktır. Doğru hedeflemeler ve anahtar kelime seçimleriyle, bütçenin doğru kullanımıyla reklamlarınızı tahmin ettiğiniz sınırların çok ötesine taşıyabilecek reklam gücüne başvurmanızı öneririz. Anahtar kelime seçiminin reklamı etkileyen önemli unsurlardan olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Bu nedenle reklama çıkmadan önce zemini ne kadar kuvvetlendirirsek reklam kampanyamız o kadar sağlam şekillenecektir. Anahtar kelimelerimizi belirlemeden önce hangi eşleme türlerini seçeceğinize karar vermelisiniz. Anahtar kelime eşleme türleri, reklam verirken kullandığımız anahtar kelimelerimizin hangi aramalar yapıldığında hangi kullanıcı kitlesinin reklamlarınıza ulaşabileceği konusundaki olasılıkları sunmaktadır.

İlgili Yazı: En Çok Kullanılan Ücretsiz Anahtar Kelime Araçları

Anahtar Kelime Eşleme Türleri Nelerdir?

Geniş eşleme, sıralı eşleme, tam eşleme, geniş eşleme, düzenleyici ve negatif eşleme olmak üzere beş başlığa ayrılır. Anahtar kelime eşleme seçeneğinizi ne kadar geniş kapsamlı belirlerseniz o kadar fazla kitleye erişme imkanına sahip olursunuz. Eğer dar kapsamlı bir anahtar kelime eşlemesi yaparsanız kullanıcıların arattığı kelimeler kapsamında ulaştığınız hedef kitle bağlantılı olarak daralır.

1- Geniş Eşleme

 Bu hedeflemeyi gerçekleştirdiğinizde reklamınız için belirlediğiniz anahtar kelimenizin eş anlamlı ve yakın anlamlı olduğu kelimeler de arama sorgularında reklamınızı tetikleyebilir. Örneğin; “acil” kelimesine geniş eşleme yaptığınızda kullanıcılar arama motoruna “çabuk” kelimesini yazdıklarında da reklamınız görünebilir. Gösterimlerini ve trafiklerini maksimum seviyelere çıkartmayı hedefleyen e ticaret firmalarının faydalanması gereken bir hedefleme türüdür.

 Geniş hedefleme yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır

Geniş hedeflemede benzer kelimelerin ve varyasyonlar aratıldığında da reklamınızın görünmesi firmanızda sattığınız ürün ya da hizmetle alakasız tıklamalar da almanıza sebep olabilir. Bu durum ise tıklanma oranlarınızı düşürebilir ve reklam kalite puanınız düşebilir. Titiz bir şekilde negatif anahtar kelime çalışması yaparsanız bu olasılığın önüne geçebilirsiniz.

2- Sıralı Eşleme

Sıralı eşleme yöntemi kullandığınızda reklamlarınız, arama motorunda anahtar kelimeniz tam olarak aratıldığında ya da anahtar kelimenizin başına veya sonuna kelime eklendiği zaman gösterilir.

Sıralı Eşleme Nasıl Oluşturulur?

 • Sıralı eşleme, anahtar kelimenizin başına ve sonuna tırnak işareti koyulması yoluyla yapılır. (“ ”)
 • Anahtar kelimenizin iki kelimeden oluşuyorsa arasına kelime eklendiğinde reklamınız aramada görünmez.
 • Örneğin; anahtar kelimeniz “kışlık mont” olsun. Kullanıcı arama motoruna “mor kışlık mont” yazdığında anahtar kelimenizin başına kelime eklendiği için reklamınız aramalarda görünecektir.
 • Ancak arama motoruna “ kışlık mor mont” yazıldığında anahtar kelime öbeğinizin arasına fazladan kelime girdiği için reklamınız bu tarz bir aramada gösterilmeyecektir.
 • Sıralı eşleme daha küçük bir kitleye ulaşır çünkü ulaşmak istediği kitle nettir. Ancak geniş eşleşmeye nazaran ilgili tıklama alma olasılığı oldukça yüksektir. Firmanızın reklam çalışmalarında net hedef kitlelere ulaşmak istiyorsanız kesin sonuçlar getirecek sıralı eşleme türünü kullanabilirsiniz.

3- Tam Eşleme

Tam eşlemenin gerçekleşebilmesi için anahtar kelimenizin tam olarak yazıldığı gibi aratılması gerekir. Başına ve sonuna ek kelimeler aldığında reklamınız görüntülenmez.

Tam Eşleme Nasıl Oluşturulur?

 • Reklama çıkacağınız anahtar kelimenin başına ve sonuna köşeli parantez koyulması yoluyla oluşturulur. ( [ ] )
 • Örneğin [Bez Bebek] anahtar kelime öbeği için reklamınız yalnızca “bez bebek” yazarak aratan kullanıcıların karşısına çıkacaktır.
 • Bu yöntemi arama hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri tespit ederek kullanmalısınız. Arama hacmi yüksek olan anahtar kelimelerle hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Tam eşleme yönteminde rekabet ortamı geniş olacağı için web sitenize gelen trafik az olacaktır ancak hedef kitleniz ürünü direkt olarak aradığı için alakasız tıklamalar gerçekleşmeyecektir.

Google Reklamlarınızda Anahtar Kelime Eşlemesi Neden Önemlidir

4- Geniş Eşleme Düzenleyici

Anahtar kelimelerinizin kendi içerisinde özellikle hangisinin aramalarda kesin olarak görünmesini istiyorsanız kullanılır.

Geniş Eşleme Nasıl Yapılır?

 • Anahtar kelimenizin başına (+) işareti koyarak kullanılır.
 • Sıralı eşleme türünü kullananlara daha yüksek erişim imkanı verir.
 • Geniş eşleme türünde daha fazla kontrol imkanı sunar.
 • Anahtar kelime öbeğindeki bir kelimenizin başına (+) koyduğunuzda arama motorunda kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda kesin olarak karşılarına çıkmasını istediğiniz kelimedir.
 • Örneğin; anahtar kelimeniz “kadın parfüm” olsun.” kadın +parfüm” şeklinde girerek anahtar kelimenizi düzenlerseniz artık “parfüm” kelimesinin kullanıcılar tarafından aratıldığında kesin olarak çıkması komutunu vermiş olursunuz. Dolayısıyla kullanıcılar “erkek parfüm” diye arattıklarında da reklamınız görünebilecektir.

5- Negatif Eşleme

Negatif eşleme reklamlar için önemli ve faydalı bir engelleyicidir. Web sitenizin alakasız tıklamalar ve görüntülenmeler almasını engeller. Reklamlarınızın istemediğiniz kelimelerle birlikte görüntülenmesini istemiyor olabilirsiniz. Negatif eşleme de bu gibi durumların önüne geçerek kalite puanınızın artmasını sağlamaktadır.

Negatif Eşleme Nasıl Yapılır?

 • İstemediğiniz kelimenin başına (-) eksi işareti koyarak gerçekleşir.
 • Geniş eşleme olarak eklediğinizde reklamınız anahtar kelimenizin yakın anlamlıları ve eş anlamlıları aratıldığında gösterilmeyecektir.
 • Tam eşleme olarak eklediğinizdeyse yalnızca eklediğiniz kelime aratıldığı zaman reklam görüntülenmeyecektir.
 • Örneğin: Tam eşlemeli negatif anahtar kelimeye -[bez bebek] kelimesini kullanırsak. “Bez bebek” yazarak aratanların karşısına reklamınız çıkmayacaktır. Ancak “bez bebek satın al” şeklinde aratıldığında reklamınız görüntülenecektir.

Eticaret yap firması olarak firmanızın ihtiyaç duyduğu tüm SEO ve reklam hizmetlerini alanlarında yetkin dijital pazarlama uzmanlarımızdan alabilirsiniz. Özel teknolojilerle hazırlanan akıllı eticaret paketlerimizi bütçenize özel fiyatlardan satın alarak internetten satış yapabilir, günde binlerce kişiye ulaşarak satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.