Markalaşma Sürecinin Tüm Adımları | Marka Değeri Nasıl Artırılır?

Markalaşma eticarette müşterilerin gözünde güven kazanmak, sadık müşteriler elde etmek ve satışları artırmak için en önemli adımdır. İnternet üzerinden satış yapmak isteyen ve markası çok fazla insan tarafından bilinmeyen işletmeler için en zorlu süreç müşterilerde güven oluşturmaktır. Kullanıcılar güvenmedikleri veya bilmedikleri markalardan alışveriş yapmak istemezler. Bu sebeple e ticarete başlayan girişimciler güven kazanma konusunda çok büyük çabalar sarf etmeli ve markalaşma süreci üzerine çeşitli çalışmalar yapmalıdır. Her şeyden önce firmalar, markalaşmak için belli stratejiler yoluyla kendi değerlerini yaratmalıdır. Böylece tüketicilerin zihninde yer eden bir karaktere sahip olacaklardır. E-ticaret firmaları öz değerlerini oluşturmak için yazımızda detaylı şekilde yer vereceğimiz markalaşma stratejileri çerçevesinde harekete geçmeli ve sonucunda markalarını güvenilir bir karaktere büründürmelidir. Öz değerlerini oluşturmak markanın karakter kazanması açısından önemli bir noktadır. Tüketici zihninde karaktere sahip olan marka, firmasına geniş satış hacmi ve artı değer kazandıracaktır. Geçmişten günümüze tüketicilerin bir ürünü değil markayı sahiplendiğini ve böylece satın alma alışkanlıkları edindiğini göz önünde bulundurursanız, e-ticarette markalaşmanın ne kadar önemli olduğunun farkına varabilirsiniz. Yazımızın devamında; marka değeri nasıl artırılır?, markalaşma adımları, markalaşma stratejileri ve markalaşma sürecine dair tüm merak edilen konulara değineceğiz.

Marka Değeri Nasıl Artırılır? 

 

Hizmet Verebileceğiniz Alanı Belirleyin

Öncelikle severek hizmet verebileceğiniz alanı belirlemelisiniz. Uzmanı olduğunuz ya da hobiniz olan bir alanda hizmet vermek hem işinizi severek yapmanıza hem de verdiğiniz hizmetin kaliteli olmasını sağlayacaktır. Sonrasında, marka olarak nasıl bir duruş sergilemek isterdiniz bunu hayal edin. Marka olarak insanların gözünde nasıl bir imaja sahip olmak isterdiniz? Markanız için fark yaratacak ve rakipler arasından sıyrılmanızı sağlayacak hedefi belirleyin. Örneğin pamuklu t-shirt ürününü satıyorsanız, “pamuklu t-shirt” şeklinde direkt yazmak yerine “cildiniz için en yumuşak ve huzurlu hissettiren t-shirtler” diyerek süslemeli, ürününüzün işlevini ve ayırt edici unsurlarını dikkat çekici şekilde belirtmelisiniz. Dünyaca ünlü markaların ürünleriyle bütünleşmeleri gibi zaman içerisinde ürününüz ve markanız birbirine entegre olmalı ve sloganınız duyulduğunda zihinlerde otomatik olarak markanız canlanmalıdır. Örneğin; Omo’nun “kirlenmek güzeldir” sloganı duyulduğunda direkt olarak zihinlerde Omo markası canlanmaktadır.

Hizmet Vermek İstediğiniz Kitleyi Tanıyın

Markanızı yaratmadan önce kimlere satış yapmak istediğinizi, bu kitlenin istek ve arzularının ne olduğu gibi konularda çalışmalar yapmak gerekmektedir. Çünkü tüketici analizi yapmadan işe başlanması, gidilecek rota belli olmadan yola çıkmak gibidir. Örneğin; gerçek bir araba satmak istiyorsanız 10-12 yaşa uygun marka ve reklam çalışması yapmak hiçbir işe yaramaz. Hedef kitleyi belirlerken geçmişte kimlere satış yapıldığı, kimlerden pozitif geri dönüşler alındığı, tüketici alışkanlıkları gibi konular incelenerek stratejiler geliştirilebilir.

Kurumsal Kimlik Çalışmalarına Odaklanın

Marka kimliği inşasında son derece büyük önem taşıyan ögeler; markanıza özel tasarlanacak bir logo, markanızı yansıtacak renklerin seçimi, markanızı hatırlatacak slogan, sosyal mecralarda kurumsal hesap oluşturma, kaliteli altyapıda oluşturulmuş eticaret sitesi, göz yormayan web site tasarımı, görsel tasarımlar ve tüketicilere hitap edeceğiniz dildir. Ulaşmak istediğiniz kitleye ve tüketicilerde yaratmak istediğiniz imaja göre bu detaylar değişmektedir. İnsan psikolojisinde çeşitli etkileri bulunan renklerden yazı fontlarına kadar her şey etkili birer araçtır. Örneğin; genç bir kitleye hitap edecekseniz daha modern yazı tiplerini seçmeli, orta yaşa hitap edecekseniz daha klasik yazı fontlarını tercih etmelisiniz. Firmanızın sloganını oluştururken "İnsanlar duyduklarında akıllarında direkt olarak markamız canlanmalı" düşüncesi üzerinden gidilmelidir. Kullanılan sloganlar insanların duygularına hitap etmelidir. Marka kimliğiniz tüketicilerin gözünde markanızın nasıl göründüğüdür. Kurumsallaşmanın ilk adımı olan marka kimliği çalışmalarınıza ne kadar erken başlarsanız firmanız için o kadar verimli sonuçlar alırsınız.

Şu yazımıza da göz atabilirsin: Marka İmajı Nedir, Firmaların Tüketici Üzerinde Bıraktığı Etkiler Nelerdir?

Markanıza Uygun Bir İletişim Dili Oluşturun

Ürün veya hizmetinizi pazarlarken hedef kitlenizle nasıl bir iletişim kuracağınıza önceden karar vermeniz gerekmektedir. Pazarladığınız ürünle bağlantılı olarak daha samimi veya resmi bir dil kullanabilirsiniz. Örneğin; Mercedes gibi prestijli bir markayı temsil ediyorsanız daha profesyonel bir dil kullanmak gerekmektedir. Ancak çocuk oyuncakları satan bir firma iseniz durum değişebilir. Çocuk oyuncakları satarken tüketicilerle araya mesafe koymak yerine daha samimi bir dil kullanılırsa daha pozitif ilişkiler kurulabilir. Oluşturduğunuz iletişim diline sadık olmalısınız. Uzun yıllar bu iletişimi aynı şekilde sürdürmelisiniz ki tüketicilerin zihninde markanız hedeflediğiniz konuma gelsin.

Rakiplerinizden Farklı Yönlerinizi Ön Plana Çıkarın

Markalaşma sürecinde önemli adımlardan birisi de insanlara ne tür faydalar sağladığınızı onlara anlatabilmektir. Rakiplerinize kıyasla sizi neden tercih etmeleri gerektiğini potansiyel müşterilere göstermelisiniz. Ürün kalitenizi, sunduğunuz çözümleri ve pozitif ilişkilerinizi tüketicilere gösterdiğinizde emin olun pozitif dönüşler sağlanacaktır. Tüketicilerin sorunlarına çözüm üretmek her zaman etkili bir pazarlama aracı olmuştur. İnsanlar kendileriyle ve sorunlarıyla ilgilenen markaları daha çok tercih etmektedirler. Verilen hizmetten memnun kalan bir tüketici tekrar markanızı tercih edecek ve diğer insanlara da markanızı önererek etkileşim sağlayacaktır.

Kullanıcı Deneyimine En Uygun Eticaret Altyapısı Hizmeti Alın

Tüketicilerin çoğu girdiği bir web sitesi düzgün çalışmıyorsa hemen çıkmaktadır. Bunun sebebi fiziki bir mağazaya girdiklerinde orada dolaşırken mağaza görevlisinin yanlarına gelip onlarla ilgilenebilirken bir web sitesinde böyle bir imkanın olmamasıdır. Sitenize giren bir kullanıcı tıkladığı bilgiye hemen ulaşamazsa, tıkladığı bir sayfa yavaş açılıyor ya da hata veriyorsa bunlarla uğraşmak istemez ve hemen rakip firmalara yönelebilir. Sonuçta internette daha binlerce popüler eticaret sitesi vardır ve en düzgün çalışan sitede rahatlıkla dolaşarak alışveriş yapmak istemek kullanıcıların en doğal hakkıdır. Bu noktada kullandığınız eticaret yazılımı oldukça önemlidir. Marka değerinizi artırırken müşterilerinize e-ticaret deneyiminin en iyisini sunmanız gerekmektedir.

Web sitenizin sayfa yüklenme hızının iyi durumda olması, altyapısının sağlam ve güvenilir kaynaklı hazırlanması, kullanıcı verilerinin güvenle korunması ve alışverişin sağlanması önemlidir. Bunların yanında temiz ara yüze sahip karmaşıklıktan uzak ve satın alma davranışına hızla yönlendiren bir siteye sahip olmalısınız. EticaretYap firması olarak en kaliteli ve en iyi yazılım hizmetimizle müşterilerinizi sitenizde tutmaya kararlıyız. Genç ve dinamik ekibimizle hazırladığımız hazır e-ticaret paketlerimizi hemen inceleyebilir ve kendinize en uygun seçeneği bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve 30 günlük ücretsiz demo sürümümüz ile eticaret yapabilirsiniz.

Müşteri Deneyimini ve Memnuniyetini Artırın

Markanızın değer kazanmasıyla müşteri memnuniyetinin doğrudan etkisi vardır. Markalaşma sürecinde, müşterilerinize sanal mağazanızda sunduğunuz hızlı hizmet, sepete olan kolay ulaşım, ürünlerin detaylı fotoğraflandırılması ve açıklanması çok önemli unsurlardır. Detaya inecek olursak web sitesi ara yüzünüzün karmaşadan uzak olması ve canlı destek hizmeti ile olası sorunlara hızlı çözümler üretebilmeniz sizi rakiplerinizin önüne hızla geçirecektir. Böylece müşteri memnuniyetini %90 oranında sağlayabilir ve markanıza olan sadakati artırabilirsiniz. Bu hizmetlerin yanında sosyal medya hesaplarınızda aktif olarak içerik üretmeniz, ürünlerinizin işlevleri hakkında fotoğraflar ve güven verici içerikler paylaşmanız geniş hedef kitlelere ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Reklam ve Pazarlama Çalışmalarıyla Marka Bilinirliğinizi Artırın

Yeni hedef kitlelere ulaşmak ve günde yüzlerce hatta binlerce kullanıcıya hizmet vererek büyük satış hacimlerine ulaşmak için mutlaka reklam ve pazarlama çalışmalarından faydalanmalısınız. Instagram, Facebook, LinkedIn gibi dünyanın en yoğun kullanılan sosyal medya platformlarından vereceğiniz reklamlarla büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Google ADS reklamı vererek de arama motorunda en üst sırada görünebilir böylece günde yüzlerce kişiye satış yaparken marka bilinirliğinizi de artırabilirsiniz.

 E-Ticaret Firmalarının Markalaşmak İçin Bilmesi Gereken Stratejiler

Firmanız İçin En Yararlı Markalaşma Stratejileri Nelerdir? 

 

Marka Hikayenizi Paylaşın

Markalaşma sürecinde, markanızın nasıl ortaya çıktığı, neyi amaçladığı, tüketicilerin hayatında neleri değiştireceği ve kolaylaştıracağı gibi hikayeleri duymak kullanıcıları her zaman etkilemiş ve zihinlerinde yer etmiştir. Bu nedenle çarpıcı ve etkileyici bir hikayenizin olması ve bu hikayeyi çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşarak geniş kitlelere duyurmanız önemlidir.

Her Şeyden Önce Kaliteli Hizmet Verin

Firmanızın ürün ve hizmetlerinin tüketiciler için değerli ve vazgeçilmez olmasını istiyorsanız onlara kaliteli hizmet sunmalısınız. Örneğin; e-ticaret sitenize gelen ziyaretçiler için site hızınızı iyileştirmek, hizmetleriniz hakkında detaylı ve tutarlı bilgiler vermek, ürün gönderim süreçlerinizi hızlandırmak, güvenilir ödeme yöntemleri sunmak, canlı destek hattı sağlamak gibi yapacağınız geliştirmelerle müşteri memnuniyetini ve güvenini kazanabilirsiniz. Böylece uzun vadede müşteri sadakatini sağlayacaksınız ve marka değeriniz tüketicilerin zihninde yer edinecektir.

Tutarsızlıktan Kaçının

Markanızın pazarlama ve reklam çalışmaları aracılığıyla tanıtımını yaparken dikkatli olmanız gerekir. Büyük vaatler vererek söylediklerinizi uzun vadede gerçekleştirmemeniz marka imajınızı tehlikeye sokabilir ve tekrar tüketicilerin güvenini kazanmanız zorlaşabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için tutarlı ve güvenilir adımlarla ilerlemenizi öneririz.

Pazar Analizi Yapın

Pazardaki rakip firmaların hikayelerini ve işlerini güncel olarak takip etmeniz markanızı geliştirebilmeniz açısından önemlidir. Diğer firmaların eksik yanlarını ve güçlü yanlarını iyi gözlemlerseniz markanız için verimli ve etkili kararlar alabilirsiniz.