İyi Bir Reklam Metni Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli? | 2022

İyi bir reklam metni yazmak, sanal mağazanızdaki ürün ve hizmetlerinizin kullanıcılar tarafından satın alınmasını etkileyen en önemli başlangıçtır. Zaman içerisinde teknolojinin hayatımızın her alanında yer almasıyla sanal ortamda vakit geçirme sıklığı ve e-ticaret alışkanlıkları yoğun şekilde artmıştır. 2022 Türkiye İnternet Kullanımı ve Sosyal Medya İstatistikleri’ne göre  ülkemizdeki mobil kullanım sayısının nüfusa oranı %92’dir. Bu da demek oluyor ki firmaların hedef kitlelerini yani potansiyel müşterilerini yakalayabilecekleri en önemli ağ dijital dünyadır. Peki bu sonsuz sanal dünyada kullanıcılara en etkili yoldan nasıl ulaşabilirsiniz? Elbette ki reklamlar bu noktada yardımınıza koşacak. Sanal dünya kullanıcılarına ürün ve hizmetlerinizi ne kadar etkili metinlerle pazarlarsanız o kadar etkileşim kazanarak satış hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında etkili bir reklam metni nasıl yazılır, reklam metni yazarken yapmamanız gerekenler, reklam metni örnekleri gibi girişimcilerin en merak ettiği konuları ele alacağız. 

Etkili Bir Reklam Metni Nasıl Yazılır?

Reklam Metnini Hedef Kitlenize Göre Şekillendirin

Reklam metni yazmaya başlamadan önce hangi hedef kitlenin ilgisini çekmek istiyorsunuz, hangi hedef kitlenizde artış olmasını istiyorsunuz gibi soruları göz önünde bulundurarak çalışmanız gerekmektedir. Tabii bundan önce detaylı bir hedef kitle analizi çalışmasıyla reklam metni yazma adımını gerçekleştirebilirsiniz. Hedef kitle analizi yaparken, bu kitlenin yaş aralığı, cinsiyeti, demografik özelliklerini, gelir durumlarını, aktif kullandıkları sosyal mecraları, internet kullanım alışkanlıklarını ve yaşadıkları bölgeyi göz önünde bulundurmalısınız. Bu verilerin hepsine sahip olduktan sonra etkili bir reklam metni yazmak için artık hazırsınız demektir.

İlgili Yazı: Doğru Hedef Kitle E-Ticaret Siteleri İçin Nasıl Oluşturulur?

Bilinirlik Artırmak İçin Özel Reklam Metinleri Üzerine Çalışın

Reklam metni yazma genel olarak ürün ve hizmet üzerine yoğunlaşılarak yapılmaktadır. Ancak firmalar bazı dönemlerde markalaşmak ve kendi bilinirliklerini artırmak için tanıtım faaliyetlerine de başvurmaktadır. Yani ürün ve hizmet üzerine reklam metni yazmanın dışında firmanın tanıtımı için reklam metinleri hazırlamak da son derece faydalıdır. Bu reklam metinlerini hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler ise; firmanız hakkında ayırt edici bilgiler vermek, hedef kitlenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir firma olduğunuza dair bilgiler vermek, samimi ve hedef kitleye değer verdiğinizi belirten mesajlar vermek, hedefinizi gerçekleştirmek için doğrudan harekete geçirici eylemlere teşvik etmek. Örneğin; üyelerimize özel oluşturduğumuz kampanya ve indirim kodlarına hemen sahip olmak için tıklayın, sadece üyelerimize özel %50'ye varan indirimlerden faydalanmak için tıklayın. Gibi hem harekete geçirici hem de hedef kitlenizi artırmaya yönelik reklam metinlerine başvurabilirsiniz.

Reklam Metninin Dilini Doğru Bir Şekilde Belirleyin

Reklam metni yazarken kullanacağınız dil, aslında hangi amacı taşıdığınıza da bağlıdır. Firmanızın tanıtım çalışması için hazırlayacağınız bir reklam metni kurumsal olabilirken, ürün ya da hizmet tanıtımınızda firmanızın karakterine göre daha samimi ve içten olabilirsiniz. Ayrıca ürün tanıtımı reklamlarında daha bilgi verici bir dil kullanılmalıdır. Kullanılan dil basit bir faktör gibi görünse de kullanıcıların ürünü satın alması üzerinde son derece etkilidir. Sırf kullanılan dil hatalı olduğu için ürünü almaktan vazgeçen azımsanamayacak kadar büyük bir kitle mevcuttur. Yalnız burada uyarmamız gereken bir nokta var ki, firmanızın kurulduğu ilk andan itibaren kendi kişiliğini yansıtan bir dili olması gerektiğidir. Bu dil resmi, samimi, prestijli olabilir. Hangi dil ile hedef kitlenize sesleniyorsanız en başından itibaren istikrarlı şekilde bu dili korumalısınız. Bu davranış firmanızın ne kadar dengeli ve tutumlu davrandığı imajını verecektir.

Başlıklarınızın İlgi Çekici Olmasını Sağlayın 

Reklam metni yazarken başlık müşteriyi çeken ilk etkendir.  Bir mağazada gezerken en ilgi çekici ve kaliteli görünen ürünün gözünüze çarpması gibi arama motorunda gezinen kullanıcılar da sorgulattığı aramalarda ilgilerini cezbeden reklam metinlerini seçmektedirler. Başlığınızı seçerken ürünün veya hizmetin tamamını kapsayan açıklayıcı ve dikkat çekici kelimeleri seçmelisiniz. Başlıkların hepsi aslında belli bir hedef kitleye seslenir. Aradıkları anahtar kelimeleri sizin reklamınızda gören kullanıcılar direkt olarak hedefe yönelirler. Bu nedenle hangi hedef kitleye hitap etmeniz gerektiğini iyi belirlemelisiniz.

Örneğin; Anneler hedef kitleniz ise “tamamen doğal, sağlıklı, en rahat, şevkatli” gibi kelimelere yer vermeniz bu kitlede “gönül rahatlığıyla” satın alma hissi uyandıracağı için etkili olabilir.

Reklam Metninde Ürünün Tüm Özelliklerine Yer Verin

Bu aşamada kullanıcıların reklam başlığınızdan etkilenerek reklamınıza tıkladığını varsayalım. İlgi çekici başlığınız kadar metninizde de kullanıcılara istedikleri bilgiyi vermelisiniz. Özellikle ilk paragrafınız kullanıcıları elinizde tutabilmek adına oldukça önemlidir.  Ne kadar etkili ve merak uyandırıcı bir giriş paragrafı yazarsanız kullanıcılar yazınızın tamamını okuyacak ve ürüne olan ilgileri artacaktır. Markanızı rakip firmalardan ayıran özellik ne? Ürününüzü öne çıkartan her ne ise işte tam bu noktada özenle ve tutarlı şekilde satın alma isteğini uyandıracak sihirli sözcükleri kullanmalısınız.

"Call To Action" İfadeleri Kullanın

Müşterilerin reklam metninizi okurken ürüne karşı olan ilgisinin artmasını ve satın alma eğilimi göstermesi için “hemen satın al, indirim için son 1 saat” gibi ifadelerle aciliyet ve satın alma hissini uyandırabilirsiniz. Kullanıcıların büyük bir kısmında, ürünü kaçırma korkusu ve kolay satın alma imkanları satın alma davranışını tetiklemektedir.

Reklam Metninde Anahtar Kelimelere Yer Verin

Bir ürün için reklam metni yazarken ya da tanıtımınız için reklam metni hazırlıyorken, anahtar kelimeler kullanmakta fayda var. Anahtar kelimeler Google gibi arama motorlarında reklamınızın üst sıralarda görünmesine olanak sağlar. Google'ın SEO kuralları vardır. Bu kurallara uyarak doğru anahtar kelime araştırmasıyla reklama çıkarsanız reklamınızdan büyük bir verim elde edebilirsiniz. Kaliteli bir reklam çalışmasıyla Google'da ilk sıralara kadar çıkabilirsiniz.

Reklam Metniniz Hangi Platformlarda Yayınlanacak?

Hedef kitle analizi yaptıktan sonra kullanıcılar en çok hangi sosyal mecraları kullanıyor, hangi mecralar reklamınız için en uygun ortamı size sunuyor gibi veriler elinizde mevcut olacaktır. Bu verilerden yola çıkarak dijital dünyada çok büyük kitleler tarafından kullanılan Facebook, Tiktok, Twitter, Instagram, Youtube gibi platformlar üzerinden reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Her sosyal mecranın yapısına göre içeriğinizi üretmenizde fayda var.

Reklam Metninin Mobil Cihazlar İçin Uyumlu Olması

Yazımızın giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi hayatımızın içerisinde olan mobil cihazlar üzerinden eticaret büyük ilgi görmektedir. Sanal mağaza açarak internetten satış yapan firmaların bazılarının hala internet mağazaları mobil uyumlu değil. Daha geniş hedef kitlelere ulaşmak ve marka imajınızı kuvvetlendirmek için hem e ticaret sisteminizi mobil uyumlu hale getirmeli hem de reklam metinlerinizin mobil uyumlu olduğundan emin olmalısınız.

EticaretYap firması olarak tüm sektörlerin ihtiyaçlarına göre e-ticaret yazılımları geliştirmekteyiz. E ticarete geçerek internetten nasıl satış yapabilirim? diye düşünen girişimciler için ihtiyaç duyulan tüm hizmetleri hazır e-ticaret paketleri halinde en özel teknolojiler kullanılarak geliştirmekteyiz. Dilerseniz dijital pazarlama ekibimiz, tüm reklam ve seo optimizasyonlarınızı en verimli şekilde gerçekleştirmektedir. İnternet üzerinden sağlıklı bir şekilde satış yapabilmek ve en güvenli eticaret altyapısını kullanarak kullanıcı deneyimini üst seviyelere çıkarmak için sitemizi hemen ziyaret edin ve bizimle iletişime geçin. Dilerseniz 30 günlük ücretsiz demo sürümümüz ile özel eticaret panelimizin keyfini çıkarabilirsiniz.