Promosyon Ürünler İle Satış Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Promosyon ürünler geleneksel ve e-ticarette yeni hedef kitlelere ulaşmak ve satışları arttırmak için başvurulan bir yöntemdir. Promosyon ürünlerin geçmişten günümüze kadar kullanılmaya devam edilmesi aslında bu ürünlerin satış ve tanıtımda ne kadar etkili olduğunu açıklamaktadır. Firmalar ister sanal mağaza sahibi ister fiziki mağaza sahibi olsun her iş kolunda promosyon ürünlerini dönem dönem kullanmalılardır. Her sektörün kullanabileceği promosyonlar özellikle satış arttırmak için önemli araçlardır. Yeni açılan mekanlar, sektöründe yeni olan firmalar promosyonları kullanarak geniş hedef kitlelere ulaşabilirler.

İlgili Yazı: E-Ticarette Sadık Müşteriler Kazanmak İçin Neler Yapılmalıdır?   

Peki Promosyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ürünlerini daha geniş bir kitleye pazarlamak isteyen kişiler çeşitli promosyonlar yapmaktadır. Eticaret sitelerinden alışveriş yapan kişilerin promosyonlu ürünleri daha fazla tercih ettiği açıklanmıştır. Promosyon, firmaların belirledikleri ürünlerin yanında müşterilere ücretsiz olarak gönderilen ürünlerdir. Bu ürünler sayesinde müşteriler firmalara daha fazla sempati beslemektedir. En etkili satış yöntemlerinden biri olan promosyonlu ürün satma konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunların başında verdiğiniz promosyonların müşteriler tarafından beğenilebilecek ve sevilecek ürünler olmasına dikkat etmeniz gelmektedir. Son kullanma tarihi yaklaşmış, uzun zamandır mağaza rafınızda duran ama satılmamış ürünleri promosyon olarak gönderdiğinizde yaptığınız çalışma pek de olumlu geri dönüşler almayabilir. Bu sebeple müşterilerinizin ilgisini çekebilecek veya yeni çıkarmayı planladığınız ürünleri promosyon olarak dağıtarak hem müşterilerinizi memnun etmiş hem de ürünlerle ilgili müşterilerinizin görüşlerinizi öğrenmiş olursunuz.

Promosyon Yapmanın Eticaret Sitelerine Katkıları Nelerdir?

  • Öncelikle promosyon yapmanın en büyük avantajı pazarlanan ürünlerin daha hızlı bir şekilde satışlarının sağlanmasıdır. Bunun yanında çeşitli promosyonlar yapan firmalar müşteriler arasında kulaktan kulağa yayılarak marka bilinirliklerini daha kolay bir şekilde artırmaktadır. Promosyon sayesinde ürünlerinizi deneyimleyen müşteriler ürünlerinizden memnun kalırlarsa sadık müşteriler elde etmiş olursunuz.
  • Pek çok müşteri promosyonlu ürünler sayesinde marka ile daha fazla bağ kurmaktadır. Bunun sebebi markaların müşteri odaklı olarak çalıştığını hissetmeleridir.
  • Promosyonlar sayesinde satışlarını artıran firmalar pazardaki yerlerini de daha sağlam bir hale getirerek pazar hacmini genişletmektedir.
  • Bilinirliği fazla olmayan markalar promosyonlu ürünlerle kendilerini daha iyi tanıttıktan sonra rakip firmalar ile yarışabilir hale gelmektedir.

Promosyon Ürünleri Nasıl Seçilir?

  1. Promosyon ürünleri seçerken çok fazla maliyetli olmamalarına dikkat edilmelidir. Sonuçta para kazanmak isterken daha fazla zarar etmek istemezsiniz.
  2. Müşterilerin talep edebilecekleri ürünler promosyon olarak sunulmalıdır.
  3. Promosyon ürünleri özel olarak üretiliyorsa ihtiyaç olacak kadar üretilmelidir.
  4. Rakip firmaların promosyon olarak seçtiği ürünler de incelenmeli ve talep görmüş ürünler geliştirilerek kullanılmalıdır.

promosyon-urunler-ile-satis-arttirma

Promosyon Ürünler İle Satış Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

1- İlk Siparişe Özel İndirim

Sitenizden ilk kez ürün satın alan kitle için özel bir kod oluşturarak “ilk siparişlere özel 20 tl indirim” gibi kampanyalar yapabilirsiniz.

2- Yüzde Oranlı İndirimler 

Günümüz firmalarının en sık kullandığı promosyon türü yüzde oranlı indirimlerdir. Bu indirimlerin sıklıkla kullanılma sebebi oldukça  etkili ve ilgi çeken bir yöntem olmasıdır. Satışlar bazen durgunluk dönemine girebilir. İşte tam bu noktada firmalar seçtikleri promosyon ürünler için %50, %20 gibi indirimler uygulayarak ilgiyi ürünlere hızlıca toplayabilir.

3- Direkt Fiyat İndirimleri

Direkt fiyat indirimleri ürünlerin üzerindeki fiyata direkt olarak indirim uygulanmasıdır. Örneğin 50tl lik bir kazağın üzerinin çizilerek indirimli fiyat olarak 25tl yazılması bir fiyat indirimidir. Fiyat indirimleri yüzde odaklı indirime göre hesaplanma gereği olmaması ve indirimli ürün fiyatının direkt olarak müşterinin görebilmesi yönünden daha etkili olmaktadır.

4- Bir Alana Bir Bedava, Bir Alana İkinci Ürüne İndirim Promosyonları

E-ticaret sitelerinde ortalama sepet tutarını arttırmak ve sitede zaman geçirme süresinin uzaması için yoğunlukta kullanılan bir promosyon türüdür. “Bir alana bir ürün bedava”, "Bir alana ikinci üründe %50 indirim” şeklinde ürünlere uygulanır. Aynı zamanda stoklarda tarihinin geçmesi yakın olan ürünlerin eritilmesi için de kullanılabilecek bir yöntemdir.

5- Çoklu Ürün Satışlarında Promosyon Ürünler Kullanabilirsiniz 

Ortalama sepet tutarını arttırmak ve ürün stoklarını eritmek için bir başka yöntem de çoklu ürün satışlarında indirim uygulanmasıdır. “3 Al İki Öde, 2 Alana Bir Bedava, 2 Alana Üçüncüsü %70 indirimli” şeklinde uygulanabilir. Özellikle kişisel bakım ürünlerinde ve kıyafet satışlarında yoğun olarak kullanılmaktadır.

6- Aciliyet ve Kıtlık Hissi İle Satın Alma İhtiyacı Yaratan Promosyon Ürünler

Özellikle internetten satış sitelerinde ağırlıklı olarak kullanılan promosyon ürünleri acil satın alma ihtiyacı yaratmaktadır. Örneğin, “İndirim için son 1 saat, Bu ürün stoklarımızda sınırlıdır, Üründen son bir adet kaldı” gibi aciliyet ve kıtlık hissi yaratan cümleler kullanıldığında tüketiciler üzerinde büyük bir etki ve satın alma davranışının gerçekleşmesine neden olduğu gözlemlenmektedir.

E ticarete geçerek internetten satış yapmak için kaliteli bir e-ticaret sitesine ihtiyacınız vardır. Geniş kitlelere satış yapacağınız e-ticaret platformunuzda sahip olmanız gereken en önemli şey, altyapısının sağlam ve güvenilir olmasıdır. Hiçbir yazılımsal bilgiye sahip olmadan bu girişime atıldığınız için altyapısal bilgiler ve sektörle ilgili detaylara hakım olmamanız bu noktada normaldir. Bu aşamada sizler için e-ticaret platformları geliştiren yazılım firmalarından yardım alabilirsiniz. EticaretYap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin özel teknolojilerle geliştirdiği e-ticaret paketlerini inceleyerek ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetlere ulaşabilirsiniz. Hazır e-ticaret paketlerini tercih ederseniz hiçbir altyapısal işle uğraşmanıza gerek kalmadan sadece sitenize ürünleri yüklemekle uğraşırsınız.