İnternetten Kişisel Bakım Ürünleri Satmak İçin Bilmeniz Gerekenler? (2022)

İnternetten kişisel bakım ürünleri satmak özellikle kadın hedef kitleye ulaşmak için en etkili elektronik ticaret yöntemidir. Yakın zamanda yapılan araştırmalar gösterdi ki kadınların %70’i internetten alışveriş yapma alışkanlığına sahip. Ülkemizdeki kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin skalası genişledikçe özellikle kadın hedef kitlenin talepleri de bu sektöre yoğunlaşmakta. Bu sebeple internetten kişisel bakım ürünleri satmak girişimcilerin ve fiziki mağaza sahiplerinin yöneldiği kârlı bir ticaret yoludur. Yüzlerce farklı markanın hizmet verdiği bu sektörde doğru ürünleri tercih ederek kısa sürede müşteri portföyünüzü geliştirebilirsiniz.

İnternetten Kişisel Bakım Ürünleri Nasıl Satılır?

 

1- Hangi Kategoride Satış Yapacağınıza Karar Verin

Öncelikle internetten kozmetik ürünleri satışı yaparken niş ürünler üzerinde yoğunlaşmanızı öneririz. Örneğin, dermokozmetik, cilt bakımı, makyaj malzemeleri gibi. Rakibin bol olduğu bu sektörde markanızı gösterebilmek ve bilinirliğinizi arttırmak için niş ürünler üzerinde çalışıp ürünler arasındaki çeşitliliğe odaklanmanız avantajlı olacaktır. Niş ürünlerle marka bilinirliğinizi artırdıktan sonra güvendiğiniz başka markaların ürünlerini de tercih ederek ürün skalanızı genişletebilirsiniz.

Makyaj ve bakım ürünlerinin satışı yapılırken en dikkat edilmesi gereken konu ürünlerin cilde herhangi bir zarar vermemesidir. Örneğin pek bilinmeyen bir markanın satışını yapmaya karar verdiniz. Bu markanın ürünlerinin kalitesinden emin olduktan sonra satışlara başlamalısınız. Çünkü eğer ürünler kötü çıkarsa insanlar direk o markadan soğumanın yanında sizin firmanız da bu ürünü sunduğu için sizin markanızdan da uzaklaşacaklardır. Hatta marka bilinirliğinizi bu şekilde negatif bir şekilde etkilemiş olabilirsiniz.

İlgili İçerik: İnternetten İç Giyim Satışı Yapmadan Önce Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

2- Kaliteli Bir E-Ticaret Altyapısına Sahip Olmalısınız

İnternetten kişisel bakım ürünleri satmak için kaliteli bir e-ticaret altyapısına sahip olmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bunun nedeni, öncelikle müşterilerinizin kart bilgileri gibi önemli verilerinin güvenle korunması ve kötü niyetli şahısların eline geçmesini engellemektir. Bunun yanı sıra hiçbir yazılımsal bilgiye sahip olmadan bu girişime atıldığınız için altyapısal bilgiler ve sektörle ilgili detaylara hakım olmamanız normaldir. Bu aşamada sizler için e-ticaret platformları geliştiren yazılım firmaları yardımınıza koşmaktadır. EticaretYap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin özel teknolojilerle geliştirdiği e-ticaret paketlerini inceleyerek ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetlere ulaşabilirsiniz. Hazır e-ticaret paketlerini tercih ederseniz hiçbir altyapısal işle uğraşmanıza gerek kalmadan sadece sitenize ürünleri yüklemekle uğraşırsınız.

3- Dijital Pazarlama ve Reklam Çalışmalarından Faydalanmalısınız

Sektöre yeni adım attığınız için ürünlerinizi ve markanızı geniş hedef kitlelere duyurarak satışlarınızı arttırmaya ihtiyacınız vardır. Bu nedenle Google reklamları ve sosyal medya reklamlarından faydalanmanız verimli olacaktır. Google, Facebook, Twitter, Instagram gibi platformların geniş hedef kitlelerine ulaşmak için reklamlar başvurabileceğiniz en doğru yoldur diyebiliriz. Dijital pazarlama stratejileri ile yaptığınız reklamlar ile markanızın görünürlüğünü artırabilirsiniz. Marka bilinirliği eticaret yapan firmalar için oldukça önemli bir konudur. İnternetten yapılan satışlarda, satışların artmasını isteyen kişiler öncelikli olarak marka bilinirliğini artırmalı ve potansiyel müşteriler üzerinde bir güven oluşturmalıdır. Örnek verecek olursak Trendyol verdiği kaliteli hizmet ve yaptığı büyük reklam kampanyaları ile firmalarını çok iyi bir şekilde tanıtmış ve ülkemizin en çok satış yapan eticaret platformu haline gelmiştir.

4- Sosyal Medyadaki Görünürlüğünüzü Arttırın

İnternetten ürün satmak başlarda aşılması gereken zorlukları beraberinde getirse de zaman içerisinde size büyük kâr marjı sağlayacak bir girişimdir. Markalaşma aşamasında popüler olan tüm sosyal mecralarda markanıza ait hesap açarak ürünlerinize dair önemli bilgileri ayrıntılı olarak paylaşabilirsiniz. Dilediğiniz gibi ürününüzden bahsedebilir ve etkileşiminizi arttırabilirsiniz. İnternetten alışveriş yapan kişiler satın alacakları ürünlerle ilgili geniş çaplı bir şekilde bilgi almak istemektedir. Ürünlerin özellikleri, tüm yönlerden çekilmiş fotoğrafları ve boyutları gibi detaylar sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların altında yer almalıdır.

Böylece insanlar ürünleri detaylı bir şekilde inceleyerek daha kolay bir şekilde alışveriş yapabilmektedir. Ayrıca kaliteli bir ürün fotoğraf çekimi yapıldığında da ürünlerin satılma oranı artmaktadır. Pek özelliği olmayan düz bir tişört bile güzel fotoğraflar çekilerek albenisi artırılabilmektedir.

5-İnfluencer Marketing Yöntemini Kullanın

İnfluencer marketing son yıllarda en çok pozitif geri dönüş alan reklam yöntemidir. Binlerce insan aktif olarak sosyal medyayı kullanmakta ve influencerları düzenli olarak takip etmektedir. Influencerların günlük hayatlarını sosyal medyada devamlı paylaşmaları, kullandıkları ürünleri deneyerek takipçilerine tanıtmaları pek çok kişi tarafından gerçekçi bulunduğu için herhangi bir ürün almak isteyen takipçiler, takip ettikleri influencerlardan satın almayı tercih etmektedir. Özellikle makyaj ürünleri ile ilgili bir sürü Youtube videosu bulunmakta ve buralarda kullanılan makyaj ürünleri de en çok satan ürünler arasında yer almaktadır.