Mng Kargo E-Ticaret Entegrasyonu Nedir, Ne İşe Yarar?

Mng kargo e-ticaret entegrasyonu, online satış kanalları ve lojistik firması arasındaki operasyonların sorunsuz yönetilmesi için geliştirilmiştir. E-ticaret sitenizin büyümesi için lojistik süreçle yakından ilgilenmeniz gerekmektedir. Sürecin yavaşlığı, hataların sürekli olarak baş göstermesi memnuniyetsizliğe yol açarak müşterileri zamanla uzaklaştıracaktır. Müşteriler artık  kargolarının nerede olduğu, ne zaman yola çıkacağı gibi konularda sms ve email yoluyla  bilgi sahibi olmak istemektedir. Tüm beklentilerin sorunsuz ve etkin şekilde karşılanması için e-ticaret sitesi ve kargo firması arasındaki eşzamanlılığı sağlayacak Aras, Mng, Sürat, PTT, Yurtiçi gibi sektörün lider lojistik firmalarıyla işbirliği yapılarak çeşitli e-ticaret kargo entegrasyonları geliştirilmiştir.

Mng kargo Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna ve dünyada 220 farklı ülkede, günde 700 bin adrese dünya standartlarında hizmet ulaştırabilmektedir. 800’den fazla şubesi, 25 aktarma merkezi, 14 bölge müdürlüğü, 10000’e yakın çalışanı, 3000 kara taşıma aracı ile Mng kargo hizmetlerine hızla devam etmektedir. ​Lojistik firması ve sanal mağaza satış kanalları arasında sorunsuz olarak operasyonların yönetilmesi için Mng kargo e-ticaret entegrasyonu geliştirilmiştir. Kargo entegrasyonu üretici ve tüketici için kolaylaştırıcı ve süreci hızlandıran bir yoldur. Üretici bir kişi nasıl ki mağazasına önem verip tüm süreçleri sorunsuz yönetmeye çalışıyorsa sanal mağazanın da aynı şekilde planlı ve düzenli bir şekilde sürdürülmesi gerekir.

Kargo Entegrasyonlarının İşleyiş Şekilleri Nasıldır?

Eticaret ile internetten satışların hızla artmasıyla kargo gönderim oranları da artmıştır. Özellikle pandemi ile birlikte insanlar tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden sipariş ederek kargolama eğilimi göstermektedir. Kargo firmaları da tüm bu talebe karşılık verebilmek için firmalar ile anlaşmalar yapmaya başlamışlardır. Bu sayede e-ticaret sitelerinin kargo aşamaları ile uğraşmadan sadece kendi işlerini takip etmeleri sağlanmıştır. Firmalar kendi ürünleri ile ilgilenirken tüm kargo sürecinin, kargo firmaları tarafından takip edilmesi işlerin daha sorunsuz bir şekilde ilerlemesine sebep olmuştur.

Müşteriler siteden alışveriş yaptıktan sonra müşterilerin bilgileri otomatik olarak sisteme işlenmektedir. Ardından ürünlere kargo fişi ve barkod oluşturulur. Tüm bu işlemler siparişler gelince direkt sistem üzerinden ilerlemektedir. Kargo firmalarının sundukları bu çözümler yazılım firmaları tarafından, e-ticaret firmalarına entegre edilmektedir.

Tüm işlemler internet üzerinden ilerlediği için faturalar da e fatura şeklinde tutulmaktadır. Kargo modülünün içinde bulunan paneller sayesinde faturaların hepsi aynı yerde arşivlenir. E-faturalar kontrol edilmek istendiği zaman veya çıktı alınması gereken durumlarda hızlıca bulunarak PDF şekillerine ulaşılır. İşlemler internetten ilerlediği için fazladan kağıt harcanmaz ve kağıt israfı yapılmamış olur.  Ayrıca faturaların karışma gibi durumları engellenirken fatura kaybolma riskleri de ortadan kalkmaktadır.

E ticaret sektörüne yeni atılan kişilerin kendi firmalarına daha fazla odaklanmaları için fırsat  yaratan kargo entegrasyonları, uzun yıllardır internetten satış yapanlar için de manuel işlem yapma problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Müşteri beklentilerini ve ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde ilerleten kargo entegrasyonları pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir.

MNG Kargo Entegrasyonu Aşamaları Nelerdir?

 1. Müşteriler siparişlerini verdiklerinde bilgiler sisteme aktarılır.
 2.  Eticaret firması tarafından siparişler hazırlanır.
 3. Hazırlanan ürünler "Kargo Hazır" durumuna getirilir.
 4. Panelden "kargo hazır" durumuna getirilen ürünler kargo firmasının paneline aktarılır.
 5. Kargo etiketleri yazıcıdan çıkarılarak kutulara bastırılır.
 6. Hazırlanan paketlerle ilgili bilgiler kargo firması tarafından görülerek paketlere göre araçlar ve kutuları alacak personeller belirlenir.
 7. Ürünler kargo firmasına verildiğinde müşterilere SMS ve e-posta ile bilgilendirme mesajı atılır.
 8. Ürünleri alan kargo firması ürünlerin üzerindeki barkodları okutarak teslim almaları gereken adette ürün olup olmadığını kontrol eder ve ürünleri şubeye götürür.
 9. Müşteriler paketlerinin durumlarını kontrol etmek istediklerinde sadece eticaret sitesinde bulunan "siparişlerim" bölümünden kargo durumlarını görüntüleyebilmektedir.
 10. Kargo entegrasyonları sayesinde müşterilerin tekrar lojistik şirketinin sitesine girerek kargo takip numarasını girmesine gerek kalmamaktadır.
 11. Tüm kargo süreci eticaret sitesinin üye panelinden de rahatlıkla görüntülenebilmektedir.
 12. Ürünler kargo şirketi tarafından müşterilere ulaştırılır ve ürün bilgisi "teslim edildi" olarak değiştirilir.

Mng Kargo Eticaretyap Entegrasyonunun Avantajları

 • Müşteriler kargolarının sevkiyat durumunu öğrenmek istediklerinde e-ticaret sitenizdeki üye paneline girerek "siparişlerim" bölümünden tüm bilgilere tek tıkla ulaşır
 • E-ticaret sitenizdeki panele gelen siparişler entegrasyonu çalıştırdığınız anda otomatik kargoya verildiye dönüşür, ardından kargo takip numarası ekrana gelir
 • Kargo takip numarası, alıcıya ait tüm bilgiler gibi manuel işlemlerle uğraşmanıza gerek kalmaz
 • Müşteri memnuniyetini maksimum seviyelere çıkartarak sadık müşteriler kazanırsınız
 • Sevkiyat sürecinin tamamıyla alakalı durum değişlikleri ve mesajlar otomatik olarak yönetilir. Her gün kargoların durumunu takip etmenize gerek kalmaz
 • Tek panel üzerinden "barkod oluştur" komutu verdiğinizde tüm hazırlanan siparişlerin barkodları oluşturulup listelenir. Kolayca çıktı alıp kargoların üzerine yapıştırılır
 •  Kargoya hazır olan siparişler tek tıkla lojistik şirketine aktarılır.
 • Alıcıya ait tüm bilgiler için manuel olarak bilgi girmenize gerek kalmaz, kargo takip numarasıyla birlikte direkt olarak panelinizde oluşur.

Eticarette Müşteri Memnuniyeti İçin Kargo Entegrasyonlarının Önemi

İnternet üzerinden günde milyonlarca insana ulaşabilen firmalar verdikleri hizmetlerle müşteri sadakati kazanmaktadır. Pek çok pazaryeri müşterilere ulaşma imkanı sağlarken kendi eticaret sitesi olan firmalar da herhangi bir komisyon ödemeden kendi ürünlerini direkt kendi mağazalarından satmaktadır. İnternetten daha geniş kitlelere ulaşmak isteyen firmalar sanal mağazalarını N11 gibi site yaparak veya HepsiBurada gibi site yaparak hayallerindeki mağazalara ulaşma şansları mevcuttur. EticaretYap genç ve dinamik ekibi ile güncel tasarımları takip ederek kaliteli alt yapıyı müşterilerine sunmaktadır. Ayrıca kargo entegrasyonu fırsatlarını da müşterilerine sunan yazılım firmamız müşteri memnuniyetinizi artırmanın yanı sıra dijital pazarlama ekibimizin satış stratejileri ile de Google'da üst sıralara çıkarak daha fazla müşteriye ulaşmanızı sağlamaktadır. Tüm muhasebe, pazaryeri ve kargo entegrasyonları ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.