Modern Pazarlama Nedir, Avantajları Nelerdir?

Modern pazarlama yöntemleri pek çok firma tarafından uygulanan ve geniş rekabet ortamında öne çıkmak için kullanılması gereken yöntemlerdendir. Modern pazarlama yöntemleri ile yapılan çalışmalardan daha başarılı dönüşümler alınırken, doğru hedef kitlelere ulaşılması da mümkün hale gelir. Peki "modern pazarlama nedir, modern pazarlama yöntemleri nelerdir, modern pazarlama nasıl uygulanır" tüm bu sorularınızın yanıtlarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. 

Pazarlama, çeşitli iletişim yöntemlerinin kullanılması ile ürün ve hizmetlerin potansiyel müşterilere ulaştırılmasını sağlamaktadır. Modern pazarlama dediğimizde ise pazarlama stratejilerinin en yeni iletişim kanalları üzerinden etkili bir şekilde yürütülmesidir diyebiliriz. Örnek verecek olursak sosyal medya ve teknoloji bu kadar gelişmediği zamanlarda daha çok televizyon ve bilboard reklamları kullanılırken, günümüzde en çok başarı elde eden pazarlama stratejileri sosyal medya ve arama motorları üzerinden ilerlemektedir.  Dijitalleşmenin getirmiş olduğu modern pazarlama yöntemleri farklı farklı pek çok kola ayrıldığı gibi, derinlemesine incelenmesi gerekmektedir. 

Modern Pazarlama Nasıl Yapılır?

Modern pazarlama yöntemlerinin uygulanması için dijital çağın getirilerini değerlendirmemiz gerektiğinden bahsetmiştik peki modern pazarlamanın en etkili kullanımı nasıl olur?

Hedef Kitleye Uygun Sosyal Medya Kullanımı

Firmaların pazarlama çalışmaları sırasında en çok dikkat etmeleri gereken şeylerin başında, doğru hedef kitleyi belirlemek ve bu kişilere ulaşmanın en doğru yolunu bulmak gelmektedir. Modern pazarlamada en çok kullanılan iletişim kanalı sosyal medyadır. Milyonlarca insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya kanallarında doğru hedef kitleyi bulmaya çalışmalısınız. Örneğin sattığınız ürün daha çok 40 yaş üzeri erkeklere hitap ediyorsa bu kişilerin İnstagram değil Tiktok kullandığını hedefleyebilirsiniz veya çevrenizdeki kişilere satış yapmak istiyorsanız arama motorlarında yakın çevrenize reklam verebilirsiniz. Böylece hedeflediğiniz doğru kişilere reklamlarınızı göstermiş olursunuz.

Sesli Arama Sorgularını Değerlendirme

Pek çok kişi aradıkları ürünleri bulmak için arama motorlarında sesli arama yapmaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak web sitelerinizi mobil cihazlara uyumlu hale getirmeli ayrıca anahtar kelimelerinizi sesli aramaları düşünerek de oluşturmanızı öneririz. Seo için de mobil görünümünün düzenlenmesi oldukça önemlidir. Kullanıcılarınıza mobil cihazlarda da iyi bir hizmet vererek hem seo hem de reklam çalışmalarınızda iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatabilirsiniz. 

7/24 Hizmet İle Müşteri Memnuniyeti

Ürün ve hizmetlerini pazarlayan kişilerin sadece reklam ve seo çalışmaları ile değil firmalarında 180 derece iyileştirme yapmaları faydalı olacaktır. Pazarlamanız ne kadar iyi olursa olsun hizmetiniz kötüyse insanlar bunu gerek yorumlarla gerek ağızdan ağıza pazarlama şeklinde negatif olarak belirtirler. Bu sebeple müşteri memnuyeti bir firmanın en çok dikkat etmesi gereken konulardandır. Özellikle internetten satış yapan kişiler müşterileri ile birebir muhatap olmadığı için mobil destek hatlarını başarılı bir şekilde yönetmelidir. Müşteri memnuniyeti artırılarak pazarlama çalışmalarına büyük katkı sağlayabilirsiniz. 

Pazarlama Çalışmalarında Video Kullanımı

Günümüzde hızlı tüketim ürünlerine olan talep git gide artarken uzun uzun yazılar okumak yerine herkes kısa videoları tüketmektedir. Pazarlama çalışmalarında gündemi takip etmek yerine geleneksel yöntemleri tercih ederseniz başarılı olma olasılığınız düşecektir. Video pazarlaması da gündemin getirilerinin takip edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Özellikle sosyal medya reklamlarında video pazarlama sıklıkla kullanımlaktadır. Influencerların videoların içine yerleştirdiği ürünler, hazırladıkları reelsler de video pazarlamasına örnektir. Herhangi bir ekipmana ihtiyaç olmadan sadece kaliteli bir cep telefonu ile başarılı video pazarlama yöntemlerini siz de değerlendirebilirsiniz. 

Video pazarlamalarının en çok kullanıldığı yerin sosyal medya olduğundan bahsetmiştik. Modern pazarlamanın en iyi örneği sosyal medyadır. Instagram, Meta, Twitter gibi sosyal medya kanalları milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Çok değerli bir pazarlama kanalı olan sosyal medya araçları özellikle doğrudan hedef kitleye ulaşmak isteyen kişiler için birebirdir. Geleneksel pazarlamanın aksine sosyal medya kullanarak geliştireceğiniz modern pazarlama stratejileriyle doğru hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz. 

Seo ile Organik Olarak Yükselme

Günümüzde kıymeti daha fazla bilinerek eticaret firmalarının kullandığı bir diğer yöntem seodur. Seo çalışmaları ile arama motorlarında doğal yollardan yükselebilirsiniz. Reklamlar her ne kadar satışların artmasında önemli bir kanal olsa da arama motoru kullanıcılarının pek çoğu arattıkları kelime ile çıkan ilk sıralardaki sayfalara daha fazla güven duymaktadır. Sitenizde pazarladığınız ürünler çerçevesinde oluşturacağınız kaliteli içerikler ile potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. 

Modern Pazarlama İle Ne Yapılması Hedeflenir?

Modern pazarlamanın hedeflerinin başında doğru hedef kitlenin belirlenmesi ve pazar odaklı stratejilerin gelmesi yer almaktadır. Tüketici alışkanlıklarının değişmesi ile ortaya çıkan yeni pazarlama strajelileri zaten modern pazarlamayı oluşturmuştur. Müşteri odaklı pazarlama stratejileri başarılı sonuçlar doğurmuştur. Birbirinden farklı talepleri olan müşteri grupları ele alındığında tüm tüketiciler için aynı reklam kampanyalarını oluşturmak günümüzde mantık dışıdır. Gelişmiş hedefleme sistemleri ile gerek sosyal medyadan gerekse arama motorlarından reklam yapılırken hedef kitleler detaylı bir şekilde belirlenebilmektedir. Ayrıca modern pazarlamada yapılan reklamların sonucunda "hedef kitleye doğru bir şekilde ulaşıldı mı, hedef kitle nasıl daha iyi hale getirilebilir" ölçümlenebilmektedir.

Modern pazarlama ile müşteri memnuniyeti yükseltilmeye çalışılmaktadır. Sosyal medya ve gelişmiş iletişim sistemleri ile beğenilmeyen markalar hızla yayılarak müşteri kaybedebilmektedir. Ayrıca gerek sanal pazaryerlerinde gerekse eticaret sitelerinde bulunan müşteri yorumları kısmı tüketicilerin davranışlarını etkilemektedir. Müşteri yorumları ve puanları iyi olan ürünlere talep artarken beğenilmeyen marka ve ürünlerin satışları düşmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında müşteri memnuniyeti artırılmalı ve modern pazarlama yöntemlerinin doğru bir şekilde sonuç vermesi beklenmelidir. 

Modern Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkları Nelerdir?

Geleneksel pazarlamada televizyonda veya bilboardlarda reklam verme maliyetleri yüksekken dijital pazarlamada eticaret sitesine sahip olan herkes Google Ads üzerinden kendi bütçesine uygun reklamları oluşturabilir. Modern pazarlamada yapılan çalışmaların maliyetleri geleneksel pazarlamaya göre oldukça düşüktür. 

Geleneksel pazarlamada yapılan çalışmaların sonuçları tam olarak ölçümlenemez. Modern pazarlamada ise sonuçların tamamı dijital platformlardan takip edilerek ölçümlenebilir. 

Geleneksel pazarlama ile yapılan reklamlar uzun süreçli planlamalar sonunda ortaya çıkarken dijital pazarlamada yaptığınız reklamları güncel olaylar çerçevesinde yenileyerek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Dijital pazarlamada yapılan çalışmalar sonucunda tüketiciler görüş ve düşüncelerini direkt yorumlar aracılığı ile iletebilirken geleneksel pazarlamada geridönüt ancak telefonla veya birebir görüşmelerde iletilmektedir. Bu sebeple modern pazarlama yöntemlerinin tüketici ve üretici arasındaki iletişimi daha iyidir. 

Geleneksel pazarlamada yapılan reklamlar belirli saat aralıklarında yayınlanabilirken dijital pazarlamada istediğiniz saat aralığında istediğiniz an reklamlarınızı açıp kapatabilirsiniz. 

Modern pazarlamada gündemi ve günceli yakalamak daha kolaydır ve daha başarılı sonuçlar elde edilir. 

Geleneksel pazarlama yapılırken firmalarda halkla ilişkiler ve pazarlama bölümü yer alırken modern pazarlamada sosyal medya uzmanları ve ajanslar ile çalışılır. 

Modern pazarlamada daha samimi bir dil tercih edilirken geleneksel pazarlamada kullanılan dil daha resmidir. 

Modern Pazarlama Yöntemlerini Kullanmak Önemli Mi?

Aslında yukarıda bahsettiğimiz her şey modern pazarlamanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Yine de bu konuyu detaylandıracak olursak hızla değişen dünyada hızla değişen teknolojileri takip etmeyen firmalar aynı Osmanlı gibi çökmeye mahkum kalıyor. Yeni gelen nesiller, gelişen teknolojilerin içine doğdukları için eski nesil pazarlama stratejileri onların üzerinde etkili olmuyor. Tüketici davranışları incelendiğinde özellikle çok bilinmeyen markalar adına konuşacak olursak internet alışverişlerinde güven kazanmak için sosyal medya hesaplarının mutlaka bulunması gerekiyor. Eticaret sitelerinde ürünleri gören kişiler sosyal medya hesaplarına bakıldığında güncel ve kaliteli içerikler bulamadığı takdirde alışverişten vazgeçebiliyor. Yani modern pazarlama içinde yer alan tüm detayların doğru bir şekilde yapılıyor olması da başarıyı getiriyor diyebiliriz. 

Sitenizde Modern Pazarlama Yöntemleri Uygulamak İçin EticaretYap'a Başvurabilirsiniz

EticaretYap oluşturduğu kaliteli eticaret siteleri ile müşterilerine en iyi hizmeti sunmak isteyen kişilerle çalışmaktadır. Hazır eticaret paketleri sayesinde internetten satış yapmak isteyen kişiler hemen web sitelerine sahip olarak satış yapabilmektedir. Ayrıca bünyemizde bulunan dijital pazarlama uzmanları ile yürüttüğümüz ortak çalışmalar sonucunda başarıya ulaşmak artık sizin için de çok kolay. Siz de modern pazarlama yöntemlerini 180 derece uygulayabileceğiniz bir hazır eticaret sitesine sahip olmak istiyor ve en güncel pazarlama yöntemleri ile sitenizi tanıtmak istiyorsanız hemen bizi arayabilir. Hizmetlerimiz ile alakalı bilgi alabilirsiniz.