Karşı Pazarlama Tekniği Nedir? E-Ticaret Firmaları Nasıl Kullanır?

Karşı Pazarlama bir markanın veya firmanın bir saldırıya maruz kaldığında karşı tarafa uyguladığı savunma stratejisini ifade eder. Contra Marketing olarak örneklerini gördüğümüz pazarlama türünün türkçe çevirisi olarak karşı pazarlama, zıttına pazarlama, tersine pazarlama, şok pazarlama gibi karşılıkları kullanılabilmektedir. Yazımızda sizlerle karşı pazarlamanın ne olduğunu ve firmaların e-ticarette nasıl kullanabileceğini inceleyeceğiz. Pazarda yüksek konumdaki firmalar rakipleri tarafından hedef alındığını hissettiklerinde bunu engellemek için bir cevap verme çabası içine girerler. Bunun sonucunda bu pazarlama savaşında bir karşı duruşa sahip olmaya ihtiyaç duyarlar. İkincil firmaların yapacağı savaş stratejilerine göre alacakları önlemler ile bir karşı pazarlama taktikleri oluşturmak isterler. Geleneksel pazarlamada önemli olan alışveriş yapacak hedef kitleyi çekmek ve bunları elinde tutmaya çalışmaktır. Karşı pazarlamada ise konu tersine döner ve alışılmış pazarlama taktiklerinin dışına çıkılır.

İlgili Yazı: Viral Pazarlama Nedir, E-Ticarette Nasıl Yapılır?

Karşı Pazarlama Nedir?

1950'lerden itibaren önemi giderek artan pazarlama kavramı yerini artık günümüzde dijital pazarlamaya bıraktı. Dijital pazarlamayla birlikte hayatımıza giren e-ticaretle birlikte çeşitli pazarlama türleri de ortaya çıkmaya başladı. Çok çeşitli pazarlama türlerinin aksine bir amaca sahip olan karşı pazarlama sadece markalar tarafından değil devletler tarafından da kullanılmaktadır.

Karşı pazarlamada asıl olay kullanıcıya mesajı tersten vermektir. Müşteriye bir ürünün ne olduğunu anlatırken onun ne olmadığına vurgu yaparak ürünü satmaktır. Halihazırda tüketicinin biliyor olduğu ya da bilinçaltına yer etmiş bir mesaja vurgu yaparak, ona alternatif yeni ürünler tanıtmak mümkündür. Bunu iki yolla yapabilirsiniz. İlk yol kendi markanızı anlatmaktır. Neler vadettiğiniz iyi bir reklam kampanyasıyla tüketicilerin karşısına sunabilirsiniz. İkinci yol ise karşı markanızın kötü bir hikayesi veya rakibinize oluşmuş kötü bir tepki olayı varsa bundan yola çıkarak bunu hikayeleştirerek bir kampanya oluşturabilirsiniz. Emin olun bu daha çok iş yapacaktır.

Bu pazarlama türünü kullanırken dikkat etmemiz gereken en önemli şey rakibi asılsız şekilde kötülemeden reklamlar yapmaktır. Çünkü bu yöntem üzerinde sıkı denetim ve rekabet kuralları işlemektedir.

Karşı Pazarlama Nedir E-Ticaret Firmaları Nasıl Kullanır

E-ticarette Firmalar Nasıl Kullanır?

Bir firma sahihi iseniz eticarette yapacağınız reklam stratejileri pazarda yerinizi büyütmeniz için önemli bir yer tutar. Karşı pazarlama ile rakibinizin bütün unsurlarını kuşatma ve onların imkanlarını zayıflatma kolaylığına sahip olabilirsiniz. Ya da markanız hakkında olumsuz bir algı varsa bunun düzeltilmesi için bir pazarlama tekniği kullanabilirsiniz. Özellikle günümüzde sosyal medya kullanımının giderek artması ile birlikte hızla yayılan yanlış bilgilerin giderilmesi ve doğruların gösterilmesi içinde kullanabilirsiniz. Bu sayede potansiyel kullanıcılarınızı bilinçlendirir ve kendinize çekersiniz.

EticaretYap olarak uzman ekibimizin hazırladığı kaliteli hazır e ticaret paketleri ile ihtiyaç duyduğunuz siteye sahip olabilir,dijital ekibimizin sağladığı SEO çalışmaları ile kullanıcı trafiğinizi artırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazı: ​Deneyimsel Pazarlama Nedir, E-Ticarette Nasıl Kullanılır?