Influencer Marketing Nedir? Avantajları Nelerdir?

"Etkileyici pazarlama" anlamına gelen Influencer pazarlama; İnstagram, YouTube, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda çok sayıda takipçisi olan nüfuz sahibi ürünler üzerinde video veya fotoğraf içeriği hazırlar; bu ürün, hizmet veya marka ile ilgili deneyimlerini aboneleriyle paylaşır. Etkileyenler ayrıca "fenomenler" olarak da tanımlanabilir. Dinamik bir yapıya sahip olan influencer pazarlamasında farklı tanıtım teknikleri uygulanabilir. Bu nedenle yenilikçi, sürdürülebilir ve dinamik bir yapıya sahiptir.

Yeni nesil tanıtım tekniği olan influencer pazarlama reklam modelinin temel amacı; müşterilerin güvenini kazanmaktır. Bir müşteri, takip ettiği ürünle ilgilenebilir ve sosyal ağlardaki yayınları nedeniyle sevdiği bir fenomeni teşvik edebilir. Influencer'ın verdiği güven satış oranlarını olumlu etkilemektedir. Bu pazarlama tekniği potansiyel müşterileri sadık müşterilere dönüştürme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, etkileyiciler genellikle içerik pazarlama tekniklerini kullanarak içeriklerini organize ederler.

Influencer ve Sosyal Medya

Türkiye'deki tüketicilerin% 40'ı veya sosyal medyadaki içerik reklamı gördükten sonra bir satın alma işlemi gerçekleştirmelidir. Bu satın alımda; "Giyim ve ayakkabı" kategorisi popülerdir. Sonra sırasıyla; kişisel bakım ürünleri, aksesuarlar, gıda ve yiyecek içecek, ev için dekorasyon ve tekstil, mobil uygulamalar.

Türkiye'deki sosyal medya platformu kullanıcılarının% 80'i, en az bir KOBİ ile sosyal ağlar üzerinden etkileşim kurmaktır. Bu etkileşim şirketler için önemli bir fırsat yaratıyor. Sosyal ağlardaki reklamlar; müşterilerin ürün üzerindeki taleplerini test etmelerini ve doğrudan müşterilerle iletişim kurmalarını sağlar. Bu nedenle, sosyal ağlardaki reklamlar, ticari faaliyetlerine yeni başlamış olan KOBİ'lerin pazarlama stratejileri için önemli bir tetikleyicidir.

Bu benzer ve benzer çözümlere ve avantajlara ek olarak, ticari işlemler de sosyal medya platformlarında prosedürlere tabi olmayan güvenilir kanallar aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu ticari işlemlerde, müşteriye uzaktan satış sözleşmesi veya eşdeğer sözleşme sunulmaz. Müşteri haklarının korunması şerefiyeye dayanmaktadır. Sonuç olarak, riskleri içerir; Bu, alıcı ve satıcı için olumsuzluklara yol açabilir.

Son Yıllarda Influencer

Son yıllarda sosyal medya ağı etkileyicileri üzerinde pazarlama stratejileri tasarlamak popüler olmuştur. Türkiye ve dünya çapında birçok marka bir etkileyici pazarlama stratejisi ekliyor. Reklam ve influencer tanıtım uygulamalarından elde edilen olumlu sonuçlar "etkileyici" trendin yayılmasına yardımcı olur. Bu nedenle birçok marka tarafından benimsenmiştir.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı vurgulayan kampanyalar yürütmektedir. Etkileyicileri bu kampanyalarda belirleyici bir faktör olarak kullanan markalar potansiyel müşterileri artırmayı ve potansiyel müşterileri çevrimiçi veya fiziksel satış kanallarına yönlendirmeyi hedefler.