Sosyal Ticaret Nedir, Sosyal Ticaretin Avantajları Nelerdir?

Sosyal ticaret, satış kanallarının Facebook, İnstagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarına taşıyarak ürünlerin tüketiciler ile buluşturulmasıdır. Sadece alışveriş işleminin sosyal medyadan yapılması değil bu platformlar ile satış kanallarına yönlendirilmesi de sosyal ticaretin içindedir. Sosyal ticaret sayesinde müşteriler ürünlere daha kolay ulaşabildikleri gibi firmalar da daha fazla müşteriye ulaşabilmektedir.​

E-Ticaretle Sosyal Ticaret İlişkisi

Günümüzde artık herkesin elinde bir akıllı telefon olduğu gibi herkesin en az bir tane de sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Pek çok kişi gününün büyük bir bölümünü sosyal medya platformlarında dolaşarak geçirmektedir. Kullanıcılar sadece vakit geçirmek için değil ihtiyaçlarını karşılamak için de sosyal ağları kullanmaktadır.

Şuanda eticaretin en etkin şekilde yapılabildiği alan sosyal medya olarak belirlenmektedir. Markalar da bunda faydalanarak sadece sosyal medya hesaplarında reklamlara yer vermek yerine satışlarını da o platformlardan yürütmeye başlamışladır. Sadece büyük markalar değil küçük işletmeler de satışlarını sosyal medya aracılığı ile daha fazla tüketiciye ulaşabilmektedir.

Küçük işletmelerin eticaret sitelerini insanlara ulaştırabilmeleri için en kolay yol sosyal ticareti kullanmaktır. Kullanıcılar da genellikle sosyal medyada karşılarına çıkan ve ürünlerini beğendikleri firmaların e-ticaret sitelerine buradan gitmektedir.

Türkiye'de yapılan anketlerde tüketicilerin %83'ünün ürün satın almadan önce ürünleri ve firmaları sosyal medya platformlarından araştırdığı da öğrenildiğine göre sosyal ticaretin önemi gözlerden kaçırılmamalıdır. Ayrıca tüketicilerin %61'i de sosyal medyadaki ürün yorumlarının kendilerini etkilediğini söylemişlerdir. Olumlu yorumlar ile ürüne daha sıcak baktıkları belirtilmiştir.

Firmalar İçin Sosyal Ticaretin Avantajları

  • Firmalar sosyal medya hesaplarından kendilerinin ve ürünlerinin tanıtımlarını yaptıkları için pazarlama maliyetleri oldukça düşmektedir.
  • Sosyal medya üzerinden tüketicilerle direkt olarak iletişim kurularak müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz.
  • E-ticaret sitenizde ve sosyal medyanızda bulunan entegrasyonlar sayesinde müşteri kitlenizin ayrıntılı bir şekilde analizini yapabilirsiniz.
  • Ürün ve hizmetlerinizi müşteri isteklerine göre çeşitlendirebilir talepleri daha kolay karşılayabilirsiniz.

Sosyal Ticaret Nasıl Yapılır?

  • Firmanız için size uygun tüm sosyal medya platformlarında birer tane sayfa açarak işe başlayabilirsiniz.
  • Ürünlerinizin kataloglarını oluşturarak müşterilere sunabilirsiniz.
  • Canlı destek kanalları şeklinde müşterilerin merak ettiklerini sorabilecekleri alanlar oluşturabilirsiniz.
  • Ürünlerin tanıtımı için canlı görseller, videolar hazırlayabilirsiniz.
  • Sosyal medyadan ödeme alabilecek şekilde altyapılar kullanabilirsiniz.

Eticaretyap bünyesinde çalışan dijital pazarlama uzmanlarımızın yardımlarıyla e-ticaret siteniz ile sosyal medya kanallarınızın düzenli bir şekilde yürütülmesini sağlıyoruz. Sosyal ticaretinin doğru kullanılması için sosyal medyanın her kanalında üretimlerimize devam ediyoruz. Sosyal ticaret ve e-ticaretin birlikte yürütülmesi amacıyla yazılım ekibimizin hazırlamış olduğu e-ticaret paketlerimizi inceleyebilir, siz de en kısa süre içinde bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.