Kargo Entegrasyonları | Detaylı Kargo Yönetimi

Kargo entegrasyonları, e-ticaret ve lojistik altyapı entegrasyonların bir parçasıdır. Bu, kargo firmaları ile e-ticaret sitesi arsında var olan sistemi temsil eder. Kargo firmaları arasında farklılık gösteren bu entegrasyon biçimi temelde standart bir prosedürü temsil eder. Geleneksel satış yapan işletmeler için kargo anlaşması gereksizdir. Zira satışlar müşterilerin mağazaya gelip, alış veriş yapıp beğendiği ürünü alması ile gerçekleşir. E-ticaret web sitelerinde bulunan online ödeme sistemi ise ürünü çevrimiçi satın alan müşterinin, sahip olduğu ürünün eline geçmesini ilgili kargo firmaları ile gerçekleşmektedir. Bu sebeple kurumsal e-ticaret firmaları için kargo entegrasyonu bugün bir gereklilik halini almıştır.

Kargo Entegrasyonlarının İşlevi

Kargo entegrasyonlarının işlevi, online alışveriş yapan firmaların avantajlarını gözeterek yapılmaktadır. Son dönemlerde yaygın olan online alışveriş yöntemi insanların evden çıkmadan alışveriş yapma imkanına olanak sağlar. Bunun için yalnızca birkaç tık yeterli olmaktadır. Böylece satın aldıkları ürünün evlerine gelmesini beklemek yeterli olmaktadır. Bu nedenle kargo entegrasyonları, müşteriler için önemli bir unsurdur.

Kargo entegrasyonlarının temel işlevleri;

Siparişlerin kargoya bildirilmesi: Kargo entegrasyonu, hazırlanan kargo teslimatını kargoya otomatik olarak gönderir. Burada siparişin gideceği adres, iletişim bilgileri gibi kargo detaylarını firmaya iletir. Kargo entegrasyonu ile yapılan hatalar en aza indirilmektedir.

Bilgi hataları: Sipariş bilgilendirmede yaşanan bir hatanın fark edilmesi ile aynı sistem aracılığı ile e-ticaret sitesinin söz konusu biriminden bilgilerin güncellenmesi talep edilir.

Barkotlama: Sistem üzerinden iletilen sipariş verilerinin doğruluğunun teyidinin ardından, kargo barkotlama ve etiketi işlemi yerine getirilir. Böylece ikinci bir etiket basma işlemine gerek kalmaz. Kargo entegrasyonu barkotlamayı özel bir sistem yazılımı ile sağlamaktadır.

Müşterinin bilgilendirilmesi:  Kargo entegrasyonları, müşteri bilgilendirmesi gibi özel bir işlevi de bünyesinde barındırır. Kargo şirketine teslim edilen ürünle yola çıkmadan önce barkodu okutularak, müşterinin SMS ve e-mail aracılığı ile bilgilendirilmesi sağlanır. Kargo entegrasyonu aynı zamanda, e-mail ve SMS yoluyla güncellenme işlevini de yerine getirir. Böylece müşterinin doğruluğu da teyit altına alınmış olur.

Sevkiyat takibi: E-ticaret sitelerinden sipariş veren müşteriler ürünlerinin nerede olduklarını merak edebilir. Bu sebeple ürünün ne zaman ellerine ulaşacağını öğrenmek için söz konusu kargoyu online olarak takip etmeleri sağlanır. Bu işlevi yine kargo entegrasyonu ile yerine getirmek mümkündür.

Kolay yönetim: E-ticaret sitesi üzerinden verilen siparişlerin etkin yürütülmesi için kargo entegrasyonları önemli bir yer tutmaktadır. Böylece kargo yönetim süreci bu entegrasyon aracılığı ile kolay bir şekilde yönetilebilir. Kargo entegrasyonu alıcı, satıcı, kargo arasında bir köprü işlevini yerine getirir.