Telegram ile E-ticaret Sitenizin Satışlarını Artırın

Telegram, eticaret platformlarının satış arttırmak için yaptıkları pazarlama ve reklam  çalışmaları için uygun ortam sunan bir mecradır. Özellikle son zamanlarda yaşanan WhatsApp skandalı sonrasında çok büyük bir kitle Telegram'a yönelmiş durumdadır. Telegram'a yoğun ilgi gösteren kitle, aynı zamanda uygulama üzerinde çeşitli pazarlama çalışmaları da gerçekleştirebilmektedirler. İnternetten alışveriş hacmini arttırmak isteyen e-ticaret siteleri büyük ivme kazanan bu mecraya pazarlama çalışmaları konusunda bir şans verirlerse başarılı olacaklarından şüphemiz yok diyebiliriz. Yazımızın devamında e-ticaret sitenizin satışlarını arttırmak için Telegram'ı nasıl etkin kullanabileceğiniz konusunda detaylı şekilde bilgi vereceğiz.

Peki Telegram E-Ticaret Sitelerine Nasıl Avantajlar Sağlamaktadır?

  • Öncelikle Telegram, mesajlaşırken hız ve güvenlik sunan ücretsiz bir uygulamadır. Tüm mesajlaşma uygulamalarıyla benzer özelliklere sahip olsa da onu rakiplerinden ayıran belli başlı özellikleri vardır.
  • Bunlardan en önemlisi ise yüksek güvenlik ve gelişmiş şifreleme sistemine sahip olmasıdır. Bu sayede müşterilerin paylaştıkları özel bilgiler(adres ve banka bilgileri) güvende tutulur.
  • Telegram uygulamasında otomatik görevler tanımlayabileceğiniz ve sohbetlerinize entegre edebileceğiniz özel botlar bulunmaktadır.
  • Bu özellik tam da internetten satış yapan eticaret firmalarının işine yarayacak türden. Müşterilerinize verebileceğiniz otomatik yanıtlar ile Telegram’ı müşteri hizmetleri kanalı olarak bile kullanabilirsiniz.
  • Telefon numarası olmadan da müşterilerle iletişim kurulabilmekte.
  • Numarasını vermek istemeyenler Telegram gruplarınıza ya da kanalınıza yalnızca kullanıcı adları ile erişebilirler.
  • Uygulama verileri bulutta depolanmaktadır. Herhangi bir sorun yaşarsanız farklı cihazlar üzerinden aynı verilerinize erişim sağlayabilirsiniz.
  • Medya boyutu ve sınırlaması olmadan mesajlarınıza çeşitli görseller ve videolar ekleyebilirsiniz. Böylece pazarlanan ürünlerin detaylı görsellerini ve videolarını müşterilerinize sunabilirsiniz.
  • Bunlar dışında çeşitli analiz ve optimizasyonlarınızda yardımcı olacak müşteri geri bildirimleri içeren anketlere de sahip olabilirsiniz.
  • En önemli kazanımlarınızdan biri ise eticaret sitenize ek bir trafik sağlanması olacaktır.

Telegram Pazarlama Çalışmalarınıza Ne Gibi Katkılar Sağlar?

Telegram'da Kanal Açmak

Markanızın bilinirliğini arttırmak ve kurumsallaşabilmek için en doğru yol Telegram’da kurumsal bir kanal oluşturmaktır. Kanalınız üzerinden sınırsız sayıda oluşturabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz gönderiler ile geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

​Telegram Grupları ve Kanalları Ne İşe Yarar

Kullanıcılara aynı anda ulaşmayı sağlayan Telegram grupları 200.000 kişiye kadar üye kabul edebilmektedir. E-ticaret platformunuz için oluşturduğunuz Telegram gruplarında çeşitli grup izinleri belirleyerek dosya paylaşımı yapabilir, gruplarınıza botlar entegre edebilirsiniz. Telegram kanalları ise daha büyük hedef kitlelere ulaşmak için kullanılır. Yalnızca yöneticilerin mesaj gönderebileceği tek yönlü mesajlaşma sistemi olarak kullanılabilir. Dolayısıyla Telegram kanallarına sınırsız sayıda abone dahil olabilir. Ayrıca kanallar üzerinden gönderdiğiniz iletiler kanalınızın adı ya da markanızın adı ve fotoğrafı ile gönderilir.

Chatbot ile Kesintisiz Müşteri Desteği

Telegram'ın Chatbotlarını kullanarak müşterilerinizin en sık sorduğu sorulara anında otomatik yanıtlar verebilirsiniz. Müşteri memnuniyetinin satışın büyük bir kısmını etkilediği gerçeğini düşünürsek onların istek ve ihtiyaçlarının tatmin edilebilmesi için Chatbot’lar markanızın rutin görevlerini otomatik olarak gerçekleştirecek ve ekstra iş yükünüzü ortadan kaldıracaktır. Botlar onlara hangi görevleri atarsanız gerçekleştirebilirler. Örneğin; video, resim ve gönderi sevkiyat durumlarına kadar destek sağlayabilmektedirler.

Markanıza Özel Telegram Stickerı Tasarımı

Müşterilerinizle kurduğunuz iletişim sırasında kullandığınız sticker ve emojiler daha samimi bir izlenim uyandırabilir. Hatta kurumsallığınızın bir göstergesi olarak kendi marka logonuzun ve kurumsal renklerinizin bulunduğu özel çıkartmalar da yapabilirsiniz.

Satışlarınızı Arttıracak En Önemli Etken İse Kaliteli Bir E-Ticaret Altyapısına Sahip Olmaktır

İnternetten satış yaparken önem vermeniz gereken ilk unsur kaliteli ve güvenilir bir altyapı hizmeti almak olmalıdır.   Altyapısal bilgiye ve sektörle ilgili detaylara hakım olmamanız ilk aşamada gayet normaldir. Bu nedenle sizler için e-ticaret platformları geliştiren yazılım firmalarından yardım alabilir, özellikle tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak e-ticaret paketlerini inceleyebilirsiniz. EticaretYap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin özel teknolojilerle geliştirdiği e-ticaret paketlerini inceleyerek ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetlere ulaşabilirsiniz. Hazır e-ticaret paketlerini tercih ederseniz hiçbir altyapısal işle uğraşmanıza gerek kalmadan sadece sitenize ürünleri yüklemekle uğraşırsınız ve kolaylıkla internetten satışa başlayabilirsiniz.