Sosyal Medya Pazarlama Nedir ve Planlama Nasıl Yapılır?

Sosyal medya pazarlama son yıllarda en fazla tercih edilen pazarlama yöntemlerindendir ve satışları artırmada oldukça önemlidir. Yediden yetmişe neredeyse herkesin bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır. İnsanların sosyal medya hesaplarının var olması bir yana, çoğu kişi gün içinde defalarca kez sosyal medya hesaplarında dolaşım yapmakta ve aktif olarak hesaplarını kullanmaktadır. Sosyal medya kullanımının bu kadar sık olması e-ticaret firmaları için harika bir pazar oluşmasını sağlamaktadır. Firmalar potansiyel müşterilerine daha kolay ulaşmayı, ürünlerini tanıtmayı ve kullanıcıları ile etkileşim kurmayı sağladıkları sosyal medya hesapları ile daha pek çok avantaj da sağlamaktadır. Günümüzde neredeyse tüm eticaret sitelerinin sosyal medya hesapları vardır ve güncel olarak kullanılmaktadır.

Firmaların sosyal medyayı güncel olarak kullanması elbette önemlidir ama sosyal medyanın doğru kullanılıyor olması daha önemlidir. Gelişigüzel yapılan paylaşımlar sadece vakit kaybı olarak kalır. Bu sebeple sosyal medya pazarlama yöntemlerinin neler olduğunu öğrenmeli ve hesaplarınızı belli bir düzende yönetmelisiniz. Yazımızın devamını okuyarak sosyal medya pazarlama detaylarını ve sosyal medya hesaplarını nasıl yönetebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

 

1- İçeriklerinizi Takipçilerinize Göre Belirleyin

Sosyal medya içeriklerini takipçileriniz için hazırladığınızı düşünürsek onların hoşlarına gidecek ve ilgi duyacakları içerikler hazırlanması gerekmektedir. Peki "takipçilere göre nasıl içerik planlarız?" diye düşünüyorsanız; en çok etkileşim alan gönderilerinizi, beğeni ve yorumları en fazla olan gönderileri ve paylaştığınız gönderi ile en fazla satış yaptığınız içerikleri belirleyebilirsiniz. Bunlar gibi belirleyici unsurlar bir sonraki içeriğinizi nasıl belirleyeceğinizle ilgili size yol gösterici olabilir.

Ayrıca sosyal medya hesaplarının pek çoğunda işletme hesabı ayrıcalığı bulunmaktadır. İşletme hesabı açtığınızda sayfanızdaki pek çok veriye daha kolay ulaşarak içerik stratejilerinizi daha kolay belirleyebilirsiniz.

2- Belli Bir Düzende Paylaşım Yapın

Sosyal medya pazarlaması yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de düzenli içerik paylaşımıdır. Bunun sebebi takipçiler tarafından daha güvenilir olarak algılanmak ve onları sıkmamak için diyebiliriz. Örneğin bir kıyafet markasısınız ve yeni bir koleksiyon çıkardınız. Koleksiyondaki bütün kıyafetleri aynı anda paylaşmak müşterilerinizin ana sayfasında çok yer kapladığınız için biraz itici olabilir. Bunun yerine gün içinde değişik aralıklarla ve çok fazla olmadan paylaşım yapmanız, müşterilerinize onları sıkmadan firmanızı hatırlatmaktadır. Ayrıca düzenli olarak yapılan paylaşımlar çok daha profesyoneldir.

  • Paylaşım saatlerini belirlerken yine takipçilerinizin etkileşimlerinin fazla olduğu saatleri göz önünde bulundurmalı ve o saatler içinde paylaşım yapmalısınız.

3- Kaliteli Görseller Kullanın

Sosyal medya hesaplarında paylaşım yaparken profesyonel görünmek için paylaştığınız fotoğrafların kalitesi yüksek olmalıdır. Kalitesi düşük, tam olarak anlaşılmayan resimler satışlarınızın düşmesine bile sebep olabilmektedir. Özellikle Instagram direkt görsel pazarlamanın yapıldığı bir kanal olarak düşünüldüğünde ve takipçilerinize sadece fotoğraflar aracılığı ile ulaşabildiğiniz için bu alanda kötü olma ihtimali düşünülmemelidir. Gerekirse pazarladığınız ürünler için Instagram'a özel ürün çekimleri yapılmalıdır. Kıyafet veya ayakkabı gibi ürünlerin satışını yapan firmalar bu çekimlerde çeşitli mankenler kullanarak ürünlerinin daha güzel görünmesini sağlayarak takipçilerini alışveriş yapmaya teşvik edebilmektedir.

4- Paylaşımlarınızda Yenilikler Yapın

Sosyal medya hesaplarınızı açtıktan sonra belirli bir süre ürün tanıtımı yapıyor olmanız müşterilerinizin sizi tanıması açısından normaldir ama daha sonraları devamlı aynı paylaşımların yapılıyor olması sıkıcı olabilir. Bu sebeple ürün paylaşımlarınızın arasına üretim aşamalarının videolarını, ürünlerin nasıl kullanıldığını, çalışma ortamınızı, işinizle ilgili çeşitli uzmanlarla yapacağınız canlı yayınlarınızı veya reels videolarınızı paylaşarak sosyal medya hesaplarınızı daha canlı bir hale getirebilirsiniz. Böylelikle hem müşterilerinizin firmanızı daha iyi tanımasını ve firmanıza karşı daha samimi hissetmelerini sağlarken, etkileşimlerin artması ile daha çok takipçi kazanarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

sosyal medya pazarlama nedir, sosyal medya planı nasıl hazırlanır?

Sosyal Medya Planı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sosyal medya içerik planı, e ticaret sitelerinin sosyal medya hesaplarını en etkili şekilde kullanmasını sağlayan yöntemdir. Doğru bir sosyal medya planlaması ile takipçileriniz hızla çoğalırken marka bilinirliğiniz de artacaktır. Günümüzde pek çok kurumsal firmanın sosyal medya uzmanı çalıştırıyor olması boşuna değildir. Sosyal medyanın etki gücü anlaşıldıkça dijital pazarlama ve reklam stratejileri de yön değiştirmiştir. Peki sosyal medya planı nasıl yapılır?

1- Değişik Platformlara Değişik İçerikler Hazırlayın

Sosyal medya platformlarının pek çoğunun kullanım amacı farklıdır. Örneğin Instagram'da görsel içerikli paylaşımlar yapılırken Twitter'da daha çok metin paylaşımları yapılmaktadır. Bu gibi ayrıntılar sebebiyle değişik sosyal medya hesaplarına değişik içerikler hazırlanması gerekir. Ayrıca çoğu sosyal medya aracının görsel boyutları da birbirinden farklıdır. Bu sebeple hepsi için ayrı ayrı görsel boyutları belirleyerek paylaşımları o şekilde yapmalısınız. Aksi takdirde paylaşımlarınız güzel görünmeyecektir.

2- İçerik Dilinizi Belirleyin

Takipçileriniz ile iletişim kurarken kullandığınız dil marka bilinirliğinizle doğrudan ilgilidir. Şöyle ki hobi malzemeleri satan bir firma ve Mercedes gibi bir araba firmasını düşünelim. Sanatsal hobilerle uğraşan insanlara ürün satışı yaparken resmi bir dil kullanmanıza gerek yoktur. Onun yerine ürünleri ve işlemleri düzgünce anlatacağınız samimi bir dil kullanmanız gerekmektedir. Peki samimi dili Mercedes gibi bir arabayı satarken kullanırsak nasıl olur? Araba çok daha pahalı bir ürün olması sebebiyle insanlar alışveriş yaparken daha ciddi bir şekilde ürünlerin tanıtılmasını isterler. Ayrıca kullanacakları arabaya canlarını emanet ettikleri için tüm detayları yine aynı ciddiyetle öğrenmek isterler. Kısacası sattığınız ürün ve müşterileriniz üzerinde bırakmak istediğiniz etki kurumsal dilinizi belirlemelidir.

3- Hedef Kitlenizi Belirleyin

Ürünlerinizi kime satmak istediğinizi belirlemeniz doğru yolda ilerlemenizi sağlamaktadır. Hedefi olmayan kişiler, sağa sola savrularak maalesef doğru adımları atamazlar. Bu sebeple sosyal medya pazarlaması yaparken hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirleyerek onların taleplerine göre ürün ve paylaşımlarınızı belirlemelisiniz.

4- Hastag Kullanmayı Unutmayın

Çoğu sosyal medya aracında bulunan hastagler, sattığınız ürünleri arayan insanların karşısına sizin firmanızın çıkmasını sağlamaktadır. Doğru hastagler kullanılarak takipçiniz olmayan milyonlarca insana ulaşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu çok fazla hastag kullanmamak ve hem genele hem özele hitap edecek hastagler kullanmaktır. Peki bu nasıl yapılır? En çok paylaşım yapılan hastagleri kullanmanız her zaman iyi değildir. Bunun sebebi o hastag ile çok paylaşım yapılmış olması, kullanıcıların size ulaşmasını zorlaştırabilmektedir. Bu sebeple hastag kullanırken hem fazla talep edilen hem de daha firmanıza özgü hastagler tercih etmelisiniz.

5- Sosyal Medya Analizlerine Odaklanın

Sosyal medyanızda paylaşımlarınızı yapıyor ve çok da güzel etkileşimler alıyor olabilirsiniz. Yine de düzenli olarak içerik analizi ve etkileşim analizlerini takip etmelisiniz. Genellikle aylık olarak hazırlanan sosyal medya raporları ile sosyal medya hesaplarınızdan hangilerinin daha başarılı olduğunu tespit ederek, bu yönde gelişmeler yapabilirsiniz.

6- Sosyal Medya Reklamlarını Kullanın

Organik olarak yapılan tüm gelişmelerin yanı sıra firmanızın daha hızlı yükselmesini sağlayacak bir diğer etken sosyal medya reklamlarıdır. Kaliteli ve doğru bir şekilde hazırlanmış reklamlar, beklediğinizden çok daha etkili olarak satışlarınızın ve takipçilerinizin hızla artmasına sebep olabilmektedir.

7- Rakiplerinizin Paylaşımlarını Takip Edin

Rakip analizi e-ticarette devamlı olarak yapılması gereken işlemlerden biridir. İnternette her konu çok hızlı değiştiği için popüler olanı yakalamak oldukça zordur. Bu sebeple sosyal medya pazarlama yöntemleri içinde rakiplerin takip edilmesi önemli bir yer kaplamaktadır. Düzenli olarak rakip sayfalar takip edilmeli, hangi içeriklerinin daha fazla etkileşim aldığı belirlenmeli, rakiplerde fark edilen negatif yönler pozitife çevrilerek kullanılmalıdır.

8- Kullanıcılarınızı Sosyal Medyadan Yönlendireceğiniz Eticaret Sitenizi İyileştirin

Sosyal medya hesapları her ne kadar iyi yönetilse de, bu hesaplardan yönlendirme yapılan eticaret siteleri kaliteli değilse pozitif sonuçlar beklemek saçma olacaktır. İnternetten alışveriş yapan kullanıcılar güvenilir olmayan, eror veren, yönlendirmeleri iyi olmayan veya tıkladıklarında açılmayan sayfaları tercih etmemekte, hatta o sitelerden çıktıkları gibi bir daha da kullanmak istememektedir. Bu sebeple kaliteli altyapıya sahip, iyi bir eticaret sitesi kurmanız satışlarınızı doğrudan etkilemektedir. EticaretYap ailesi olarak hayal ettiğiniz sanal mağazayı sizlere sunmakta ve en iyi alt yapıları sağlamaktayız. Yazılım ekibimizin özel olarak ürettiği hazır e ticaret paketlerinden ihtiyacınıza uygun olanı seçerek internetten satış yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Ayrıca uzman dijital pazarlama ekibimizin sosyal medya planlama stratejilerinden yararlanarak satışlarınızı hızla artırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

sosyal medya pazarlama nedir, sosyal medya planı nasıl hazırlanır?

İlgili İçerik: Sosyal Medyada Satış Yapabilmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Sosyal Medya Takvimi Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Sosyal medya pazarlama ve sosyal medya planlaması ile ilgili bahsettiğimiz konulardan sonra aktarmamız gereken bir diğer konu da sosyal medya takvimi hazırlamaktır. Sosyal medya takvimi, sosyal medya planlamasından biraz daha ayrıntılı ve spesifik olarak yapılmaktadır. Sosyal medya planlamasında daha çok analizler, ne çeşit paylaşımlar yapılacağı gibi konular belirlenirken; sosyal medya takviminde aylık veya haftalık olarak yapılacak tüm etkinlikler belirlenir.

Hangi görsel, video veya hikayelerin paylaşılacağı, kullanılacak metinler, hastagler ve özel günlerle ilgili yapılacak çalışmalar sosyal medya takviminde belirlenir.

Sosyal Medya Takvimi Hazırlanarak Ne Gibi Avantajlar Elde Edilir?

  • Sosyal medyada düzenli paylaşım yapmanın pozitif etkiler olduğundan bahsetmiştik. Yapılacak olan paylaşımların önceden planlanması işlerin daha düzenli ilerlemesini sağlayacağı için firmalar sosyal medyada daha profesyonel görünürken sizin de "her gün ne paylaşacağız" diye düşünmenize gerek kalmaz.
  • Düzenli paylaşım yapılması sosyal medya etkileşimlerini artırmaktadır.
  • Yapılacak olan işler önceden belirlenip düzenlendiği için firmalar zamandan tasarruf eder.

Sosyal Medya Takvimi Hazırlarken Kullanılabilecek Araçlar

Sosyal medya takvimi hazırlarken kullanılabilecek pek çok araç bulunmaktadır. Bu araçlar işlerinizi daha kolay bir şekilde ilerletmenizi sağlarken, içerik planlamaları yapmanıza da yardımcı olmaktadır.

Sosyal Medya Takvim Araçları : HootSuite, Tweet Deck, Facebook Business Manager ve Facebook Business Suite

1-HootSuite

Sosyal medya takvimi oluştururken en çok kullanılan araçlardan biridir. Planlama yaparken kullanıcılara pek çok kolaylık sağlamaktadır. Hangi sosyal medya hesaplarında hangi paylaşımların yapılacağı, tarihleri ile önceden belirlendiğinde paylaşımlar otomatik olarak yapılmaktadır. Ayrıca uygulamadaki paneller gönderi analizleri yapmanız konusunda da sizlere kolaylık sağlamaktadır.

2-Tweet Dect

Tweet Deck adından da anlaşılacağı gibi Twitter paylaşımlarında kullanabilceğiniz bir uygulamadır. Twitter'da yapmayı planladığınız paylaşımları kolaylıkla Tweet Dect üzerinden planlayabilir, kendinize anlaşılır bir takvim oluşturabilirsiniz. Ayrıca Twitter ara yüzü ile entegre olan uygulama, bildirim ve mesajlar gibi etkileşimlerinizi de takip etmenizde sizlere yardımcı olmaktadır.

3- Facebook Business Manager, Facebook Business Suite

Facebook ve Instagram için sosyal medya takvimi oluşturacağınız araçlardır. Ayrıca sadece içerik planlaması değil reklam planlaması da yapılabilen araçlar ile içeriklerinizi rahatlıkla planlayabilirsiniz.