Marka İsmi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Marka ismi seçerken firmalar, ürün ve hizmetlerini hedef kitlelere en etkili ve akılda kalıcı şekilde sunacak isimleri tercih etmelidir. Dünyamızın küreselleşmesi ile birlikte çok geniş kitlelere hitap edebilir duruma geldik. Ancak bu durum aynı zamanda genişlemiş bir rekabet ortamı ve birçok rakip demek. Bu yüzden rakiplerinizden sıyrılma ve rekabet dünyasında yer edinebilme noktasında marka ismi seçimi günden güne önem kazanmaktadır. Markaların insanlar üzerinde bıraktığı etkiler ve uluslararası pazarlara açılma sürecinde marka isminin etkisi, yapılan anketler ve araştırmalarla desteklenmektedir. Markaya ait ürün ve hizmetlerin işlevsel özelliklerine ve markanın benimsediği değerlere sahip çıkan bir isim, firmanız için doğru tercih olacaktır. Marka ismi seçim sürecinizde yararlanmanız için derlediğimiz yazımızdaki kriterlerle rakiplerinizden sıyrılarak özgün ve akılda kalıcı bir isim bulabilirsiniz.

İlgili Yazı: Marka İmajı Nedir, Firmaların Tüketici Üzerinde Bıraktığı Etkiler Nelerdir?

Marka İsmi Nasıl Seçilir?

 

1- Araştırma ve Karar Verme Aşaması

Markanızın kimliği olacak isim verme aşamasında ürün ve hizmetinizi gerçekten yansıttığına inandığınız bir isim seçmelisiniz. Satacağınız ürün ve hizmetle ilgili araştırmalar yaparak hangi aratmalarda markalarla karşılaşıldığını gözlemleyebilir ve rakip firmalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Markalaşma sürecinizde tüketiciler sizi markanızın ismi ile hatırlayacağından dolayı ürün veya hizmetinizle bağlantılı bir isim seçmeniz müşteri zihninde kalıcılı olacaktır. Bu aşamada tıkanıklıklar yaşamamanız için markanıza sormanız gereken birkaç soru işinizi kolaylaştıracaktır;

 • Tüketicilere vermek istediğiniz mesaj ne?
 • İsim önceliğiniz nedir? (Geleneksellik, orijinallik ya da akılda kalıcılık gibi.)
 • Marka isminizin tüketicilerde hangi hissi uyandırmasını istersiniz?
 • Rakipleriniz kim ve marka isimleri neler?
 • Rakiplerinizde sevmediğiniz özellikler neler?
 • Seçeceğiniz isim kolay hatırlanabilir mi?
 • Marka isminizin söyleyişi zor mu?

2- Marka İsminin Ürün ve Hizmetle Olan Bağlantısı

 • Seçeceğiniz marka ismi ürün veya hizmetinizin işlevselliğini ve fonksiyonunu yansıtmalı. Örneğin; Head&Shoulders
 • Marka isminiz rakiplerinkine benzememeli, ürününüzle ilgili ayırt edici özellikleri yansıtmalı.
 • Dilbilimsel özelliklere dikkat etmelisiniz. Kolay söylenebilir, akıcı telaffuz edilen bir isim markalaşma sürecinize katkı sağlayacaktır.
 • Daha sonra ürün hattına girebilecek ürünler için de uyarlanabilir bir isim seçebilmeniz önemlidir.
 • Marka isminiz uluslararası düzeyde de geçerli olabilmelidir.

 3- Alternatif İsimler Belirleyin

Hayal kurmak güzeldir fakat gözünüzün boyanmasına izin vermeyin ve dengeyi kurun. Anlamlı ve güzel olduğunu düşündüğünüz bir isim o kadar da makul olmayabilir. Alternatifler isimler ile çevrenize danışın ve uzun bir süreçte bu isimleri inceleyin. Marka isminizi belirlerken bir isimde takılı kalmadan önce yedekte farklı isimler de bulundurmanız faydalı olacaktır. Bulduğunuz isim rakipleriniz tarafından kullanılıyor olabilir, kullanılmasa bile alan adı ve sosyal medya hesaplarında isim kullanılıyor olabilir. Bu nedenle her zaman bir alternatif listeniz bulunmalı. Gerekli olan tüm araştırmalarınızı yaptıktan sonra marka isminizde karar kılabilirsiniz.

4- Yazım Kolaylığı

Tüketicilerin markanızı araştırma ve alan adınızı  yazma sırasında hataya düşmemeleri gerekir. İsminizin yanlış yazılması potansiyel müşterilerinizin farklı firmalara yönlendirilmesine sebep olabilir. Basit gibi görünen yazım kolaylığı kriteri aslında uzun vadede size müşteri kaybettirebilir dolayısıyla bu konuda titiz davranmanızda fayda var.

İlgili Yazı: Markalaşma Sürecinin Tüm Adımları | Marka Değeri Nasıl Artırılır?

Marka İsmi Seçiminde Püf Noktalar

 

1- Akıllarda iz bırakın

Marka isminizin hatırlanabilir olması en önemli hususlardan birisidir. Bu yüzden kolay okunabilen, yazılabilen ve özellikle telaffuzu kolay isimler tercih etmeye çalışın. Böylece akılda kalıcılığınız desteklenir ve ilk görüşte sizi tercih etmeseler bile sonrasında geri dönüş alma ihtimaliniz artar.

2- Eşsiz olun

Diğer bir önemli nokta ise tabii ki de orijinalliği yakalayabilmektir. İsim benzerliği durumunda hedef kitlenizi rakiplerinize yönlendirmek olasıdır. Seçmiş olduğunuz ismin kullanılmış veya kullanılmakta olup olmadığına dikkat edin. Bunun için Ticaret Sicil Gazetesinden de sorgulama yapabilirsiniz.

3- Geniş Ürün Yelpazesi Sunun

Geleceği hesaba katarak ve büyük düşünerek başlamakta fayda var. Belirli bir ürün üzerinden başlasanız da ileriki zamanlarda farklı ürünler ve hizmetler de vermek isteyebilirsiniz.

4 - Marka İmajı

Seçmiş olduğunuz ismin anlamını yerel ve yabancı marketlerde araştırmak oldukça önemli. İnsanlar üzerinde olumsuz etki yaratabilecek isimlerden uzak durun. Yanlış bir anlam veya çağrışım tercih edilebilirliğinizi azaltacaktır.

Marka İsmi Seçerken Mutlaka Bilmeniz Gereken Noktalar

E-ticarete geçerken sizin için her bütçeye uygun olarak hazırlanmış paket halindeki e-ticaret platformlarımızı inceleyebilirsiniz. Alanlarında uzman yazılım ekibimizin son teknolojilerle hazırladığı akıllı e-ticaret paketleriyle, internetten satışa geçerek markanızın ismini dijital pazarlarda geniş hedef kitlelere duyurabilirsiniz. Dijital pazarlama ekibimizin SEO ve reklam çalışmalarıyla da dijital pazarda yeni görünüm kazanmaya başlayan markanızın görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Web sitenizin dijital pazarlama alanındaki geliştirmeleri için bir uzmandan yardım alarak reklam vermeye başlamanız sizin için doğru bir adım olacaktır. EticaretYap dijital pazarlama ekibimiz, işinizi büyütürken sizi başarıya hızlı bir şekilde götürecek olan reklam çalışmalarınızı profesyonel bir şekilde yönetmenize yardımcı olur. Detaylı bilgi için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. 30 günlük ücretsiz demo sürümümüz ile özel eticaret panelimizin tadını çıkartabilirsiniz.