Pazaryeri Satış Kanalının Belirlenmesi

Bir e-ticaret girişimi için bir satış kanalı seçmek, çevrimiçi pazarlar, web sitesi satışları, sosyal medya toplulukları ve iş ortaklarının kombinasyonunu seçmek anlamına gelir. Bu kanalların her biri endüstriye, ürüne ve platforma göre optimize edilebilir.

Web siteleri; doğrudan satış yapmak veya ürünlerin reklamını yapmak için kullanılabilir.

Sosyal medya; Hedef pazarlara konsantre olan bu satış kanalı, imaj ve marka oluşturmayı mümkün kılar.

Üçüncü ülke için distribütör satış kanalları pazarda; tüketicilerin ağı, itibarı ve güvenilirliği için kurulmuştur. Yerelleştirilmiş kampanyalarla satış yapılabilir. Satış ağı bir ortak veya distribütör aracılığıyla genişletilebilir.

E-ticaret yapmak isteyen şirketlerin, müşterilerinin kim olduğunu ve bir satış kanalı seçerken ürünleri ne zaman satın aldıklarını bilmeleri gerekir. Bu nedenle doğru çevrimiçi satış kanalını seçmek ürünlere, hizmetlere ve müşterilere bağlıdır.

Pazaryerlerinde Satış Kriterleri
Piyasalardaki satış kanalını belirlemek için aşağıdaki kriterlerin karşılanması gerekir:
-Seçilen veya seçilen satış kanalı için bir pazarlama stratejisi oluşturulmalıdır.

-Pazar yerlerinde bir satış kanalı seçmeden önce, dijital e-ticaret stratejisinin başlangıç ​​noktası, kimin ve neyin satılacağını belirlemektir.

-Her satış kanalının farklı hedefleri vardır. Piyasalardaki satış kanalının ihtiyaç ve hedeflere uygun olup olmadığı analiz edilmelidir.

-Pazarlardaki satış kanalı belirlenirken, satılacak ürün veya hizmet objektif olarak incelenmelidir.

Piyasalarda Satış Kanalları Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Her pazar kendine özgü kurallar ve kriterler sunar. Bu kurallar ve kriterler genellikle pazar ve tüketici güvenliğine odaklanır. Bu nedenle, pazarlarında satmak isteyen şirketler kuralları iyi bilmeli ve en önemlisi bu kurallara uymalıdır.

Çevrimiçi pazarlar, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için benzersiz bir satış kanalı açar. Pazar yerleri tarafından sunulan platformlarda yer alan şirketler, belirli komisyonlar ve tanıtım maliyetleri karşılığında ürünlerini veya hizmetlerini birçok bölgedeki farklı hassasiyetteki tüketicilere sunabilir. Ürünlerini çevrimiçi pazar satış kanalında görüntüleyebilen ve satabilen şirketler, geleneksel satış kanallarını çevrimiçi dünyaya taşıma olanağına sahiptir.

Piyasaların Operayonel Modelleri
Piyasaların operasyonel modelleri, satış kanallarının belirlenmesinde önemli bir kriterdir. Bu operasyonel modellerin yanı sıra sektörde şirketler adına piyasa operasyonları yürüten aracı kurumlar da bulunmaktadır. Perakendeciler bu aracılarla anlaşarak piyasa işlemleri yapabilirler.