E-ticaret Sosyal Medya Pazarlaması Süreci |EticaretYap

İnsanların sosyal medya hesaplarına harcadıkları zaman göz önüne alındığında, sosyal medya pazarlamasının önemi ortaya çıkıyor.

Giderek artan bir etkiye sahip olan sosyal medya, büyük bir müşteri potansiyeline sahiptir ve günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir, artık pazarlama hedeflerinin en önemli parçasıdır. Hemen hemen tüm işletmelerin veya e-ticaret sitelerinin popüler sosyal ağlarda hesapları vardır. Birçoğu yıllardır fiziksel mağazalarda, e-ticaret sitelerinde ve sosyal medyada faaliyet gösteriyor.

Ancak, bir işletme veya e-ticaret sitesi sosyal medyada herhangi bir varlık göstermiyorsa ve sosyal medyanın faydalarından yararlanamıyorsa; sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmaz.

Sosyal Medya Pazarlaması Ne Demek?

Sosyal medya pazarlaması temel olarak bir ürünü veya hizmeti pazarlamak için sosyal medyayı kullanır. Bu pazarlama stratejisi; "Metin, fotoğraf ve videoları sosyal medya platformlarında paylaşma, etkileşimleri geliştiren içerik oluşturma ve sosyal medyada reklam yapma" gibi belirli etkinlikleri içerir.

Sosyal medya, markalar için önemli faydalarının yanı sıra riskler de sunar. Alakasız içerik veya yanlış medya paylaşımı marka prestijini zayıflatabilir. Afet senaryoları göz önünde bulundurulmalı ve bu gibi durumlarda çözümler geliştirilmelidir.

E-Ticaret ve Sosyal Medya Pazarlama

E-ticaret şirketleri de dahil olmak üzere birçok işletme, sosyal medyanın potansiyelinden tam olarak yararlanamaz. Bu şirketlerin çoğu, sosyal medyanın müşterileri veya potansiyel müşterileri çekmek için nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğini gerçekten bilmiyor.

E-ticaret işletmeleri müşteri bakış açılarını anlayabilir. Tüm şirketler aynı amaçla sosyal medyayı kullanmaz. İşletmenin yapısına ve amaçlarına bağlı olarak, sosyal medyayı kullanma amaç ve yöntemleri farklılık gösterebilir.

Çoğu şirket sosyal medyayı yalnızca satış yeri olarak görme hatasını yapar. Bu nedenle sosyal medya yayınları bilgilendirici ve katma değerli bir şekilde tasarlanmalıdır.

E-Ticarette Sosyal Medya Pazarlamasının Yararları

Pazarlama için sosyal medya kullanımı, şirketin marka imajını farklı sosyal medya platformlarında yansıtır. Her platformun kendine özgü bir ortamı ve işlevselliği vardır.

Sosyal medya pazarlaması, site içeriğini abonelerle paylaşmak için etkili bir kanaldır. Sosyal ağlarda bir grup sadık abone oluşturduktan sonra, mevcut içerik satış hedeflerine göre paylaşılabilir. Sosyal ağlarda çevrimiçi reklamcılık, çevrimiçi alışveriş deneyimlerini paylaşacak hedefli bir tüketiciye ulaşma olanağı sunar. Aynı zamanda e-ticaret şirketleri için kanıtlanmış bir döngüsel süreçtir.