İnternetten Kıyafet Satışı Yapmak İçin Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

İnternetten kıyafet satışı birçok girişimci adayının detaylarını ve aşamalarını merak ettiği, büyük kazançlar sağlanabilecek bir girişimdir. Günümüz teknolojilerinin gelişmesiyle birçok kişi e-ticaret sistemleri üzerinden ürün alım-satımına ilgi duymaya başlamıştır. Özellikle düşük maliyetler ile üretilen ama yüksek kar oranları ile satılan kıyafetler, kullanıcıların da her zaman ihtiyaç duyacakları ve sürdürülebilir bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıyafet satışının her dönem ilgi gördüğü düşünüldüğünde, pandemi döneminde internetten yapılan kıyafet satışlarını da incelememiz gerekmektedir. Pandemi döneminde pek çok sektör gibi giyim sektörü de büyük bir sekteye uğramış ama bunun yanında internetten satışlar sayesinde ayakta kalmayı başarabilmiştir. İnsanların evlerinden çıkmamalarına karşın internetten kıyafet alışverişi yapmaya devam etmeleri, işe yeni başlayacak girişimciler için tekstil sektörünün parlak bir seçim olacağını göstermektedir. 2020 yılı TÜİK verilerine bakıldığında tekstil ürünlerinin internetten yapılan satışlarında erkeklerin %54, kadınların ise %68 oranında alışverişlerini sürdürdükleri açıklanmıştır. Büyük bir tekstil tüketimi olduğunu gördüğümüze göre, bu tüketimi internetten nasıl devam ettirebileceğimizi ve günün yeniliklerini nasıl takip edebileceğimizi sizlerle paylaştığımız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İnternetten Kıyafet Satışı Nasıl Yapılır?

 

1) Kendinize Ait Bir Şahıs Şirketi Kurmalısınız

Öncelikle yapmanız gereken ilk işlem müşterilerinizi faturalandırma yetkisine sahip olabilmeniz için “şahıs şirketi” unvanına sahip olmaktır. Bu işlem sizi korkutmasın resmi kurumlara gerekli belgeleri ibraz ederek kolayca bu aşamayı atlatabilirsiniz. Şahıs şirketine sahip olmadan yaptığınız satışları faturalandırmayacağınız gibi vergi kaçırmadan da suçlanarak çeşitli cezalara maruz kalabilirsiniz. Böyle durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız şahıs şirketinizi hızlı bir şekilde kurarak internetten satış yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

İlgili Yazı: İnternetten Tişört Satmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

2) Satmak İçin Bir Ürün Skalası Belirlemelisiniz

Her ne kadar sürdürülebilir ve kazancı yüksek bir sektör olsa da, giyim sektörü rekabetin de fazla olduğu bir alandır. Bu sebeple işe başlamadan önce planlamalarınızı iyi bir şekilde yapmalısınız. Giyim alanında kadınlara mı erkeklere mi hitap etmek istediğinizi, pantolon mu, gömlek mi yoksa iç çamaşırı mı satmak istediğinizi belirlemelisiniz. En başarılı olacağınız ve ürünlerden en fazla kar alacağınızı düşündüğünüz alanda ilerlemelisiniz. Pazardaki rakiplerinizi incelemeli, hedef kitlenizi belirlemeli, modayı takip etmeli ve kendinize özgün ürünlerin satışını yapabilmeniz için detaylı bir çalışma yapmalısınız.

3) Kaliteli Bir E-Ticaret Altyapısına Sahip Olmalısınız

İnternetten kıyafet satışı yapmak için kaliteli bir e-ticaret sitesine sahip olmanız gerekmektedir. Sahip olmanız gereken internet altyapısı sağlam ve güvenilir olmalıdır. Hiçbir altyapısal bilgiye sahip olmadan bu girişime atıldığınız için altyapısal bilgiler ve sektörle ilgili detaylara hakım olmamanız normaldir. Bu aşamada sizler için e-ticaret platformları geliştiren yazılım firmalarından yardım alabilirsiniz. EticaretYap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin özel teknolojilerle geliştirdiği e-ticaret paketlerini inceleyerek ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetlere ulaşabilirsiniz. Hazır e-ticaret paketlerini tercih ederseniz hiçbir altyapısal işle uğraşmanıza gerek kalmadan sadece sitenize ürünleri yüklemekle uğraşırsınız.

4) İnternetten Kıyafet Satışı Yaparken Ürün Çeşitliliğine Dikkat Edin

İlk aşamada belirlediğiniz kategoride ürünlerle işe başlamış olsanız da zaman içerisinde isminizi duyurdukça ürünlerinizi ve kategorilerinizi çeşitlendirmeniz gerekiyor. Ne kadar fazla farklı kategori açarsanız o kadar yeni hedef kitleye ulaşma şansınız artacaktır. Peki kıyafet seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Öncelikle kaliteli ürünler satmadan başarılı olma oranınız oldukça düşük. Bunun sebebi ilk zamanlar ürünleriniz satılıyor olsa da daha sonraları, ürünlerinizin kalitesinin beğenilmemesi sebebiyle satışların devam etmeyecek olmasıdır. Böyle bir durumla karşılaşmamak ve ürünlerinizi satın alan kişilere tekrar satış yapabilmek için kaliteli ürünler satarak işe başlamalısınız.

Diğer bir önemli adım modayı takip etmektir. Günümüz tüketim toplumlarında, insanlar gerek duymasalar bile moda olması sebebiyle alışveriş yapmaya devam etmektedir. Zaten giyim sektöründe eğer vintage ürünler satmıyorsanız modayı takip etmeden satış yapmanız çok zordur. Bulunduğunuz dönemde düşük bel pantolonlar tercih ediliyorsa düşük bel, gömlek tercih ediliyorsa gömlek yani kısacası hedef kitleniz ne tercih ediyorsa o ürünleri firmanıza getirtmeli ve müşterilerinize sunmalısınız.

5) Kargo Çözümlerinden Faydalanın

İnternetten satış sistemleri içerisinde ürünlerin teslimat süreci büyük rol oynar. Ne kadar hızlı ve tutarlı bir kargo süreci deneyimini müşterilere sağlarsanız o kadar memnuniyet ve etkileşim kazanırsınız. İnternetten kıyafet satışı sürecinin en sancılı aşamaları kargo iade, ürün iptali ve geç teslimat gibi sorunlardır. Ayrıca kargo süreciyle ilgili bütün işlemleri manuel olarak gireceğiniz için bu işlerle yakından ilgilenecek ve idame ettirecek çalışanlara ihtiyacınız vardır. E-ticaret platformunuz için en uygun olan paketi aldıktan sonra paket içerisinde bulunan kargo entegrasyonu sayesinde manuel olarak yapmanız gereken tüm işlerden kurtulursunuz. Sistem otomatik olarak bu işlerle saniyeler içerisinde ilgilenir ve işleriniz büyük ölçüde kolaylaşmış olur.

6) Sosyal Mecralardaki Görünürlüğünüzü Arttırın

İnternetten kıyafet satışı yapma hayalini kurarken yüzlerce hatta binlerce kişiye ulaşmak istiyor olabilirsiniz. Bu hedef yalnızca bir e-ticaret sitesine sahip olmakla gerçekleşmemektedir. Marka isminizi duyurmak ve rakipler arasından hızlıca sıyrılmak için sosyal medya ve reklam çalışmaları yapmalısınız. Öncelikle büyük kitleler tarafından yoğun olarak kullanılan Instagram, Facebook, gibi mecralardan işletme hesabı(Facebook Business, Instagram Business) açarak ürünlerinizi düzenli olarak bu mecralardan paylaşmanız hedef kitlenizi ve etkileşimlerinizi arttırmanızı hızlandıracaktır. Bu mecralar üzerinden ve Google arama motorundan düzenli aralıklarla alacağınız reklamlar da marka bilinirlik çalışmalarınıza ve satış hedeflerinize katkı sağlayacaktır.

7) Dijital Pazarlama Taktikleri Kullanın

Dijital pazarlama stratejileri son yıllarda iyice gelişmiş alanlardan biridir. İnternetten yapılan alışverişler arttıkça rekabet de artmış bu sebeple internetten pazarlama taktiklerinin gelişmesi de neredeyse zorunlu bir hale gelmiştir. Profesyonel bir şekilde yapılan dijital pazarlama çalışmaları ile firmanız hiç beklemediğiniz bir şekilde aniden büyüyebilir, satışlarınız hızla artabilir. Sanal mağazanızın arama motorlarında üst sıralarda yer alması için SEO çalışmaları yapabileceğiniz gibi Google reklamları ile de potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. EticaretYap firması olarak bünyemizde bulunan genç ve dinamik dijital pazarlama uzmanlarımızın satış stratejilerinden yararlanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.