E-ticaret Pazaryeri Satışı | Eticaretyap Akademi

Pazaryerlerinde Satış Giriş

E-ticaret yapmak isteyen işletmelerin birçok alternatifi değerlendirmeleri gerekmektedir. Bir işletme ürünlerini kendi e-ticaret mağazasından satabilir; ancak, yeni bir e-ticaret sitesi oluştururken büyük zorluklar yaşanabilir. Depolama, nakliye, ödeme alma ve en önemlisi müşterileri siteye çekmek çok karmaşık süreçler gerektirebilir. Peki işletmeler e-ticareti nasıl yapabilir?

Kendi e-ticaret sitelerini oluşturamayan veya e-ticaret sitesini yönetmekte zorlanan birçok şirket, çevrimiçi pazarlarında satış kanallarını tercih etmektedir. Bir e-ticaret sitesi oluşturmadan pazarlarındaki satış kanalları aracılığıyla ürünlerini hedef kitleye sunma olanağına sahip şirketler kârlılıklarını artırabilirler.

Pazaryerleri Nedir?
Çevrimiçi pazaryerleri, e-ticaretin bir iş modelidir. Farklı büyüklükteki şirketlerin ürünlerini ve hizmetlerini satmalarını sağlar. E-ticarette çok başarılı olan pazarlar çok kanallı pazar modelleridir. E-ticaretin en popüler ve karlı iş modellerinden biri olan pazar yerleri, üçüncü taraf tedarikçilerin ürünlerini tek bir çevrimiçi pazarda satmalarına izin verir. Tüm şirketler aynı yazılım altyapısını ve aynı algoritmaları kullanır. Tüm tedarikçiler ürünlerini tek bir web sitesinde dağıtır.

Piyasalar elektronik ticarette giderek artmaktadır. Çoğu e-ticaret sitesinin kendi markaları olmasına rağmen, bu platformlardan da yararlanırlar. Böylece potansiyel satışlarını artırabilir ve karlarını maksimize edebilirler.

Pazaryerlerinde Satış Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Pazarlarda satış yapmak, bir e-ticaret sitesi kurmanın büyük maliyetlerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, rekabetin zirveye çıktığı pazarlar markanın prestijinin korunmasını engelleyebilir.

Pazarlar bağımsız e-ticaret sitelerine daha fazla ziyaretçi çekmektedir. Birçok kişi, belirli bir şey aramasalar bile bu web sitelerine göz atar. Bu ziyaretçilerin bir kısmı da sitede karşılaştıkları farklı ürünleri satın alma eğilimindedir. Bu dürtü alımlarına yol açabilir.

Kendi e-ticaret sitesine sahip şirketler, pazarlarındaki satış kanalları aracılığıyla ürünlerini pazarlayarak kârlarını artırabilirler.

Piyasalar ayrıca sınır ötesi elektronik ticarete de izin vermektedir.

Piyasalarda 7/24 satılabilir.E-ticarette yeni fırsatlar sunan pazarlar iş tecrübesi getiriyor.

Piyasalarda çapraz satış fırsatları daha azdır.

Pazar kuralları marka hareketlerinin çeşitliliğini sınırlayabilir.

Pazaryerleri, e-ticarete başlamak isteyen şirketler için nitelikli bir iş gücü sağlar. Ayrıca performansı iyileştirme ve operasyonel hizmetleri güçlendirme gibi konularda destek ve hızlanma etkileri de sunar. Dijital becerileri sayesinde ürünleri inceleme, alışveriş sepetine ekleme ve satın alma gibi tüketici davranışlarını rapor edebilirler. Buna ek olarak, pazar yerleri, işletmelere yorum göndermek de dahil olmak üzere, ürün listesinden paketlemeye kadar hizmet kalitesini artırmak için uygulamalar sağlayabilir.