Sektör Analizi Yapmanın E-ticaret Firmaları İçin Önemi

Sektör analizi, firmaların rakiplerinin durumunu ve stratejilerini tespit ederek aralarından sıyrılmak amacıyla yaptıkları detaylı araştırmadır. Sektörü detaylı şekilde araştırarak bilgi sahibi olmak, firmanızın nasıl bir rekabet denizinin içerisinde kendini bulacağını gösterir. Firmalar pazardaki rekabet ortamını güncel olarak takip etmeli ve ne yönde gelişmeler yaşandığını analiz etmelidir. Trendler hakkında bilgi sahibi olmanız, rakibin hangi satış stratejilerini uyguladığını bilmeniz firmanız adına alacağınız kararlarda büyük rol oynamaktadır. Rakiplerinizin mevcut durumlarını, geliştirdiği stratejileri, eksikliklerini, güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmeniz firmanızı iyileştirme ve geliştirme çalışmalarınızda yol gösterici olurken sektörünüzün liderlerinden olma şansınızı artıracak önemli bilgiler içermektedir. Dolayısıyla pazarı yakından tanımak için sektör analizinin yeri son derece önemlidir.

Sektör Analizi Neden Önemlidir?

Sektör analizi yapmak, rakip firmalarla ve satış yapacağınız sektörle alakalı ihtiyaç duyduğunuz tüm verileri size sunduğu için önemlidir. Sahip olduğunuz bu veriler sayesinde firmanız için yapacağınız geleceğe yönelik planlarınızı oldukça verimli hale getirebilirsiniz.

Sektör Analizi Nasıl Yapılır?

 

1- Rakip analizi

Rakip analizi, firmanızla aynı veya benzer ürün ve hizmetleri satan firmalarla olan rekabetinizin analiz edilmesidir. Öncelikle sattığınız ürün ve hizmet her ne ise arama motorları yardımıyla bu hizmetleri aratarak ilgili ürünü satan firmaların web sitelerini detaylı inceleyebilirsiniz. Firmaların hangi konuda yetersiz olduğunu web sitelerinden ve Google’a verdikleri reklamlardan tespit edebilirsiniz. Firmaların verdikleri reklamlar, uyguladıkları kampanyalar, sitelerindeki satış stratejileri, ürün açıklamaları, ürünlerine yapılan yorumlar ve değerlendirmeler size doğrudan yol gösterecek etkenlerdir. Kullanıcıların rakip firmanın ürününe yaptığı yorumları baz alarak internet siteniz üzerinden sattığınız benzer ürünlerde geliştirmeler yapabilirsiniz. Ayrıca kampanyalar, indirimler ve sloganlardan yola çıkarak yeni fikirler üretebilirsiniz. Detaylı rakip analizinden sonra ürün ve hizmetlerinizi rakiplerden ayırt eden özelliklere karar vererek çeşitli pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz.

İlgili Yazı: E-Ticaret Firmaları İçin Durum Analizi Yapmanın Önemi Nedir?

2- Tüketicilerin Ürünlere Olan İlgi ve Talebi

Araştırmalarınızı yaparken kullanıcılara sunacağınız ürün ve hizmete olan talebin çeşitli yöntemlerle tespit edilmesi oldukça önemlidir. Hizmetinizle ilgili hangi ürün en çok aratılıyor? Hangi ürünler firmaların web sitelerinde çok satanlarda yer alıyor? Kullanıcıların dikkatini ne tür ürünler çekiyor? Gibi soruların cevaplarını tüketici alışkanlıklarını analiz ederek bulmalısınız. Böylece e-ticaret sisteminiz üzerinden müşterilerin ilgi alanına giren ürünleri tespit ederek satışa sunabilirsiniz. Firmanızın bütçesini gereksiz şeyler için harcamamış olurken geniş satış hacimlerine ulaşma şansı yakalarsınız. Kullanıcılar firmanızda halihazırdaki ürünlere zaten yoğun talep gösteriyorsa bu ürünlerin tanıtımı için çalışmalar yapmamalısınız. Bunun yerine markanızın bilinirlik çalışmalarına yoğunlaşmanızda fayda var. Ancak sattığınız bir ürün grubuna yeterince ilgi yoksa bu ürün tüketiciler için sorun çözmüyor olabilir. Dolayısıyla ürününüz üzerinde tüketicilerin ilgisini çekecek şekilde tekrar düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Ürünü özel pazarlama çalışmalarıyla benzersiz hale getirerek baştan yaratmak sizin elinizde. Yeterli talep karşılandıktan sonra tekrar markalaşma üzerine çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.

3- Tüketici Eğilimlerini ve Tüketici Alışkanlıklarını Göz Ardı Etmeyin

İnternetten satış yapmadan önce firmanızın geleceği için çok çok önemli olan bir araştırmayı mutlaka yapmanız gerekmektedir. Tüketicilerin eğilim ve alışkanlıklarını tespit ederek hangi ürünlere talep çok, internetten en çok satılan ürünler, sektörünüzle ilgili satacağınız ürünlerin detaylı araştırması son derece önemlidir. Bu aşamadayken size önerebileceğimiz bir yöntem ise; sektörün lider pazaryerlerini gezinerek hangi ürün ve hizmetin satışını yapacaksanız farklı satıcılar ve markaların bu ürününü inceleyin. Kullanıcı yorumlarını okuyun, puanlamalara bakın, hangi işlevin en çok beğenildiğini tespit edin ya da hangi sorundan kaynaklı kullanıcıların problem yaşadığını. Bu tespitler ürünlerinizi satmadan önce size mutlaka yardımcı olacaklardır.

4- Tüketicilere Dijital Kanallardan Ulaşma Yolları

Ürün ve hizmetlerinizi dijital dünya kullanıcılarına etkili yollarla ulaştırabilmeniz firmanız için önemlidir. Sektör analizi  yaparken tüketicilere hangi kanallar üzerinden ulaşabileceğinize çok iyi karar vermelisiniz. Pazarlama stratejilerinizi doğru kanallar üzerinden hedeflenmiş tüketiciler için hazırlarsanız çalışmalarınızdan yüksek verim alabilirsiniz. Dolayısıyla ülkemizde ve dünyada en yaygın kullanılan sosyal mecraları araştırarak bunlar arasında hangi kitlelere, hangi yollarla ulaşabileceğinize karar vermelisiniz. Eğer dijital kanalları araştırmadan çalışmalara geniş haritadan bakarak başlarsanız boş yere zaman ve para kaybetmiş olursunuz.

Kitlelerin yoğun olarak kullandığı çeşitli kanallar yoluyla onları yakalamak bunun için en iyi yol olabilir. Facebook, Instagram gibi sosyal medya kanallarından firmanıza ait business hesap açarak ürün ve hizmetlerinizle ilgili düzenli içerikler ve reklamlar paylaşmanız kullanıcılara ulaşmak için önemli bir adımdır. Bunun dışında Google ADS reklamlarıyla görüntülü ve arama ağı reklamlarına başvurarak arama motorunda en üst sıralarda yer alırken yeni hedef kitlelere de hizmetlerinizi ulaştırabilirsiniz. Unutmamalısınız ki e-ticaret sektörünün can damarlarından birisi de reklam ve pazarlama çalışmalarından geçmektedir. Doğru ve planlı reklam stratejileriyle büyük hedef kitlelere ulaşarak satış hedeflerinizi gerçekleştirmeniz hızlı ve kolay olacaktır.

İlgili Yazı: Firmanızın Gelişmesini Sağlayacak Modern Pazarlama Yöntemleri

5- Planlamalar Dahilinde Bütçe Hesaplaması

Sektör analizi yaparken trendlere, tüketici alışkanlıklarına, ürün yaşam eğrisine, rakip analizini ve sektördeki rekabet ortamını inceledikten sonra firmanız için finansal öngörülerde bulunmanız faydalı olacaktır. Tüm araştırmalarınızı detaylı şekilde yaptıktan sonra firmanızın gerekli olan optimizasyon çalışmaları için ne kadarlık bütçe ayırabileceğini hesaplamalısınız.  Örneğin; ayda kaç adet ürün satabileceksiniz, pazarlama çalışmalarına ne kadar bütçe ayırabilirsiniz? Pazardan ne kadar pay alacaksınız? Pazarlama çalışmalarından sonra ne kadar kar elde edebilirsiniz? gibi soruların cevaplarını verebilmeniz gerekmektedir. Bu soruları cevaplandırdıktan sonra da finansal planlamalarınızı bu bilgilere göre hazırlayabilirsiniz.

6- Pazarın Geleceği Hakkında Öngörülere Sahip Olun

Pazarda, bugün son derece trend olan bir ürün yarın eskisi gibi rağbet görmeyebilir. Tüketici alışkanlıkları ve trendleri sabit değil, değişkendir. Dolayısıyla pazarın geleceğini de göz önünde bulundurarak araştırmalarınızda bu konuya yer vermelisiniz. Tüketicilerin şuandaki trendlerini, alışkanlıklarını, eğilimlerini takip ederek pazarın geleceğine dair öngörülerde bulunarak yatırımlarınızı bu şekilde yapmalısınız.

7- E-ticaret Yazılımı Satışınızı Doğrudan Etkiler

E-ticaret sektöründe başarıyla satış yapabilmek için kullanıcı memnuniyetini ilk sırada tutmak gerekir. Dolayısıyla kullanıcılara ürün ve hizmetlerinizi sunacağınız web sitesinin altyapısı son derece önemlidir. Ana sayfa yüklenme hızınız yavaşsa, sepete ulaşmak güçse, web siteniz karmaşık ve düzensizse, göz yoruyorsa, güvenli ödeme sistemleri kullanılmıyorsa ziyaretçiler sitenizden hızla uzaklaşabilir ve rakip firmalara yönelebilirler.  Bu nedenle kullanıcı deneyimine en uygun e ticaret yazılımlarını kullanmak firmaların yapması gereken ilk iştir.

E-ticaret yap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin geliştirdiği akıllı e-ticaret paketleriyle internetten satış için gereken tüm hizmetleri siz değerli iş ortaklarımıza sunmaktayız. Kaliteli SEO’ya uygun altyapı hizmetimizin yanında dijital pazarlama ekibimizden de reklam ve pazarlama hizmeti alarak satış hedeflerinizi hızla gerçekleştirebilirsiniz. Kullanıcı deneyimine en uygun siteyi müşterilerinize sunarak satışlarınızda zirveyi görebilmek sizin elinizde. Dilerseniz 30 günlük ücretsiz eticaret paketimizi deneyerek özel panelimizin keyfini çıkarabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek ve sitemizi ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.